معرفی ریدینگ TOEFL

TOEFL Reading

 

در این اکسیر به سراغ ریدینگ TOEFL می‌رویم. شروع هر آزمونی بار روانی زیادی برای داوطلبان دارد و از آنجایی که در آزمون تافل iBT بخش Reading (ریدینگ) اولین بخشی است که داوطلبان با آن مواجه می شوند، بنابراین اهمیت این قسمت بیش از سایر قسمت های آزمون به چشم می آید. اگر عملکرد خوبی در قسمت ریدینگ تافل داشته باشید بدون شک با آرامش و اعتماد به نفس بیشتری آزمون را ادامه خواهی داد. در ادامه، قالب سوال های بخش ریدینگ آزمون تافل را تشریح کرده و نکات مهمی که لازم است در بخش ریدینگ آزمون تافل iBT رعایت کنید، بیان خواهیم کرد.

 

ریدینگ تافل آی بی تی (TOEFL iBT Reading) به چه شکل است؟ 

همانطور که عرض کردیم ریدینگ یا همان مهارت خواندن، اولین مهارتی است که در آزمون تافل مورد سنجش قرار می گیرد. در این قسمت با سه یا چهار Passage (متن) مواجه خواهید شد که باید به سوال هایی که از این متن ها طرح شده پاسخ دهید. تعداد این سوال ها در مجموع چیزی بین 33 تا 56 است. اگر در این بخش سه متن داشته باشید تعداد سوال ها حداقل و زمان مجاز برای پاسخ دهی 60 دقیقه خواهد بود. ولی اگر تعداد متن ها به 4 برسد تعداد سوال ها به حداکثر رسیده و زمان مجاز برای پاسخ‌دهی 80 دقیقه خواهد بود؛ یعنی 20 دقیقه بیشتر.

 

متن هایی که برای آزمون ریدینگ تافل در نظر گرفته می شود بسیار متنوع است. اکثر موضوع های عمومی و آکادمیک روز دنیا که در کتاب ها، مجلات، روزنامه ها، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی منتشر می شوند، می توانند موضوع متن های آزمون ریدینگ تافل باشند. با این حال به طور کلی متن های این آزمون در سه طبقه ذیل قرار می‌گیرند:

 

 1. Narrative (متون روایتی): مثل روایت یک رویداد تاریخی یا بیوگرافی اشخاص مشهور.
 2. Exposition (متون تفسیری): این نوع متن ها یک موضوع خاص را تشریح و تفسیر می کنند.
 3. Argumentative (متون استدلالی): در یک متن استدلالی، نویسنده عقیده و نظر خود را در خصوص یک موضوع مطرح کرده و برای دفاع از آن دلیل می آورد.

 

تا می توانید بخوانید!

لازم است که با مطالعه هر چه بیشتر منابع مختلف، آمادگی مواجه شدن با هر موضوعی را داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است یکی از متن ها درباره حیات وحش آفریقا و متن دیگری درباره تاثیر رژیم غذایی در خلق و خوی انسان ها باشد. بنابراین هر چه دستتان آمد بخوانید! هیچ بعید نیست که در آزمون با موضوعی شبیه به آنچه قبلا در مورد آن مطالعه داشتید مواجه شوید. البته این را هم باید بگوییم که متن هایی که در آزمون تافل برای سنجش مهارت خوانشی داوطلبان در نظر گرفته می شود خیلی تخصصی و پیچیده نیستند؛ فقط کافیست که با آن موضوع یک آشنایی حداقلی داشته باشید. یادتان باشد که آشنایی قبلی با موضوع متن تاثیر بسیار زیادی در قدرت درک مطلب و در نتیجه سرعت شما در پاسخ دهی به سوالات دارد.

 

قبول داریم که خواندن مطالبی که به موضوع آنها علاقه نداریم مشکل و خسته کننده است؛ ولی برای بالا بردن دایره لغات و نیز افزایش اطلاعات عمومی در حوزه های مختلفی چون جغرافیا، اقتصاد، سیاست، مسائل اجتماعی، تکنولوژی، تاریخ و… ذهن ما را برای آزمون ریدینگ آماده می کند؛ طوری که قبل از آزمون استرس این را نداریم که قرار است با چه متن هایی مواجه شویم.

بنابراین همانطور که عرض کردیم، بدون در نظر گرفتن موضوع های مورد علاقه تان، تا می توانید بخوانید.

 

معرفی انواع سوالات بخش ریدینگ TOEFL

اگر قبل از هر آزمونی با نوع و قالب سوال های آن آشنایی داشته باشید می توانید به تمرین ها و تلاش های خود جهت صحیحی داده و حداکثر آمادگی را برای پاسخ دادن به سوالات کسب کنید. اگر نوع سوال را بشناسید می توانید روش های مختلفی را برای پاسخگویی بررسی کرده و در نهایت بهترین روش را انتخاب کنید. البته این اتفاق نمی افتد مگر با تمرین زیاد! البته استفاده از تجارب دیگران را نیز نباید فراموش کنید. در ادامه تجارب طلایی و اکسیری خود در حوزه ریدینگ تافل را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

در سوالات ریدینگ آزمون تافل ممکن است با قالب های متنوع ذیل مواجه شوید:

 1. سوال Summary (خلاصه متن)
 2. سوال Inference (استنتاج)
 3. سوال Detail (جزئیات)
 4. سوال Negative Detail (جزئیات منفی)
 5. سوال Reference (ارجاع)
 6. سوال Fill in the Table (تکمیل جدول)
 7. سوال Vocabulary (لغت)
 8. سوال Sentence Simplification (سوال ساده سازی)
 9. سوال Insert text (جاگذاری متن)
 10. سوال Purpose (هدف)

حال به توضیح و بررسی این سوالات می پردازیم:

1. Summary (خلاصه متن) در ریدینگ TOEFL

در این نوع از سوال نیاز است که خوب متن را درک کرده باشید تا بتوانید خلاصه آن را تشخیص دهید. یک جمله به صورت Bold که به نوعی خلاصه قسمتی از متن است به عنوان نمونه داده می شود؛ زیر این جمله تعداد شش جمله دیگر وجود دارد که شما باید سه جمله که خلاصه متن را به درستی بیان می کنند، به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کنید. البته تشخیص این سه گزینه راحت نیست؛ چون همه گزینه ها به نوعی نشانی از متن دارند ولی سه گزینه فقط به حاشیه و فرعیات پرداخته اند. پس باید گزینه هایی را انتخاب کنید که اصل منظور متن را پوشش دهند.

 

شکل سوال به این صورت است:

An introductory sentence for a brief summary of the passage is provided below. Complete the summary by selecting the THREE answer choices that express the most important ideas in the passage. Some sentences do not belong in the summary because they express ideas that are not presented in the passage or are minor ideas in the passage. This question is worth 2 points.

همانطور که در انتهای سوال مشهود است این سوال ها دو نمره دارند. همین امر اهمیت سوال های Summary را دو چندان می کند. نحوه نمره دهی در این سوال به این صورت است که اگر دو جمله را درست انتخاب کنید یک نمره و اگر هر سه جمله را درست انتخاب کنید دو نمره خواهید گرفت. اگر هم فقط یکی از گزینه ها را درست انتخاب کرده باشید نمره ای از این سوال نمی گیرید.

 

2. سوال Inference (استنتاج) در ریدینگ TOEFL

استنتاج یکی از فعالیت های ذهنی پیچیده است که سطحی بالاتر از درک و فهم دارد. در این سوال ها یکی از چهار گزینه، مطلبی را که از متن قابل استنتاج است به صورت غیر مستقیم بیان می کند. به عبارتی دیگر گزینه صحیح در این سوال ها منظور متن با لغات و ساختار متفاوتی بیان می شود. در نتیجه داوطلب باید هم متن و هم گزینه ها را با دقت بخواند تا بتواند بین گزینه ها و منظور متن رابطه درستی برقرار کند.

 

مثلا به این جمله دقت کنید: “Ali did not go to school this morning. ” ما نمی توانیم از این جمله به این نتیجه برسیم که: “Ali hates school. “. طراحان همیشه سعی می کنند گزینه ها را طوری طراحی کنند که میزان قدرت تحلیل و استنباط داوطلب را بسنجند. از این رو گزینه هایی را طراحی می کنند که داوطلبان ضعیف را به اشتباه بیاندازند. پس همانطور که اشاره کردیم دقیق خواندن متن و گزینه ها یک اصل است که باید در این سوال ها رعایت شود.

 

سوال های استنتاجی (Inference) با این جملات آغاز می شوند:

The author of the passage implies that …

The author of the passage suggests that …

Which of the following can be inferred from paragraph 1 about …?

3. سوال Detail (جزئیات) در ریدینگ TOEFL

همانطور که از عنوان مشخص است در این نوع سوال سروکار شما با جزئیات است. یعنی قرار نیست استدلال یا استنباط خاصی از متن داشته باشید؛ بلکه فقط باید آنچه را که در سوال از شما خواسته شده است در متن پیدا کرده و گزینه مناسب را در پاسخنامه علامت بزنید. بنابراین در سوال هایی که جزئیات را از شما می خواهند باید بتوانید در حداقل زمان ممکن به قسمتی از متن برسید که اطلاعات مورد نظر در آن وجود دارد. سوال های Detail را در قالب های زیر ممکن است ببینید:

 

According to the paragraph, which of the following is true of …?
The author’s description of … mentions which of the following?
According to the paragraph, … occurred because …
According to the paragraph, … did Y because …
According to the paragraph, why did … do …?
The author’s description of … mentions which of the following?

 

از آنجا که فراوانی سوال های جزئیات (Detail) در دوره های مختلف این آزمون بالا بوده است از سوال های مهم آزمون تافل iBT محسوب می شوند. بنابراین لازم است که حسابی تمرین کنید تا تعداد سوال های بیشتری را به درستی پاسخ دهید.

 

4. سوال Negative Detail (جزئیات منفی) در ریدینگ TOEFL

این سوال ها با سوال های Detail تفاوت چندانی ندارند؛ از آنجایی که در این سوال ها نیز باید به دنبال جزئیات خواسته شده در متن باشید می توان گفت دقیقا مثل هم هستند. تفاوت این دو فقط در این است که در Negative detail باید گزینه غلط را پیدا کرده و به عنوان پاسخ صحیح در پاسخنامه علامت بزنید. به عبارتی دیگر یکی از چهار گزینه با متن ارتباطی ندارد ولی سه گزینه دیگر کاملا توسط متن تایید می شوند. (در سوال های Detail برعکس است. یعنی یک گزینه توسط متن تایید می شود و سه گزینه ربطی به متن ندارند)

کلمه های کلیدی EXEPT و NOT علامت شناسایی این سوال ها هستند. به عنوان مثال:

According to the passage, which of the following is NOT true of …?

The author’s description of… mentions all of the following EXCEPT:

  آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

5. سوال Reference (ارجاع)

اکثر داوطلبان آزمون تافل iBT با سوال Reference آشنا هستند؛ زیرا در آزمون کنکور و امتحانات دوره دبیرستان بارها با این سوال ها روبرو شده اند. این سوال ها به سوال های “مرجع ضمیر” هم معروفند. در این سوال ها باید مرجع ضمیری را که در متن مشخص شده است شناسایی و گزینه ای را که به آن اشاره می کند، به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کنید.  شاید در ظاهر ساده به نظر برسند ولی نباید خیلی هم آنها را دست کم بگیرید. طراحان سوال بسیار هوشمندانه ضمیری را انتخاب می کنند که دانش ساختاری و تسلط داوطلب به مفهوم متن را هم زمان بسنجند. سوال Reference با این جمله آغاز می شود:

The word … in the passage refers to …

6. سوال Fill in the Table (تکمیل جدول)

تکمیل جدول یا Fill in the table در حقیقت سوالی است که از شما می خواهد اطلاعات داده شده را طبقه بندی کنید. پاسخ دهی به این سوال ها به مراتب راحت تر از سوال های خلاصه متن است. به همین دلیل طراحان، سوال های Summary را به سوال های تکمیل جدول ترجیح می دهند. با این حال نمی توانیم این سوال ها را کم اهمیت بدانیم. اهمیت ویژه این سوال ها در نمره آنهاست؛ نمره سوال های Fill in بین 2 و 4 متغیر است. این سوال ها را ممکن است در قالب زیر ببینید:

Directions: Complete the table below to summarize information about …. Match the appropriate statements to …. This question is worth 4 points.

7. سوال Vocabulary (لغت)

طراحان سوال با استفاده از سوال های لغت میزان دانش لغوی داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می دهند. سوال Vocab به صورت جمله ای است که کلمه یا عبارتی از آن به طریقی مشخص شده است؛ داوطلب باید با توجه به مفهوم جمله معنی کلمه یا عبارت مشخص شده در بین گزینه ها پیدا کند. به عبارتی دیگر یکی از گزینه ها هم معنی کلمه مشخص شده در متن است. تجارب ما نشان می دهد که به صورت میانگین حدود 9 سوال  Vocabدر بخش ریدینگ هر آزمون تافل iBT وجود دارد. بنابراین از همین حالا به فکر افزایش هرچه بیشتر دامنه لغات خود باشید!

در این سوال ها معمولا با این عبارت ها مواجه می شوید:

The word … in the passage is closest in meaning to …

In stating …, the author means that …

8. سوال Sentence Simplification (سوال ساده سازی)

در سوال های ساده سازی ریدینگ TOEFL بخشی از متن به طریقی مشخص می شود. داوطلب باید با توجه به قسمت مشخص شده سراغ گزینه ها رفته و گزینه ای را که به درستی خلاصه آن قسمت را ارائه می کند، به عنوان پاسخ درست انتخاب کند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که طراحان سوال، گزینه ها را طوری طراحی می کنند که شاید بیش از یک گزینه صحیح به نظر بیاید. در چنین مواقعی باید قدرت تشخیص صحیح ترین گزینه را داشته باشید.

 

عنوان این سوال شاید این موضوع را به شما القا کند که گزینه ها باید حتما خلاصه تر از متن باشند. ولی حواستان باشد که همیشه اینطور نیست. بعضا مواقع گزینه صحیح اتفاقا گزینه ای است که شاید به اندازه خود متن باشد. به زبان ساده تر در سوال های ساده سازی، گزینه صحیح در حقیقت نسخه بازنویسی (Paraphrase) شده متن اصلی است. قالب معمول به شکل زیر است:

Which of the following best expresses the essential information in the highlighted sentence? Incorrect answer choices change the meaning in important ways or leave out essential information.

   دوره‌ی آنلاین زبان       کلاس زبان

9. سوال Insert text (جای گذاری متن)

جایگذاری متن در ریدینگ TOEFL به این صورت است که در متن سوال چهار نقطه به شکل (■) وجود دارد؛ شما باید جمله ای که برای شما مشخص شده است را در یکی از این نقطه ها قرار دهید. در حقیقت باید روی مربعی که به نظرتان صحیح ترین محل برای جمله داده شده است کلیک کنید تا جمله مشخص شده به صورت خودکار در محل خود قرار گیرد. شکل این سوال ها به این صورت است:

 

Look at the four squares [■] that indicate where the following sentence could be added to the passage.

(جمله مشخص شده)

Where would the sentence best fit?

در پاسخ دادن به سوال های Insert text باید علاوه بر درک صحیح متن، تسلط خوبی بر ساختار جمله ها و ارتباط آنها با متن داشته باشید. چرا که بعد از این که جمله را در محل مورد نظرتان قرار دادید باید کاملا از لحاظ گرامری و مفهومی با متن تطبیق داشته باشد.

 

10. سوال Purpose (هدف)

عنوان این سوال کاملا گویاست که از داوطلب چه می خواهد. در این سوال ها از شما خواسته می شود که منظور نویسنده از بیان یک جمله، یک عبارت و یا حتی یک پاراگراف را در بین گزینه ها پیدا کرده و به عنوان پاسخ صحیح در پاسخ نامه وارد کنید.

 

اصولا در هر متن استانداردی نویسنده از بیان هر چیزی منظور و هدف مشخصی دارد. بر همین اساس طراحان آزمون ریدینگ تافل iBT می خواهند توانایی داوطلبان را در پیدا کردن منظور و هدف نویسنده یک متن بسنجند. نکته مهم و قابل تذکر در این سوال ها این است که همانند سوال های استنتاجی (Inference) قرار نیست که گزینه ها در متن بیابید؛ بلکه باید بر اساس درکی از متن دارید گزینه درست را شناسایی کنید.

 

سوال های هدف در ریدینگ TOEFL به اشکال زیر معمول هستند:

The author discusses … in paragraph 2 in order to …
Why does the author mention …?
The author uses … as an example of …

 

در پایان لازم به ذکر است که از این ده مدل، سوال های Summary و Fill in the table با هم در یک آزمون ظاهر نمی شوند. یعنی فقط یکی از این ها در آزمون خواهید دید. چون هر دوی این سوال ها درک داوطلب از کل مطلب را می سنجند و به همین دلیل وقت گیر هستند، اگر هر دو سوال در آزمون بیاید قطعا داوطلبان زمان زیادی را از دست خواهند داد.

 

در عوض سوال های Vocab ،Detail و Negative detail بسیار رایج هستند و اگر در پاسخ دادن به این مدل سوال ها مهارت داشته باشید می توانید حداقل نمره 25 را تضمین کنید.

 

 

دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی