واژگان آیلتس – لغات آیلتس – IELTS Vocabulary

بی شک دانش واژگان آیلتس که یکی از سه بخش دانش زبانی انگلیسی (لغات انگلیسی، دستور زبان انگلیسی، تلفظ انگلیسی) می باشد تاثیر چشم گیری بر روی عملکرد و نمره ی زبان آموزان در هر آزمونی از جمله آزمون آیلتس دارد. در دو مهارت IELTS Writing و IELTS Speaking، دانش لغوی آزمون دهندگان تحت فاکتوری با عنوان LR به معنای منابع واژگان (Lexical Resource) سنجیده شده و نمره ای از 9 به آن اختصاص می یابد. همچنین در دو مهارت IELTS Reading و IELTS Listening، دانش بالایی از واژگان برای درک هرچه بیشتر و صحیح تر مطالب متنی و صوتی نیاز است.

 

متاسفانه، تجربه ی ما نشان می دهد که زبان آموزان حتی روش درست یادگیری لغات زبان های خارجی را هم نمی دانند. آن ها فقط سعی می کنند کلمات را حفظ کنند و ساعت ها با خودشان کلنجار می روند تا کلمات را با روش های غلط (مثل تکرار کردن با معنی آن ها به فارسی یا کدبندی و سعی در به خاطر سپردن کلمات به روش های مسخره و غیر علمی) در حافظه ی خود بگنجانند و دست آخر خسته شده و کلا قید آیلتس را می زنند. خواندن و استفاده از کتبی نظیر ۵۰۴ و ۱۱۰۰ بسیار اشتباه بوده و شما قطعا این را تجربه کرده اید.

 

در همین راستا، بر آن شدیم تا مجموعه ای از نکات تقویت واژگان لازم برای آیلتس (تحت عنوان نکات تقویت مهارت واژگانچرا که دانش واژگان را از این دید یک مهارت می پنداریم) تهیه کرده تا بتوانیم به زبان آموزان یاد بدهیم چطور به درستی اقدام به یادگیری لغات و واژگان آیلتس بکنند.

 

 

بخش آموزشی واژگان آیلتس به این بخش ها تقسیم می گردد:

 

نکات تقویت مهارت واژگان

 

یادگیری موضوعی لغات انگلیسی

 

3000 لغت پرتکرار انگلیسی

 

کالوکیشن های انگلیسی

 

اصطلاحات و ضرب المثل ها

 

 

برای گرفتن یک نمره خوب در معیار لغات و واژگان آیلتس، چه لازم است؟

 

برای مهارت های تولیدی، (گفتاری و نوشتاری) شما باید بتونید هم لغات را به درستی استفاده کنید، و هم گستره بزرگ تری از آن ها را به کار ببرید. این استفاده باید طبیعی و غیرمکانیکی باشد.

 

برای مهارت های دریافتی، (شنیداری و خواندن) نیاز است به اندازه کافی بدانید (گستره بزرگتری از لغات سطوح متوسط و بالاتر، کلمات کمتر متداول، معانی دوم، سوم و چهارم، اصطلاحات و کالوکیشن های متنوع و غیره)، اجزای کلام را بدانید (مثلا از روی اسم، فعل را حدس بزنید)، استایل (Register) را درک کنید، و با لغاتی که در فضای آکادمیک استفاده می شود آشنا باشید.

 

 

چه کتبی برای لغات آیلتس پیشنهاد می کنید؟

 

کتب بسیاری برای لغات آیلتس نگارش شده اند که معروف ترین آن ها کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS می باشد. البته از آن جا که لغات و واژگان آیلتس از سیاره مریخ نیامده و همان لغات زبان انگلیسی عمومی و فضایی آکادمی هستند، کتب دیگر نیز می توانند بسیار مفید باشند. تعدادی از این کتب عبارتند از:

 

·Oxford Word Skills Series

·Cambridge Vocabulary in Use Series

·Cambridge Collocations in Use Series

·Check Your English Vocabulary for IELTS

·Essential Words for the IELTS

·Oxford Idioms and Phrasal Verbs

·Word Formation by John Sinclair

·101 Series (idioms, proverbs, riddles, etc.)

·Academic Vocabulary

 

 

لغات آیلتس، سخن آخر

 

شما باید هم روی درستی استفاده از واژگان انگلیسی برای آیلتس کار کنید و آن ها را به جا و درخور فضا استفاده کنید، و هم بتوانید گستردگی لغوی داشته باشید تا بتوانید بهترین عملکرد را در این حیطه داشته باشید.