افعال بی قاعده Irregular Verbs انگلیسی

همانطور که می دانید افعال در زبان انگلیسی در قالب زمان گذشته به دو دسته تقسیم می شوند: افعال با قاعده (regular) و افعال بی قاعده (Irregular). افعال با قاعده که تکلیفشان مشخص است؛ این افعال از قاعده افزودن ed به انتهای فعل پیروی می کنند. ولی افعال بی قاعده از این دستور پیروی نکرده و قسمت دوم (Past form) و سومشان (Past Participle) شکل متفاوتی پیدا می کند.

جالب است بدانید در حال حاضر بیش از 180 فعل بی قاعده در زبان انگلیسی وجود دارد که این تعداد در گذشته دو برابر بوده و به مرور به این رقم تقلیل یافته است. خب! حق دارید بپرسید چه کنیم با این همه لغت؟! چطور حفظشان کنیم؟! قبول داریم ظاهر امر مشکل به نظر می آید؛ ولی اصلا نترسید! ما 7 اکسیر طلایی داریم که می توانید با استفاده از آنها به راحتی از پس افعال بی قاعده بربیایید.

افعال بی قاعده (Irregular Verbs) در زبان انگلیسی

 

7 اکسیر طلایی برای یادگیری افعال بی قاعده!

 

اکسیر اول: وقتی با فعل جدیدی مواجه شدید اشکال گذشته (شکل دوم و سوم) آن را هم یاد بگیرید.

پیشنهاد می کنیم وقتی می خواهید فعل جدیدی را در دیکشنری چک کنید، هم‌زمان شکل دوم و سوم آن را هم یاد بگیرید. مثلا وقتی فعل fall را در دیکشنری با معنی move downward, without control, from a higher to a lower level پیدا کردید، چک کنید که بی قاعده است یا باقاعده!؟ اگر دیدید بی قاعده است شکل دوم (fell) و سوم (fallen) را نیز به خاطر بسپارید. اگر به این روند عادت کنید دیگر نیاز به حفظ کردن جداگانه قسمت گذشته افعال بی قاعده نخواهی داشت.

 

اکسیر دوم: افعال بی‌ قاعده را گروه‌بندی کنید.

گروه بندی افعال بی قاعده یکی از روش های کاربردی و جالب برای به خاطر سپردن آنهاست. درست است که این افعال از الگوی مشخصی تبعیت نمی کنند ولی می توانید با گروه بندی به روش هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد افعالی را که ساختار مشابهی دارند به ترتیب حروف الفبا از هم جدا کرده و لیست های کوچکتری بسازید. برای گروه بندی می توانید روش خودتان را داشته باشید ولی روش های پیشنهادی ما را نیز امتحان کنید که ضرر نمی کنید!

  • افعالی که قسمت سوم آنها به en ختم می شود. مثلا: break, broken-speak, spoken-take, taken
  • افعالی که قسمت اول، دوم و سوم یکسانی دارند. مثلا :cut, cut, cut – put, put, put
  • افعالی که قسمت دوم و سوم مشابهی دارند. مثلا:   meat, met, met – sit, sat, sat – buy, bought, bought
  • از هر الگویی که خودتان می توانید استخراج کنید.

اکسیر سوم: از موسیقی کمک بگیرید.

یادگیری زبان انگلیسی با ترانه و موسیقی از روش های بسیار جذاب و تاثیرگذار است که تقریبا همه کارشناسان زبان در این مورد اتفاق نظر دارند. ما در ادامه موزیک ویدیویی برایتان قرار دادیم که افعال بی قاعده را در ژانر Rap به صورت ترانه ارایه می کند. تماشای این موزیک ویدیو را به شدت توصیه می کنیم.

 

 

اکسیر چهارم: اصل یادگیری کلمه در جمله

بهترین و موثرترین روش یادگیری لغات این است که آنها را در جمله و متن یاد بگیریم. طبیعتا افعال هم از این قاعده مستثنی نیستند. اگر فعلی را در جملات و متون مختلف ببینید، با کاربردهای مختلف آن آشنا شده و می توانید به راحتی و بدون حفظ کردن، آنها را به خاطر بسپارید.

پس از اینکه با کاربرد یک فعل آشنا شدید سعی کنید در جملات دیگری که با خلاقیات خود می سازید آن را به کار ببرید. این اصل را مد نظر داشته باشید که جملات کوتاه، ساده، خنده دار و غیر عادی بهتر در ذهن می مانند. ساختن داستانک های سه جمله ای و آهنگین در یادگیری و تمرین افعال بی قاعده از روش های دیگریست که می توانید امتحان کنید. به عنوان مثال:

see the horse, I saw the horse, but I’ve never seen a horse in the course!

اکسیر پنجم: روی کمک دوستانتان حساب کنید!

از دوستان و همکلاسی­‌هایتان بخواهید وقتی دارید به انگلیسی صحبت می کنید حواسشان به افعالی که به کار می برید باشد تا اگر در به کار بردن قسمت دوم و سوم فعل ها دچار اشتباه شدید به شما تذکر دهند. پیشنهاد می کنیم از این روش در تمرین سایر ساختارها و لغات نیز استفاده کنید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دوستانتان باید مطمئن باشند که قرار نیست این کار باعث ناراحتی شما شود.

 

اکسیر ششم: از استیکر برای یادگیری افعال بی قاعده استفاده کنید.

استفاده از استیکر را در یادگیری لغت جدی بگیرید. کافیست اطرافتان را پر کنید از استیکر هایی که افعال بی قاعده را به صورت گروهی روی آنها نوشته اید. این استیکر ها را هر جایی که زیاد رفت و آمد دارید بچسبانید. مثلا روی یخچال یا درب اتاقتان. این روبرو شدن های لحظه ای می تواند آن لغات را در ذهنتان همیشگی کند.

 

اکسیر هفتم: برای شروع با افعال بی قاعده ی پرکاربرد شروع کنید.

بعضی از افعال بیش از سایر آنها استفاده دارند. طوری که شاید در طول روز پیش بیاید که قسمت های دوم و سوم فعلی را بارها در بین صحبت های روزانه به کار ببرید. پس پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه بروید سراغ لیست کامل افعال بی قاعده، همین افعالی را که اینجا برایتان لیست کرده ایم در اولویت قرار دهید:

Base Form Past Tense Form Past Participle
1 become became become
2 begin began begun
3 break broke broken
4 bring brought brought
5 build built built
6 buy bought bought
7 choose chose chosen
8 come came come
9 cut cut cut
10 draw drew drawn
11 drive drove driven
12 fall fell fallen
13 feel felt felt
14 find found found
15 get got got/gotten (US)
16 give gave given
17 go went gone
18 grow grew grown
19 hear heard heard
20 hold held held
21 keep kept kept
22 know knew known
23 lead led led
24 leave left left
25 let let let
26 lie lay lain
27 lose lost lost
28 make made made
29 mean meant meant
30 meet met met
31 pay paid paid
32 put put put
33 read read read
34 rise rose risen
35 run ran run
36 say said said
37 see saw seen
38 send sent sent
39 set set set
40 show showed shown
41 sit sat sat
42 speak spoke spoken
43 spend spent spent
44 stand stood stood
45 take took taken
46 tell told told
47 think thought thought
48 understand understood understood
49 wear wore worn
50 write wrote written

دانلود PDF لیست افعال بی قاعده

در ویدئوی زیر فیلمی از افعال بدون قاعده ی زبان انگلیسی را مشاهده می کنید:

دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی