آیلتس یا تافل

?IELTS or TOEFL

 

آیلتس یا تافل!؟ رشد روزافزون نفوذ زبان انگلیسی در دنیا و تقاضای بیشتر برای شرکت در آزمون های بین المللی انگلیسی، این سوال را در ذهن متقاضیان شرکت در آزمون های زبان انگلیسی تافل و آیلتس مطرح کرده است. بنابراین اغلب متقاضیان بر سر انتخاب مانده اند.

در همین راستا، بر آن شدیم تا مقاله ای برای بررسی موشکافانه ی این آزمون ها ارائه کنیم و به شما بگوییم بالاخره آیلتس یا تافل :|!؟

آیلتس یا تافل

معرفی آزمون های تافل و آیلتس

آزمون زبان انگلیسی تافل (TOEFL: Test of English as a Foreign Language)

این آزمون در سه نوع کاغذی (pbT: Paper-based TOEFL)، کامپیوتری (cbT: Computer-based TOEFL) و اینترنتی (ibT: Internet-based TOEFL) موجود است که دو نوع اول منسوخ شده و چند سال است که فقط تافل اینترنتی برگزار می شود.

 

آزمون TOEFL حدودا تا سال 2012 یکی از معتبرترین و معروف ترین تست های سنجش دانش زبان انگلیسی دانشجویان در سراسر دنیا مطرح بوده است. در سه سال اخیر کمی از محبوبیت این آزمون کاسته شده است اما همچنان برگزار شده و از سوی بسیاری از دانشگاه های جهان پذیرفته می شود.

تافل در حال حاضر بـرای ورود به بیش از ۴۴۰۰ کالج و دانشگاه در ایالات متحده امریکا، کانادا، و دیگر کشورها جهان، استفاده شده و افراد غیر بومی که دارای مشاغل حرفه‌ای هستند نیز بـرای ادامه فعالیت های حرفه ‌ای خود در این آزمون شرکت می کنند.

 

آزمون زبان انگلیسی آیلتس (IELTS: International English Language Testing System)

آزمون آیلتس به صورت کاغذی (Paper base) در دو ماژول آکادمیک و جنرال طراحی شده است. نوع اول برای سنجش میزان آمادگی کسانی که می خواهند ادامه تحصیل بدهند برگزار می شود. نوع دوم برای اقدام به مهاجرت برای کار و زندگی در کشورهای خارجی (کشوری که شغل و حرفه ای که شخص می خواهد در آن به انگلیسی انجام می شود) اجرا می شود.

 

برای ورود به خاک عموم کشورها و دانشگاه هایشان (به ویژه کشورهاى انگلیسى زبان مثل ایالات متحده، کانادا، استرالیا، انگلستان و …) ارائه مدرک IELTS یکى از مهم ترین شروط در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتراست. این آزمون به صورت مشترک از سوى سه سازمان معتبر IELTS Australia (idp Australia) – Cambridge ESOL – British Council طراحى و توسط نمایندگى‌ هایشان در بیش از ۲۷۰ مرکز مختلف در بیش از ۱۱۰ کشور جهان از جمله ایران (در شهرهای مختلف مثل تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، …) برگزار مى شود. طبق آمار خود آیلتس، سالانه حدود یک و نیم میلیون نفر در آزمون آیلتس شرکت می ‌کنند.

 

آیلتس یا تافل چه تفاوتی با هم دارند؟

تافل توانایی داوطلبان را در استفاده ی کاربردی انگلیسی امریکایی (American English) می سنجد؛ این در حالیست که آزمون آیلتس، انگلیسی را با چهارچوبی بین المللی سنجیده و روز به روز به محبوبیت آن افزوده شده و مراکز بیشتری (حتی ایالات متحده آمریکا) این مدرک را می پذیرند. اشتباه عوام در بخش مهارت شنیداری (IELTS Listening) این است که چون آزمون توسط مراکز انگلیسی تهیه می شود، فکر می کنند لهجه ی این بخش British است در حالی که از لهجه های مختلف انگلیسی استفاده می شود (American, British, Australian).

آیا تافل فقط برای دانشگاه های آمریکاست؟

طبق مطلبی که در وب سایت رسمی ای. تی. اس، (E.T.S.) گذاشته شده است، شش هزار موسسه در ۱۱۰ کشور دنیا و حدودا تمام دانشگاه های انگلستان، استرالیا، نیوزلند و کانادا تافل را می پذیرند.

 

آیا دانشگاه های ایالات متحده آمریکا آیلتس را می پذیرند؟

بله! در سه سال اخیر، کشور، کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده هم نتایج این آزمون را می پذیرند.

 

اعتبار دو آزمون 

هم آزمون آیلتس و هم آزمون تافل هر دو پس از دو سال منقضی می شوند.

 

بالاخره آیلتس یا تافل !؟

نمی توان یک حکم کلی داد. باید با توجه به شرایط هر شخص ارزیابی کرد و به یک نتیجه خوب رسید. 

 

از همین سری اکسیر این یا آن بخوانید:

IELTS یا PTE

IELTS یا TOEFL

IELTS یا CELPIP

IELTS یا CAE

دوره‌ های آنلاین زبان

کلاس IELTS | آموزشگاه زبان | بسته جامع آیلتس | منابع IELTS | آموزش زبان انگلیسی