Table of Contents - محتوای این مطلب

سوالات متداول لیسنینگ آیلتس

IELTS Listening FAQs

متقاضیان آزمون آیلتس سوالات زیادی دارند که بسیاری از آن ها سوالات متداول لیسنینگ آیلتس است. در این نوشته به تمامی آن ها می پردازیم.

مهارت لیسنینگ در آزمون آیلتس در هر دو ماژول Academic و General Training یکسان است. این در حالیست که مهارت های ریدینگ و رایتینگ آیلتس برای این دو ماژول متفاوت اند.

بخش اول و دوم فضای زبان عمومی دارند. بخش اول یک دیالوگ تلفنی بین دو نفر بوده و بخش دوم یک سخنرانی توضیحاتی عادی است.

بخش سوم و چهارم فضای آکادمیک دارند. بخش سوم یک گفتگو بین 2 تا 4 نفر بوده و بخش سوم یک سخنرانی آکادمیک می باشد.

بر خلاف آزمون تافل TOEFL، که فقط سوالات چند گزینه ای یا multiple choice دارد، در آزمون آیلتس سوالات متداولی دیده می شود. این سوالات عبارتند از:

این مطلب رو هم بخوانید  طریقه نگارش انواع نامه های آیلتس در رایتینگ ماژول جنرال ترینینگ

Multiple choice single answer – multiple choice multiple answer

Multiple sentence completion

Matching items (with or without items)

Completion (table/form/sentence/summary)

Diagram labeling (with or without labels)

Short answer

خیر! برای مثال شما نمی توانید New York را NY بنویسید و باید کامل آن را یادداشت کنید.

چهار بخش. بخش اول و دوم فضای زبان عمومی را داشته و بخش های سوم و چهارم آکادمیک می باشند.

چهار بخش لیسنینگ آیلتس هر کدام 10 سوال دارند که روی هم رفته می شوند 40 سوال. با توجه به نمره ای که می خواهید، تعداد سوالاتی که باید پاسخ بدهید مشخص می شود. مثلا اگر 7 بخواهید، باید 30 الی 31 پاسخ صحیح بدهید.

کل این مهارت روی هم رفته، 40 دقیقه زمان می برد. آزمون 30 دقیقه طول کشیده و در انتها 10 دقیقه وقت اضافی برای وارد کردن جواب ها به برگه ی پاسخ نامه به شما داده می شود.

دفترچه ی سوالات شما را کسی نمی بیند. آنچه تصحیح می شود، پاسخ های شما از روی برگه ی پاسخ نامه ی لیسنینگ شماست. نمونه ی پاسخ نامه لیسنینگ آیلتس را ببینید.

خیر! تا انتهای پخش recording لیسنینگ، شما فقط و فقط باید روی پاسخگویی به سوالات درون دفترچه سوال متمرکز باشید. پس از اتمام پخش (حدود 30 دقیقه)، به شما 10 دقیقه دقت اضافی داده می شود تا جواب ها را به برگه ی پاسخ نامه انتقال دهید.

نمره ی 6: 22 تا 25 پاسخ صحیح

نمره ی 6.5: 26 تا 29 پاسخ صحیح

نمره ی 7: 30 تا 31 پاسخ صحیح

نمره 7.5: 32 تا 34 پاسخ صحیح

نمره ی 8: 35 تا 36 پاسخ صحیح

نمره ی 8.5: 37 تا 38 پاسخ صحیح

نمره ی 9: 39 تا 40 پاسخ صحیح

 

توجه کنید که آنچه مراکز تهیه کننده و برگزار کننده ی آزمون آیلتس اعلام کرده اند بسیار سِری و کلی تر است و موارد فوق بر اساس تجربه ی نمرات زبان آموزان به دست آمده است.

خیر! این آزمون نمره ی منفی ندارد پس به هیچ عنوان هیچ جوابی را خالی نگذارید و اگر به هر دلیل از جمله کمبود وقت یا متوجه نشدن، نتوانستید پاسخ سوال را بدهید، جواب را خالی نگذارید و چیزی بنویسید تا شاید شانسی نمره ای گرفتید!

این مطلب رو هم بخوانید  پاراگراف مقدمه برای دسته اول نمودارها - قسمت دوم

بله! پاسخ تمام سوالات در مهارت شنیداری آیلتس به ترتیب می آید.

بله. در اصل، این زمان به شما داده می شود تا با موضوع لیسنینگ آشنا شده و بتوانید تا حدی پاسخ ها را حدس بزنید تا با شنیدن صوت ضبط شده برای اولین بار، بتوانید پاسخ سوال های داده شده را بنویسید. این زمان به دلیل خاصی به شما داده شده است.

در کل، هر فعالیت لیسنینگی، باید با پخش دوباره ی صوت همراه باشد. شنیدن دفعه ی اول برای درک ایده ی اصلی (main idea) بوده و دفعه ی دوم آن برای جزییات (details) می باشد. در آیلتس اما، دفعه ی اول آن حذف شده و به جایش، به شما زمانی داده می شود تا با خواندن سوال ها بتوانید موضوع کلی آن را درک کنید.

توجه کنید که برای چه تعداد سوال به شما وقت داده می شود. برای مثال، به شما وقتی داده می شود تا سوالات 1 الی 6 را بخوانید و سپس گوش دهید و پاسخ دهید.

بله! اما اگر شما نگران این هستید که نوشته های شما روی برگه یا دفترچه ی سوال روی نمره ی شما تاثیر می گذارد، باید بدانید که آنچه تصحیح می شود برگه ی پاسخ نامه ی شما بوده و کسی به جز شما دفترچه ی لیسنینگ شما را نخواهد دید.

خیر! شما می بایست تمام یادداشت هایتان را روی دفترچه ی سوالات انجام دهید. نگران نباشد! فضا زیاد است!

قطعا! ضروری است که قوانین capitalization یا نگارش حرف اول کلمات با حروف بزرگ را رعایت کنید، مثلا نوشتن اسامی خاص، اسم شهرها و کشورها، …

بله! شما می توانید تمام پاسخ خود را به صورت Capital یا Upper Case بنویسید و این در مواقعی که در مورد capitalization شک دارید می تواند کمک کننده باشد. صحت این مطلب را در این لینک ببینید.

برخی می پرسند اعداد را با عدد بنویسیم یا حروف؟

هر دو درست است اما توصیه ی اکسیر به شما این است که اگر از نظر تعداد لغات در مضیقه نیستید، اعداد را با حروف بنویسید چرا که به دلایلی نامشخص، دست خط برخی به شکلی است که اعداد 3، 5، 6 و 8 را نمی توان به درستی تشخیص داد! اما اگر به حروف نوشته شود (مثلا THREE) قابل تشخیص تر است!

قطعا! املای دقیق کلمات لازم است و اگر کلمه ای را درست ننویسید، نمره اش را نخواهید گرفت. این در حالیست که بعضی معتقد هستند ممتحنین آیلتس می توانند برخی اشتباهات خیلی جزئی را چشم پوشی کنند به شرط آنکه مطمئن باشند شما به درستی متوجه جواب شده اید. این در مهارت های خواندن و نوشتاری آیلتس خیلی کمتر اتفاق می افتد.

این مطلب رو هم بخوانید  انواع پاراگراف های مقدمه در سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس

در لیسنینگ IELTS و ریدینگ IELTS، شما باید از مداد استفاده کنید؛ پس تراش و پاک کن به همراه داشته باشد. در رایتینگ آیلتس می توانید از هر دو استفاده کنید اما باز هم توصیه می شود از یک مداد استفاده کنید.

اگر صورت سوال را به درستی بخوانید، نوشته است که گزینه ی صحیح (A, B, etc.) را بنویسید! متقاضیان بسیاری با عدم توجه به همین نکته ی کوچک، نمره ی بسیاری از سوالات را از دست می دهند.

آیلتس یک آزمون بین­المللی می باشد پس لهجه های متنوع ای در آن شنیده می شود. اما توجه داشته باشید که لهجه ی غالب بریتانیایی بوده و پس از آن به ترتیب لهجه های امریکایی و استرالیایی  شنیده می شود. بیشتر آنچه شما احتیاج دارید، General American وReceived Pronunciation می باشد. کار معقول آن است که خودتان را با تمامی لهجه های انگلیسی آشنا کرده و به اندازه کافی تمرین کنید. البته لهجه های ایرلندی و اسکاتلندی از استاندارد آزمون خارج هستند. در ضمن، هدف از یادگیری زبان، توانایی برقراری ارتباط می باشد. آیا شما نمی توانید فارسی را با لهجه های متفاوت مازندرانی، اصفهانی، ترکی، … درک کنید؟

این عبارت را یکبار با “وَ-and” بگیرید و یک بار با “یا-or”

حالت های “وَ-and”:

  • یک کلمه و یک عدد
  • دو کلمه و یک عدد

 

حالت های “یا-or”

  • یک کلمه
  • دو کلمه
  • یک عدد

تمامی پنج مورد فوق می توانند پاسخ درست به این سوال باشند.

اگر در پاسخ هایتان در تکمیل جملات، نیاز به استفاده از این کلمات می باشد تا جمله از نظر ساختاری صحیح باشد، طبیعتاً می بایست از آن ها استفاده کنید.

اما اگر شما در حال تکمیل کردن کلمه های درون یک جدول، یادداشت یا فرم هستید، الزامی به استفاده از این ها نمی باشد.

اکسیر لیسنینگ آیلتس را سر بکشید!

اکسیر آیلتس یک برنامه ی جامع است که به شما کمک می کند زبان انگلیسی عمومی خود را تقویت کرده و همچنین خود را برای چهار مهارت آزمون آیلتس آماده کنید.