How to Learn English Vocabulary?

طرح یک مسئله

تا به حال برای‌تان پیش آمده است که تعدادی لغات را بارها مرور کرده باشید اما همچنان معنی‌شان را فراموش کنید؟ علی رغم هوش بالا و سخت کوشی مداوم‌تان، پس از ده ها بار مرور، باز هم یادتان نمی‌آید آن لغت لعنتی چه بود! چرا یادم نمی‌ماند؟! این وضعیت ممکن است برای شما دلسرد کننده و کلافه کننده باشد و مدام از خودتان بپرسید پس چطور لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟!

پاسخ

اطلاعات در حافظه باید ربطی با برانگیخته شدن حواس و هوش انسان پیدا کند؛ چیزی که جذابیت دارد برای‌مان هیجان دارد و توجه ما را جلب می‌کند. اگر مسئله ای حسی را در ما برنیانگیزد قطعا به سختی در حافظه ما تثبیت خواهد شد. پس کلید یادگیری و حفظ لغات انگلیسی در ذهن ما، یاد گرفتن آن ها با انجام فعالیت هایی هیجان انگیز و برانگیزنده است. به عبارت دیگر ما محتوایی را یاد می‌گیریم که با پوست، گوشت و استخوان تجربه می‌کنیم.

 

شروع یادگیری لغات انگلیسی

از کجا شروع کنیم؟ و چطور لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟ مرحله اول پیدا کردن حیطه هایی است که برای شخص شما بالاترین جذابیت و هیجان را دارد و کنجکاوی شما را برانگیخته، شما را شاد کرده، یا به فکر فرو می برد. به لیست زیر دقت کنید:

 • علوم پایه
 • علوم مهندسی (ریاضیات، فیزیک، مکانیک، کامپیوتر، تکنولوژی و …)
 • علوم تجربی (داروسازی، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، فیزیولوژی، جانورشناسی و …)
 • علوم انسانی (ادبیات، تاریخ، جغرافیا، روان شناسی، جامعه شناسی، فلسفه، مذهب، ادبیات، منطق، تدریس، مدیریت، رهبری و …)

هر فردی با علایق و ویژگی های شخصی اش ممکن است به تعدادی از موارد لیست بالا علاقه نشان دهد و برایش جذاب باشد. در وهله ی اول، شما باید علایق و عطش خود را پیدا کنید.

 

این محتوا در کجا یافت می شود؟

مرحله دوم پیدا کردن منابعی است که بتوان آن محتوای جذاب را تجربه کرد. این محتوا در کتاب ها، مجلات، روزنامه ها، برنامه های رادیویی، تلویزیونی، فیلم ها، اینترنت، و پای منبر سخنران ها به وفور یافت می‌شود. شاید شما بخواهید به صورت انتخابی بخش های جذاب تر را برای خودتان پیدا کنید.

 

تغییرِ یک نگرش

شاید بگویید که کتاب خواندن و فیلم دیدن را خودتان از قبل بلد بودید. اما سوال اینجاست که چرا برای یادگیری لغات همچنان به دنبال کتاب می‌گردید؟

بیشتر از دو دهه تجربیات ما در آکادمی اکسیر نشان می‌دهد که نه تنها والدین، بلکه جوان تر ها نیز عقیده دارند دانش در کتاب، مدرسه و دانشگاه پیدا می‌شود، نه جایی دیگر. ما نمی گوییم دانش در کتاب نیست، اما شاید برای شما راه های ارزنده تر و جذاب تری برای یادگیری باشد. خُب، پنجره ای برای منابع ورودی دیگر باز می کنیم؛ شاید اصلا بازی کردن برای شما بهترین باشد.

 

با چه فعالیت هایی می توانم خودم را درگیر یادگیری کنم؟

اگر یک طیف صفر تا صد را در نظر بگیریم که در سمت صفر، کاملا منفعل (Passive) و در سمت صد کاملا فعال (Active) باشیم، فعالیت هایی وجود دارد که می توانند در این طیف، با توجه به هر شخص روی جایگاه خاصی قرار بگیرند. البته، هرچه در پروسه یادگیری فعال تر باشیم، بهتر یاد می‌گیریم.

برای مثال، تماشا کردن یک فیلم بیشتر در سمت Passive بوده ولی بازی کردن، علاوه بر اینکه ورودی ها (دیدن، شنیدن، …) را درگیر می‌کند، نیازمند عکس العمل است (پاسخ دادن، حرکت کردن، …) پس مخاطب را بیشتر درگیرِ این تجربه می‌کند. در نتیجه ی این درگیری، حافظه اطلاعات را خیلی بهتر، با کیفیت و جزئیات بیشتر و برای مدت بلندتری نگه می‌دارد. درضمن، همانطور که در یادگیری موضوعی لغات انگلیسی گفته شد، این فعالیت ها همه موضوعی بوده و با ساختارهای حافظه منطبق است.

 

در زیر لیستی از فعالیت های هیجان انگیز برای یادگیری لغات آمده است:

 • مطالعه آزاد داشته باشید (Extensive/Pleasure Reading)
 • افرادی پیدا کنید و با آن ها انگلیسی ارتباط برقرار کنید (همکلاسی، دوست، خارجی)
 • سفر کنید
 • فیلم تماشا کنید
 • ترانه و موسیقی گوش دهید و بعد (آواز) بخوانید
 • بنویسید و بخوانید (داستان بنویسید و Narrative کنید)
 • نقش (تئاتر) بازی کنید و از خودتان فیلم بگیرید
 • با افراد دیگر به انگلیسی بازی کنید (مثلا بازی های رومیزی – Board Game)
 • بازی های کامپیوتری انجام دهید (هرچه هیجانی تر بهتر)
 • موارد فوق را با مطالعه لغات ترکیب کنید

 

روش های فوق همچنین برای یادگیری عملکردهای زبانی (Functions) و گرامر انگلیسی بسیار فوق العاده عمل می‌کنند. توضیحات بیشتر را اینجا بخوانید.