How do I start learning a language?

بسیاری از زبان آموزان با این پرسش که «زبان را از کجا شروع کنم؟!» به آکادمی زبان اکسیر مراجعه می‌کنند. در ابتدا این نکته بسیار مهم است که شما از چه طریقی می خواهید زبان یاد بگیرید و هدفتان چیست. قرار است شما بگویید که هدفتان چیست و مشاورین مجموعه ی اکسیر بگویند شما با چه مقدار تلاش و زمان به نمره مورد نظر خود خواهید رسید.

شما به عنوان یک زبان آموز (مخصوصا متقاضی آیلتس) باید برای دست یابی به اهدافتان بسیار مصمم باشید. اگر چون دوستتان زبان بلد است می خواهید زبان یاد بگیرید، یا چون کسی حاضر شده به شما رایگان یا کم قیمت آموزش دهد به سرتان زده تا برای آیلتس آماده شوید، توصیه ما این است که آیلتس را فراموش کنید!

هدف باید طوری باشد که در شرایط دشوار شما را به جلو ببرد! و اگر واقعا هدف شما هدف باشد، راهش را پیدا می‌کنید؛ در غیر این صورت، بهانه اش را!

بعد از اینکه هدف و انگیزه خود را برای یادگیری آیلتس یا PTE مشخص کردید، باید تصمیم بگیرید که به چه نحوی می خواهید راه را طی کنید: به صورت خودآموز، با کلاس خصوصی ، یا دوره های گروهی در آموزشگاه های زبان.

 

من می‌خواهم به صورت خودآموز برای آیلتس آماده شوم

بسیار خب! چند سوال…

  • آیا از سطح زبان انگلیسی خود اطلاع دارید؟
  • آیا می دانید در کدام مهارت ها قوی تر هستید و در کدام مهارت ها احتیاج به تمرین و مطالعه ی بیشتری دارید؟
  • آیا می دانید چطور به صورت سیستماتیک تمرین کنید؟
  • آیا در مورد برنامه ریزی زمانی مناسب اطلاعات کافی دارید یا فکر می‌کنید هرچه بیشتر بخوانید به موفقیت نزدیک تر می‌شوید؟
  • آیا انگیزه کافی برای ادامه دادن و تلاش مستمر دارید؟ به خودتان انگیزه می‌دهید؟
  • آیا پیشرفت خود را حس می کنید؟
  • آیا می توانید در صورت قرار گرفتن در مسیر اشتباه به خاطر تبلیغات جهت دار، موقعیت را به درستی تشخیص دهید؟
  • چطور از اینکه آمادگی اخذ نمره ی مورد نظر را دارید مطمئن می شوید؟
  • آیا می دانید منابع مناسب برای تقویت چهار مهارت آیلتس یا PTE کدامند؟
  • آیا نحوه استفاده از هر منبع کمک آموزشی یا کتاب را می‌دانید؟

اگر پاسخ به تمام این سوال ها مثبت و درست است به شما تبریک می‌گوییم! شما احتیاج ندارید بپرسید زبان را از کجا شروع کنم؟! علاوه بر این نیازی به کلاس و دوره های آموزشی آیلتس ندارید!

اگر هم نمی‌دانید، باز هم تبریک می‌گوییم! می توانید از پکیج خودآموز آیلتس یا دوره های آنلاین آیلتس استفاده کنید. به این شکل، مسیر را می توانید خیلی درست تر پیش بروید!

نکته دیگر اینکه اگر می‌خواهید به تنهایی زبان خود را تقویت کنید، حتما در جستجوی شیوه مورد علاقه خود باشید. برای یاد گیری راه های بسیاری وجود دارد. از فیلم های آموزشی زبان گرفته تا فیلم های انگلیسی زبان که به راحتی یافت می‌شوند. از برنا مه های رادیویی می توانید بهرمند شوید. از شبکه های اینترنتی برای تقویت مهارت های خود در آیلتس استفاده کنید. برخی از سایت های آموزشی آیلتس برنامه های جالبی برای زبان آموزان دارند. اگر قصد خرید کتاب دارید، حتما سعی کنید کتابی تهیه کنید که برای سطح شما مناسب باشد.

 

من می خواهم برای دوره آیلتس به یک آموزشگاه آیلتس مراجعه کنم

برای این کار چند مطلب را مدنظر داشته باشید.

ابتدا سطح زبان خود را مشخص کنید. یعنی اینکه در حال حاضر کلاس زبان برای شما مناسب است یا می توانید وارد دوره های تخصصی مثل آمادگی آکادمیک یا دوره آیلتس شوید.

دوم اینکه، به دنبال کاردان و متخصصانی بروید که خودشان دغدغه ی آموزشی فرهنگی دارند، نه کسانی که کسب و کارشان آموزش زبان است. همانطور که می‌دانید، در تهران مراکز آموزشی و آموزشگاه های زبان بسیاری پیدا می‌شود ولی نکته اینجاست که آیا سرلوحه ی کار آن ها کیفیت است؟ برای پیدا کردن آموزشگاه زبان مناسب، لطفا فقط به نزدیکی آن به محل زندگی خود یا شهرتی که پیدا کرده است دقت نکنید! همیشه در مورد آن آموزشگاه آیلتس تحقیق کنید. بهترین روش تحقیق در مورد کیفیت آن ها، پرس و جو از دانشجوهای آموزشگاه مورد نظر می باشد چرا که هیچ کس به شما نخواهد گفت که کیفیت ما خوب نیست یا ما فلان تخصص را نداریم!

آکادمی زبان اکسیر افتخار دارد که به صورت تخصصی در زمینه آموزش آیلتس و برگزاری دوره های آیلتس فعالیت کند؛ از صفر تا صد. برای اینکه بدانید مسیرتان برای فتح قله ی آیلتس کدام است، با تعیین سطح زبان شروع کنید. سپس برای مصاحبه شفاهی و دریافت مشاوره توسط مشاورین مجرب ما برای مناسب ترین و معقول ترین راه، از نظر کیفیت، هزینه و وقت اقدام کنید. برای آشنایی با دوره های آکادمی زبان اکسیر دوره های آمادگی آیلتس را ببینید.

 

آموزش آیلتس برای اخذ آیلتس 7 چقدر طول می کشد؟

یکی از ساده ترین و در عین حال پیچیده ترین سوالات رایج زبان آموزان و کسانی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند همین است. توجه داشته باشید که هیچ کس نمی‌تواند به شما دقیق بگوید که اینقدر وقت بگذارید و زبان شما کامل می شود. به طور کلی “سطح خوب زبان” و “یادگیری زبان” بسیار مبهم هستند. چه کسی می تواند ادعا کند که زبان من “خوب” است یا “کامل” است؟! خوب یعنی چه؟! بر چه اساس و منطقی زبان شما “خوب” است؟! “خوب” برای رفع نیاز توریستی شما در فلان کشور؟! یا “خوب” در آزمون آیلتس، تافل و دکتری؟! خوب برای گوش دادن به Eminem؟ پس زمانی که شما برای یادگیری می گذارید بر اساس وقت، علاقه، دقت، اهمیت، و ممارست شما بسیار متغیر است.

با تمام این صحبت ها، از نظر گروه آموزشی اکسیر آیلتس، اگر شخصی از ابتدا زبان را شروع کند، تا زمانی که به نمره ی 7 آیلتس برسد، بصورت کلی و متوسط، حدود یک و نیم الی دو سال زمان احتیاج دارد. این در حالیست که شما در این دوره، مطمئنا به مقصد خود خواهید رسید و نیازی به تغییر دادن آموزشگاه خود و سیستم های آموزشی متفاوت نخواهید داشت!

اگر سری به برنامه ی شروع دوره ها و دوره های آیلتس اکسیر بزنید، خواهید دید که از صفر تا آیلتس 7، ۱۷ ترم وجود دارد. ۱۱ ترم زبان عمومی بوده و ۶ ترم دوره های تخصصی است.

دوره های آمادگی آیلتس هر چهار مهارت ریدینگ، رایتینگ، لیسنینگ اسپیکینگ ارائه شده اند. روی هم رفته می شود ۱۷۰ جلسه ی آموزشی به مدت۲ ساعت یعنی در مجموع ۳۴۰ ساعت آموزش مستقیم زیر نظر اساتید متخصص. برای هر یک جلسه، زبان آموزان باید ۱۰ ساعت تمرین مفید داشته باشند، این یعنی ۱۷۰۰ ساعت تمرین برای شما. در کل، ۲۰۴۰ ساعت کل فعالیت آموزشی شما خواهد بود. البته در دوره های خصوصی، سیستم متفاوت خواهد بود. در این مقاله سعی کردیم به این پرسش شما که زبان را از کجا شروع کنم؟! پاسخ کامل و مفصلی بدهیم! گود لاک 🙂