یادگیری موضوعی لغات انگلیسی

Learning English Vocabulary Topically

 

اگر دقت کرده باشید، بهترین متدهای آموزشی زبان (اغلب برای کلاس های آموزشی – Coursebook) که قطعا اسم تعدادیشان به گوشتان رسیده اند، همگی آموزششان به صورت موضوعی پیشروی دارد. به چند عنوان زیر دقت کنید:

  • Oxford English File
  • Oxford English Result
  • Cambridge Touchstone
  • Cambridge Four Corners
  • Cambridge new interchange
  • Pearson Cutting Edge

این عناوین و عناوین بسیار دیگری همگی آموزش ها را به صورت موضوعی پیش می برند. درنتیجه، بهترین راه یادگیری مفاهیم در زبان، یادگیری موضوعی است.

علاوه بر Coursebook های بالا، کتب دیگری هم تا به حال تالیف شده اند که فقط برای آموزش لغات انگلیسی هستند و اتفاقا این عناوین هم موضوعی هستند. به عناوین زیر دقت کنید:

  • Oxford Word Skills
  • Cambridge English Vocabulary in use
  • Cambridge English Collocations in use

 

چرا یادگیری موضوعی لغات انگلیسی ؟ چرا باید لغات را موضوعی یاد گرفت؟ 

تا به حال سعی کرده اید لغات کتاب 504 یا 1100 را بخوانید و یاد بگیرید؟ دقت کرده اید که معمولا این لغات به خوبی در حافظه شما نمی مانند و نمی توانید از آن ها استفاده کنید؟ چرا؟ چون این کلمات به صورت موضوعی به ذهن زبان آموز تزریق نمی شوند.

نتیجه:

حافظه ی ما، مثل یک اتاق با قفسه هایی مشخص و کلاس بندی شده است. اگر موادی وارد آن شود که کلاس، نظم و ترتیب خاصی نداشته باشد، سریعا خارج شده و در حافظه نمی ماند. اما اگر مرتب در جای خود بنشیند، تثبیت می شود. پس متوجه می شویم که روش درست یادگیری لغات انگلیسی، یادگیری موضوعی است.

 

چرا لغات کتابی مثل 504 و 1100 در حافظه نمی ماند؟

همانطور که از ساختار این کتب مشخص است، چونکه نظم آن ها موضوعی نیستند، نمی توانند مرتب در ذهن یادگیرنده قرار بگیرند. «هفته اول این لغات و هفته دوم آن لغات» بسیار متد سخت، اشتباه و گمراه کننده است.

 

موضوعاتی که باید در آن ها لغت بلد باشیم چیستند؟

طبق CEFR، یا چهارچوب مشترک مرجع آموزشی زبان های اروپایی، شش سطح از مبتدی تا پیشرفته وجود دارد. در هر سطح، موضوعات متداولی وجود دارد که در انتشارات مختلف اعلام می شود. مثلا می توان این لیست را در کتاب Oxford Word Skills یا این لینک پیدا کرد.

 

اما مساله مهم اینست که شما نیازی به داشتن این لیست ندارید. تصور کنید این لیست در اختیار شما باشد. چه فایده ای دارد؟ اینجاست که متوجه می شوید باید با فعالیت های خاصی که اتفاقا موضوع خاصی دارند شروع به یادگیری لغات انگلیسی کنید. پس، مطلب فعالیت هایی برای یادگیری لغات انگلیسی را ببینید.

 

 

   دوره‌ی آنلاین زبان       کلاس زبان        آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس