سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

یادگیری زبان در منزل

6173 بازدید

یادگیری زبان در منزل

Learn English at home

 

شاید خیلی ها بر این باور باشند که یادگیری زبان در منزل مشکل است یا اصلا امکان پذیر نیست؛ چرا که به تنهایی نمی توانند نقاط قوت و ضعف خود را مشخص کنند. در نتیجه نمی توانند با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، مهارت های خود را ارتقا دهند.

 

در کلاس زبان، استاد اشتباهات زبان آموز را گوشزد و آنها را اصلاح می کند. اما در منزل چنین امکانی وجود ندارد. با این حال تعداد کسانی که دوست دارند که در منزل و هر وقت که دلشان خواست زبان یاد بگیرند ولی نگران درست بودن مسیر صحیح یادگیری هستند، کم نیست.

 

قبل از هر چیز باید اعلام کنیم که ما در آکادمی زبان اکسیر با تمام توان و سوادمان در خدمت شما هستیم. نگرانی های شما نگرانی های ما نیز هست. اساتید و کارشناسان ما چه در کلاس و چه خارج از کلاس تمام تلاششان را می کنند تا با مشاوره و راهنمایی، نگرانی های شما را برطرف کرده و بهترین مسیر یادگیری را پیش رویتان قرار دهند. از این رو قصد داریم در این نوشتار بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در منزل را در قالب 10 اکسیر معرفی کنیم. اگر در منزل از روش ها و منابع درستی استفاده کنید، طی این مسیر برایتان جذاب، آسان و سریع تر خواهد بود. پس اکسیر از ما و نوشیدنش از شما!

 

این اکسیر ها را برای تمرین زبان انگلیسی امتحان کنید. اگر هم مشکل تقویت انگیزه برای یادگیری زبان دارید، سری به مقاله آن بزنید.

 

10 اکسیر برای یادگیری زبان در منزل

 

 

 

اکسیر اول یادگیری زبان در منزل: خاطرات روزانه تان را ثبت کنید

یادداشت خاطرات روزانه یک سرگرمی خلاقانه، آرامش بخش و یکی از بهترین تمرین های یادگیری زبان انگلیسی است. البته می توانید به جای دفتر، یک وبلاگ به زبان انگلیسی داشته باشید. ملموس ترین فایده این کار این است که علاوه بر تمرین ساختار و گرامر، استفاده از زبان در موقعیت های واقعی روزانه را هم به مرور یاد می گیرید.

 

نوشتن صد البته بستگی به سلیقه و حس و حال خودتان دارد! می توانید در مورد تعطیلات آخر هفته که با دوستان به شمال سفر کردید یا در مورد فیلم یا سریال جدابی که دیشب تماشا کرده اید بنویسید. اگر بتوانید طوری خود را عادت دهید که هر روز و به صورت مستمر بنویسید،خیلی عالیست! ولی چندان هم مقید نباشید. بیشتر سعی کنید زمانی بنویسید که حالتان خوب باشد و دلتان بخواهد که بنویسید. حتی اگر چند روزی هم نتوانستید بنویسید اشکالی ندارد. مهم این است که تلاشتان را مضاعف کنید و سعی کنید بیشتر و بیشتر بنویسید.

 

شاید بپرسید: “خوب از کجا بدانیم که درست نوشته ایم؟” می توانید از دوستان یا اساتید خود کمک بگیرید؛ ولی یک راه سریع و جذاب هم سراغ داریم؛ lang-8 یک وبسایت تعاملی زبان است که می توانید نوشته خود را در آن پست کنید تا Native Speaker ها نوشته شما را تصحیح کنند.در مجموع بزرگترین حسن این روش این است که با مرور نوشته های قبلی، متوجه پیشرفت خودتان شده و انگیزه تان مضاعف خواهد شد.

 

دومین اکسیر برای یادگیری زبان در منزل: فیلم و ویدیوی جذاب ببینید

یکی از روش های بسیار خوب تمرین و یادگیری زبان در منزل دیدن فیلم یا ویدیو است. دنیایی از فیلم و ویدیو در منابع آنلاین و آفلاین وجود دارد که می توانید بسته به سلیقه تان انتخاب کنید. منبع مهم نیست! مهم علاقه شماست. اگر به موضوع و محتوای فیلم یا ویدیویی که می بینید علاقه داشته باشید، اولا خسته نمی شوید و دوما میزان یادگیری و اشتیاقتان به ادامه و تکرار تمرین بیشتر خواهد بود.

 

دیدن فیلم ها و ویدویو هایی که نسبت به موضوع آنها آشنایی خوبی دارید هم می تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال فرض کنید زبان آموزی در حوزه فناوری  علاوه بر علاقه، آشنایی و مطالعه خوبی هم دارد. این آشنایی موتور محرکی خواهد بود برای افزایش سرعت و اشتیاق فهمیدن و یادگیری کلمات و عبارات مرتبط. البته به خاطر داشته باشید که مطابقت سطح فیلمی که تماشا می کنید با سطح زبانی شما بسیار مهم است. پس ویدئوهایی را انتخاب کنید که با شیوه ی یادگیری، سطح و علایق تان سازگار باشد.

 

اکسیر سوم: یادگیری زبان از طریق اپلیکیشن‌های حرفه ای و البته رایگان!

ممکن است شما هم از آن دسته از زبان آموزان باشید که تا کنون ده ها نرم افزار ویندوزی برای یادگیری زبان خریده اید و متاسفانه نتوانسته اید نتیجه ای را که انتظار داشتید بگیرید. اپلیکیشن‌های تولیدی British Council مثل Learn English Grammar ،Sounds right و تعداد زیادی نرم افزارهای موبایلی دیگر مثل Doulingo و Memrise توانسته اند با استفاده از روش های روز دنیا فرایند یادگیری را تبدیل به بازی و تفریح کنند.

 

این‌ها شرایطی را فراهم کنند که شما به جای مواجه شدن با محتوا و ساختار پیچیده نرم افزارهای ویندوزی، با محیطی بسیار لذت بخش و ساده به یادگیری زبان بپردازید. مزیت مهم این اپلیکیشن ها رایگان بودن آنهاست. مجبور نیستید پولی برای دانلود یا استفاده آنها بپردازید.

 

 

برای آشنایی بیشتر با این اپلیکیشن ها مقاله یادگیری انگلیسی از طریق نوک انگشت! را حتما بخوانید.

 

اکسیر چهارم: ملاقات با دوستان به زبان انگلیسی

هیچ روشی شیرین تر از این نیست که برای یادگیری زبان انگلیسی قرارهای دوستانه بگذارید. حتما قرار نیست که این قرارها تشریفات یک مهمانی را داشته باشند. یک دور همی ساده در یک کافه، منزل یکی از دوستان یا حتی گوشه ای از پارک محل‌تان نیز می تواند یک فرصت طلایی برای تمرین زبان باشد. ساده بودن این گونه دور همی ها موجب می شود که همه اعضا مایل به برگزاری تعداد بیشتر جلسات با فواصل زمانی کم باشند.

 

در این روش بهتر است قبل از آمدن سر قرار آماده باشید. موضوعی را از قبل تعیین کنید و همه دوستان مطلبی را برای روز ملاقات آماده کنند. موضوع انتخابی کاملا سلیقه ای است ولی بهتر است موضوعی را انتخاب کنید که برای اکثریت جمع جذاب باشد. البته لزومی ندارد در همه دورهمی ها فقط گپ بزنید. می توانید با هم فیلم ببینید یا بازی کنید. مهم لذت بردن از و در عین حال یادگرفتن است.

 

ده اکسیر جذاب برای یادگیری زبان در منزل

 

اکسیر پنجم: مکالمه در انجمن‌های آنلاین (forum) به زبان انگلیسی

شرکت در چت های گروهی در فروم ها یکی دیگر از روش های یادگیری زبان در منزل است. در رشته تحصیلی یا زمینه کاری مورد علاقه خود فرومی به زبان انگلیسی پیدا کرده و در آن عضو شوید. یکی از ویژگی های مهم این فروم ها این است که وقتی اعضای گروه سوالات خود را می پرسند، شما قرار نیست بلافاصله پاسخ دهید و زمان کافی دارید تا کلمات و جملات مناسبی پیدا کنید. بدین ترتیب ضمن یادگیری و تمرین ساختار ها و گرامر، با لغات و اصطلاحات خوبی آشنا می شوید.

 

ویژگی مهم دیگر این روش این است که وقتی سوالی در انجمن پرسیده می شود شما انگیزه پیدا می کنید تا هر طوری شده پاسخی برای آن داشته باشید. تبادل نظر، تلاش برای اثبات عقیده، دفاع از نظر دیگران، بحث های چالشی، یا موضع گرفتن در برابر یک نظر مخالف و مواردی این چنینی می توانند موجب انگیزش هر چه بیشتر شما شوند تا با توسعه دامنه لغات خود و استفاده از ساختار های پیچیده تر، در بحث ها شرکت کرده و علاوه بر به کرسی نشاندن حرفتان، توانایی های زبانی خود را هم ارتقا دهید! نتایج این روش حیرت انگیز است. کافیست امتحان کنید.

 

اکسیر ششم: بازی  کنید، اما به انگلیسی!

یادگیری از طریق بازی یکی از روش های شناخته شده و تاکید شده توسط کارشناسان آموزشی است. شاید قبول این قضیه برای بعضی سخت باشد؛ ولی مطالعات علمی، خصوصا در زمینه یادگیری و آموزش زبان، نشان داده اند که یادگیری نه تنها از طریق بازی ممکن است، بلکه سرعت، کیفیت و ماندگاری قابل ملاحظه ای دارد.

 

امروزه پلتفرم های مختلفی برای بازی های آنلاین و آفلاین کامپیوتری وجود دارند که انواع بازی های یک نفره و گروهی را پشتیبانی می کنند. بازی هایی مثل Final Fantasy ،Dragon Quest و Legend of Zelda بازی های معروف تک نفره ای هستند که تقویت Listening و Reading حداقل مزیت انجام این بازی هاست.

 

چگونه با بازی کردن یاد بگیریم؟

ژانر غالب اکثر بازی های یک نفره تخیلی است. در این گونه بازی ها معمولا دشمنان بزرگ و زیادی را شکست داده و پس از گذشتن از مراحل سخت، قهرمان می شوید. دستور العمل ها و مکالمه های زیادی در این بازی ها وجود دارد که شما مشتاقانه همه آنها را می شنوید و می خوانید تا بازی را به پایان برسانید. طبعا در این بین با دنیای عظیمی از لغات و اصطلاحات مواجه شده و در نتیجه دایره لغاتتان وسیع تر می شود. البته نباید نگران کلمه ها و اصطلاحات جدید باشید. چرا که در طول بازی بسیاری از آنها را با توجه به داستان متوجه شده و تکرارشان در طول بازی باعث می شود در ذهن شما ماندگار شوند.

 

در بازی های گروهی و آنلاین مثل World of Warcraft، علاوه بر برخورداری از مزیت های فوق، می توانید دوستانی از سراسر دنیا پیدا کنید که زبان مادری آنها انگلیسی بوده و یا به زبان انگلیسی مسلط اند. مکالمات، چه به صورت صوتی و چه به صورت تایپ در صفحه، بسیار ساده و غیر رسمی هستند. این یک روش بسیار موثر است که شما را وادار به فکر کردن به انگلیسی می کند. جذابیت تمرین انگلیسی به وسیله بازی انقدر زیاد است که کافیست یکبار آن را امتحان کرده و برای همیشه معتاد شوید!

 

اکسیر هفتم: رادیوها و پادکست های انگلیسی را دریابید!

گوش کردن به رادیو ها و پادکست های انگلیسی یکی دیگر از روش های خوب تمرین و یادگیری زبان در منزل است. از آنجایی که این منابع به صورت آنلاین در دسترس هستند، می توانید بدون محدودیت زمانی و مکانی، هر وقت و هر جایی که دوست داشتید Listening خود را تقویت کنید. خواندن مقاله تقویت Listening انگلیسی را در این رابطه به شدت توصیه می کنیم. 

 

اکسیر هشتم: شرکت در کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی

فقط به این فکر کنید که می توانید از مزایای مکالمه و یادگیری کلاسی استفاده کنید، بدون اینکه مجبور باشید سر کلاس بروید. دوره های آنلاین زبان تلکس یا Tele Elixir) Tele Elixir به معنای «اکسیر از راه دور» است)، همان محتوای فوق العاده آکادمی زبان اکسیر را به صورت آنلاین، تمام و کمال در اختیار شما عزیزان می گذارد. این پلتفرم آموزشی، تمام نیازهای شما را برای شرکت در یک دوره آنلاین برطرف کرده و با پشتیبانی آنلاین، هیچگونه نیازی به منابع و مراجع دیگر ندارید. در کل، کافی است یک اینترنت پرسرعت داشته باشید تا بتوانید در این کلاس ها شرکت کنید!

 

اکسیر نهم: تا می توانید با خودتان حرف بزنید

نترسید! قرار نیست کسی شما را به دیوانه بودن متهم کند! ما هر وقت بخواهیم خود را برای سخنرانی یا صحبت در جلسه ای آماده کنیم حتما بارها در منزل تمرین می کنیم تا به درجه ای از اعتماد به نفس برسیم که قادر باشیم بدون لکنت و یا هر مشکل دیگری جلسه خوبی داشته باشیم. تمرین جلوی آینه، ضبط صدا یا گرفتن ویدیو از خود از جمله روش های یادگیری زبان در منزل است که می تواند استرس کاذب را از شما گرفته و این امکان را می دهد تا اشتباه های ساختاری، لغوی و تلفظی خود را اصلاح کنید.

 

اکسیر دهم: من یار مهربانم!

کتاب به هر زبانی که باشد یار مهربان است! خواندن کتاب در ژانرهای مورد علاقه، می تواند ساعت ها شما را سرگرم کرده و لذت و هیجان زیادی را نصیبتان کند. علاوه بر این با خواندن کتاب های بیشتر، مهارت درک مطلب شما نیز ارتقا یافته و به مرور سرعت خواندنتان نیز افزایش خواهد یافت. چند پیشنهاد برایتان داریم.

 

با این کتاب ها سفر هیجان انگیزتان به دنیای زبان انگلیسی را آغاز کنید:

 

 • زندگی نامه(Steve Jobs) نوشتهی Walter Isaacson که لغات و اصطلاحات خوب و نقل قول های زیبا و جذابی از شخص استیو جابز دارد.

 

 • مجموعه «Harry Potter» نوشتهی K.Rowling که هم به زبان فارسی ترجمه شده است و هم مجموعه فیلم های سینمایی آن موجود است. ویژگی جالب این مجموعه این است که سطح زبان آن جلد به جلد ارتقا یافته و به مرور پیچیده تر می شود. در این مجموعه با لغات و اصطلاحات مربوط به قهرمانان و اشرار افسانه ای و اسطوره ها آشنا شده و تعداد زیادی از کلمات جدید امروزی را نیز یاد می گیرید.

 

 • قلعه حیوانات نوشتهی George Orwell که داستان شیرین و در عین حال قابل تاملی دارد را به دوستداران سیاست و تاریخ پیشنهاد می کنیم. متنش به قدری ساده و روان است که به راحتی می توانید داستان را دنبال کنید. هیجان داستان آنقدر بالاست که به راحتی آن را زمین نمی گذارید!

 

 • چارلی و کارخانه ی شکلات سازی نوشته ی Roald Dahl را به عاشقان شکلات پیشنهاد می دهیم! زبان توصیفی این کتاب مثال زدنیست. نویسنده با مهارت خاصی توانسته با استفاده از کلمات ساده شخصیت ها و اتفاقات داستان را به زیبایی توصیف کند. ضمنا ترجمه فارسی و فیلم سینمایی این کتاب هم در دسترس است. Jonny Depp یکی از بازی های به یادماندنی خود را در این فیلم به نمایش گذاشته است.

 

نوبت شماست!

حال دیگر وقت آن رسیده که از پشت سیستم بلند شده، به آشپزخانه رفته و یک فنجان چای خود را مهمان کنید. چایتان که تمام شد یکی از اکسیرهای ما را امتحان کرده و از یادگیری زبان در منزل لذت ببرید. خوشحال می شویم اگر نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

  

تعیین سطح زبان

 

کلاس زبان

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

5/5 - (5 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=23740
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

6 نظر در مورد یادگیری زبان در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. کاش این کرونا زودتر تموم شه پاشیم بیایم سر کلاس….خسته شدیم از مطالعه در منزل

  25

  1. دوست عزیز سلام،
   ظاهرا کروناویروس حالا حالاها با ماست. ولی صرف نظر از حضور یا عدم حضور این ویروس زیبا، ما هم کلاس های آنلاین داریم و هم کلاس های حضوری که با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شن.

   22

 2. خیلی مفید بود
  من خانه دار هستم و کوچولو دارم نمی تونم از خونه بیام بیرون و همزمان باید زبانم رو تقویت کنم ممنون از شما
  اگر سوالی داشتم میتونم اینجا بپرسم؟ گسی جوابگو هست

  21

  1. شیرین عزیز سلام،
   بله شما می تونید همینجا از ما سوال بپرسید و ما قطع پاسخگو هستیم. یه کار دیگه که می تونید بکنید، دریافت برنامه خودخوان زبان هست که اونم با کمک یک کارشناس و به صورت مستقیم میتونید بهتر پیشروی کنید. البته دوره های آنلاین زبان و پکیج های خودآموز آیلتس هم هستن که میتونن برای شما مفید باشن.
   موفق باشید.

   20