گرامر آیلتس IELTS Grammar

وقتی صحبت از گرامر آیلتس می شود، گاهی اوقات ذهنیت ها سمت و سوی خاصی پیدا می کند. گرامر آیلتس در وحله اول همان گرامر انگلیسی است، اما شاید در بعضی ساختارها و مفاهیم تمرکز بیشتری داشته باشد؛ بعضی مباحث کمتر باشند و بعضی بیشتر. قطعا، این یک پیشفرض اشتباه است.

 

نکات گرامر آیلتس IELTS Grammar Hints

همانطور که در گرامر انگلیسی نیز گفتیم، در یادگیری گرامر باید نکات خاصی را مد نظر داشت. چنانچه نگرش درستی وجود نداشته باشد، مشکلاتی از جمله Fossilization می تواند اتفاق بی افتد.

یک) تمرکز شما می بایست روی مفاهیم دستور زبان باشد، نه ساختار آن ها. این یعنی یاد بگیرید در موقعیت های مختلف باید چطور صحبت کنید.

برای مثال، یک موضوع انتخاب کنید، یا اینکه مطلبی را موضوعی بخوانید. یعنی چه؟

تصور کنید می خواهیم راجع به تجربیات خود صحبت کنیم، پس دو نفر اینگونه با یکدیگر صحبت می کنند:

A: Have you ever been abroad?

B: Yes, I have. I’ve been to France and Japan.

با توجه به مکالمه ی این دو نفر، شما یاد می گیرید برای صحبت کردن در مورد تجربیات خود می بایست به اینصورت صحبت کرد:

subject + have/has + verb 3 (past participle)

I have been to China twice.

متوجه شدید که برای این کار، باید از زمان حال کامل یا ماضی نقلی در انگلیسی استفاده کرد.

 

راه یادگیری درست گرامر، یادگیری مفهومی می باشد. به همین دلیل، آکادمی اکسیر یک مجموعه فوق العاده گرامری تحت عنوان iGram، گرامر انگلیسی با رویکرد مفهومی، برای مقاصید آکادمیک تالیف کرده که به صورت پکیج گرامر، دوره گرامر انگلیسی و دوره آنلاین گرامر انگلیسی موجود است. توصیه می کنیم حتما مباحث این دوره را به خوبی تمرین کنید و یاد بگیرید. اگر کسی روی مباحث iGram مسلط باشد، تضمین می کنیم که در هر چهار مهارت آزمون آیلتس می تواند نمره کامل را بگیرد؛ یعنی هم ساختارگرامری های لیسنینگ آیلتس و ریدینگ آیلتس را متوجه می شود و هم می تواند بالاترین نمره گرامر را در مهارت های رایتینگ آیلتس و اسپیکینگ آیلتس بگیرد.

دو) همانطور که در مقاله روش درست یادگیری زبان گفتیم، بسیار بهتر است که به جای خواندن ساختارهای زبانی، آن ها را در قالب ورودی های زبانی خود یاد بگیرید (یادگیری غیرمنفعل) و خود را در معرضشان Exposure قرار دهید. اینکار یعنی مقدار قابل توجهی از فعالیت خود را روی تمرین Listening و Reading گذاشته و به ساختارهای دستوری توجه کنید. مخصوصا مهارت شنیداری که به خاطر هیجان بالایش در حافظه ی بلند مدت شما به راحتی جای می گیرد.

سه) بازهم همانطور که در مقاله روش درست یادگیری زبان گفتیم، علاوه بر یادگیری غیرمنفعل (قرار دادن خود در محیط زبانی مخصوصا Listening)، شما می توانید زبان خود را به صورت Activeتقویت کنید، این یعنی به مطالعه گرامر بپردازید و تمرین کنید. شما باید ورودی های خود را به خروجی تبدیل کنید. با این کار، آن ها را عملی کرده و تبدیل به واقعیت می کنید.

یادمان نرود که ترکیب یادگیری Active و Passive، ترکیب 1+1=2 نمی باشد؛ این ترکیب 1+1=4 می باشد.

 

چه مباحثی برای گرامر آیلتس احتیاج دارم؟

در صفحه گرامر انگلیسی، ما تمام مباحث لازم گرامری زبان عمومی و فضای آکادمیک را لیست کرده و آموزش می دهیم. تقریبا می توانیم بگوییم به همه شان احتیاج داریم. هرچقدر بیشتر بلد باشید، پیش بینی می شود نمره بیشتری بگیرید.

 

چه کتبی برای گرامر آیلتس پیشنهاد می کنید؟

کتب بسیاری برای گرامر آیلتس نوشته شده اند و معروف ترین آن ها کتاب Cambridge Grammar for IELTS می باشد. البته از آن جا که همه مباحث گرامری آیلتس همان مباحث گرامر انگلیسی و گرامر آکادمیک انگلیسی هستند، کتب دیگر نیز می توانند بسیار مفید باشند. تعدادی از این کتب عبارتند از:

  • Cambridge Grammar in Use Series
  • Longman Understanding and Using English Grammar by Betty Azar and Stacy Hagen
  • Complete English Grammar Rules
  • Macmillan Grammar Destination Series
  • Practical English Usage by Michael Swan
  • Real Grammar by Carl Eldridge
  • The Blue Book of Grammar and Punctuation by Jane Straus
  • Oxford Living Grammar Series

اما توصیه آکادمی اکسیر، استفاده از کتاب گرامر iGram است که می شود اکسیر تمام کتب فوق به علاوه تجربیات تدریس گرامر انگلیسی و مواد و مهارت های لازم برای آزمون آیلتس توسط مولفین مجموعه آموزشی اکسیر آیلتس. این کتاب دو زبانه بوده هیچ چیز از قلم نیافتاده است.

 

یک نمونه از آموزش های گرامر مفهومی انگلیسی در فضای آکادمیک: Elixir’s iGram

 

آیا گرامر انگلیسی خاصی برای رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس احتیاج دارم؟

شما باید روی تمام مباحث تسلط کامل داشته باشید اما شاید برای ایجاد گستردگی گرامری، لازم باشد که دو مهارت تولیدی، یعنی تولیدات شفاهی و کتبی، چندی از گرامرهای زیر را استفاده کنید تا تسلط خود را بر گستره ی بزرگ تری از ساختارها به مصحح / ممتحن نشان دهید:

·A Higher Range of Tenses (E.G. Past Perfect Progressive)

·A Higher Range of Modals (E.G. Perfect/Continuous Modals)

·The Passive Form of Higher Ranges Of Tenses And Modals

·Conditionals (Second/Third/Mixed)

·Complex Structures Using Subordinators

·Being Dominant on Punctuation Rules

·Grammar Expanders (Double Comparatives, Cleft Structures, Inversion, Reported Speech, Phrases, Nominalization, etc.)

تمامی مباحث فوق در اکسیر گرامر انگلیسی iGram آموزش داده شده اند.

 

آیا گرامر انگلیسی خاصی برای ریدینگ و لیسنینگ آیلتس احتیاج دارم؟

شاید بتوان گفت علاوه بر تسلط بر تمامی مباحث گرامر انگلیسی، برای مهارت های لیسنینگ و ریدینگ شاید گرامرهای آکادمیک مهم تر باشند. ساختار جمله، شناخت و درک کلمات ربط، دانستن قواعد علائم نگارشی، شناخت ساختار پاراگراف ها، شناخت انواع الگوهای نگارش پاراگراف ها (که البته اکسیر آیلتس این مباحث را در اکسیر ریدینگ آیلتس و اکسیر رایتینگ آیلتس آموزش می دهد) و غیره چندی از مباحثی هستند که در این دو مهارت مهم ترند.

 

گرامر آیلتس، سخن آخر

شما باید هم روی درستی ساختارهای گرامری خود کار کنید و آن ها را به جا و درخور مفاهیم آن استفاده کنید، و هم بتوانید گستردگی و تنوع گرامری داشته باشید تا بتوانید بهترین عملکرد را در این حیطه داشته باشید.