سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

کلاس بحث آزاد

6680 بازدید

کلاس بحث آزاد

Free Discussion Class

 

کلاس بحث آزاد یا Free Discussion چیست؟

کلاس های بحث آزاد که بسیار بین افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند و یا به سطح خوبی رسیده اند طرفدار دارد، برای افزایش مهارت اسپیکینگ افراد زبان آموز طراحی شده است تا بتوانند آنچه را که در کلاس های زبان عمومی فراگرفته اند در موضوعات مختلف، در کلاس های بحث آزاد به کار ببرند.

 

اغلب زبان آموزان از این موضوع شکایت دارند که در کلاس های زبان عمومی به اندازه ای که باید نمی توانند صحبت کنند و دلیل آن اختصاص دادن تایم بیشتری از زمان کلاس به آموزش است و اگر هم تایمی برای صحبت باشد، به علت تعداد زیاد افراد در کلاس بالطبع زمان کمی برای صحبت هر فرد باقی می ماند. از این رو کلاس های بحث آزاد یا Free Discussion پایه گذاری شدند تا افراد به صورت جداگانه بتوانند در کلاس شرکت کرده و تایم بیشتری را به صورت موضوعی محور صحبت کنند.

 

چه کتبی در کلاس های بحث آزاد Free Discussion کاربرد دارند؟

کتبی که برای کلاس های Free Discussion چاپ شده اند، اغلب Vocab-based هستند. یعنی گرامر خیلی در این کتب مورد بحث قرار نمی گیرد ولی موضوع و لغات مربوط به آن، به خوبی بررسی می شوند.

 

از جمله این کتب پرکاربرد می تواند به Speak Out و Impact Values اشاره کرد.

 

 

 

در این کتب یک سری موضوع و ایده های مرتبط با موضوع اولیه به فرد داده می شود و از افراد می خواهد که در این حیطه ها به مکالمه بپردازند.

 

در کنار کتب خوبی که برای کلاس های بحث آزاد طراحی شده اند، اساتید گاها با توجه به تجربه و بررسی های خود، لیستی از موضوعات پرکاربرد در آزمون های بین المللی ایجاد کرده و طبق آن پیش می روند.

 

هر جلسه‌ی یک کلاس بحث آزاد چگونه می گذرد؟

حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه اول هر جلسه ی کلاس Free Discussion می تواند به روش ها متفاوتی شروع شود، مانند:

 • تماشای فیلم مرتبط با موضوع
 • خواندن تیتر خبری یک روزنامه
 • گوش کردن به یک آهنگ
 • طرح یک سوال چالش برانگیز

 

در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه از کل کلاس نیز به صحبت گروهی با مشارکت استاد در مورد آن موضوع خاص می گذرد و مدرس در تلاش است که افراد را وادار کند تا ایده های خود را بروز دهند و هر لغتی که در مورد آن موضوع می دانند، بیان کنند. سپس با توجه به سطح افراد و نوع شخصیتشان، گروه بندی توسط استاد انجام می شود. گروه ها حداقل دو و حداکثر چهار نفره خواهند بود.

 

کلاس بحث آزاد

Free Discussion Class

 

در هر گروه افراد سعی می کنند بیشتر در مورد موضوع با یکدیگر صحبت کنند. در مواردی نیز سوالاتی توسط استاد در اختیار افراد قرار می گیرد تا در حین مکالمه به پاسخ آن موارد نیز فکر و نظر خود را بیان کنند.

 

بعد از صحبت های گروهی، نظارت استاد و یادداشت برداری از اشتباهات زبان آموزان، به مرحله بازی می رسیم. بازی در این بخش باید حالت رقابتی داشته باشد تا هیجان را به افراد منتقل  و باعث افزایش یادگیری شود.

 

در مرحله بعد یک Quiz کوچک برای یادگیری خود افراد از ایشان گرفته می شود تا متوجه شوند که طی یک کلاس دو ساعته، چه مقدار از اطلاعات را بدون پیش مطالعه به یاد می آورند و یاد گرفته اند.

 

حدودا ۱۰ دقیقه آخر کلاس صرف نوشته شدن ایرادهایی که مدرس حین نظارت یادداشت کرده بوده است، روی برد میشود. در این فرآیند تصحیح اشتباهات توسط خود افراد و استاد انجام میشود. اغلب ایرادات مربوط به بخش هایی است که زبان آموزان در حال صحبت به صورت گروهی بوده و مدرس در مکالمه افراد همراهی و دخالتی نداشته است.

 

در کلاس ها گرامر و لغت هم آموزش داده میشود؟

در حین صحبت کردن، Collocation ها و Phrasal Verb هایی که زبان آموزان برای مکالمه در مورد یک موضوع خاص به آن نیاز پیدا خواهند کرد، توسط مدرس دوره به ایشان یادآوری و آموزش داده خواهد شد. علت مفید بودن روش این است که ذهن زبان آموز برای صحبت در آن لحظه ی واحد، آماده برای یادگیری چیزی است که می خواهد با آن منظور خود را برساند.

 

هدف در این دسته از کلاس ها آموزش گرامر نیست. بلکه یاری کردن زبان آموزان برای داشتن مکالمه ای روان تر است. هرچند که در یک‌سری از موضوعات مدرس باید گرامرهایی که در آن بخش کاربرد به خصوصی دارند را معرفی کند. مثلا وقتی موضوع ما در مورد شرایط تجسمی و غیرواقعی است، استاد بالاجبار باید گرامر شرطی نوع دوم را ابتدا آموزش داده و یادآوری کند تا افراد در حین مکالمه از آن استفاده کنند.

 

یک سری از اساتید در حین صحبت گروهی افراد، تعدادی فلش کارت از اصطلاحاتی مربوط به آن موضوع که پیشتر روی تخته نوشته شده بود یا حتی موارد جدیدتر مانند لغات یا ساختارهای گرامری، در اختیار زبان آموزان قرار می دهند تا در حین صحبت حتما از آن موارد استفاده کنند و حتی فلش کارت ها را با هم گروهی های خود تعویض و سعی کنند جملات متفاوتی بسازند.

 

این یکی از تمرین های گروهی در دوره های بحث آزاد برای یادگیری بیشتر و بهتر لغات، اصطلاحات و گرامرها است.

در مرحله بازی همانطور که گفته شد، یک بازی رقابتی برای افراد طراحی می شود که هرچه بیشتر و بهتر سعی در استفاده از لغات و اصطلاحات و گرامر های آموزش داده شده، کنند و آنها را به خوبی یاد بگیرند.

 

باید سطح زبانمان چه باشد تا بتوانیم در دوره های بحث آزاد شرکت کنیم؟

حداقل سطح مورد نیاز برای ورود یک فرد به دوره های بحث آزاد، Pre-Intermediate است. دلیل اینکه افراد با سطح Beginner و Elementary نمی توانند وارد این دوره شوند را با ذکر یک مثال برایتان شرح می دهیم.

 

یک مثال جذاب:

در نظر بگیرید میخواهید آشپزی (استعاره از صحبت کردن به زبان انگلیسی) کنید. وارد آشپزخانه (استعاره از دوره بحث آزاد) می شوید. کابینت ها (استعاره از دانش زبانی در مغزتان) را می گردید ولی قابلمه (استعاره از گرامر) را پیدا نمی کنید. در نهایت یک تابه ی کوچک (استعاره گرامر نامناسب) در کشوها پیدا می کنید که زیاد هم مناسب برای پخت غذایی که مدنظر دارید نیست. هرچه می گردید حتی موادی (استعاره از لغات) که برای پختن غذا نیاز دارید را هم نمیتوانید پیدا کنید. در نهایت از آشپزی کردن منصرف خواهید شد (صحبت نخواهید کرد) چون چاره ای هم ندارید.

 

همانطور که متوجه شدید لغات و گرامر ابزارهای داشتن مکالمه به زبان انگلیسی است. پس اگر کسی این ابزار را نداشته باشد یا ابزار محدودی داشته باشد، نمی تواند از دوره به خوبی استفاده کند و از طرفی به علت توانایی سایر افراد دچار کمبود اعتماد به نفس نیز خواهد شد.

 

به همین دلیل ما در آکادمی زبان اکسیر تاکید داریم که افراد باید در سطح خاصی از زبان عمومی باشند تا بتوانند در دوره های بحث آزاد شرکت کنند. در غیر این صورت باید ابتدا در دوره های زبان عمومی شرکت کنند که لازمه آن شرکت در آزمون تعیین سطح آکادمی زبان اکسیر است.

 

کلاس ها چند جلسه در هفته تشکیل می شوند؟

کلاس های بحث آزاد در آکادمی زبان اکسیر به صورت یک جلسه در هفته برگزار می شوند. دوره ها ده هفته ای بوده و هر جلسه ی کلاس دو ساعت است. 

 

هزینه کلاس های Free Discussion به چه صورت است؟

در حال حاضر قیمت دوره های بحث آزاد برای ده جلسه ی دو ساعته مبلغ ۳۳۸.۰۰۰ تومان است.

 

وظیفه استاد در بهترین کلاس بحث آزاد چیست؟

در کلاس های Free Discussion استاد به عنوان مدرس نقش ایفا نمی کند بلکه به عنوان ناظر یا کنترل کننده عمل می کند.

یکی از وظایف استاد در این کلاس ها، تشویق افرادی که است که توانایی مکالمه را داشته ولی اعتماد به نفس کافی برای صحبت را ندارند. این افراد نیازمند محیطی هستند که بتوانند خود را ابراز کنند. پس مدرس باید بتواند بستری فراهم کند که حتی خجالتی ترین زبان آموزان با پایین ترین سطوح بتوانند در کلاس صحبت کنند.

 

از دیگر وظایف یک مدرس دوره بحث آزاد، آموزش لغات، اصطلاحات، گرامرها و جملاتی است که بسیار کاربردی هستند تا فرد راوی بتواند جمله یا بحثی را آغاز و یا از جمله یا بحثی به جمله یا بحثی دیگر شیفت کند.

 

دوره‌ های آنلاین زبان

دوره تخصصی آیلتس | آموزشگاه زبان | بسته جامع IELTS | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

پکیج آیلتس آکادمیک

 

پکیج گرامر انگلیسی

با رویکرد مفهومی

 

4.8/5 - (11 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=25997
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

6 نظر در مورد کلاس بحث آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. اقا حامد عزیز سلام،
   هر دو رو داریم اما الان فعلا فقط حضوریش برگزار میشه. میتونین برای انلاین اگر میخواین رزرو کنین.

   25

  1. حامد عزیز سلام،
   بله داریم اما در حال حاضر برگزار نمیشه. مجدد پیگیری کنین. قطعا در اینستاگرام هم اطلاع رسانی می کنیم. 🙂

   23

 1. من تعریف کلاس بحث ازاد اکسیر رو خیلی شنیدم و میخوام بیام به زودی
  کی برگزرا میشه

  24

  1. صدرای عزیز سلام،
   در حال حاضر پنجشنبه ها برگزار می شه. لطفا با ما تماس بگیرید. 🙂

   25