یادگیری زبان انگلیسی با ترانه و موسیقی از جمله روش های بسیار جالبی است که می تواند به سرعت زبان انگلیسی شما را تقویت کند. صرف حضور شما در کلاس زبان و آموختن زبان انگلیسی از طریق کتاب های آموزشی مربوطه کافی نیست. در این مقاله اکسیری می‌خواهیم به این بحث بپردازیم.

فواید یادگیری زبان انگلیسی از طریق ترانه و موسیقی

چه چیزی سبب می شود که موسیقی و ترانه به ابزار بسیار موثری برای یادگیری زبان انگلیسی تبدیل شود؟

• موسیقی ذهن را تقویت می کند:
پژوهش های علمی متعدد و قابل توجهی وجود دارد که نتایج آنها بیانگر نقش بسیار مفید و موثر موسیقی در کمک به زبان آموز در یادگیری ساختار و ارتقای توانایی Spelling است. وقتی زبان را با موسیقی یاد می گیرید هر دو نیم کره مغز شما در حال فعالیت بوده و این سبب می شود که کیفیت یادگیری شما چند برابر شود. جالب است بدانید که بر اساس نظریه ی Mozart effect گوش دادن به موسیقی کلاسیک سرعت و کیفیت فعالیت های ذهنی مثل یادگیری را ارتقا می دهد.

• با ترانه زبان محاوره ای را می شنوید:
ترانه های انگلیسی لغات و اصطلاحات کاربردی زیادی دارند که انگلیسی زبان ها در مکالمات روزانه خود استفاده می کنند. از آنجایی که اکثر خواننده ها Native speaker هستند، لذا با گوش دادن به ترانه های انگلیسی می توانید به روز ترین لغات و اصطلاحات زبان محاوره ای را یادگرفته و تمرین کنید.

• با موسیقی لحن، لهجه و تلفظ انگلیسی را تمرین می کنید:
گوش دادن به موسیقی به شما این فرصت را می دهد که روی ریتم، لحن، تلفظ، لهجه های مختلف و استرس کلمات و جملات تمرکز کنید.

• با موسیقی زبان به مغزتان می چسبد!:
بسیاری از کلمات و الگوهای آوایی در ترانه های انگلیسی تکراری هستند. گوش دادن مداوم به این الگوهای تکراری فهمشان را به مراتب ساده تر کرده و به نگهداری آنها در ذهن کمک می کند. مخصوصا وقتی ملودی یک ترانه به دلتان می نشیند ناخودآگاه آن را تکرار می کنید و این تکرار زبان شما را با کلمات و نحوه صحیح ادای آنها آشنا کرده و به مرور موجب ارتقای مهارت Speaking شما می‌شود.

• موسیقی مملو از احساس است:
ارتباط ما با موسیقی بسیار حسی و قوی است. موسیقی حال شما را خوب کرده و احساسات شما را نوازش می کند و طبیعتا یادگیری اگر همراه با حال و احساس خوب باشد با کیفیت تر و بهتر خواهد بود.

• دسترسی به موسیقی آسان است:
یکی از بزرگترین موانعی که زبان آموزان همیشه عنوان می کنند نداشتن وقت اضافی در طول روز برای تمرین زبان است. اما به لطف انواع گجت های همراه، گوش دادن به موسیقی در هر مکان و زمانی که سرتان کمی خلوت باشد امکان پذیر است. پس در مسیر خانه لذت یادگیری زبان را با لذت موسیقی میکس کنید!

• موسیقی مدرسه فرهنگ است:
یادگیری زبان با موسیقی نه تنها مهارت های زبانی شما را ارتقا می دهد بلکه موجب می شود با عقاید، نگرش و احساسات مردمانی که به آن زبان صحبت می کنند نیز آشنا شوید. به علاوه آشنا شدن با خوانندگان و چهره های محبوب دنیای موسیقی به شما این فرصت را می دهد که موضوع مشترکی برای برقراری ارتباط کلامی با دیگران داشته باشید.

چهار اکسیر پیشنهادی یادگیری زبان انگلیسی با ترانه و موسیقی

اکسیر اول: از منابع مناسب موسیقی بردارید
پیشنهاد ما YouTube, Vimeo و Spotify است. در این سایت ها حجم عظیمی از موسیقی قابل اشتراک گذاری و موزیک ویدیو های دست اول را پیدا می کنید که زیرنویس و متن (Lyric) دارند. پیدا کردن متن ترانه هایی که ممکن است همین حالا هم در پلی لیست شما باشند بسیار آسان است. کافیست نام ترانه را به همراه کلمه ‘’Lyric” در گوگل تایپ کرده و سرچ کنید: مثلا
evanescence lithium lyrics

اکسیر دوم: ترانه و موسیقی مناسب انتخاب کنید
سبکی از موسیقی را انتخاب کنید که دوستش دارید. اگر اهل موسیقی نیستید، که خیلی نادر است، یا از ترانه ای لذت نمی برید، در این صورت یادگیری زبان انگلیسی از طریق آن بی فایده بوده و نتیجه ای به غیر از خستگی و کسالت نخواهد داشت.
موسیقی را انتخاب کنید که نوع درستی از زبان را استفاده می کند. زبان موسیقی انتخابی شما نه باید خیلی سخت و نه باید خیلی آسان باشد. جذابیت و قابلیت فهم ترانه هایی که به زبان رایج و روزمره نزدیک هستند به مراتب بیشتر است. اگر مبتدی هستید پیشنهاد می کنیم با ترانه های کودکان یا ترانه های کارتون ها شروع کنید.

بعضی اوقات خوانندگان کلمات را واضح ادا نمی کنند. به همین دلیل به عنوان مثال ترانه های heavy metal یا Rap نمی توانند نقطه شروع مناسبی برای آغاز یادگیری زبان باشند. کار خود را با موسیقی پاپ شروع کرده و بعد سراغ سایر ژانرها بروید. موضوع غالب موسیقی پاپ عشق و موضوعات مرتبط با آن است و از آنجایی که در آنها از کلمات تکراری زیادی استفاده می شود بهتر است در ابتدای کار به سراغ این ژانر بروید. به مرور می توانید سایر موسیقی ها را هم تجربه و دایره لغات خود را وسیع تر کنید.

اکسیر سوم: بار لغات و اصطلاحات خود را سنگین تر کنید
همانطور که قبلا اشاره کردیم لازم است که به متن ترانه (Lyric) دسترسی داشته باشید. متن ترانه را کلمه به کلمه مطالعه کرده و سعی کنید لغات و اصطلاحات جدید آن را در دفتر لغات خود یادداشت کنید. بعد از مدتی خواهید دید کلمات کمتری را نمی دانید و به مرور تعداد کلماتی که یادداشت می کنید کمتر می شود. خوش به حالتان! دارید پیشرفت می کنید.

اکسیر چهارم: شما هم بخوانید!
بدون توجه به کیفیت و زیبایی صدایتان بخوانید! فقط بخوانید (Shadow)! همراه با آهنگ شروع به خواندن کنید و هر چند بار که دوست دارید و تا جایی که خسته نشده اید تکرار کنید. زیر دوش و هنگام رانندگی بهترین فرصت های این تمرین هستند! تعداد تکرار های شما، تضمینی برای ماندگاری بیشتر لغات در ذهن شما است. از طرفی دیگر این کار توانایی تلفظ و Speaking شما را هم به مرور ارتقا خواهد داد.