جشنواره قربان تا غدیر! از دستش ندی! ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به جای ۵.۴۳۲.۰۰۰ تومان! جشنواره
 ورود / ثبت نام
جشنواره قربان تا غدیر! از دستش ندی! ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان به جای ۵.۴۳۲.۰۰۰ تومان! جشنواره
0
0

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

2535 بازدید
یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم در حقیقت یک ماجراجویی هیجان انگیز است؛ چرا که:

 • از “Pirates of the Caribbean” لغات جدید یاد می گیرید؛
 • با “Harry Potter” روی تلفظتان کار می کنید؛
 • عاشق زبان انگلیسی می شوید وقتی شخصیت های فیلم عاشق یکدیگر می‌شوند!

ممکن است سوال کنید آیا یادگیری زبان با فیلم، که در اصل یک سرگرمی محسوب می شود، امکان پذیر است؟! و چرا یادگیری زبان از طریق فیلم توصیه می شود؟ با ذکر سه دلیل به این سوالات پاسخ می دهیم:

دلیل اول:

شما انگلیسی واقعی و طبیعی را یاد می گیرید نه انگلیسی کتاب های درسی را. زبانی که در کتاب های درسی یاد می گیریم با زبانی که عامه مردم در زندگی روزمره استفاده می کنند در خیلی از مفاهیم و حتی ساختارها متفاوت است. به عنوان مثال جمله: “nice weather we’re having ” که در سطوح پایین در کتب آموزشی در کلاس زبان ممکن است با آن مواجه شوید، از لحاظ ساختار گرامری هیچ شکلی ندارد ولی در زبان انگلیسی روزمره می توانیم بگوییم تقریبا هرگز از این جمله استفاده نمی شود. در مقابل زبان فیلم زبان طبیعی و رایج است که Native speaker ها از آن استفاده می کنند. در نتیجه با تمرین زبان از طریق فیلم شما زبانی را یاد می گیرید که در خارج از کتاب ها استفاده می شود.

دلیل دوم:

لغات را به صورت کاربردی، موضوعی و موقعیت محور یاد می گیرید. فرض می کنیم شما عاشق ژانر پلیسی-جنایی هستید؛ بعد از تماشای ده الی بیست فیلم در این ژانر، ناخود آگاه و شاید هم خودآگاه شروع می کنید به یادگیری لغات انگلیسی؛ و بدین ترتیب روزی می‌رسد که اکثر لغات رایج در حیطه جرم و جنایت را یاد گرفته اید! مثلا یادگیری لغت “Detective” در فیلم های Sherlock Holmes به مراتب سریع تر اتفاق می افتد. چرا که بارها این لغت را از زبان شخصیت های فیلم وقتی هولمز را خطاب قرار می دهند، می شنوید.

دلیل سوم:

آنچه را می شنوید که گفته می شود! انگلیسی زبان ها معتقدند که فقط 7 درصد از ارتباط کلامی از طریق کلمات برقرار می شود. 93 درصد بقیه چیست؟! این 93 درصد چیزی نیست غیر از نحوه بیان شما. زبان بدن یا همان body language، حالت چهره (اخم، لبخند و…) و لحن صدا (در زمان ناراحتی، عصبانیت و…) نقش مهمی در انتقال پیام دارند. با این وصف حتما موافقید که چگونه گفتن از چه گفتن مهم تر است. اجازه بدهید با یک مثال بحث‌ را جذاب کنیم: یکی از اولین جمله هایی که در انگلیسی یاد می گیرید I love you است. ولی تا به حال به این فکر کرده اید که معنی زیبای این جمله بسته به نحوه بیان آن می تواند چقدر متعدد و متفاوت باشد؟

 

به این مثال ها توجه کنید:

  • I love you- شما ممکن است این را زمانی بشنوید که یک زوج در حال دعوا باشند. منظور گوینده در این مورد این است که” من واقعا تو را دوست دارم. چرا باور نمی کنی؟”
  • I love you– این را زمانی می شنوید که شخص به طرف مقابل تاکید می کند که او را دوست دارد و نه کس دیگری.
  • I… LOVE… YOU- در این مورد احتمالا زوجین در فاصله دور از هم قرار دارند. مثلا در یک مهمانی شلوغ هستند که صدا به صدا نمی رسد. زوج گوینده این جمله بدین ترتیب می خواهد عشقش را ثابت کند!
  • I LOVED YOU!!- اینجا گوینده در حالت عصبانیت بوده است.

اگر می توانستید این جملات را بشنوید درک دقیق تری از داستان پس زمینه هر کدام داشتید. هنگامی که فیلم می بینید علاوه بر شنیدن می توانید جزئیات مکالمه شخصیت ها را ببینید. در این حالت بدون شک درک تان به مراتب دقیق تر و کامل تر خواهد بود. بدین ترتیب چگونه گفتن را هم علاوه بر چه گفتن یاد می گیرید. در ادامه اکسیرهای یادگیری زبان از طریق تماشای فیلم را معرفی کنیم تا لذت تماشای فیلم را با لذت یادگیری زبان دوچندان کنید!

تمرین های اکسیری برای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

 

اکسیر اول: فیلم های جذاب انتخاب کنید

در صورتی که فیلمی را دوستش نداشته باشید، همان چند دقیقه اول خسته می شوید. بنابراین برای تفریح هم تماشایش نخواهید کرد. چه برسد به داشتن تمرکز و انگیزه برای یادگیری زبان. در حال حاضر به لطف بانک های اطلاعاتی به روز دنیای فیلم و سریال در اینترنت، می توانید فیلم های مورد علاقه خود را پیدا کنید. حتی می توانید قبل از تماشا، اطلاعات جامعی هم در خصوص آنها به زبان انگلیسی مطالعه کنید. بدین ترتیب مهارت خواندن را هم به نوعی تمرین کرده اید.

اکسیر دوم: فیلمی متناسب با سطح زبانی خود انتخاب کنید

اگر روش یادگیری زبان انگلیسی با فیلم را برای تقویت زبان‌ انتخاب می کنید، باید حواستان به سطح زبانتان باشد. مثلا برای زبان آموزان سطوح مبتدی (Basic, Elementary) انیمیشن معمولا بهترین گزینه است. زیرا در انیمیشن ها زبان به مراتب ساده، قابل فهم و جذاب تر بوده و زبان آموز گیج نمی‌شود. اگر از همان ابتدا “Romeo and Juliet” را تماشا کنید، با دنیایی از کلمات و تلفظ های گیج کننده مواجه می‌شوید. حتی انگلیسی زبان ها هم با فهم این کلمات و تلفظ ها مشکل دارند. چرا که کلمات و اصطلاحات مربوط به دوره شکسپیر بوده و در زبان انگلیسی امروزی رایج نیستند.

اکسیر سوم: دیکشنری به دست فیلم ببینید!

هنگام تماشای فیلم با زیرنویس انگلیسی، قطعا با کلمات و عباراتی مواجه می شوید که معنی آنها را متوجه نمی‌ شوید. اگر به دیکشنری دسترسی داشته باشید تلاش می کنید که آن کلمه یا عبارت را بیابید. زحمتی که در این مسیر می کشید موجب می شود که آن کلمه یا عبارت مدت زیادی در ذهنتان بماند. پس در کنار ظرف پاپ کورن دیکشنری فراموش نشود! درضمن، کلماتی که چندبار در فیلم تکرار می شوند، معمولا پرکاربرد و مهم هستند. می توانید یک دفترچه تماشای فیلم داشته باشید و لغاتی را که یاد می‌گیرید یادداشت کنید.

اکسیر چهارم: عبارت های کوتاه را تکرار کنید!

در فرآیند یادگیری زبان انگلیسی با فیلم گاهی اوقات عبارات جالبی می شنوید. به عنوان مثال عبارات کوتاهی مثل “hell yeah!” در انگلیسی بسیار رایج هستند. ممکن است این عبارات را در فیلم یا سریال بشنوید. اگر کاربرد این عبارات به نظرتان جالب آمد سعی کنید آن ها را همان‌طور که در فیلم شنیده اید تکرار کنید. این تمرین کمک می کند که آن عبارات را برای مدت طولانی در ذهن خود نگه دارید و در مواقع لازم از آنها استفاده کنید.

اکسیر پنجم: یادگیری زبان انگلیسی با فیلم را با و بدون زیرنویس انجام بدهید!

اگر فیلمی را بار اول تماشا می کنید، بهتر است با زیرنویس باشد. چرا که دوست دارید از داستان سردربیارید و حواستان بیشتر به داستان است تا یادگیری. اما دفعات بعد با توجه به اینکه می‌دانید داستان چیست می‌توانید بدون زیرنویس تماشا کنید و روی یادگیری زبان تمرکز کنید. پیشنهاد می‌کنیم از نرم افزارهای پلیر حرفه ای استفاده کنید تا کنترل زیرنویس را در دست داشته باشید. مثل VLC Player, GOM Player, KMPlayer, etc.

 

اکسیر ششم: یادگیری زبان انگلیسی با فیلم یا سریال؟!

گاهی اوقات پیدا کردن یک فیلم، با توجه به عدم شناخت فیلم ها سخت می شود. پس از انتخاب و تماشای چند دقیقه ای از فیلم، تصمیم می گیرید ادامه اش ندهید. این اتفاق برای فیلم های بعدی هم می افتد. اگر هم فیلم خوبی پیدا و تماشایش کنید، بعد از 90 دقیقه آن فیلم تمام می شود. شاید بهتر باشد یک سریال جذاب ببینید.

سریال های بسیار جذاب تری از فیلم ها وجود دارند که با ادامه یک خط داستانی، مخاطب را بیشتر درگیر می کنند. با توجه به موضوع آن ها، شما Topic Vocabulary خود را به شدت تقویت می کنید. علاوه بر این با فضا، مفاهیم و مباحث آن آشنا می شوید، در معرض فرم تلفظی و لهجه های آن قشر هستید و هیچ وقت خسته نمی شوید.

البته، فیلم ها و سریال های مستند هم وجود دارند که این دسته به ویژه برای آمادگی آکادمیک شما مناسب هستند. اگر در حال گذراندن دوره آیلتس هستید، قطعا اهمیت زبان آکادمیک را می دانید و با دید متفاوتی به تماشای فیلم، سریال و مستند می‌نشینید.

 

اکسیر هفتم: لذت از فیلم اولویت دارد!

باز هم تاکید می کنیم که لذت بردن از تماشای فیلم به زبان انگلیسی مهم تر است. اگر در طول تماشا کلمه یا عبارت یا جمله ای را رد کردید بی خیال باشید و به تماشا ادامه دهید. اگر قرار باشد اذیت شوید خیلی زود خسته می‌شوید.

 

https://exiracademy.org/?p=21956
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

12 نظر در مورد یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سانی خانم عزیز سلام،
   برای این سطح نمیشه یک سریال معرفی کرد که مناسب باشه. شاید بشه یک کارتون انتخاب کرد که نسبتا ساده تر صحبت کنن اما سریال ها معمولا در سطح پیشرفته هستن.
   البته، یه سریال ساده و جذاب سریال Lost هست که شاید براتون مناسب باشه.

   لایک

   1. زهرا خانم عزیز سلام،
    برای سطح مبتدی فیلم و انیمیشن خاصی نیست که مناسب باشه. تقریبا از سطح پری اینترمدیت مناسب هستن.

    لایک

  1. اقا جاوید عزیز سلام،
   همه شون میتونن به عنوان منابعی برای یادگیری استفاده بشن. نمیتونیم یه نسخه کلی بپیچیم. طبیعتا برای سطوح پایین تر، فیلم ها و کارتون هایی با زبانی ساده تر مناسب تره. فیلم مورد نظرتون رو بگین تا براتون بررسی کنیم.

   لایک

 1. من سریال های درام و کمدی رو بدون زیرنویس که میبینم کلیت داستان رو کاملا متوجه میشم و فقط اصطلاحات رو نمیهمم. به نطرتون بدون زیرنویس ادامه بدم پیشرفت میکنم یا با زیرنویس ببینم بهتره؟

  لایک

  1. سلام،
   اول با زیرنویس فارسی ببینید که جزئیات رو متوجه بشید.
   بعد با زیرنویس انگلیسی ببینید که معادل کلمات انگلیسی رو ببینید.
   بعد بدون زیرنویس ببینید.
   بهتره فیلمی انتخاب کنید که دوست دارید 100 بار ببینید و خسته نمی شید.

   لایک

  1. بهنام عزیز سلام،
   اولا که بستگی به سطح زبان شما داره. دوم اینکه در ابتدای سریال بد نیست با زیرنویس فارسی ببینید تا با داستان و شخصیت ها آشنا بشید. بعد کم کم تبدیلش کنید به زیرنویس انگلیسی و بعدش بدون زیرنویس تماشا کنید.

   لایک