جشنواره قربان تا غدیر! از دستش ندی! ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به جای ۵.۴۳۲.۰۰۰ تومان! جشنواره
 ورود / ثبت نام
جشنواره قربان تا غدیر! از دستش ندی! ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به جای ۵.۴۳۲.۰۰۰ تومان! جشنواره
0
0

مهارت اسپیکینگ تافل

3210 بازدید

اسپیکینگ تافل

TOEFL iBT Speaking

 

در این اکسیر به سراغ مهارت اسپیکینگ تافل آی بی تی:(TOEFL iBT Speaking) می‌رویم. برای اکثر داوطلبان آزمون های استاندارد بین المللی زبان مثل آزمون تافل iBT، اسپیکینگ چالشی ترین مهارت است. حتی اگر مهارت Speaking شما خوب باشد، نگرانی از نوع سوال و نحوه برگزاری آزمون می تواند تاثیر منفی زیادی بر نتیجه آزمون بگذارد. بنابراین تصمیم گرفتیم مهارت بخش اسپیکینگ آزمون تافلiBT را به طور جامع برای شما تشریح کنیم.

 

شاید در همین ابتدا بعضی از دوستان برایشان سوال باشد که اسپیکینگ تافل با اسپیکینگ آیلتس چه تفاوتی دارد؟ در پاسخ باید عرض کنیم که در آزمون آیلتس شما با یک ممتحن و به صورت حضوری و رو در رو صحبت می کنید. او روی مدت زمانی که شما مجاز به صحبت هستید کنترل دارد. ولی در تافل پاسخ های شما در مدت زمان معینی ضبط می شود. یعنی اگر بیشتر از یک دقیقه صحبت کنید، بعد از ثانیه شصتم، هرچه بگویید بی فایده است.

 

Speaking تافل چند سوال دارد؟

در آزمون Speaking تافل iBT تعداد 6 سوال در نظر گرفته می شود. پاسخ های شفاهی داوطلب به این شش سوال ضبط شده و پس از پایان آزمون توسط دو کارشناس ارزیابی می شوند و در نهایت میانگین نمره این دو ارزیابی، نمره نهایی داوطلب را مشخص می کند. ویژگی بخش اسپیکینگ تافل این است که علاوه بر توانایی های کلامی، مهارت های خوانشی (Reading) و شنیداری (Listening) نیز به نوعی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

 

دو سوال اول بخش اسپیکینگ آزمون TOFEL iBT به Independent questions معروفند. چرا که در آنها صرفا مهارت گفتاری شما مورد سنجش قرار می گیرد. بقیه سوال ها (یعنی 4 سوال بعدی) سوال های ترکیبی یا Integrated questions هستند. به عبارتی دیگر این سوال ها علاوه بر مهارت اسپیکینگ، مهارت های ریدینگ و لیسنینگ داوطلبان را نیز می سنجند.

 

در ادامه سوال های اسپیکینگ آزمون TOFEL iBT را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

سوال اول و دوم آزمون اسپیکینگ تافل iBT:

دو سوال اول و دوم اسپیکینگ آزمون TOFEL iBT تفاوت چندانی با هم نداشته و همانطور که عرض کردیم از نوع مستقل هستند. در این سوال ها بعد از شنیدن سوال، پانزده ثانیه فرصت خواهید داشت تا تمرکز کرده و سپس در چهل و پنج ثانیه پاسخ دهید. 15 ثانیه برای فکر کردن و جمله ساختن وقت بسیار کمی است.

 

بنابراین اصلا روی این پانزده ثانیه برای ساختن جواب حساب نکنید. این زمان صرفا برای آمادگی روانی داوطلب است. شما باید آنقدر روی مهارت اسپیکینگ خود کار کرده باشید که بتوانید در این وقت کم فقط اطلاعات قبلی خود را به شکل کلام در آورده و ارائه کنید. لازمه این امر این است که روی موضوعات مختلفی تمرین کرده و اطلاعات عمومی خوبی داشته باشید.

 

روی کم یا زیاد بودن 45 ثانیه بعدی هم زیاد حساس نباشید. قرار نیست سخنرانی کنید! فقط در حدی که نشان دهید حرفی برای گفتن دارید و منظور سوال را هم به خوبی متوجه شده اید کفایت می کند. یادتان باشد که قرار نیست میزان تسلط شما به محتوا مورد ارزیابی قرار گیرد؛ بلکه توانایی و مهارت گفتاری ملاک ارزیابی است. گاهی پیش می آید که داوطلبی به جای تمرکز به نحوه ارائه، می خواهد نشان دهد که در مورد موضوع مورد نظر اطلاعات زیادی دارد. این باعث می شود که نتواند موضوع را کاملا پوشش دهد و پاسخی ضعیف و ناقص داشته باشد.

آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

 

سوال های اول و دوم اسپیکینگ TOFEL iBT چه تفاوتی با هم دارند؟

برای اینکه تفاوت این دو سوال را دقیقا توضیح دهیم هر دو سوال را به صورت مجزا بررسی می کنیم:

 

سوال اول

سوال اول اسپیکینگ تافل iBT: نوع این سوال طوری است که داوطلب دست بازی برای پاسخ دارد. یعنی جنس سوال طوری است که داوطلب می تواند انتخاب های متعددی برای پاسخ داشته باشد. مثلا امکان دارد سوال این باشد که “ورزش مورد علاقه شما چیست؟” یا به عنوان مثال شاید از شما خواسته شود که درباره یکی از هنرپیشه های مطرح دنیا صحبت کنید. واضح است که در این گونه سوال ها تعداد انتخاب های شما زیاد است و می توانید در مورد ورزش یا هنرپیشه ای مورد علاقه تان که اطلاعات خوبی از آنها دارید، صحبت کنید.

 

شاید این امر در ظاهر یک مزیت به حساب بیاید ولی در عمل اینطور نیست. وقتی داوطلب دامنه وسیعی از انتخاب داشته باشد، در انتخاب دچار شک و سردرگمی شده و در نتیجه نمی تواند از 15 ثانیه ای که برای آماده سازی ذهن خود دارد به خوبی استفاده کند. این مسئله زمانی شدت می یابد که مثلا شما در مورد چند ورزش یا هنرپیشه مشهور اطلاعات خوبی داشته باشید. در چنین شرایطی نمی توانید در لحظه تصمیم بگیرید که درباره کدام می توانید بهتر صحبت کنید.

 

چه چیزی در بخش اسپیکینگ تافل مهم تر است!؟

حواستان باشد که در بخش Speaking آزمون های مهارت محوری چون تافل یا آیلتس، محتوای صحبت های شما کم‌ترین اهمیت و نحوه صحبت کردن شما بیشترین اهمیت را دارد. تافل در مورد اینکه چه می گویید قضاوت نمی کند. بلکه به اینکه چطور در مورد یک موضوع حرف می زنید توجه کرده و به تلفظ (Pronunciation)، روانی کلام (Fluency) و صحت و دقت کلام (Accuracy) شما نمره می دهد. بنابراین به شدت توصیه می کنیم که با تمرین زیاد، آمادگی خود را در انتخاب هرچه سریع تر اینکه می خواهید در مورد چه چیزی صحبت کنید، ارتقا دهید.

 

سوال دوم

سوال دوم دست داوطلب را در انتخاب می بندد. یعنی سوال طوری است که داوطلب انتخاب متعددی ندارد. در سوال نهایتا دو مورد ارائه می شود و داوطلب باید یکی را انتخاب کرده و درباره آن صحبت کند. پس مثل سوال اول قرار نیست بین انتخاب های زیادی که دارید سردرگم شوید. فقط باید دقت داشته باشید که دقیقا مثل سوال اول در این سوال نیز به فکر محتوا نباشید. اینکه چطور حرف می زنید مهم است نه چیز دیگر. بر همین اساس توصیه می کنیم بلافاصله یکی از دو مورد را انتخاب کرده و در فرصت 15 ثانیه ای که دارید آنچه را که می خواهید بگویید، در ذهن خود آماده کنید. به مثال های زیر توجه کنید:

 

  1. Talk about a film you have watched that was important to you for some reason. Explain why the film was important to you. Give specific details and examples to explain your answer.

 

واضح است که در این سوال از میان تعداد زیاد فیلم هایی که دیده اید باید یکی را انتخاب کرده و دلیل خود را توضیح دهید.

 

  1. Some people believe that social media has had a positive influence on society. Others believe it has had a negative influence on society. Which do you agree with and why? Use details and examples to explain your opinion.

 

در این سوال هم مثل سوال قبل باید بین دو گزینه موافق بودن یا نبودن یکی را انتخاب کرده و بعد دلایل خود را از این انتخاب تشریح کنید.

 

سوال سوم آزمون اسپیکینگ تافل iBT:

در این سوال شما مکالمه بین دو دانشجو را که در مورد یک اعلان دانشگاهی یا چیزی شبیه به آن صحبت می کنند، می شنوید. در آغاز به داوطلب حداکثر 50 ثانیه فرصت داده می شود تا یک متن را بخواند. همانطور که عرض کردیم این متن معمولا یک اعلان یا ابلاغیه است که از طرف دانشگاه صادر شده است. در این ابلاغیه دلایلی نیز ارائه می شود. به عنوان مثال در متن می خوانید: “دانشگاه از ماه آینده دانشجویان موظفند به صورت ماهانه اعتبار غذای دانشجویی خود را شارژ کنند”.

 

بعد از 50 ثانیه، داوطلبان مکالمه ای را که بین دو دانشجو صورت می گیرد گوش می دهند. در این مکالمه اطلاعاتی در خصوص دلایل و جزئیات ابلاغیه دانشگاه ارائه می شود. در پایان از داوطلبان خواسته می شود نظر یکی از دانشجویان در خصوص موضوع را به طور خلاصه بیان کنید. در اینجا 30 ثانیه به داوطلبان فرصت می دهند تا خود را برای پاسخ دادن آماده کنند. بعد از آن داوطلبان یک دقیقه فرصت خواهند داشت تا پاسخ خود را بیان کنند.

 

سوال چهارم آزمون اسپیکینگ تافل iBT:

سبک سوال چهارم اسپیکینگ تافل نیز شبیه سوال سوم آن است. یعنی هم باید بخوانید، هم باید گوش دهید و هم باید صحبت کنید. از لحاظ تایمینگ هم مثل هم هستند. بعد از پخش مکالمه، 30 ثانیه برای آمادگی و یک دقیقه برای بیان پاسخ زمان داده می شود.

 

در سوال چهارم موضوعات آکادمیک ارائه می شوند؛ بدین صورت که یک موضوعی در متن به صورت یک توضیح مختصر و یک تعریف مطرح می شود. در ادامه داوطلبان به سخنرانی یک استاد دانشگاه درباره آن موضوع گوش می دهند. بعد از اتمام سخنرانی، داوطلبان از صحبت های استاد استفاده کرده و به طور خلاصه درباره موضوع صحبت می کنند.

 

دقت کنید که فقط یک دقیقه زمان برای صحبت دارید. پس قرار نیست همه چیزهایی که شنیده اید را بگویید. خلاصه کردن گفته های یک شخص نیاز به مهارت دارد و این مهارت جز با تمرین به دست نمی آید. خلاصه ای که ارائه می دهید باید اصل موضوع را طوری پوشش دهد که اگر یک شخص سومی به گفته های شما گوش داد موضوع را به طور کامل متوجه شود.

   دوره‌ی آنلاین زبان       کلاس زبان

سوال پنجم آزمون اسپیکینگ تافل iBT:

این سوال نیز مثل سوال سوم از محتوای یک مکالمه دانشگاهی است ولی دیگر قرار نیست متنی را بخوانید؛ فقط یک لسینینگ دارید. این مکالمه دانشگاهی معمولا بین دو دانشجو است ولی می تواند بین استاد و دانشجو و یا یکی از مسئولان دانشگاه هم باشد. در این مکالمه شما صحبت های دانشجویی را می شنوید که دچار مشکل شده و برای حل آن دو راه حل توسط نفر دوم مکالمه ارائه می شود.

پس از پایان مکالمه بیست ثانیه زمان دارید تا خود را آماده کنید برای یک دقیقه صحبت کردن. در این یک دقیقه علاوه بر بیان خلاصه مشکل دانشجو و راه حل های ذکر شده، باید نظر و راه حل پیشنهادی خود را نیز ارائه کنید.

 

نکته مهم: حواستان به زمان باشد. اگر در مدت یک دقیقه فقط خلاصه را بگویید و به دلیل تمام شدن زمان نتوانید نظر خود را بگویید نمره زیادی از دست خواهید داد.

به نمونه زیر توجه کنید:

(پس از شنیدن مکالمه از داوطلب سوال می شود:)

The speakers discuss two possible solutions to the girl’s problem. Briefly summarize the problem. Then state which solution you recommend and explain why.

 

سوال ششم آزمون اسپیکینگ تافل iBT:

این سوال هم مانند سوال چهارم یک سخنرانی یا لکچر است. در این سوال به صحبت های استادی گوش می دهید که درباره یک موضوع علمی صحبت می کند. معمولا روند صحبت های استاد به این ترتیب است که در ابتدا در مورد موضوع مورد نظر تعاریف و توضیحاتی ارائه می دهد و در ادامه به دو جنبه مختلف مرتبط با آن موضوع می پردازد. به عنوان مثال استاد خودروهای هیبریدی را معرفی و تشریح کرده و سپس به دو دلیل اهمیت توجه دولت ها به توسعه استفاده از این خودروها می پردازد. به عنوان نمونه:

(پس از شنیدن مکالمه از داوطلب سوال می شود:)

Using points and examples from the talk, explain the two definitions of Hybrid car presented by the professor.

در پایان توجه شما را به چند نکته مهم جلب می کنیم:

 

  • درست است که آشنایی با سبک سوال ها می تواند مفید باشد ولی مهم تر از آن این است که مهارت اسپیکینگ خود را تقویت کنید.
  • مدیریت زمان در آزمون اسپیکینگ تافل iBT خیلی مهم است. روی این موضوع تمرکز کرده و مدیریت زمان را تا می توانید تمرین کنید.

 

 

   دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی

https://exiracademy.org/?p=26997
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مهارت اسپیکینگ تافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.