بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

Best Countries for Student Immigration

 

 

این که شما الان اینجا هستید و دارید این مقاله را می خوانید نشان می دهد که مثل بسیاری از دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان دانشگاه، دغدغه ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارجی را دارید. این دغدغه زمانی به اوج خود می رسد که قصد جدی برای مهاجرت تحصیلی داشته باشید ولی مسائلی چون تعدد دانشگاه ها و کشور های مختلف، شرایط پذیرش، شرایط مالی و… باعث سردرگمی شوند.

 

طبیعی است که در چنین شرایطی نیاز به بررسی دقیق و گرفتن مشاوره از متخصصان امر مهاجرت دارید تا بتوانید با توجه به شرایط، بهترین تصمیم را بگیرید. این مقاله می تواند کمی مسیر ذهنی شما را روشن کرده و شروعی باشد برای بررسی های دقیق تر و بیشتر تا بتوانید بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی را بیابید. اما قبل از خواندن مقاله، نکاتی را که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد مد نظر داشته باشید.

10 تا از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

چند نکته درباره ی بهترین کشور های مهاجرت تحصیلی 

  • در این مقاله قصد نداریم کشوری را به کشور دیگر برتری دهیم؛ بلکه سعی کرده ایم با استناد به بررسی های اخیر کارشناسان خبره در امر مهاجرت تحصیلی، فاکتورهای اساسی و مهم مرتبط با موضوع مهاجرت را در نظر گرفته و اطلاعات خوب و جامعی را در خصوص تحصیل در کشور های پرطرفدار در اختیار شما قرار دهیم.

 

  • در تهیه این مقاله به منظور ارائه آمار و اطلاعات موثق در خصوص رتبه بندی دانشگاه ها از پایگاه رتبه بندی تایمز، (Times Higher Education) و همچنین برای ارائه آمار دانشگاه هایی که مدارک آنها در وزارت علوم قابل ارزشیابی است، از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل امور دانش آموختگان استفاده شده است.

 

  • معیار ترتیب ما تعداد دانشگاه های ممتاز هر یک از این کشورها بر اساس آخرین اعتبارسنجی وزارت علوم (ورودی های بعد از سپتامبر 2019) بوده است.

 

  • با توجه به شرایط تحصیلی، بودجه، محدودیت های مختلف و خیلی موارد دیگر، ترتیب لیست بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی می تواند برای هر کسی متفاوت باشد.

 

بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی در سرتاسر جهان 

 

فرانسه، یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

فرانسه آنقدر جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی دارد که به یکی از رویایی ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. البته فقط این ها نیست! فرانسه از معدود کشورهای جهان است که سنگین ترین سرمایه گذاری ها را در امور علمی و پژوهشی نموده است. زیرساخت های تحصیلات عالی در فرانسه بسیار قوی و مثال زدنی هستند.

 

در فرانسه حدود 3000 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در رشته های فنی و مهندسی، هنر، معماری، پزشکی و پیراپزشکی وجود دارد. بنابراین بی دلیل نیست که 34 دانشگاه و موسسه آموزشی با کیفیت و پیشرفته این کشور در سال 2019 در فهرست بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. این دانشگاه ها در شهرهای مختلف فرانسه قرار دارند ولی در این بین سهم پاریس، به عنوان مهم ترین شهر فرانسه و یکی از زیباترین شهرهای جهان، با 8 دانشگاه و موسسه آموزشی از بقیه بیشتر است.

 

مزایای تحصیل در فرانسه

 

مدارک دانشگاه های فرانسه اعتبار جهانی دارند

 

همانطور که خدمتتان عرض کردیم دانشگاه های فرانسه جایگاه بسیار خوبی در بین دانشگاه های جهان دارد. طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک بیش از 74 دانشگاه فرانسه با درجه ممتاز، 23 دانشگاه با درجه خوب و 47 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

در فرانسه اشتغال در دوره دانشجویی امکان پذیر است

بالاخره زندگی خرج دارد و هزینه های دوره دانشجویی طوریست که نیاز به کار در حین تحصیل از همان ابتدای امر احساس می شود. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به فرانسه را دارید اصلا نگران نباشید! چرا که اجازه دارید 20 ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشید.

 

کلاس زبان       آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

 

معایب تحصیل در فرانسه

 

باید زبان فرانسوی یاد بگیرید

فرانسوی ها به زبان رسمی کشور خود بسیار تعصب دارند! اگر زبان فرانسوی بلد نباشید در برقراری ارتباط با مردم دچار مشکل خواهید شد. بنابراین اگر مقد تحصیلی شما فرانسه است از هم اکنون به فکر کلاس زبان فرانسه باشید.

 

هزینه های زندگی در فرانسه بالاست

فرانسه از گران ترین کشورهای جهان محسوب می شود؛ هزینه زندگی در این کشور بالاست و هر کسی از پس آن بر نمی آید. بر اساس آخرین آمار و بسته به اینکه در کدام شهر زندگی کنید، هزینه های زندگی شما ماهانه چیزی حدود 700 الی 1300 یورو خواهد بود.

 

10 تا از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

 

انگلستان، یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی 

 

اسم آکسفورد و کمبریج که می آید قند در دل بسیاری از دانشجویان که رویای تحصیل در خارج از کشور را دارند آب می شود! حق هم دارند. امروزه به دلیل شرایط زندگی مناسب و نیز وجود دانشگاه های مشهور و معتبر، مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان متقاضیان زیادی دارد.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک 58 دانشگاه انگلستان با درجه ممتاز، 33 دانشگاه با درجه خوب و 38 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در انگلستان

 

هم زندگی و هم تحصیل در انگلستان به زبان انگلیسی است

 

از آنجایی که زبان رسمی این کشور انگلیسی است، دیگر دغدغه دو زبانه بودن زندگی و تحصیل را ندارید. همه رشته ها در همه دانشگاه ها و در تمام مقاطع به زبان انگلیسی ارائه می شوند. خارج از دانشگاه هم می توانید به زبان انگلیسی با مردم مراوده داشته باشید. اگر مهارت های زبان انگلیسی خود را تقویت کنید، هم در دانشگاه و هم در زندگی روزمره خود موقعیت های بهتری خواهید داشت.

 

زندگی در کشور انگلستان از کیفیت مناسبی برخوردار است 

 

کاهش نرخ بیکاری و فقر، الزام دولت به ارائه حداکثر خدمات رفاهی و اجتماعی به شهروندان و نیز فرهنگ پویا، مدرن و انعطاف پذیر حاکم بر جامعه مدنی، موجب بالا رفتن کیفیت زندگی در انگلستان شده و آن را به یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.

 

مدارک تحصیلی دانشگاه های انگلستان اعتبار جهانی دارند

از آنجا که اغلب دانشگاه های انگلستان در سطح جهان شناخته شده هستند، اعتبار مدارک صادره از آنها نیز در ایران و سایر کشورها مورد تایید است. بنابراین اگر از یکی از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شوید می توانید از اعتبار مدرک آن در همه جای دنیا استفاده کرده و مشغول به کار شوید.

 

مدت زمان تحصیل در انگلستان کوتاه است

 

برای گرفتن مدرک کارشناسی سه سال تحصیلی و برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد، یک سال تحصیلی زمان نیاز دارید. این کوتاهی مدت تحصیل بیشتر به نفع دانشجویان بین المللی است. چرا که طبیعتا هزینه های تحصیل و زندگی ایشان به مراتب کمتر خواهد بود.

 

در انگلستان اشتغال در دوره دانشجویی امکان پذیر است

 

به عنوان دانشجوی خارجی مجاز هستید به صورت پاره وقت و حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته کار کنید. این امر برای بسیاری از دانشجویان فرصت مناسبی است تا بتوانند قسمتی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

 

معایب تحصیل در انگلستان

 

فرهنگ مدرن کشور انگلستان برای همگان قابل درک نیست

 

درست است که در عرایض قبلی از فرهنگ مدرن به عنوان یکی از مزیت های زندگی در انگلستان یاد کردیم ولی این فرهنگ مدرن برای یک دانشجوی خارجی که از تمدن و فرهنگ بسیار متفاوتی است می تواند بسیار عجیب، غیر قابل درک، غیر قابل تطبیق و حتی در بعضی مواقع مشکل زا باشد.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان بالاست

 

طبق آخرین اطلاعات، هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان چیزی حدود 900 تا 1200 پوند در ماه است. قبول داریم که این مقدار می تواند برای خیلی ها هزینه زیادی باشد. بنابراین قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی باید همه جوانب این قضیه را در نظر بگیرید.

 

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های انگلستان نسبتاً دشوار است

 

دانشگاه های کشور انگلستان به سبب اعتبار بسیاری که دارند همواره به دنبال جذب بهترین دانشجویان از کشور های مختلف دنیا هستند و به همین دلیل دریافت پذیرش از آن ها به هیچ وجه کار آسانی نیست.

 

آلمان، یکی دیگر از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

کشور آلمان در سال های اخیر توانسته با پیشرفت در زمینه های مختلف و همچنین با حذف شهریه برای دانشجویان بومی و خارجی، مقصد بسیار جذاب و مناسبی برای داوطلبان مهاجرت تحصیلی باشد. این امکانات آلمان را به یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. البته لازم به ذکر است که تحصیل رایگان صرفا برای افرادی ممکن است که بخواهند و بتوانند به زبان آلمانی تحصیل کنند.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک 26 دانشگاه آلمان با درجه ممتاز، 83 دانشگاه با درجه خوب و 117 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در آلمان

 

در آلمان تحصیل رایگان امکان پذیر است 

 

خبر خوب اینکه در آلمان به شرط تسلط به زبان آلمانی و گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر، تحصیل رایگان در تمام مقاطع تحصیلی، یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است؛ یعنی اگر به زبان آلمانی مسلط باشید و بتوانید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید تحصیل شما رایگان خواهد بود.

 

ولی اگر بخواهید در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنید مجبورید از دانشگاه های غیر دولتی پذیرش بگیرید که چیزی حدود بیست هزار یورو در سال می تواند برایتان هزینه داشته باشد. البته این را هم مد نظر داشته باشید که رایگان بودن فقط شامل شهریه دانشگاه می شود.

 

مدارک دانشگاه های آلمان در همه کشورها مورد تایید هستند 

اکثر دانشگاه های آلمان اعتبار جهانی داشته و در صورت داشتن و ارائه مدارک تحصیلی آنها فرصت های شغلی زیادی در سراسر جهان خواهید داشت. طبق اعتبار سنجی انجام شده توسط اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم تعداد 226 دانشگاه دولتی و 6 دانشگاه خصوصی کشور آلمان ( با درجه ممتاز، خوب و متوسط) معتبر اعلام شده اند.

 

معایب تحصیل در آلمان

 

در آلمان مجبورید زبان آلمانی را یاد بگیرید

 

چه به زبان آلمانی تحصیل کنید و چه به زبان انگلیسی، مجبورید زبان آلمانی بلد باشید. مردم آلمان به زبان آلمانی صحبت می کنند و ارتباطات اجتماعی و روزمره در آلمان بدون زبان آلمانی بسیار دشوار خواهد بود. البته یادگیری زبان آلمانی برای کسانی که انگلیسیشان خوب است، زیاد سخت نیست.

 

امکانات دانشجویی در دانشگاه های دولتی کم است

 

اکثر دانشگاه های آلمان از امکانات و خدمات دانشجویی ضعیفی برخوردارند و اگر هم خدماتی ارائه کنند هزینه آن را از دانشجویان می گیرند. البته استفاده از خدمات دانشجویی اجباری نیست و در صورت استفاده هزینه می پردازید. بنابراین اگر گزینه خدمات و امکانات دانشجویی رایگان برایتان مهم است، تحصیل در آلمان شاید انتخاب مناسبی نباشد.

 

آلمان سیستم آموزش عالی متفاوتی دارد

سیستم آموزش عالی در آلمان تا حد زیادی با سیستم آموزشی کشور های دیگر متفاوت است. آشنایی و تطابق با این سیستم آموزشی احتمال دارد برای دانشجویان خارجی قابل فهم نبوده و در بدو ورود به دانشگاه ایشان را دچار سردرگمی کند.

10 تا از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

ایتالیا، از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی در جهان!

 

وجود دانشگاه های مطرح و شناخته شده ای چون دانشگاه تورین، دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزا در ایتالیا، مهم ترین دلیل حضور این کشور در این فهرست است! اعتبار و شهرت دانشگاه های این کشور برای همه دانشجویان و اساتید جهان اثبات شده است و به همین دلیل ایتالیا یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی محسوب می شود.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم برای دانشجویانی که بعد از سپتامبر 2019 شروع به تحصیل کرده اند، مدارک 28 دانشگاه ایتالیا با درجه ممتاز، 16 دانشگاه با درجه خوب و 25 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

محاسن تحصیل در ایتالیا

 

دانشگاه های ایتالیا از سطح علمی بالایی برخورداند

 

کمی قبل هم حضورتان عرض کردیم که تعداد زیادی از دانشگاه های ایتالیا از شاخص علمی بالایی برخوردار هستند. حضور نام بیش از 30 دانشگاه این کشور در فهرست دانشگاه های برتر دنیا گواه این ادعاست.

 

گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا آسان است 

 

جالب است بدانید که رتبه اول اروپا و رتبه سوم جهان در سهولت پذیرش دانشگاه ها، متعلق به ایتالیاست. همین دلیل برای اینکه ایتالیا همیشه در سه چهار اولویت اول دانشجویان جهان برای مهاجرت تحصیلی باشد کافیست.

 

در ایتالیا می توانید به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کنید

 

درست است زبان ملی و رسمی این کشور ایتالیایی است ولی در بسیاری از دانشگاه های ایتالیا تحصیل و تدریس، به زبان انگلیسی است. بنابراین با در نظر گرفتن علاقه و توانایی های زبانی خود می توانید یک دانشگاه ایتالیایی زبان یا یک دانشگاه انگلیسی زبان را برای تحصیل انتخاب کنید.

 

هزینه های تحصیل در ایتالیا معقول و مناسب است 

شهریه و هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا به مراتب مقرون به صرفه تر و مناسب تر از سایر کشورهای اروپایی است. طبق آخرین برآوردهای انجام شده، هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا برای یک ماه تقریبا چیزی معادل 700 تا 800 یورو است.

 

در زمان تحصیل می توانید به کشور های اتحادیه اروپا سفر کنید

عضویت ایتالیا در اتحادیه اروپا مزیتی است که به لطف آن، دانشجویان خارجی محصل در دانشگاه های این کشور اجازه دارند بدون ویزا به هر یک از کشورهایی که عضو پیمان شنگن هستند، سفر کنند.

 

معایب تحصیل در ایتالیا

 

مجبورید با زبان ایتالیایی آشنا باشید 

 

درست است که برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان یا ایتالیایی زبان حق انتخاب دارید ولی این را هم در نظر داشته باشید که زبان رسمی این کشور ایتالیایی است و مردم ایتالیا انگلیسی صحبت نمی کنند! در نتیجه برای اینکه بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید تا از پس امورات روزمره زندگیتان بر بیایید، ناچارید زبان ایتالیایی هم یاد بگیرید.

 

اسپانیا، مقصدی مناسب برای مهاجرت تحصیلی

 

مهم ترین دلیلی که اسپانیا را در فهرست بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی قرار داده این است که دولت این کشور، ارتقای کیفیت و سطح علمی دانشگاه ها را در اولویت قرار داده و ورود به تمام دانشگاه های کشور را آزاد گذاشته تا بتواند دانشجویان نخبه جهان را جذب کند. از این رو اسپانیا یکی از مناسب ترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی محسوب شده و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان داوطلب مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند و تلاش می کنند شرایط لازم برای ورود به دانشگاه های این کشور را کسب کنند.

 

طبق آخرین آمار اعلام شده توسط نظام رتبه بندی جهانی QS در سال 2018 ، یازده دانشگاه اسپانیا در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند که در این بین دانشگاه بارسلونا بالاترین رتبه (رتبه 156 جهان) را دارد. این دانشگاه ها بسیار پیشرفته بوده و از آخرین فناوری های علمی و آموزشی بهره می برند. جالب است بدانید اکثر دانشگاه های برتر اسپانیا در بارسلونا و مادرید قرار دارند.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم برای دانشجویانی که بعد از سپتامبر 2019شروع به تحصیل می‌نمایند، مدارک 22 دانشگاه اسپانیا با درجه ممتاز، 19 دانشگاه با درجه خوب و 25 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در اسپانیا، یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

در اسپانیا می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید

 

اگر زبان انگلیسی تان خوب است و قصد تحصیل در مقاطع فوق لیسانس یا دکترا را دارید، (به شرط گرفتن نمره 6 تا 6.5 در آزمون آیلتس) میتوانید در کالج ها و دانشگاه های انگلیسی زبان اسپانیا تحصیل کنید. خوشبختانه این امکان تقریبا در اکثر رشته های مهندسی وجود دارد.

 

هزینه تحصیل در اسپانیا نسبتاً مناسب است

 

هزینه های زندگی در اسپانیا بسته به شهری که در آن زندگی می کنید، چیزی بین 900 تا 1400 یورو است و به عنوان متقاضی تحصیل در این کشور باید توجه داشته باشید که خیلی ها ممکن است توانایی تأمین این هزینه ها را نداشته باشند. با این حال شهریه های دانشگاه های اسپانیا در مقایسه با سایر کشور های اروپایی مثل انگلستان و سوئیس به مراتب کمتر است و مقرون به صرفه به حساب می آید. البته این نکته را هم باید اضافه کنیم که هزینه های تحصیل به رشته، دانشگاه و شهر محل تحصیل هم بستگی دارد.

 

در اسپانیا دانشجویان خارجی امکان اشتغال حین تحصیل نیز دارند

 

طبق قوانین اسپانیا، دانشجویان خارجی اجازه دارند در کنار تحصیل، شغل پاره وقت نیز داشته باشند. البته میزان کار مجاز برای ایشان 20 ساعت در هفته است. به هر حال امکان اشتغال در حین تحصیل مزیتی است که نمی شود به آن توجه نکرد.

 

در مدت تحصیل در اسپانیا می توانید به کشور های عضو پیمان شنگن سفر کنید

 

اگر به عنوان دانشجوی خارجی در هر یک از شهرها و دانشگاه های اسپانیا مشغول تحصیل باشید، به لطف عضویت اسپانیا در اتحادیه اروپا، می توانید بدون ویزا به هر یک از کشور های عضو این اتحادیه سفر کنید.

 

معایب تحصیل در اسپانیا

 

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی دارید، مجبورید اسپانیایی یاد بگیرید

 

در دانشگاه های اسپانیا تمام دروس و تمام رشته ها در مقطع کارشناسی (لیسانس) به زبان اسپانیایی ارائه می شوند. چرا که تحصیل در این مقطع صرفا به زبان اسپانیایی میسر است.

 

 

کانادا، یکی از محبوب ترین و بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

کشور کانادا از مقاصد بسیار محبوب مهاجرت تحصیلی در جهان است. بیش از دویست هزار دانشجوی بین المللی در این کشور در حال تحصیل هستند. یکی از دلایل بسیار مهم این محبوبیت این است که فرهنگ ها در کانادا محترم هستند و هر کسی با هر زبان و فرهنگی، می تواند به راحتی در این کشور زندگی کند. داشتن مراکز علمی و پژوهشی معتبر، ثبات سیاسی، جمعیت کم، رفاه عمومی و وسعت زیاد از جمله دلایل دیگری هستند که باعث جذابیت این کشور برای خارجی ها شده اند و آن را به یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی و کاری بدل کرده است.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک 17 دانشگاه کانادا با درجه ممتاز، 17 دانشگاه با درجه خوب و 38 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در کانادا

 

کانادا دانشگاه های با کیفیت و معتبری دارد

 

کیفیت دانشگاه های کانادا مورد تایید همه کشورهای جهان بوده و مدارک تحصیلی صادره از دانشگاه های این کشور همه جای دنیا اعتبار دارند. بر اساس آخرین گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) کانادا بالاترین کیفیت آموزشی را در بین کشور های جهان دارد. وجود پنج مدرسه معتبر بیزینس دنیا در کانادا گواه بر این ادعاست.

 

در کانادا هزینه ها مناسب است

 هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا در مقایسه با آمریکا و انگلستان مقرون به صرفه تر است. البته به شهری که در آن مشغول تحصیل و زندگی هستید هم بستگی دارد. به طور کلی می شود گفت که هزینه ها در کانادا منطقی به نظر می رسند. طبق آخرین اطلاعات، برای زندگی دانشجویی در سال اول حدود 100 میلیون تومان نیاز دارید.

 

در کشور کانادا دریافت اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی ممکن است

 مهاجرپذیر بودن کانادا این فرصت را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور به دریافت اقامت دائم اقدام کنند. شما به عنوان فارغ التحصیل می توانید مجوز یک سال کار در کشور کانادا را به راحتی بگیرید و پیش از از اتمام این مدت کارهای اقامت دائمتان را انجام دهید.

 

در کانادا می توانید حین تحصیل کار کنید

قانون 20 ساعت کار در هفته در کانادا نیز وجود دارد. به عنوان دانشجوی خارجی می توانید حین تحصیل مشغول به کار شده و کمک خرج جیب خود باشید.

 

گرامر انگلیسی        لغات انگلیسی  

معایب تحصیل در کانادا

 

قوانین تحصیل و مهاجرت در کانادا دائم در حال تغییر است

 

به روزرسانی قوانین لزوما فاکتور بدی برای یک کشور به حساب نمی آید ولی این امر ممکن است موجب سردرگمی اکثر داوطلبین مهاجرت تحصیلی شود. بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید سعی کنید قوانین مهاجرتی این کشور را دائم بررسی کرده و به اطلاعات قبلی خود بسنده نکنید.

 

شرایط آب و هوایی کانادا خیلی مناسب نیست

 

موقعیت جغرافیایی این کشور طوری است که باعث شده آب و هوای خیلی سردی داشته باشد. لذا ممکن است تحمل این شرایط جوی برای دانشجویان خارجی خصوصا دانشجویان ایرانی کمی سخت باشد.

 

خدمات بیمه درمانی در کانادا ضعیف است

 

کانادا خدمات درمانی و بیمه کمتری به دانشجویان خارجی ارائه می دهد. این امر ممکن است شرایط تحصیل و زندگی در این کشور را برای دانشجویان خارجی سخت کند.

 

استرالیا، یکی از پرطرفدار ترین و بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی 

 

استرالیا رتبه سوم جهان را بعد از انگلستان و آمریکا، در تعداد دانشجوی خارجی به خود اختصاص داده است. بیش از هزار دانشگاه و کالج در این کشور وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آنها در رتبه های بالای نظام رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار دارند. فرصت های شغلی متعدد و مناسب و نیز هزینه های منطقی و مقرون به صرفه موجب بالا رفتن کیفیت زندگی در استرالیا شده و در نتیجه این کشور را به مقصدی رویایی و جز بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی و غیر تحصیلی کرده است.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک 9 دانشگاه استرالیا با درجه ممتاز، 21 دانشگاه با درجه خوب و 9 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

10 تا از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

مزایای تحصیل در استرالیا

 

استرالیا دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبری دارد

 

ارائه خدمات آموزشی با کیفیت، اعتبار بالای مدارک و داشتن شهرت و اعتبار در بین جوامع علمی جهان موجب شده است دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استرالیا در لیست اولویت های دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی قرار گیرند.

 

در کشور استرالیا امکان اشتغال به کار در دوران تحصیل وجود دارد

 

مانند سایر کشورها در استرالیا نیز مجازید تا 20 ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشید. بدون شک درآمدتان هر چقدر هم که باشد قسمتی از هزینه های تحصیل و زندگی شما را پوشش می دهد.

 

در استرالیا دریافت اقامت دائم پس از اتمام تحصیل ممکن است

 

از آنجایی که اکثر کارفرمایان و شرکت های استرالیا به جذب فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور علاقه دارند، لذا پس از اینکه فارغ التحصیل شدید می توانید برای اشتغال و به دنبال آن دریافت اقامت دائم در استرالیا اقدام کنید.

 

زبان رسمی این کشور انگلیسی است 

 

دیگر نیاز نیست مثل کشور های ایتالیا، اسپانیا، آلمان و خیلی دیگر نگران دوزبانه شدن باشید. در استرالیا زبان اول و آخر انگلیسی است و فقط باید مهارت های زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

 

معایب تحصیل در استرالیا

 

هزینه ها در استرالیا بالاست

 

میانگین هزینه های زندگی در استرالیا سالانه چیزی حدود 21 هزار دلار است. این مبلغ برای دانشجویانی که قرار است با حقوق دانشجویی گذران زندگی کنند خیلی بالاست. چرا که هزینه های تحصیل نیز به آن اضافه می شود.

 

آرژانتین، یکی دیگر از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

آرژانتین از جمله کشورهایی است که برای جذب دانشجوی خارجی اهمیت زیادی قائل است. به همین دلیل از جمله بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی به حساب می آید چرا که بیش از صد مرکز آموزش عالی در این کشور وجود دارد که به دانشجویان بین المللی خدمات آموزشی خوبی ارائه می کنند. یکی از مهم ترین دلایلی که آرژانتین را در مرکز توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار داده آسان بودن صدور ویزای تحصیلی است. مزیت دیگر امکان گرفتن اقامت دائم از راه ویزای تحصیلی است.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک یک دانشگاه آرژانتین با درجه ممتاز، یک دانشگاه با درجه خوب و 2 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در آرژانتین

 

هزینه تحصیل و زندگی در آرژانتین مناسب است

  هزینه های زندگی و تحصیل در آرژانتین در مقاسیه با کشورهای اروپایی به مراتب کمتر است. اگر بخواهید یک زندگی نرمال دانشجویی در آرژانتین داشته باشید، بست به سبک زندگی مورد نظرتان چیزی حدود 3000 تا 5000 دلار در سال نیاز خواهید داشت که تامین آن خیلی سخت به نظر نمی رسد. همین امر سبب شده هر ساله تعداد زیادی دانشجوی خارجی داوطلب تحصیل در این کشور باشند.

 

در آرژانتین شرایط زندگی بسیار مناسب است

 

دولت آرژانتین خدمات و امکانات رفاهی خوب و متعددی را به مردم و شهروندان ساکن این کشور ارائه می کند. از این رو اگر برای تحصیل به آرژانتین مهاجرت کنید می توانید از این امکانات و خدمات استفاده کرده و زندگی دانشجویی خوب و راحتی را تجربه کنید.

 

معایب تحصیل در آرژانتین

 

مثل اسپانیا مجبورید در آرژانتین زبان اسپانیایی یاد بگیرید

 

در اکثر رشته ها و دانشگاه های آرژانتین دروس به زبان اسپانیایی ارائه می شوند. علاوه بر این زبان ملی و رسمی مردم این کشور اسپانیایی است. لذا اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آرژانتین را دارید برای یادگیری زبان اسپانیایی برنامه ریزی کنید.

 

دانشگاه های آرژانتین در پذیرش دانشجو سخت گیر هستند

 

دانشگاه های این کشور رسیدن به رتبه های بالای رنکینگ دانشگاه های برتر دنیا را هدف قرار داده اند. از این رو سعی دارند با جذب باکیفیت ترین دانشجویان و اساتید بتوانند به این مهم دست یابند. طبیعی است که در چنین شرایطی باید نهایت تلاش را برای اثبات خود و متقاعد کردن دانشگاه مقصد به پذیرش شما به کار ببرید.

 

مالزی، یکی از کم هزینه ترین و بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

اگر بخواهیم بهترین کشورهای آسیایی را به عنوان مقاصد مهاجرت تحصیلی معرفی کنیم قطعا با مالزی شروع می کنیم؛ مالزی یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی در آسیاست. کشوری زیبا با جامعه ای پویا که تقریبا همه مولفه های اساسی تاثیر گذار در جذب دانشجوی خارجی را دارد؛ امروزه سیستم آموزش عالی پیشرفته، شرایط زندگی مناسب و دلایل بسیار دیگر موجب افزایش محبوبیت دانشگاه های این کشور در سطح بین الملل شده است.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک 3 دانشگاه مالزی با درجه ممتاز و 3 دانشگاه با درجه خوب ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در مالزی

 

در مالزی هزینه های زندگی و تحصیل مقرون به صرفه و مناسب است

 

به طور کلی تحصیل در مالزی، در هیچ مقطعی رایگان نیست و باید شهریه دانشگاه را بپردازید. ولی هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور اصلا قابل مقایسه با کشورهای اروپایی نیست. بسته به رشته و دانشگاه و نیز شهر مقصد، با کمتر از 100 میلیون تومان در سال می توانید زندگی دانشجویی نسبتا خوبی در مالزی داشته باشید.

 

ضمن این که محدودیتی برای کار وجود ندارد و می توانید هر چند ساعت در هفته که نیاز داشتید کار کنید تا قسمتی از هزینه هایتان را جبران کنید. البته ناگفته نماند که در مقطع دکتری اگر پروپوزالی ارائه دهید که در راستای منافع کشور مالزی باشد امکان دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد.

 

دانشگاه های مالزی جایگاه علمی مناسبی در سطح جهان دارند

دانشگاه های مالزی از نظر علمی دارای جایگاه خوبی دارند و مدارک صادر شده توسط این دانشگاه ها در سطح جهان معتبر هستند. البته توجه داشته باشید که برابر آخرین اطلاعیه وزارت علوم، مدارک مقطع کارشناسی ارشد پژوهشی دانشگاه های مالزی در ایران معتبر نیستند.

 

معایب تحصیل در مالزی

 

در مالزی کیفیت زندگی معمولی است

 

بی انصافی است اگر بگوییم که کیفیت زندگی در این کشور نامناسب است. ولی به مراتب در سطح پایین تری از سایر کشور هایی که قبلا در مورد آنها صحبت کردیم قرار دارد. البته اگر خیلی سخت گیر نباشید شرایط آنقدرها هم بد نیست!

 

اوکراین، کشوری مناسب برای مهاجرت تحصیلی

 

اوکراین دومین کشور بزرگ اروپاست. دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور کیفیت خوبی دارند و متقاضیان زیادی در پی گرفتن پذیرش از دانشگاه های این کشور هستند. بیش از هزار پژوهشگاه و 300 مرکز آموزش عالی در اوکراین وجود دارد که به دانشجویان این کشور و نیز دانشجویان خارجی خدمات آموزشی مناسبی ارائه می دهند. این امکانات باعث شده اوکراین یکی از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی باشد.

 

طبق آخرین اطلاعیه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، مدارک 11 دانشگاه اوکراین با درجه خوب و 14 دانشگاه با درجه متوسط ارزیابی شده است.

 

مزایای تحصیل در اوکراین، از بهترین کشورهای مهاجرت تحصیلی

 

دانشگاه های اوکراین اعتبار جهانی دارند

 

اوکراین از جمله کشورهایی است که دانشگاه های معتبر متعددی دارد که مدارک تحصیلی آنها در سطح جهان اعتبار داشته و فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور می توانند به اعتبار مدارکشان در همه جای دنیا مشغول به کار شوند.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در اوکراین پایین است

 

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور اوکراین نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. هزینه های زندگی در سراسر اوکراین به طور میانگین ماهانه حدود 300 الی 850 دلار است. بنابراین تامین یک زندگی دانشجویی معمولی و مناسب خیلی مشکل به نظر نمیرسد.

 

معایب تحصیل در اکراین

 

امنیت شهرهای اوکراین کامل نیست

 

امنیت کشور مقصد، اولین فاکتوری است که یک دانشجو قبل از اقدام به مهاجرت حتما بررسی می کند. زیرا زندگی و تحصیل در جایی که امنیت وجود نداشته باشد ارزش ریسک ندارد. کشور اوکراین در سال های اخیر در گیر جنگ بوده است؛ از این رو برخی از شهرهای آن ناامن هستند. البته این امر نسبی بوده و در همه شهرها یکسان نیست. لازم به ذکر است دولت اوکراین تمام امکانات و توان خود را برای برقراری امنیت دانشجویان خارجی به کار برده است. در حال حاضر شهرهای اودسا، کی یف و خارکف امن ترین شهرهای اوکراین هستند.

 

در اوکراین مجبورید زبان اوکراینی یاد بگیرید

 

به دلیل اینکه زبان ملی و رسمی این کشور اوکراینی است برای برقراری ارتباط با مردم نیاز به آشنایی با زبان اوکراینی دارید. هرچند که تحصیل به زبان انگلیسی ور روسی نیز در کشور اوکراین ممکن است.

 

 

    دوره‌ی آنلاین زبان 

 

محتوای این مطلب