چطور آیلتس را سلف استادی کنیم؟ خودخوان IELTS

Self Study برای آیلتس: امروزه شرکت در آزمون های زبان انگلیسی و اخذ یک مدرک انگلیسی تبدیل به یک نیاز شده و هرکاری که بخواهیم انجام دهیم یک مدرک معتبر زبان انگلیسی جزء مدارک ضروری به حساب می‌آید. این مدرک می تواند PTE، تافل، آیلتس، CPE ،OET یا GRE باشد. در هر صورت، این مقاله اکسیر تلاش می کند به نکاتی اشاره کند تا بتوانید به بهترین شکل خود را برای شرکت در آزمون آیلتس آماده کنید. نکات گفته شده را می توانید برای هر آزمون دیگری نیز استفاده کنید.

 

نکاتی برای آیلتس خودخوان

اول بدانید برای آمادگی آیلتس چه احتیاج است!

برخلاف تصور عوام، موفقیت در IELTS فقط دانش زبان انگلیسی و یک سری تکنیک و فرمول کنکوری نیست! مقالات موفقیت در آیلتس و موفقیت در آیلتس را بخوانید.

 

اهمیت تمرین کردن

هر چه بیشتر تمرین کنید، نمره بیشتری خواهید گرفت چرا که در این آزمون، مهارت های شما مورد ارزیابی قرار گرفته و مهارت جز با تمرین ایجاد نمی شود. البته مهم است با چه کیفیت و کمیتی تمرین می کنید چرا که اشتباه تمرین کردن نیز می تواند ایجاد مشکل کند. در انتخاب و پیمودن مسیر دقت کنید. می توانید مشاوره آیلتس دریافت کنید. مشاوره در آکادمی اکسیر همیشه رایگان بوده و خواهد بود.

 

در مسیر Self Study برای آیلتس برای شرکت در آزمون عجله نکنید  

اگر عجله ای ندارید، زمان آزمون را عقب بندازید تا بتوانید بیشتر Self Study برای آیلتس تمرین کنید. تا زمانی که 99% احساس آماده بودن نکردید در آزمون شرکت نکنید. وقتی کاملا آماده باشید، قطعا نمره بهتری خواهید گرفت. ولی حواستان باشد که زمان آزمون خیلی به تاخیر نیفتد زیرا ممکن است خیلی موارد را فراموش کنید. اگر قرار نیست تمرین کنید، بهتر است هرچه سریع تر امتحان بدهید! کلا سعی کنید زودتر شروع کنید و آمادگی آیلتس را به دقیقه نود موکول نکنید.

 

یک برنامه مطالعاتی شخصی تنظیم کرده و طبق آن مطالعه کنید

تحقیق کنید که چند منبع و آزمون می توانید برای تمرین پیش از آزمون اصلی داشته باشید و سپس طبق آن برنامه ریزی کنید. شما باید به صورت منظم خود را بیازمایید. پس سعی کنید هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار، در یک آزمون آزمایشی (مثلا آزمون ماک آیلتس) شرکت کنید. دقت کنید که دقیقا چه اشتباهاتی را همیشه مرتکب می شوید و آن ها را یادداشت کنید. یکی از سرویس های درجه یک ما در آکادمی زبان اکسیر، تهیه‌ی یک برنامه خودخوان آیلتس برای متقاضیان، به صورت خاص و مخصوص به هر فرد است. هیچ کس نقات قوت و ضعف یکسانی با شخص دیگری ندارد و این برنامه باید برای هر شخصی منحصربفرد باشد.

 

تصور کنید در حال شرکت در آزمون اصلی هستید

همان طور که گفتم شما باید قبل از امتحان اصلی در چند آزمون آزمایشی شرکت کنید. در این آزمون ها تصور کنید که باید در آزمون اصلی شرکت کنید، پس صبح، همان ساعت آزمون اصلی بیدار شوید. خود را در شرایط آزمون قرار دهید یعنی دیکشنری و تلفن و غیره در اطراف خود نداشته باشید. ممکن است مقداری احساس استرس داشته باشید ولی سعی کنید به آن عادت کنید. هر چه بیشتر بتوانید استرس خود را طی این چند آزمون مدیریت کنید، در آزمون اصلی کمتر دچار مشکل می شوید زیرا آزمون اصلی را نیز مانند یکی از آزمون های آزمایشی تلقی میکنید و به راحتی و با اعتماد به نفس بیشتر از پس آزمون برخواهید آمد.

 

در Speaking و Writing آیلتس کمک بگیرید

حتی اگر بتوانید مهارت های Listening و Reading را به تنهایی تقویت و تمرین کنید، برای بخش Writing و Speaking قطعا نیاز دارید نمونه هایی ببینید و کسی باشد که شما را ارزیابی و تصحیح کند و ضروری است که یک نفر نوشته های شما را تصحیح کند و به صحبت های شما گوش دهد و ایرادات شما را گوشزد کند.

بهتر است کمکِ شما یک آیلتس منتور باشد؛ ولی هر کسی هم که زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشد می تواند به شما کمک کند اگرچه که خواسته یا ناخواسته ممکن است مسیر شما را دور کند یا برای شما مشکلاتی نظیر Fossilization ایجاد کند. برای دریافت این کمک در آمادگی سلف استادی آیلتس، می توانید از سرویس های تصحیح رایتینگ آیلتس و تصحیح اسپیکینگ آیلتس نیز استفاده کنید.

 

در Self Study برای آیلتس نمونه های قبلی را قورت دهید

آزمون ها تقریبا مشابه هستند و شما با بررسی چند نمونه آزمون های قبلی آیلتس (IELTS Past Papers: Authentic Examination Papers) می توانید با سبک آزمون مربوطه آشنا شوید. مراکز بسیاری نمونه های آیلتس را منتشر می کنند اما حتما به دنبال نمونه های رسمی باشید (مثلا Cambridge Official Guide to IELTS) که تصورات اشتباه در ذهنتان ننشیند.

بدانید که هر بخش آزمون شامل چه مواردی است، چقدر زمان نیاز دارد و معمولا چه موضوعاتی متداول است. هر چه بیشتر آزمون های قبلی را بررسی کنید، به همان نسبت بیشتر با آزمون آشنا و می توانید سرعت خود را بالا ببرید و سریع تر به ادامه سوالات پاسخ دهید.

در آزمون اصلی، وقتی سوالات به شما داده شد، مجدد صورت سوال را چک کنید تا اشتباهی در روند پاسخ گویی شما رخ ندهد.

در بخش Speaking وقتی از شما خواسته شد مثال برای ادعای خود ارائه دهید، مطمئن شوید که به این موضوع اشاره کنید. شما باید حداقل یک مثال و یک دلیل برای پاسخ خود ارائه دهید.

توجه داشته باشید که IELTS یک آزمون زبان است و شما نباید از کلمات داخل صورت سوال استفاده کنید بلکه باید از لغات و ساختارهای متفاوتی در پاسخ هایتان استفاده شود. (دوباره نویسی Paraphrasing).

 

زمان لولو نیست!

اکثرا می گویید، وقت کم می آورم! در خانه 9 می زنم اما در آزمون 5! ای کاش زمان بیشتر بود. از کم زمانی می ترسم.

اگر بدانید چگونه زمان را مدیریت کنید، این لولو را به هلو تبدیل می کنید! حواستان به ساعت باشد و آن را به درستی مدیریت کنید. وقتتان را برای فهمیدن لغات هدر ندهید و سعی کنید فقط به سوالات پاسخ دهید. بهتر است از پاسخ دادن به یک سوال سخت صرف نظر کنید تا اینکه 5 دقیقه از زمان خود را هدر دهید. شما می توانید در 5 دقیقه به چندین سوال ساده تر پاسخ دهید.

روی مهارت های نوشتاری خود تمرکز کنید تا در تمامی بخش ها، روی سریع و تمیز نوشتن به صورت خوانا مسلط شوید. به این صورت در زمان خود صرفه جویی می‌کنید. وقتی مهارت های نوشتاری خود را تقویت کنید، متوجه می شوید که زمان تعیین شده بسیار استاندارد است و حتی وقت زیاد هم می آورید.

 

طی Self Study برای آیلتس بر روی زبان عمومی خود کار کنید

فقط شناخت آزمون، مهارت ها، استراتژی ها و تکنیک های آیلتس نیست که مهم است؛ دانش و مهارت زبان عمومی شاید مهم تر باشد. اگر گرامر آیلتس و لغات آیلتس خوبی نداشته باشید، استراتژی های آیلتس به دردتان نمی خورد! همچنین، اگر خوب با لهجه امریکایی، لهجه بریتانیایی، و در مواقعی، با لهجه استرالیایی آشنا نباشید، قادر نخواهید بود بفهمید چه اتفاقی در حال افتادن است. فارغ از لهجه ها، اگر تلفظ دقیق برخی کلمات را ندانید، یا به اشتباه در ذهنتان سپرده باشید، حال در هر لهجه ای، باز هم نمی توانید بفهمید داستان از چه قرار است. به این صفحات اکسیر سر بزنید:

گرامر انگلیسی،  لغات انگلیسی،  تلفظ انگلیسی

طی Self Study برای آیلتس اشتباهات متداول خود را آرشیو کنید

وقتی که در آزمون های آزمایشی آیلتس شرکت می کنید، نکات مهم، اشتباهات متداول، لغات نکته دار و دیگر نکات را یادداشت و مرور کنید و سعی کنید نکته برداریتان دارای شماره و فلش باشد تا به صورت دوره‌ای آن ها را مرور کرده و در آزمون اصلی تکرار نکنید. مثلا، یکی از اشتباهات متداول متقاضیان آیلتس، نیاوردن S سوم شخص مفرد در زمان حال ساده است. یک برگه A4 بردارد و رویش بزرگ بنویسید “S سوم شخص مفرد” و آن را جایی در دید و در مسیر رفت آمد بچسبانید تا روزی صد بار به چشمتان بخورد.

 

در مسیر Self Study برای آیلتس بر روی وضعیت روانی خود کار کنید

اگر از نظر روانی حالتان خوب نباشد و نتوانید احساسات و ذهنیت خود را مدیریت کنید، تمامی نکاتی که گفتیم باد هواست. روی سطح استرس خود کار کنید. یک مقدار از استرس برای بازدهی بهتر خوب و موثر است ولی وجود بیش از حد آن، باعث آسیب به روند پاسخ گویی و عکس العمل شما نسبت به ورودی ها خواهد شد. تحقیقات نشان می دهد که استرس و وضعیت روانی وخیم، بخش زیادی از CPU مغز شما را گرفته و عملکرد شما را مختل می کند. بدون مدیریت احساست خود (EQ)، آزمون را از دست می دهید.

 

از دوره های آنلاین آیلتس کمک بگیرید

علاوه بر تمرین های شخصی خود، همانطور که می دانید بدون کمک و آموزش، مسیر شما سخت و طولانی تر است. اگر وقت ندارید در دوره های حضوری شرکت کنید یا هزینه ها برایتان سرسام آور است، می توانید در دوره های آنلاین آیلتس روی پلتفرم تلکس آکادمی اکسیر شرکت کنید.

از پکیج های خودخوان آیلتس کمک بگیرید

علاوه بر دوره های آنلاین آیلتس روی پلتفرم تلکس آکادمی اکسیر، شما می توانید پکیج خودآموز آیلتس تهیه کرده و کار خود را تسریع و تسهیل کنید. با تهیه بسته خودآموز اکسیر آیلتس به همراه پشتیبانی مادام العمر، می توانید برای همیشه خود را بیمه آموزش آیلتس کنید.

 

 

   دوره‌ های آنلاین زبان

دوره آیلتس | کلاس زبان انگلیسی | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی