سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

4501 بازدید

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان قطعا تاثیر زیادی بر روند یادگیری شما دارد. امروزه کمتر کسی پیدا می شود که از اهمیت یادگیری و کاربرد زبان انگلیسی آگاه نباشد. تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا، شرکت در کنفرانس های علمی خارجی، سفر، خواندن منوی گوشی تلفن همراه و … نمونه‌هایی از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی است که باعث می شود افراد در کلاس زبان شرکت کنند.

 

انگیزه ندارید زبان بخوانید؟ یا انگیزه داشتید و الان خسته شدید؟

برای موفقیت در یادگیری هر زبانی، لازم است برنامه‌ای منسجم و منظم داشته باشید و تا رسیدن به هدفتان آن را دنبال کنید. تعهد و عمل به این برنامه نیازمند انگیزه‌‌ای قوی برای یادگیری است. پس اول باید به دنبال تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان باشید. در این مقاله شما را با ۱۰ اکسیر کاربردی برای تقویت انگیزه یادگیری زبان آشنا می‌ کنیم تا با پشتکار مسیر یادگیری را طی کرده و به نتیجه‌ی دلخواهتان دست‌ پیدا کنید.

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

 

ده حرکت اکسیری برای تقویت انگیزه یادگیری زبان

اولین اکسیر برای تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان این است: اعتماد به نفس داشته باشید

قدم اول این است که هرگونه باور و فکر منفی را از خودتان دور کنید. اینکه مدام جملات منفی و مایوس کننده ای مثل: «من در مکالمه‌ ضعیفم»، «با وجود اینکه سال‌ها برای زبان وقت گذاشته‌ام از صحبت به زبان انگلیسی می‌ترسم»، «فکر می کنم دیگران مقصود مرا متوجه نمی شوند»، «اصلا لغات انگلیسی را بلد نیستم و پر از اشتباه حرف میزنم»، «گرامر انگلیسی من افتضاح است» و … را با خود تکرار کنید نتیجه ای به غیر از دلسرد کردن شما از ادامه مسیر یادگیری نخواهد داشت.

 

در اینکه همیشه جا برای بهتر شدن وجود دارد، شکی نیست. اما باور کنید همین حالا هم مهارت زبان انگلیسی شما به اندازه خودتان خوب است. همین موضوع دستاورد کمی نیست؛ پس لطفا نسبت به توانایی‌های خود تصورات منفی‌ نداشته باشید و به جای تمرکز بر ضعف هایتان، بر آنچه می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید.

 

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

I can do this!

 

اکسیر دوم برای تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان را فراموش نکنید: مقایسه ممنوع!

به هیچ وجه درست نیست خودتان را با شخص انگلیسی زبانی مقایسه کنید که انگلیسی زبان مادریش بوده و از کودکی با این زبان بزرگ شده است. این کار نتیجه‌ ای جز دید منفی نسبت به مهارت‌ها و کاهش اعتماد به نفس شما نخواهد داشت. پس منطقی باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. اگر مهارت های زبانی شما به خوبی دیگران نیست ناراحت نشوید و خودتان را دست‌کم نگیرید.

 

یک Native speaker سال‌هاست که تمام ساعات روز را از طریق مطالعه‌ی متون و کتاب‌های متعدد به زبان انگلیسی، تماشای تلویزیون و شرکت در میلیون‌ها مکالمه روزمره در اتمسفری کاملا انگلیسی زندگی می کند. شما نیز می توانید چنین شرایطی برای خود فراهم کنید تا پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشید.

 

مقایسه توانایی هایتان با توانایی های سایر زبان آموزان که از شما قوی‌ترند هم اشتباه است. توانایی های یادگیری افراد با یکدیگر متفاوت است. بعضی از زبان آموزان نیاز دارند که وقت بیشتری برای یادگیری صرف کنند. در مقابل زبان آموزانی هستند که در زمان کمتری به نتیجه مطلوب می رسند. دسترسی به امکانات و مدرسان با کیفیت نیز قطعا بی تاثیر نیست. پس بهتر است روی پیشرفت خودتان تمرکز کرده و کاری به دیگران نداشته باشید.

 

اکسیر سوم: اشتباه نقطه آغاز پیشرفت است، این نکته را در تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان لحاظ کنید

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که وقتی به انگلیسی صحبت می کنید یا می نویسید، دچار اشتباه شوید و دیگران شما را تصحیح کنند. اکثر زبان آموزان در چنین شرایطی احساس سرخوردگی و شکست می کنند. در این شرایط تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان در شما کم رنگ می شود. همه چیز بستگی به شما دارد؛ نباید اجازه دهید اشتباه ها تبدیل به موانع بزرگ و قدرتمندی شده، شما را از ادامه‌ی مسیر باز داشته و انگیزه‌ یادگیریتان را از بین ببرند.

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

 

زبان وسیله ای است برای برقراری ارتباط با دیگران. اشتباه های دستوری، لغوی و تلفظی شاید صحت و زیبایی زبان را کاهش دهند ولی لزوما باعث عدم ایجاد ارتباط نمی شوند. با وجود اینگونه اشتباه ها هم مخاطب شما منظورتان را متوجه شده و با شما ارتباط برقرار می کند. پس با وجود همه اشتباه ها، چه کم و چه زیاد، خودتان را نبازید. سعی کنید با استفاده از هر چه که بلدید منظور خود را رسانده و با مخاطبتان ارتباط برقرار کنید.

 

داشتن اشتباه، نشانه ی ناتوانی شما نیست بلکه فرصتی است برای یادگیری. با هر اشتباه می توانید به نقاط ضعفتان پی برده و با تلاش برای رفع آنها پیشرفت کنید.

  آموزشگاه زبان

 

اکسیر چهارم: به حال خوب بعد از رسیدن به هدف فکر کنید

قطعا هر کسی از یادگیری زبان انگلیسی هدفی دارد. ممکن است بخواهید در یک شرکت بین المللی مشغول به کار شوید، به کشوری انگلیسی زبان به قصد تحصیل یا زندگی مهاجرت کنید، سفر کنید، یا حتی فقط بخواهید به زبان انگلیسی فیلم دیده یا کتاب بخوانید.

 

فارغ از هر هدفی که دارید این تمرین ساده و در عین حال مهم را جدی بگیرید: برای تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان انگلیسی تان، هر وقت سراغ تمرین و مطالعه زبان رفتید، ابتدا چند دقیقه در رویای خود فرض کنید که به هدف‌تان رسیده‌اید. به عنوان مثال خودتان را پشت تریبون جلسه دفاع از رساله دکتری، در حالی که به زیبایی و با تسلط کامل به انگلیسی صحبت می کنید، تصور کنید.

 

این حس بی نهایت جذاب و انگیزه بخش است. سپس فکر کنید که هر لحظه از تلاش شما قدمی است برای نزدیک تر شدن به رویای‌تان. با این تمرین زحمت هایتان برای یادگیری زبان لذت‌بخش شده و انگیزه‌ی بیشتر و قوی تری برای ادامه راه خواهید داشت.

 

اکسیر پنجم: موفقیت هایتان را ثبت کنید

ثبت موفقیت ها و مرور آنها تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان شما را دوچندان می کند. یک دفترچه ی زیبا تهیه کرده و انجام هر فعالیتی را که در راستای یادگیری انجام می دهید با ذکر تاریخ و حتی ساعت در آن ثبت کنید. این کار موجب می شود با دیدن سندی زیبا که ویترینی از تلاش‌هایتان برای یادگیری و رسیدن به هدف است، برای ادامه‌ی مسیر دلگرم شوید.

 

اکسیر ششم: یک قدم کوچک هم غنیمت است

یادگیری زبان فرآیندی زمان­‌بر و هدفی بزرگ است که شاید سال ها انرژی و وقت شما را لازم داشته باشد. بنابراین در این مسیر ممکن است گاهی خسته شوید و یا حس و حال زبان خواندن را نداشته باشید. این پدیده اتفاقی طبیعی و غیر قابل اجتناب است. در این مواقع بهتر است به جای آنکه بگویید «ولش کن»، «حوصله ندارم»، «وقت ندارم» یا هر جمله منفی مشابهی، بگویید:

 

 •  «دو سه لغت هم غنیمت است.»
 • «پنج دقیقه انگلیسی خواندن هم غنیمت است.»
 • «یک ویدئوی آموزشی تماشا کردن هم غنیمت است.»

 

این کار می تواند دو نتیجه‌ی مختلف داشته باشد:

 • اول این که حتی اگر حوصله یا وقت کافی نداشته باشید بعد از همان چند دقیقه تمرین، حس خوبی خواهید داشت. چرا که به هر حال قدمی حتی کوچک به سمت هدفتان برداشته اید.
 • دوم اینکه در نتیجه حس خوبی که بعد از تمرین به دست آورده اید، دوست داشته باشید بیشتر کار کنید تنبلی و بی حوصلگی و هر بهانه دیگری که داشتید را فراموش کنید.

 

اگر به هر دلیلی (تحصیل، کار و …) سرتان شلوغ است، یک بار در هفته هم غنیمت است! سعی کنید هر طور شده جایی برای یادگیری زبان در برنامه‌ی زندگیتان باز کنید. اجازه دهید زمان و حتی مکان مطالعه‌تان در برابر تغییر شرایط انعطاف‌پذیر باشد.

یادتان باشد که قدم های رو به جلو مهم و حیاتی اند؛ حتی اگر کوچک باشند.

 

اکسیر هفتم: اصل استراحت‌ کوتاه و مفید

اگر انتظار بالایی از خود داشته و بخواهید بی وقفه جلو بروید شک نکنید که زود خسته می شوید. البته در ارزش یادگیری مداوم شکی نیست، ولی ممکن است روزی پیش بیاید که به هر دلیلی از برنامه خود عقب بمانید. چه اشکالی دارد؟! فردا هم روز خداست! ممکن است در روزهای تعطیل هوس سفر کنید. چه خوب! به جای استرس عقب ماندن از برنامه، از تعطیلات خود نهایت لذت را ببرید و بعد از آن دوباره با انرژی مضاعف شروع کنید. پس به خودتان سخت نگیرید. برای رسیدن به هدف به انرژی نیاز دارید و لازمه ی تجدید انرژی استراحت است.

 

اما مواظب باشید! نکته‌ی مهم و کلیدی این است که نباید مشغله و استراحت رابطه شما و زبان انگلیسی را برای مدت طولانی قطع کند.

تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

 

 

اکسیر هشتم: یادگیری زبان باید سراسر لذت و تفریح باشد

یادگیری و مطالعه اگر همیشه با یک روش ثابت صورت بگیرد بدون شک خسته کننده خواهد بود. تغییر در روند و شیوه مطالعه یادگیری را جذاب می کند. مثلا یک روز برای تمرین تقویت Listening یک پادکست گوش کنید و روز بعد برای ایجاد تنوع، کتاب یا مجله بخوانید و روی مهارت Reading تمرکز کنید.

 

اگر یک روز تصمیم گرفتید که ساختارها و گرامر انگلیسی را تمرین کنید بهتر است روز بعد با تماشای فیلم به زبان انگلیسی، به یادگیری لغات جدید بپردازید. بعد از آن می‌توانید کمی استراحت کرده و یک ترانه به زبان انگلیسی گوش کنید. با ایجاد تنوع دیگر احساس خستگی نمی کنید و از کار خود لذت می برید.

 

اکسیر نهم: با دوستانمان یاد بگیریم

بر اساس دستاوردهای علمی دانشمندان علوم تربیتی، «فشار همتایان» یکی از تاثیرگذارترین شیوه های انگیزشی است. وقتی شما در یگ گروه عضو باشید، انتظارات سایر اعضا از شما به عنوان موتور محرکی شما را به فعالیت وادار خواهد کرد. مثلا گاهی اوقات حوصله باشگاه رفتن را ندارید؛ اما به خاطر دیدن دوستتان و یا حتی رقابت با او هم که شده به موقع سر تمرین حاضر می شوید.

 

همین وضعیت در فرآیند یادگیری هم صادق است. یافتن یک همراه که به اندازه شما انگیزه یادگیری زبان داشته باشد، عضویت در گروه‌های آموزش زبان انگلیسی در شبکه‌های اجتماعی، ارتباط با همکلاسی هایتان و قرارهای هدفمند برای تمرین و به طور کلی هر گونه تعامل سازنده با افرادی که مثل شما قصد یادگیری زبان دارند می تواند موجب تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان شما شده و مسیر پیشرفت را برایتان هموارتر کند.

 

آخرین اکسیر برای تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان انگلیسی: به خودتان جایزه بدهید

اصولا وقتی کاری را به تنهایی انجام می دهیم کسی نیست که ما را تشویق کند یا اگر کارمان را خوب انجام دادیم قربان صدقه مان برود. به همین خاطر ممکن است بعد از مدتی انگیزه مان را از دست داده و دچار کسالت و خستگی شویم. پیشنهاد ما در چنین موقعیتی جایزه است! می توانید برای خودتان هدف‌های کوچک تعیین کرده و پس از موفقیت در انجام آنها به خودتان جایزه دهید.

 

حواستان باشد که چالشی در سطح خودتان تعیین کنید. یعنی این طور نشود که سطح زبان‌تان Elementary باشد ولی چالش‌تان درک یک فیلم فلسفی بدون زیر نویس باشد. سخت بودن بیش از حد یا غیر قابل دسترس بودن هدف نه تنها موجب بهبود و پیشرفت نمی شود، بلکه می تواند مانعی باشد برای ادامه راه‌تان. پس سعی کنید هدفی را به عنوان چالش انتخاب کنید که در سطح شما بوده و انجام پذیر باشد. به عنوان مثال با خودتان قرار بگذارید:

 

 • یک دفتر خاطرات درست کرده و تا یک سال هر روز پنج جمله به زبان انگلیسی خاطره بنویسید.
 • هر هفته یک کتاب انگلیسی را به طور کامل بخوانید.
 • یا توانایی صحبت به انگلیسی خود را پله پله از یک دقیقه به پنج دقیقه برسانید.
 • برای شش ماه هر روز ده کلمه‌ی جدید یاد بگیرید.

 

اگر توانستید بر اساس قرارتان عمل کرده و چالش را با موفقیت به پایان برسانید جشن بگیرید و موفقیتتان را برای آنهایی که دوستتان دارند و دوستشان دارید تعریف کنید. رفتن به رستوران مورد علاقه، خرید یک هدیه دوست داشتنی و چیزهایی مثل این ها می توانند جایزه خوب و خاطره انگیزی برای شما باشند.

 

کلاس زبان | کلاس آیلتس 

با تعیین سطح آنلاین انگلیسی شروع کن و مشاوره زبان یا مشاوره آیلتس دریافت کن. ♡

آموزشگاه زبان اکسیر، آموزش زبان انگلیسی، دوره های آنلاین زبان

 

هدایای اکسیر

 

تعیین سطح زبان

 

کلاس زبان

 

کلاس آیلتس

 
 

4.9/5 - (11 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=23730
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد تقویت انگیزه‌ یادگیری زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سورنا خانم عزیز سلام،
   قطعا معلم بسیار روی انگیزه شما تاثیرگذاره. اما این در کنترل شما نیست. چیزی رو که شما می تونی کنترل کنی، انگیزه دادن به خودته.

   31