آموزش لغات انگلیسی | لغت انگلیسی چیست و چطور یاد بگیریم؟

 

همانطور که در تعریف و مقدمه زبان انگلیسی گفته شد، انگلیسی یعنی تعدادی کلمه یا لغت انگلیسی که با آرایش خاصی (گرامر انگلیسی) در کنار همدیگر می نشینند. اما همین لغات انگلیسی، یا گاها گفته می شود واژگان انگلیسی، تبدیل به مصیبتی بی پایان و کابوسی شبانه برای خیلی زبان آموزان می شود. بگذارید طبقه بندی کنیم:

 

 • چرا به لغات و واژگان انگلیسی احتیاج داریم؟
 • کجا لغات انگلیسی و گرامر انگلیسی با هم تلاقی دارند؟
 • نقش تلفظ و لهجه در یادگیری لغات و واژگان انگلیسی چیست؟
 • لغات انگلیسی را چطور و از چه زوایایی می توان دسته بندی کرد؟
 • چه نکاتی در یادگیری لغات وجود دارد؟
 • یادگیری لغت در کلاس و با کمک معلم باشد یا به صورت خودخوان؟
 • لغات انگلیسی را از کتاب ها یاد بگیرم یا منابع دیگر؟ چه منابعی؟
 • لغات انگلیسی را چطور حفظ کنم؟
 • انواع روش های یادگیری لغات کدامند؟
 • بهترین راه یادگیری لغات انگلیسی چیست؟

 

چرا به آموزش لغات انگلیسی احتیاج داریم؟

لغت لغت لغت … تفکری دائم و بی پایان… من لغتم ضعیفه… من این متن رو نمی فهمم، هر خطش متوسط پنج ها لغت جدید برام داره… نمی تونم حرف بزنم چون معادل خیلی کلمات رو نمی دونم… لیسنینگم ضعیفه چون لغاتش رو نمی فهمم… نمی تونم رایتینگ بنویسم چون لغت زیاد نمی دونم… خیلی محدود می تونم حرف بزنم… ببخشید میخوام بگم فلانی آدم متواضعی هست… متواضع چی میشه؟ خاکی چی؟ من فارسی خیلی سریع صحبت می کنما ولی انگلیسی چون لغت کم بلدم نمیتونم سریع حرف بزنم. من اصلا لغت حفظ نمی شم!!!!!!

 

این عبارات و جملات تعداد محدود اما متداولی از شکایات زبان آموزان در رابطه با لغات انگلیسی است. آیا شما هم چنین مشکلاتی دارید؟

همانطور که در تعریف زبان انگلیسی گفته شد، اگر لغات یک زبان را بلد نباشیم، اساسا نمی توانیم به آن زبان ارتباط کلامی برقرار کنیم (البته با ایما و اشاره می شه صحبت کرد :)). نتیجتا، اهمیت واژگان انگلیسی فوق العاده بالا می رود.

 

 

لغات انگلیسی و گرامر انگلیسی در کجا با هم تلاقی دارند؟

 

لغات و گرامر انگلیسی با یکدیگر دو جا تقاطع دارند:

 • از ریشه ی کلمات، که بسیاری از لاتین می آیند، به علاوه تعدادی پسوند و پیشوند، می توان تعداد زیادی لغات جدید ساخت و این ترکیب ها در حیطه گرامر انگلیسی می باشند. اما از آن جا که با لغات سر و کله می زنیم، مساله ترکیبی از لغات انگلیسی و گرامر انگلیسی است. پیشوند ها معمولا کلماتی جدید با معانی جدید می سازند اما پسوند ها اجزای کلام آن واژه را تغییر می دهند.
 • کلمات ربط در انگلیسی چهار دسته هستند. با توجه به نوع این کلمات، ساختار گرامری، علایم نگارشی و معنای جملات تغییر می کنند. از همین رو، کلمات ربط، علی رغم کلمه یا واژه بودن، وارد گرامر انگلیسی می شوند.

 

نقش تلفظ و لهجه در یادگیری لغات و واژگان انگلیسی چیست؟

سوای بُعد متنی، اگر کلمات بٌعد صوتی پیدا کنند، یعنی در مهارت های لیسنینگ و اسپیکینگ، قاعدتا تلفظ واژه ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می شود.

 

متاسفانه، آزمون های زبان دانشگاه ها و مدارس ایران عموما به صورت کتبی زبان آموزان را ارزیابی می کنند. بچه ها اکثرا کلمات را حفظ کرده و در بسیاری از مواقع تلفظ ها را ساختگی و اشتباه به حافظه می سپارند (از کتاب های لغات ضروری تافل یا لغات 504). در نتیجه، دچار پدیده Fossilization می شوند.

 

پدیده Fossilization یعنی اشتباه در ذهنشان ثبت شده و بعدا از بین بردن و درست کردنش خیلی سخت خواهد بود. ایراد این مسئله اینجاست که فرد برای ارتباط صوتی با دیگران، به خاطر تلفظ های اشتباه خودش و یا تلفظ های درست دیگران، در بسیار از موارد دیگر قادر به درک مخاطب نخواهد بود. این یعنی این روش نادرست در آمادگی برای آزمون های ایرانی زبان مثل Tolimo یا MCHE  قدیم و MSRT جدید (به خاطر نداشتن بخش اسپیکینگ و داشتن ریدینگ بسیار سخت که نیازمند یادگیری لغات بسیار است) باعث می شود بعدا مکالمه انگلیسی و گرفتن نمره در آزمون های بین المللی و استانداردی چون آیلتس و PTE دچار سختی های بیهوده شوید.

 

پس توصیه اکید می شود که به هنگام یادگیری لغات، آن ها را با تلفظ درستشان یاد بگیرید که هم بتوانید با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنید و هم دچار فسیل شدگی اطلاعات اشتباه نشوید. و تا می توانید در آزمون های انگلیسی ایرانی شرکت نکنید و آزمون های استاندارد بین المللی را جایگزین کنید.

 

لهجه نیز ویژگی های خاصی به تلفظ لغات می افزاید. درست مثل به خاطر سپردن تلفظ اشتباه، اگر صرفا با لهجه امریکایی آشنا باشید، بعدا، در صورت نیاز به درک و برقراری ارتباط با لهجه بریتانیایی دچار مشکل خواهید شد.

 

لغات انگلیسی را چطور و از چه زوایایی می توان دسته بندی کرد؟

لغات زبان انگلیسی را می توان از دیدهای مختلف دسته بندی کرد.

 

دسته بندی لغات انگلیسی بر اساس سطح

طبق مرجع چهارچوب مشترک اروپایی، تمام زبان های اروپایی از جمله انگلیسی در شش سطح دسته بندی می شوند. اما به شکلی کلی تر می توان آن ها را به سه دسته ی مبتدی، متوسط و پیشرفته تقسیم کرد. تمام کتب آموزشی زبان انگلیسی، چه کلاسی سطحی و چه فقط لغت طبق همین چهارچوب به آموزش لغات انگلیسی می پردازند. مثلا کتاب آموزش لغت OWS یا مهارات واژگان از آکسفورد در سه سطح Basic، Intermediate و Advance تهیه شده است.

 

دسته بندی لغت انگلیسی بر اساس کلمات متداول و غیرمتداول

دپارتمان های آموزشی آکسفورد، لانگمن (شرکت رسانه ای آموزشی Pearson) و شاید دیگر مولفان لیستی از ۳۰۰۰ کلمه متداول تهیه کرده اند که هر دفعه کلمه ای را در دیکشنری چک  می کنیم، با توجه به علامت آن می توانیم از اهمیت آن ها مطلع شویم. لانگمن می گوید این لیست از آنالیز ۳۹۰ میلیون کلمه در شبکه نوشتارهای خودش (Longman Corpus Network) تهیه کرده است. این کلمات تقریبا ۸۶٪ از زبان را تشکیل می دهند و با یاد گرفتن آن ها می توان در همین حد از هر متنی را که می خوانیم متوجه شویم.

 

لینک صفحات لیست ۳۰۰۰ کلمه متداول زبان انگلیسی

۳۰۰۰ کلمه متداول در آکسفورد: موجود به صورت آنلاین در خود وبسایت oxfordlearnersdictionaries.com

۳۰۰۰ کلمه متداول در لانگمن: موجود در وبسایت دیگری به اسم memrise.com. نسخه اصلی در نرم افزار و اپلیکیشن دیکشنری لانگمن و همچنین به صورت PDF موجود است.

 

 

در دیکشنری لانگمن، به صورت ویژه ای، هر کلمه ای را که جستجو کنیم، می توانیم ببینیم که جزء کدام دسته از این سه هزار کلمه متداول است. جالب تر آنکه لانگمن حتی این سه هزار کلمه را برای انگلیسی گفتاری و انگلیسی نوشتاری متمایز می کند. علائمی که دیده می شوند عبارتند از:

S1, W1, S2, W2, S3, W3

e.g. ask: S1 W1

Longman communication 3000

این یعنی واژه ی ask جز ۱۰۰۰ کلمه متداول در مکالمات انگلیسی و همچنین انگلیسی نوشتاری است.

 

قاعدتا آن کلماتی که هیچ کدام از این نشانه ها را ندارند جزء این سه هزار کلمه متداول نمی باشند.

این لیست برای خواندن و حفظ کردن نیست و مانند مرجعی برای رجوع می باشد.

 

لغات آکادمیک انگلیسی و لغات عادی در انگلیسی

از منظری دیگر، تعدادی از لغات انگلیسی آکادمیک هستند؛ یعنی در فضای آکادمی استفاده می شوند. برای این دسته، انتشارات لانگمن مجموعه ی دیگری تحت عنوان AWL یا لیست کلمات آکادمیک انگلیسی (Academic Word List) تهیه کرده است. این لیست نیز به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد. در این لیست، ۵۷۰ خانواده از کلماتی که متداولا در متون آکادمیک یافت می شوند در زمینه های مختلف آموزشی آکادمیک مثل هنر، اقتصاد، حقوق و علوم تجربی لیست شده اند.

 

این لیست برای خواندن و حفظ کردن نیست و مانند مرجعی برای رجوع می باشد.

 

چه نکاتی در یادگیری و آموزش لغات انگلیسی وجود دارد؟

هر وقت به کلمه ای جدید بر می خورید، خیلی مهم است که برای یادگیری آن نکاتی را مد نظر داشته باشید. نکات بسیاری وجود دارد توجه شما را به مطلب نکاتی برای یادگیری لغات انگلیسی جلب می کنیم.

 

یادگیری لغت در کلاس و با کمک معلم باشد یا به صورت خودخوان؟

پاسخ این سوال کاملا به وضعیت آگاهی شما نسبت به قوانین و روش های درست یادگیری لغات انگلیسی بر می گردد. اگر مشکل لغت دارید و نمی دانید باید چطور کلمات را حفظ کنید، یا بهتر بگوییم یاد بگیرید، حتما باید از یک استاد انگلیسی خوب کمک بگیرید. درغیراینصورت، می توانید به صورت خودخوان نیز دایره و دانش لغات انگلیسی خود را گسترده تر کنید.

 

لغات انگلیسی را از کتاب ها یاد بگیرم یا منابع دیگر؟ چه منابعی؟

اکثرا فکر می کنند که باید لغت انگلیسی را از کتاب های آموزشی یا شرکت در کلاس های زبان آموخت. با توجه به آنچه که در مقاله ی روش درست تقویت زبان انگلیسی گفتیم، برای یادگرفتن هر علمی می توان …

 

 • مستقیما آن را مطالعه کرد (Intensive Learning: Studying)
 • یا خود را در معرض آن قرار داد (Extensive Learning: Exposure).

 

برای دسته اول، علاوه بر کتاب های آموزشی، می توان از وبسایت ها، اپلیکیشن ها، جزوات، و مدرسین زبان لغات را آموخت.

 

برای دسته دوم، می توان در کلاس ها و محیط هایی که در آن ها انگلیسی صحبت می شود حضور داشت، و همچنین می توان به فعالیت هایی نظیر تماشای فیلم، گوش دادن به ترانه، مطالعه کتاب های داستان و مجلات، و انجام فعالیت ها و بازی به انگلیسی اشاره کرد.

 

لغات انگلیسی را چطور حفظ کنم؟ انواع روش های یادگیری لغات کدامند؟ بهترین راه یادگیری لغات انگلیسی چیست؟

حفظ کردن فرآیندی دشوار، پیچیده و زمان بر است و ذهن را محدود می کند. از کودکی و در مدرسه به ما یاد داده اند باید اطلاعات زیادی را حفظ یا از بر کنیم. این مشکل را با لغات انگلیسی هم داریم.

در مقایسه با حفظ کردن، راه دیگری به نام یاد گرفتن وجود دارد که ما آن را پیشنهاد می کنیم. با یاد گرفتن، این فرآیند بسیار ساده تر و جذاب تر می شود. مطلب استراتژی های تقویت واژگان انگلیسی را ببینید.