چرا در آیلتس موفق نمی شوم؟

Why don’t I succeed in IELTS?

 

برای موفقیت در آیلتس با شما حرف داریم.

چرا در آیلتس موفق نمی شوم؟ این سوال متداول دیگری است که خیلی ها از ما می پرسند… مخصوصا کسانی که به صورت Self-study خودشان را برای آزمون IELTS آماده می کنند.

اما مشکل بزرگ تر اینجاست که بسیاری از دوستان، حتی با گرفتن کلاس های بسیار گران قیمت خصوصی با اساتید نامی آیلتس، باز هم موفق نمی شوند!

راز موفقیت در آزمون آیلتس در چیست؟

از همین رو، بر آن شدیم تا مقاله ای برای شما عزیزان متقاضی آزمون آیلتس بنویسیم.

طبق دانش و تجربه ی چندین ساله ی ما، یکی از اکسیر های بدست آمده، دلایل عدم موفقیت در آزمون (شاید دشوار) آیلتس می باشد. این دلایل به شرح زیر بوده و راه حل های آن نیز ارایه شده است:

 

موفقیت در IELTS و عدم موفقیت در IELTS

این جمله به چه معناست؟ از آن جایی که در ایران، معمولا افراد با توجه به تلاش و مطالعه و زحمات خودشان به هرجا که هستند رسیده اند، و ظاهرا سیستم های آموزشی کارا و موفق نیستند، عوام می پندارند که دست آخر باید خودشان، خودشان را برای آزمون آماده کنند؛ دریغ از اینکه نمی دانند ساختار این آزمون، به شکلی متفاوت است که نمی توان بر آن، از راه های متداول مدرسه ای و دانشگاهی  چیره گشت. برای مثال، در دانشگاه می توان با حفظ لغات و ساختارهای گرامری، تهیه ی پروژه، یافتن جزوات قدیمی و … نمره ی قابل قبولی کسب کرد و از شر آن درس خلاص شد! حتی برخی، بسیاری از درس های خود را به شکلی با تقلب های خلاقانه ی خود پاس می کنند. اما آیلتس، داستان دیگری دارد.

بهتر است اینگونه بگوییم که هیچ میان بُر و راه حل خاصی برای موفقیت در این آزمون وجود ندارد! و تنها صراط مستقیم است که جوابگوست!

 

صراط مستقیم در آیلتس به چه معناست؟

سوال خوبی است. همانطور که می دانید، هر کاری، یک راه درست دارد و یک راه غلط. ممکن است هدف یکی باشد، اما تاثیرات آن بر روی شما بسیار بِسِزا می باشد. متاسفانه، شما می توانید با پرداخت هزینه ای گزاف، مدارک تافل، آیلتس، PTE و غیره را بخرید! به شکلی که حتی قابل استعلام گیری باشد. بسیاری از مخاطبان ما نیز به دنبال خرید این مدرک می باشند. برای مثال، مراجعه کننده ای، حدود 8 هزار دلار برای مهاجرت خود به کانادا پرداخت کرده بود و تنها 3 ماه وقت داشت تا آیلتس 7 بگیرد و در آن زمان، در حد 3 بود. بعد از این که برای ایشان توضیح دادیم مسیر طولانی تری برای آمادگی برای آزمون آیلتس دارید، ایشان متاسفانه به سراغ خرید این دسته مدارک رفتند اما سرانجام به خاطر نداشتن تسلط در زبان انگلیسی، در پروسه ی خود دچار مشکل شدند. اکسیر از همان اول متذکر شده بود که میان بُری وجود ندارد و حتی هم اگر به صورت موقت بتوانند کار خود را جلو ببرند، حتی با پرداخت هزینه های گزاف، در آینده ای نزدیک در دام خواهند افتاد. ایشان پس از این اتفاق، پروسه ی مهاجرت شان را عقب انداخته و برای مدتی میهمان اکسیر آیلتس بودند. سپس با اخذ نمره ی دلخواه، بالاخره توانستند به کانادا بروند. پس اجازه دهید به صراط مستقیم برگردیم و کاری کنیم اساسی.

صراط مستقیم در آیلتس، یعنی کسب دانش و مهارت های لازم برای نمره ی ای که احتیاج است. اگر شما نمره ی 6 می خواهید، باید تقریبا بر سطح Upper-intermediate زبان انگلیسی (B2 طبق CEFR) تسلط داشته و به همان اندازه آشنا و مسلط بر مهارت های چهارگانه ی آیلتس باشید. سعی کنید قضیه را شلوغ نکنید! هر مهارتی با تمرین و ممارست در طول زمان کسب می شود، درست مثل رانندگی. حال ممکن است هوش شما، با هوش دیگری متفاوت باشد. این می تواند به این معنی باشد که شما در مهارت Speaking سریع تر رشد می کنید و ایشان در مهارت Reading.

پس از آنکه راه اشتباهی را رفتید، و احتمالا دو تا 10 بار در آزمون شرکت کرده و موفق نشدید، تمام امید خود را از دست داده، بی انگیزه و بی حوصله شده، و کلمه ی IELTS به کابوسی خوف ناک برای تان تبدیل می گردد! اما سوال اینجاست که پس از شکست در بار اول، چه عاملی باعث شد که فکر کنید دفعه ی دوم موفق می شود؟ دفعه ی سوم چه؟ قطعا مشکلی وجود دارد که شما موفق نمی شوید. پس، معقول آن است که به دنبال یافتنش بوده و در صدد حل کردنش قدم بردارید. قطعا ناامیدی و بی انگیزه شدن، دردی از شما دوا نخواهد کرد و تنها دوبار امتحان دادن را به هفت هشت بار تبدیل خواهد کرد. چرا این کار را می کنید؟

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی ریدینگ آیلتس

شاید به ندرت پیش آمده باشد که با توصیه های اساتید خود، موفقیت را تجربه کرده باشید. پس احتمالا فکر می کنید که خودتان بهتر می دانید چطور می توانید خود را آماده کنید. اما اگر واقعاً چنین است، چرا کلاس می روید؟

در حالتی دیگر، ممکن است به حرف های استاد آیلتس خود گوش ندهید. برای مثال، ما به زبان آموزان مان می گوییم که حفظ کردن لغت، یک کار فرسایشی بوده و تقریبا تاثیر چندانی بر موفقیت شما در مهارت Reading آیلتس ندارد. اما طبق پس زمینه ی دانشگاهی شما، و یا آنچه دوستان تان می گویند، شما حتما باید کل کتاب سمی 504 را بخوانید تا بتوانید در آیلتس 6 بگیرید! و به حرف اساتید خود در اکسیر گوش نمی دهید! شما قطعا به آن، بیشتر ایمان دارید، اما وقتی انجام دادید و نتیجه نگرفتید، کم کم ایمان خواهید آورد که صراط مستقیم در آمادگی IELTS، مسیر دیگری است.

درست است که آیلتس، کمی شانسی می باشد اما شانسی بودن آن هم به خاطر خودتان است. چطور؟ آیلتس شانسی است چرا که ممکن است شما راجع به موضوعات خاصی، هیچ ایده و اطلاعاتی نداشته باشید و یا بر بعضی ساختار ها تسلط داشته باشید و بر برخی دیگر نه؛ نتیجتا، عملکرد شما پایین خواهد آمد. ممکن است در امتحان امروز، شما نمره ی خوبی در آیلتس بگیرید اما اگر فردای آن آزمون، مجددا در آزمون آیلتس دیگری شرکت کنید، نمره ی قابل قبولی نگیرید چرا که موضوعات و مباحث زبانی متغیرند.

اما راه حل این نیست که بارها در آزمون شرکت کنیم تا بالاخره نمره ی مورد نیاز را بدست آوریم. داستان “سنگ مفت گنجشک مفت” نیست چرا که هیچ چیز در این آزمون مفتی نمی باشد! نه هزینه ی آن، و نه زمان و انگیزه و انرژی ای که شما می گذارید. راه حل اما آن است که شما خود را برای نمره ی دلخواه آماده کنید به شکلی که هرچه اتفاق افتاد، شما همچنان بتوانید نمره ی دلخواهتان را کسب کنید.

بسیار پسندیده است که برای موفقیت در امور زندگی، شما روی کسی حساب نکرده و دستتان را روی زانوی خودتان بگذارید. اما این اصطلاح زمانی استفاده می شود که شما چشم به راه کمک از طرف دیگران هستید و خودتان تلاشی نمی کنید؛ اما به این معنا نیست که از دیگران مشورت و راهنمایی نگیرید. به توصیه ی رابرت کیوساکی، شما در هر کاری، باید سعی کنید از راهنمایی مشاورین و مربیان حاذق استفاده کنید و سپس با تلاش خودتان و کنترل و نظارت ایشان، قطعا خواهید توانست بر هر مساله ای فائق آیید. کیوساکی می گوید هر چقدر هم هزینه کنید، باز هم کم است؛ اما این به این شرط است که ناظر و مربی شما، حاذق و کار درست باشد.

درصورت اینکه بخواهید خودتان مسیر را بروید، احتمال خیلی زیاد به نتیجه نخواهید رسید. اگر هم به نتیجه برسید، قطعا زمان و انرژی بسیاری را از دست خواهید داد و نتیجه ی کارتان نیز چنگی به دل نخواهد زد. از راهنمایی های یک مشاور خوب استفاده کنید.

برای کسب هر مهارتی در زندگی، شما نیاز به تمرین و ممارست در طول زمان دارید و هیچ میان بر و آمپولی برای زودتر رسیدن به آن وجود ندارد. آزمون آیلتس نیز دارای چهار مهارت می باشد که جز با تمرین کردن در طول زمان تسلط حاصل نخواهد شد. اگر می خواهید به سرعت رشد کرده و موفق بشوید، نمی شوید!

معجزه ی واقعی زمانی اتفاق می افتد که با نگاه به گذشته، مدت زیادی در مساله ای سخت کوشی شده است. به قول مدیران ارشد شرکت های بزرگ دنیا، موفقیتی یک شبه (An Overnight Success)، در واقع ده سال تلاش و کار صادقانه پشتش می باشد. در آزمون آیلتس نیز، موفقیت به همین شکل کسب می شود اما مدت زمان آن با توجه به متقاضی آیلتس متغیر است.

دلیل دیگری که شما را از موفقیت در آزمون IELTS باز می دارد، هیجان بیهوده و تخریب گر استرسی می باشد. چرا؟ چرا جوگیر می شویم؟ و چرا استرس می گیریم؟

پاسخ سوال اول: چرا در آمادگی آیلتس جوگیر می شوم؟

اگر شما اسیر عوامل محیطی و فشارهای وارده از محیط اطراف خود شامل افراد، پدیده ها، مسائل و غیره شوید، و بدون کنترل و یا میل باطنی، به آن ها تن دهید، شما جوگیر شده اید! برای مثال، در جمعی دانشجویان ارشد حاضر می شوید که همگی تا ماه دیگر به کشوری برای ادامه تحصیل مهاجرت کرده و چندی از آن ها آیلتس 7 دارند و چندی دیگر نزدیکند. اما شما، باید سر کلاس elementary بنشینید. شما به ناگهان متوجه می شوید که چقدر از دنیا عقب هستید و این دوستان چقدر “خفن” و “خارجی” هستند! و نتیجتا باید هرچه زودتر آیلتس خود را گرفته و به کشوری مهاجرت کنید! شما تحت تاثیر فشار این افراد، جوگیر می شوید که IELTS خود را تا ماه آینده بگیرید!!! آن هم با نمره ی 7.5 که نشان دهید از آن ها برتری دارید! اما چطور؟!

این مطلب رو هم بخوانید  سازماندهی پاراگراف های رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک - قسمت دوم

پاسخ سوال دوم: چرا در آمادگی IELTS استرس می گیریم؟

از دید علمی، شما هر وقت در شرایطی قرار بگیرید که ندانسته های شما از دانسته هایتان بیشتر شود، دچار اضطراب یا stress می شوید. آزمون IELTS نیز از این قضیه مستثنی نیست. شما خود را به درستی برای آزمون آیلتس آماده نکرده اید و از ان جا که آزمون تمامی دانش و مهارت های شما را بررسی نمی کند و ممکن است بخشی که شما تسلط کافی را ندارید از شما امتحان گیرد، شما دچار اضطراب می شوید چرا که نمی دانید قرار است از کدام مطلب نخوانده از شما سوال بپرسند.

و اما مهم تر از همه، راه حل:

خیلی ساده است، همچون روز روشن! برای اینکه در آمادگی آزمون آیلتس جوگیر نشوید، اجازه ندهید محیط اطراف شما، به شما چیزی را تحمیل کند که شما به دنبال آن نبود و میلی به آن ندارید و یا حداقل تا به امروز، نمی خواسته اید آن کار را انجام دهید. اگر با چیزی آشنا شدید که احساس کردید علاقمند هستید، به سمت صراط مستقیم آن قدم برداشته و منطقی، اصولی و شدنی حرکت کنید. همچنین، با آماده کردن خود به اندازه ی مناسب، و شرکت در آزمون ایلتس در زمان مناسب، قطعا فشار استرسی شما کمتر خواهد شد و به طبع، عملکرد و نتیجه ی بهتری نیز از شرکت در آزمون خواهید داشت.

شما ده هزار دلار برای مهاجرت به فلان کشور هزینه کرده اید؛ 6 مقاله ی چاپ شده دارید؛ در انگلستان خانه اجاره کرده اید؛ همسرتان شش ماه است در نروژ ساکن است؛ فرزندتان در دانشگاهی در سوئد در حال تحصیل است؛ برادرتان در استرالیا شاغل است و منتظر شما؛ و تماما لنگ نمره ی آزمون آیلتس هستید و پس از صرف مدت زیاد و شرکت در کلاس های مختلف گروهی و خصوصی آیلتس، همچنان برای آزمون آماده نیستید. اما چرا؟

موفقیت در آیلتس چیزی نیست که یک شبه به دست آید. بگذارید کمی کلی تر بگوییم: موفقیت جز با برنامه ریزی بلند مدت، پشتکار، صبر و سخت کوشی به دست نخواهد آمد؛ چه آزمون آیلتس باشد، چه هر چیز دیگری.

بررسی وضعیت کنونی دانش زبانی و چهار مهارت زبان انگلیسی

مشخص کردن هدف (مثلا نمره ی 6.5 آیلتس آکادمیک overall)

مشخص کردن زمان

برنامه ریزی تمرینی زبان عمومی و تلفیق درست و اصولی آن با مهارت های چهار گانه ی IELTS

تمرین و پیشروی منظم و روی برنامه

انجام تمرینات کوتاه اما مداوم

بررسی منظم توسط یک ناظر حرفه ای

شرکت در آزمون های آزمایشی آیلتس

رسیدن به آمادگی بیشتر از نمره ی دلخواه

شرکت در آزمون

موفقیت J

شما ممکن است پیش خودتان بگویید من با معدل 19 از فلان دانشگاه سراسری روزانه فارق التحصیل شده و جزو تیز هوشان هستم. من 6 مقاله ی چاپ شده در مجلات معروف و معتبر دنیا هستم و همچنین عضو هیئت علمی هستم. آیلتس برای من آب خوردن خواهد بود. این گونه افراد اتفاقا وقتی وارد پروسه ی امادگی آیلتس می شوند، خوف برشان می دارد! آیلتس متفاوت است! نمی گوییم که بسیار سخت و مشقت بار است؛ اما ممکن است کمی از تصور شما خارج باشد. فکر می کنید چرا بیشتر از 9 هزار موسسه ی معتبر در سراسر دنیا (شامل دانشگاه ها و کالج ها، شرکت ها، دفاتر مهاجرتی، و سازمان های بین المللی حرفه ای تخصصی) این مدرک را می پذیرند؟ سال هاست که امریکا هم این مدرک را می پذیرد چرا که بسیار حرفه ای و قدرتمند است. شما ممکن است بگویید من شش سال خودم را برای ارشد آماده کرده ام و تا سال دیگر پس از شش سال، بعد از اخذ مدرک فوق لیسانس، آیلتس را شش ماهه گرفته و به کانادا مهاجرت می کنم. اما آنچه شما نمی دانید این است که ممکن است نزدیک به دو سال این پروسه برای شما زمان بر باشد. البته این زمان به سطح کنونی زبان انگلیسی شما و همچنین تلاش، پشتکار و سخت کوشی شما دارد. درضمن، از لطف حضور یک ناظر و مربی حرفه نیز حتما باید بهره جست که در غیر اینصورت پروسه طولانی تر و اسفناک خواهد شد…

این مورد شما و استاد آیلتس تان را دیوانه خواهد کرد! چه بسیار دیده ایم کسانی را که در مسیرهای غلط افتاده اند و امروز برای آمادگی آیلتس، آلوده ی اشتباهات تزریق شده ی دیگران هستند. برخی فکر می کنند که باید در صحبت هایشان، ساختارهای بسیار پیچیده ی گرامری و لغات بسیار پیشرفته و در سطح advance را استفاده کنند؛ غافل از اینکه برای اخذ نمره ی 6، فقط با در نظر گرفتن نکاتی ساده، و استفاده ی صحیح از لغات و ساختار ها بعلاوه ی نرمی و روان بودن صحبت هایشان، می توانند این نمره را اخذ کنند. اما آن ها چه می کنند؟ سعی می کنند از تمام آن دانش حفظ شده یشان استفاده کنند و در نتیجه Fluency خود را بسیار پایین آورده و افتضاحی بالا می آورند که تمام اعتماد بنفس شان را هم می گیرد. چرا این کار را می کنید؟

این مطلب رو هم بخوانید  لغات آیلتس

فقط کافی است به حرف استاد آیلتس خود گوش دهید! شما 6 می خواهید، نه 8! نیازی نیست عالی باشید! فقط کافیست در حد نمره ای که می خواهید باشید! اینقدر به حرف دوستانتان گوش ندهید! آنان که می گویند کتاب 504 را بخوان تا در آیلتس رستگار شوی! اینان زهراگین اند… چه خود بدانند… چه خود ندانند…

اگر در دوره های گروهی، نیمه گروهی، نیمه خصوصی و یا حتی خصوصی آیلتس شرکت کرده و یا می کنید و هنوز جواب باید و شایدی نگرفته اید، یکی از وضعیت های زیر را دارید:

  • انتظار تان از خودتان بالاست. مثلا سطح شما elementary بوده اما انتظار دارید در حد استادتان صحبت کنید!
  • به حرف استاد خود گوش نمی دهید و می خواهید روش های خود را به کار گرفته و پیشروی کنید. بیشتر به حرف دوستان و همکارانتان گوش می دهید تا استادتان. فقط کلاس می گیرید که دلتان خوش باشد!
  • وقت کم می گذارید! فراموش نکنید که IELTS نیز دارای چهار مهارت می باشد و هر مهارتی با تمرین و ممارست در طول زمان به دست می آید. اگر شما پزشک هستید و صبح زود تا دیروقت سر کار هستید و فرصتی برای مطالعه و تمرین ندارید، هر چقدر هم کلاس IELTS بروید نتیجه ای نخواهد داد!
  • مصمم نیستید و منتظرید دیگران برای شما کاری انجام دهند. دوست عزیز، فراموش نکن که فقط تویی که مسئول زندگی خودت هستی، چه موفق شوی، چه نشوی!
  • آموزشگاه زبانی که می روید، برنامه ی مشخصی ندارد؛ معلمان خوبی ندارد؛ سیستم آموزشی خوبی ندارد؛ و یا به هر دلیلی، ایراد از آموزشگاه آیلتسی می باشد که می روید؛ به شرط آنکه در آموزشگاه دیگری که رفتید، همان مشکل را نداشته باشید مگر آنکه آموزشگاه زبان دوم نیز همان مشکلات را داشته باشد!! (که این هم متداول است!)
  • استاد شما استاد آیلتس نیست! ممکن است مدرس شما زبانش خیلی خوب باشد؛ یا اصلا native باشد، اما این به این معنی نیست که می تواند در وحله ی اول معلم خوبی باشد، و در وحله ی دوم استاد آیلتس باشد! درضمن، باز هم اگر کسی را خیلی به شما معرفی کردند و طرف اسم و رسم بزرگی در کرده باشد، باز هم دلیل نمی شود که معلم خوبی بوده و مربی گری بکند! باید بگردید! متاسفانه، بعضی از اساتید آیلتس خودشان را ممتحن یا examiner آیلتس معرفی می کنند و متقاضیان آیلتس در این جا گول ممتحن بودن طرف را می خورند. اولا، ممتحن آیلتس حق ندارد عنوان کند که ممتحن است و با این کار برای خودش تبلیغات کند. دوما، حتی اگر کسی ممتحن باشد، باز هم دلیل بر این نمی شود که معلم و آموزگار خوبی برای آیلتس باشد! شما باید به سابقه ی افراد نگاه کرده و همچنین کارنامه ی آیلتس استاد خود را چک کنید. خیلی از استادی آیلتس متاسفانه خودشان آیلتس شرکت نکرده اند! و طبیعتا مسیر پیشروی و موفقیت در IELTS را نمی دانند! درست است؟