[movedo_title align=”center” animation=”grve-fade-in”]

بخش های لیسنینگ آیلتس – شنیداری آیلتس

IELTS Listening Sections

[/movedo_title]

لیسنینگ آیلتس چند قسمت یا بخش دارد؟

شنیداری آزمون آیلتس در 4 قسمت (4 Sections) پخش می شود. هر بخش در Listening‌ آیلتس ۱۰ سوال دارد. بین قسمت های اول تا سوم آزمون مکث کوتاهی داده می شود تا متقاضیان سوالات را پیشاپیش خواهنده و پاسخ ها را پیش بینی کنند. اما در قسمت چهارم، سوالات ۳۱ تا ۴۰ همیشه پشت سر هم و بدون وقفه پخش می شود.

بخش اول شنیداری IELTS یک مکالمه تلفنی بین دو نفر می باشد که موضوع آن ارایه و دریافت اطلاعات در رابطه با خدمات یک مرکز می باشد.

این مرکز می تواند یک هتل، کلوپ، تئاتر، خوابگاه و … باشد. برای مثال، شخصی با یک باشگاه ورزشی تماس گرفته و اطلاعاتی در رابطه با دوره ها، انواع عضویت ها، ویژگی هر عضویت و غیره پرسیده و سپس مسئول آن واحد اطلاعاتی برای پر کردن یک فرم می گیرد. اطلاعاتی مثل نام (هجی کردن)، شماره تلفن یا پاسپورت (تسلط روی اعداد)، آدرس (تسلط روی عبارات توصیف کننده آدرس ها)، وضعیت تاهل، و غیره.

این مطلب رو هم بخوانید  نگارش مقاله Argumentative + Non-Argumentative آیلتس

فضای Section 1 لیسنینگ آیلتس، انگلیسی عمومی بوده و تسلط متقاضی را در شرایطی که انگلیسی در آن صحبت می شود می سنجد. اصطلاحا آن را General English یا Survival English می نامیم. هیچ گونه عبارات و موضوعات آکادمیک در این بخش از IELTS Listening وجود ندارد.

بخش دوم لیسنینگ IELTS یک مونولوگ یا صحبت یک نفری می باشد. یک شخص، مثل یک تور لیدر، در رابطه با امکانات یک روستا، یک مرکز تفریحی، یک موزه و یا دیگر موضوعات اطلاعاتی را به حضار موجود در یک مکان ارایه می دهد. در بخش دوم لیسنینگ IELTS امکان آن وجود دارد که یک نقشه یا نمودار نیز وجود داشته باشد تا متقاضی آیلتس بخش هایی از آن نقشه یا نمودار را علامت گذاری کرده یا تکمیل کند. دانستن جهت های جغرافیایی، ادبیات توصیف نقشه ها و نمودار ها در این بخش الزامی است.

برای مثال، یک تور لیدر (Tour Guide) جمعیتی را به بالای یک برج برده و از آن بالا، به طرفین جغرافیایی (شمال، غرب، جنوب، شرق، شمال غربی، جنوب شرقی، …) اشاره کرده و توضیح می دهد در هر بخش چه چیزی وجود دارد. مثلا می گوید در جنوب شرقی ما، یک ریل راه آهن وجود دارد که منتهی به یک باغچه گل رز می شود. ” باغچه گل رز – Rose Garden” پاسخ یک جای خالی است!

این مطلب رو هم بخوانید  سازماندهی پاراگراف های رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک - قسمت اول

فضای Section 2 لیسنینگ آیلتس، انگلیسی عمومی بوده و تسلط متقاضی را در شرایطی که انگلیسی در آن صحبت می شود می سنجد. اصطلاحا آن را General English یا Survival English می نامیم. بخش دوم IELTS Listening خالی از هر گونه عبارات و موضوعات آکادمیک است.

بخش سوم لیسنینگ IELTS یک گفتگو بین دو الی چهار نفر می باشد که در واقع معمولا شاگردان و اساتید یک محیط آکادمیک می باشند. مثلا دو دانش جو که در حال تهیه مقالات خود هستند و در حال مشورت با استاد راهنمای خود در سال چهارم دانشگاه هستند. ممکن است این گفتگو بین دو دانش جو، دو دانش جو و یک استاد، دو دانشجو و دو استاد و یا یک دانشجو و یک استاد باشد. دانشجویان این بخش معمولا زبان مادریشان انگلیسی نیست، مثلا فیلیپینی یا چینی هستند.

این مطلب رو هم بخوانید  طریقه نگارش انواع نامه های آیلتس در رایتینگ ماژول جنرال ترینینگ

فضای Section 3 لیسنینگ آیلتس، انگلیسی آکادمیک بوده و تسلط متقاضی را در فضای دانشگاهی می سنجد. مواد موجود در این بخش Academic یا Scholastic بوده و مباحث Abstract یا انتزاعی هستند.

بخش چهارم لیسنینگ IELTS یک سخنرانی تک نفره یا مونولوگ است. این سخنرانی راجع به مباحث علمی (Scientific) بوده و زوایای مختلف یک مساله را مورد بررسی قرار می دهد.

مثلا راجع به اینکه چطور می توان از خاک استفاده کرده تا کربن دی اکسید موجود در هوا را کاهش داد. بعد، گوینده، راجع به انواع کشاورزی، مطالعات کانادایی، استرالیایی و غیره صحبت می کند.

فضای Section 4 لیسنینگ آیلتس، انگلیسی آکادمیک بوده و تسلط متقاضی را در فضای دانشگاهی می سنجد. مواد موجود در این بخش Academic یا Scholastic بوده و مباحث Abstract یا انتزاعی هستند.