سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

استاد آیلتس

استاد آیلتس

IELTS Mentor

امروز، اگر به دورو برمان نگاهی بیاندازیم، تقریبا همه استاد آیلتس شده اند! کانال های تلگرامی، صفحات اینستاگرامی، وبسایت ها، فیسبوک، تراکت ها، تبلیغات کلیکی، شبکات اجتماعی دهان به دهان مردم همه اساتیدی تحت اسامی و برندهای مختلف سازمانی و شخصی را به گوشمان می رسانند. سوال اینجاست؛ واقعا استاد واقعی آیلتس کیست؟

مهم نیست که چرا استاد آیلتس می خواهید، چه نمره ای احتیاج دارید، قصد مهاجرت به کجا دارید و می خواهید چه کنید، پیدا کردن. و تشخیص اینکه استاد آیلتس فوق العاده پیدا کرده ایم خودش یکبار آیلتس دادن است! تصمیم گیری سخت می شود.

بگذارید تعدادی سوال مطرح شود :):

 • چرا به استاد آیلتس احتیاج داریم؟
 • آیا می توان بدون استاد آیلتس و به صورت سلف استادی یا خودخوان برای آیلتس آماده شد؟
 • آیا استادم حتما باید در آیلتس شرکت کرده باشد؟
 • آیا صرف شرکت در آزمون اصلی و گرفتن نمره ای خوب مثل 8 طرف استاد آیلتس است؟
 • استاد آیلتس یا آیلتس منتور؟
 • آیا استاد آیلتس بهتر است Native باشد؟
 • بهترین استاد آیلتس کیست؟
 • آیا آموزش استاد محور مفید و پربازده است؟

 

چرا به استاد آیلتس احتیاج داریم؟

حتی با حضور یک استاد خبره آیلتس، رسیدن به آمادگی کافی برای گرفتن نمره مورد نظر کاری زمان بر و دشوار است، چه برسد به خودخوان! اما چرا اینطور است؟

اول، مراقب باشید چه کسی را به عنوان استاد آیلتس خودتان انتخاب می کنید. متاسفانه، هنوز هم اساتید بسیاری، حتی نامی ها، حتی زیرنوظر سیستم آموزشی موسسات معروف، طبق اصولی قدیمی و اشتباه آیلتس را آموزش می دهند. در گذشته، می شد با کلیشه نویسی و استفاده از غالب های آماده، نکات تست زنی مسخره و میانبرها نمرات خوبی گرفت. اما امروز، در بهترین حالت نمی توان بیشتر از 5.5 گرفت. آیلتس میانبُر ندارد!

دوم، از آنجا که چهار مهارت ارتباطی گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن در آزمون آیلتس مورد ارزیابی قرار می گیرد، کار متقاضیان آیلتس ساختن مهارت است. در ایران، آموزش هیچوقت به دنبال ایجاد مهارت نبوده و تماما متمرکز روی تئوریات می باشد. متقاضی ایرانی آیلتس، وقتی به این مرحله می رسد، معمولا دچار مشکلات عجیبی می شود. چرا که هیچ وقت تجربه اینچنینی نداشته است. شاید بتوان گفت تنها مهارتی که مردم یاد می گیرند، که آن هم در مدرسه و دانشگاه آموزش داده نمی شود، مهارت رانندگی است. آموزش رانندگی هم معمولا راننده نمی سازد! تمرین های مکرر بعد از دریافت گواهینامه رانندگی بعد از مدتی شخص را راننده می کند، تازه اگر این اتفاق بیافتد!

 

آیا می توان بدون استاد زبان و به صورت سلف استادی یا خودخوان برای آیلتس آماده شد؟

قبلا گفتیم که این کار امکان پذیر نیست مگر …

نمره ای زیر 5 بخواهید…

اگر زبان عمومی انگلیسی شما خوب است و نمره ای زیر 5 می خواهید، می شود با تعدادی منابع خودخوان برای آیلتس آماده شد اما یادتان باشد که اینکار ریسک زیادی دارد. معلوم نیست چقدر زمان ببرد و در بعضی جاها ممکن است گیر کنید (مثلا ریدینگ  شما روی 3 گیر می کند) و هرچه کنید تغییری ایجاد نشود. اگر زمان بسیار دارید می توانید این کار را انجام دهید. همچنین می توانید با شرکت در چند مرحله آزمون آزمایشی آیلتس، نکات خوبی دریافت کنید.

 

زبانتان خیلی خوب است…

اگر زبان عمومی انگلیسی شما خیلی خوب است (دائما کتاب می خوانید، می نویسید، حرف میزنید، فیلم، سریال و ترانه گوش می کنید) یا درس می دهید. و معلم انگلیسی هستید می توانید به صورت خودخوان برای آیلتس آماده شوید. البته بدانید که علی رغم دانش و مهارت شما در زبان و تدریس، آزمون آیلتس، از آنجا که فضایی آکادمی دارد، برای شما آب خوردن نیست و نیاز به تمرین بسیار دارید. حتی شما نیز ممکن است به راهنمایی های یک آیلتس منتور نیاز پیدا کنید.

 

تحلیل و تجویز راهبردی

کلا از نظر ما، آمادگی برای یک آزمون مثل آیلتس به صورت Self Study کار درستی نیست. با بهترین آیلتس منتور کلاس بگیرید و تحتت نظارت خود را برای آیلتس آماده کنید. مطمئن باشید هزینه ای که می کنید هزینه نیست، سرمایه گذاری است؛ منتهی حتما چک کنید که با شخص درستی کار می کنید، نه هرکسی.

 

آیا استادم حتما باید در آیلتس شرکت کرده باشد؟

الزاما خیر. صرف شرکت در آزمون و گرفتن نمره ای خوب نمی توان گفت که کسی اینکاره است. شرکت در آزمون و گرفتن نمره ای بالا لازم است اما کافی نیست. درضمن، نتایج آزمون های آزمایشی IELTS نیز می تواند برای تایید منتورشیپ آن شخص کافی باشد.

معیارهای خود را باید گسترش دهید. ممکن است کسی کارنامه آیلتس هم داشته باشد، اما صرف داشتن مدرک نمی توانیم بگوییم کسی یک استاد زبان فوق العاده است. علاوه بر داشتن دانش و مهارت آیلتس، استاد آیلتس شما باید تدریس زبان انگلیسی و تدریس آیلتس نیز بداند، هر کدام مجزا. پس:

 • استاد آیلتس شما باید خودش در آیلتس اصلی یا آزمایشی شرکت کرده باشد (منتور باشد)؛
 • باید بر اصول تدریس اشراف داشته و سابقه تدریس حرفه ای زبان انگلیسی داشته باشد؛
 • باید بداند آیلتس را چطور درس بدهد چرا که با تدریس زبان انگلیسی متفاوت است.

 

استاد آیلتس یا آیلتس منتور؟

لفظ استاد آیلتس برای کسی استفاده می شود که آیلتس درس می دهد. چون آیلتس امتحان سطح بالایی در جامعه ما تلقی می شود، پس هرکس که آن را، با هر کیفیتی درس دهد، بلافاصله به سطح استادی صعود می کند! درضمن استاد معمولا حکم Advisor دارد؛ یعنی از دور نشسته و راهنمایی می کند و شاید خودش الگوی مناسبی برای شما نباشد. از همین رو، بهتر است کلمه Mentor را جایگزین استاد کنید.

 

آیا استاد آیلتس بهتر است Native باشد؟

برعکس، بهتر است Native نباشد!

ما در اکسیر اعتقاد داریم استاد آیلتس نباید زبان مادری اش انگلیسی باشد چرا که Native ها زبان را به شکل دیگری یاد می گیرند، نه به شکلی که شما قرار است یاد بگیرید (به صورت آکادمیک)؛ پس آن ها نمی توانند درک درستی از مسیری که شما قرار است بروید داشته باشند. عبارت “استاد Native آیلتس” فقط جنبه تبلیغاتی و دهن پر کن داشته و در عمل به هیچ درد نمی خورد. تصور کنید کسی که نمی داند آموزش آکادمیک چطور است می خواهد به شما به صورت آکادمیک آیلتس را آموزش دهد!

نکته: یک Native می تواند الگوی فوق العاده ای برای یادگیری زبان عمومی باشد. شما می تواند از او بشنوید و یاد بگیرید. قطعا تجربه زندگی در یک کشور انگلیسی زبان بسیار ارزنده است. فقط الگو، نه معلم، استاد یا منتور!

نکته دو: ممکن است آن Native دوره های آموزشی زبان انگلیسی گذرانده باشد (TEFL) و معلم خوبی شده باشد. در این مورد می توان گفت که داستان متفاوت است اما همچنان ایراد فوق را دارد؛ او نمی داند شما قرار است چه مسیری را بروید. یک استاد زبان فوق العاده قبلا مسیری را رفته است که شما الان می خواهید بروید و اون الان جایی ایستاده است که شما می خواهید در آینده بایستید. اون یک منتور زبان است.

 

بهترین استاد آیلتس کیست؟

بهترین استاد آیلتس یک منتور و یک معلم است. منتور یعنی خودش قبلا کاری را که شما می خواهید انجام بدهید انجام داده و در آن موفق شده است. او همچنین باید یک معلم فوق العاده باشد و معلمی بداند؛ در غیر اینصورت، نمی تواند به شما در این مسیر پر پیچ و تاب کمک کند. مقاله بهترین استاد آیلتس را بخوانید.

 

آیا آموزش استاد محور مفید و پربازده است؟

سخن آخر اینکه، یک استاد IELTS هر چقدر هم حرفه ای باشد، باز در کار او یک ایراد اساسی وارد است؛ استاد آیلتس آموزشی فردمحور ارایه می کند. آموزش فرد محور ممکن است در بعضی حیطه ها خوب عمل کند و در بعضی دیگر بسیار بعد و جهت دار. همچنین، فرد ممکن است حس و حال خاصی نسبت به زبان آموز داشته، یک روز خسته، روز دیگر بیمار و در جلسه بعد بداخلاق باشد. بهترین اتفاق آموزشی ای که می تواند برای شما بیافتد، دریافت آموزش سیستماتیک است؛ جایی که یک شبکه از سران آموزش، آموزش را سیستم محور پیش می برند که پاسخگوی نیازهای شما بوده و ایرادهای آموزش فردمحور در آن به حداقل می رسد. آموزش همچنین یک سبک زندگی است؛ چیزی که در آکادمی اکسیر فراهم شده است.

 

4.9/5 - (8 امتیاز)

نظرات

0 نظر در مورد استاد آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.