جشنواره قربان تا غدیر! از دستش ندی! ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به جای ۵.۴۳۲.۰۰۰ تومان! جشنواره
 ورود / ثبت نام
جشنواره قربان تا غدیر! از دستش ندی! ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به جای ۵.۴۳۲.۰۰۰ تومان! جشنواره
0
0

نکات طلایی برای تقویت مهارت ریدینگ

1675 بازدید
تقویت مهارت ریدینگ

تقویت مهارت ریدینگ

How to Improve Reading Skill

 

همان طور که در اکسیر های قبلی با ما همراه بودید، فعالیت Extensive Reading یا عادت به مطالعه آزاد را برایتان شرح دادیم. اما در مسیر مطالعه آزاد، اتفاقات مختلفی رخ می دهد و برای شما یک سری شبهات پیش می آید. در این اکسیر می خواهیم این شبهات را برای شما رفع کنیم. این نکات برای تقویت مهارت ریدینگ شما به شدت توصیه می شوند! پس به سراغ این شبهات می رویم!

 

نکاتی مهم و حیاتی برای تقویت مهارت ریدینگ

 

1) آیا شما عادت دارید هنگام خواندن، متن را با یک خودکار یا مداد دنبال کنید؟

این عادت کار اشتباهی است! وقتی شما متن را با یک خودکار یا مداد دنبال می کنید، در واقع بخشی از CPU تان را خرج حرکت دادن دست‌تان می کنید. CPUای که کاملا باید برای درک مطلب خرج شود. علاوه بر گرفتن CPU، سرعت شما را هم پایین می آورد. ضمنا، یک ایراد دیگر هم دارد، «خواندن» وظیفه ی چشم است، با این کار شما چشم تان را تنبل می کنید. این وظیفه ی چشم است که روی متن غلت بخورد و دیتاهای متن را به مغز انتقال بدهد تا بتواند درک مطلب داشته باشد.

 

2) آیا هنگام خواندن کلمات را زیر لب‌تان تلفظ می کنید؟

بعضی افراد موقع خواندن لب‌شان تکان می خورد یا کلمات را تلفظ می کنند. برخی دیگر هم لب هایشان تکان نمی خورد اما در دل یا سرشان صدای تلفظ تک تک کلمات را می شنوند. این کار اشتباه است. بچه ها عموما Reading Comprehension یا درک مطلب ریدینگ را با Read aloud اشتباه می گیرند. این دو، دو مقوله ی کاملا مجزا هستند. کسی که روخوانی می کند معمولا درک مطلبی ندارد. فقط بلند می خواند تا افراد دیگر متن را متوجه شوند و آن را بشنوند. اما Reading Comprehension یعنی هیچ صدایی از شما نباید تولید شود. در Reading Comprehension شما فقط می خوانید تا درک کنید که متن دارد به شما چه می گوید.

 

تا جایی که می توانید صدای در سرتان را حذف کنید. به این خاطر که تلفظ کردن هم CPU از شما می گیرد هم سرعت شما را پایین می آورد. هم اگر تلفظ کلمه ای را ندانید، بر سر آن گیر می کنید و تمام Comprehension یا درک مطلب شما به هم می ریزد. پس سعی کنید تلفظ را کنار بگذارید.

 

این کار یا «Subvocalization» حذف کردن صداهای داخل سر بسیار کار سختی است اما هر چقدر شما کمتر این کار را کمتر انجام بدهید، نتیجه ی کمتری می گیرید.

 دوره‌ی آنلاین زبان       کلاس زبان

3) با لغت های جدید چکار می کنید؟

یکی از مشکلات زبان آموزان این است که وقتی می خواهند یک متن را Extensively بخوانند خیلی جاها لغت های جدید می بینند. خیلی افراد بر سر این لغت ها می ایستند، معنی آن ها را در دیکشنری چک می کنند و بعد به خواندن ادامه می دهند. اما این طور می بینند که دو یا سه پاراگراف که خواندند نیم ساعت تمام شد! و در واقع Extensive Reading انجام ندادند، بلکه لغت یاد گرفتند.

 

این افراد Concept ریدینگ و Learning vocabulary from reading را با هم اشتباه می گیرند. این ها دو مقوله مجزا هستند و هر کدام جای خودشان را دارند. پس اگر شما در متنی که خواندید، لغت جدیدی دیدید، از روی آن بپرید! سعی کنید با توجه به ادامه ی متن متوجه شوید منظور و مفهوم متن دارد چیست. یادتان نرود در Extensive Reading ما 50 درصد درک مطلب داریم. قرار نیست شما همه چیز را بفهمید. اما بعد از اینکه ریدینگ تان تمام شد، می توانید از آن ریدینگ به عنوان Reference برای یادگیری لغت استفاده کنید.

 

4) آیا یک قسمت را بارها و بارها می خوانید و باز متوجه نمی شوید؟

بله این اتفاق هم برای شما میفتد! البته این مسئله به خاطر وجود لغات جدید در متن یا داشتن گرامر سخت نیست. علت این اتفاق این است که شما با یک جمله طولانی مواجه می شوید، به طور مداوم آن را می خوانید و متوجه  نمی شوید و هر دفعه آرام تر از دفعه ی قبلی آن را می خوانید. ده بار یک جمله ی طولانی را می خوانید تا پس از ده بار بالاخره آن را متوجه شوید. به نظر شما چرا متوجه نمی شوید؟

 

دلیلش این است: وقتی آرام می خوانید، زمانی که به انتهای جمله می رسید، حافظه ی کوتاه مدت شما، دیتای اول جمله را فراموش می کند پس نمی تواند آن را جمع بندی کند و درک مطلبی اتفاق نمیفتد. بر خلاف تصور ما که فکر می کنیم اگر آرام بخوانیم بهتر متوجه خواهیم، اگر سریع تر بخوانیم بهتر متوجه خواهیم شد. وقتی شما به سرعت مطالعه می کنید زمانی که به انتهای جمله رسیدید حافظه ی کوتاه مدتتان هنوز دیتای ابتدای جمله را دارد. پس می تواند جمع بندی کند و درک مطلب اتفاق بیفتد.

 

پس اگر برایتان سوال است که من آرام خواندم، ده بار خواندم پس چرا آن زمان متوجه نشدم، به این خاطر است که دیتا کم کم وارد حافظه بلند مدت شما می شود. اما این اتفاق در Extensive Reading که سرعت برای ما مهم است بسیار کار اشتباهی است. حتی در Intensive reading، (یعنی اگر قرار باشد تکستی را به شما بدهند و یک سری سوال را در یک آزمون جواب بدهید) باز هم کار اشتباهی است.

 آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

5) آیا شما متن را به زبان مادری تان ترجمه می کنید؟

یک اشتباه دیگر زبان آموزان این است که به عادت ترجمه می افتند. دقت داشته باشید اولا شما مترجم نیستید. دوما ترجمه کردن کاری بسیار زمان بر است. سوما مگر شما زبان مادری تان را به زبان دیگری ترجمه می کنید تا آن را متوجه شوید؟ پس انگلیسی را هم باید به انگلیسی درک کنید.

 

6) آیا متن را موقع خواندن گم می کنید؟

اگر این اتفاق برایتان میفتد مخصوصا اگر انتهای یک خط به ابتدای خط بعدی می روید، به این خاطر است که چشم های شما ضعیف است و شما تمرین ندارید. با تمرین مداوم یعنی هر روز نیم ساعت قطعا می توانید این مسئله را بهبود ببخشید.

 

یک پرسش دیگر در باب تقویت مهارت ریدینگ!

حال ما از شما یک سوال داریم. قرار شد روزانه نیم ساعت Extensive Reading داشته باشید و در انتهای هفته، اگر روز جمعه را هم به حساب نیاوریم 6 تا نیم ساعت انجام داده‌اید. مجموع این ها می شود سه ساعت Extensive Reading.

سوال: آیا می توانم چون به هر حال سرم شلوغ است و نمی توانم روزانه نیم ساعت بخوانم آخر هفته چهار ساعت ریدینگ بخوانم تا جبران شود!؟

جواب: نه!

Extensive یا فعالیتی که قرار است شما را در فضای چیزی که می خواهید یاد بگیرید قرار بدهد، به شرطی مفید است که تکرار شونده باشد. یعنی روی یک Regular Basis یا برنامه ی منظم تکرار شونده ادامه پیدا کند. پس شما اگر آخر هفته ده ساعت هم Extensive Reading انجام بدهید به درد نمی خورد!

 

تکرار شوندگی فعالیت Extensive چه تاثیری در تقویت مهارت ریدینگ دارد؟

این فعالیت قرار است در دراز مدت و با تکرار شوندگی و ممارست به شما جواب بدهد. یک سطل آب را اگر بر روی یک سنگ بریزید هیچ اتفاقی نمیفتد. اما اگر زیر سنگ را سوراخ کنید و قطره قطره این آب روی سنگ بریزید هفته ی بعد این سنگ را تا حدودی می سابد و سوراخ می کند.

وضعیت ذهنی ما این گونه است. در ثانیه هزاران بار چک می کند دیگر چه خبر؟ الان چه شد؟! سرد شد؟ یک چیزی بپوشم. الان چه شد؟ برم یک چیزی بخورم. برای اینکه ریدینگ شما خوب شود هر دفعه که ذهن گفت دیگر چه خبر؟ شما باید بگویید ریدینگ ریدینگ! چشم و ذهن شما عادت کند که متون ریدینگ را ببیند، بخواند و متوجه شود. پس یادتان باشد تکرار شوندگی یک فعالیت Extensive است که در دراز مدت به شما آمادگی لازم برای موفقیت در آن آزمون را می دهد.

 

خب با توجه به رفرنس هایی که گفتیم از همین امروز شروع به فعالیت Extensive کنید. تا روزی که می خواهید به آن سطح از آمادگی ریدینگ برسید. حالا ممکن است بخواهید در آزمونی مثل آیلتس شرکت کنید یا اینکه نه فقط بخواهید جنرال ریدینگ اسکیلز تان را بهتر کنید. شروع کنید!

 

دوره آنلاین ریدینگ آیلتس

https://exiracademy.org/?p=26195
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد نکات طلایی برای تقویت مهارت ریدینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *