راهنمای اپلای تحصیلی و پذیرش دانشگاه های خارجی

مراجعین آکادمی اکسیر بیشتر داوطلبین شرکت در آزمون های بین المللی، خصوصا آیلتس هستند و درصد بسیار بالایی از ایشان قصد مهاجرت تحصیلی دارند. همین دلیل سبب شد که در این مقاله سعی کنیم اصول کلی فرآیند پذیرش تحصیلی را مختصر بیان کنیم. امیدواریم در همین مقاله کوتاه به پاسخ بعضی از سوالات خود برسید.

 

به تمام کارهایی که یک Applicant (یعنی داوطلب تحصیل در خارج) باید انجام دهد تا از دانشگاه مقصد خود پذیرش تحصیلی بگیرد را اپلای می گویند. اپلای یا همان  Apply یک فرایند زمان بر است که داوطلبان و علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور را حسابی درگیر می کند. چرا که از پیدا کردن دانشگاه مقصد که متناسب با شرایط داوطلب باشد تا پر کردن فرم ها و فرستادن رزومه و بسیاری مراحل دیگر، باید با آگاهی و دقت انجام شود تا به موقع به نتیجه برسد. البته این تصور داوطلبان است! درست است که حسابی باید تلاش کنید و در مسیر گرفتن پذیرش جدی باشید؛ ولی به نظر ما انجام مراحل اپلای خیلی هم مشکل نیست. فقط باید چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید:

 

 • مصمم و ثابت قدم باشید: همانطور که عرض کردیم گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی یک پروسه زمان بر است. اگر تصمیمتان برای مهاجرت تحصیلی جدی نباشد در مسیر اپلای حوصله تان سر می رود و زود خسته می شوید.
 • ابعاد مثبت و منفی مهاجرت تحصیلی را بسنجید: ببینید که چه از لحاظ مالی و چه از سایر لحاظ تحصیل در خارج از کشور به نفعتان است یا خیر. یادتان باشد که باید تصمیمی بگیرید که نتیجه اش را (چه خوب و چه بد) بپذیرید.
 • کسب آگاهی، جمع آوری اطلاعات درست و موثق: زندگی در یک کشور خارجی یک تجربه بسیار بزرگ است. زندگی شما تغییرات بسیاری خواهد داشت. شرایط تحصیلی و زندگی جدید در یک کشور غریب، با زبان و فرهنگ بیگانه و صدها مورد دیگر شوخی بردار نیست و نمی توان بدون کسب اطلاعات به روز و دقیق دل را به دریا زد. اعتبار دانشگاه مقصد، سبکک زندگی، چگونگی کسب درآمد، آداب و فرهنگ مردم کشور مقصد، مسائل اجتماعی و سیاسی از جمله مواردی هستند که قبل از اقدام به اپلای باید حسابی در موردشان تحقیق کنید.
 • استفاده از تجربه دیگران: از دوستان و آشنایانی که قبل از شما اقدام کرده اند و یا در حال زندگی و تحصیل در کشور مقصد مورد نظر شما هستند کمک فکری بگیرید.

 

مراحل و اقدامات لازم برای اپلای:

 1. انتخاب کشور مقصد: می دانیم کار ساده ای نیست. چرا که کشورها و دانشگاه ها بسیار متنوع اند و انتخاب بهترین از بینشان سخت است. ولی به خاطر داشته باشید که انتخاب شما باید بر اساس شرایطتان باشد. همه دوست دارند در هاروارد و آکسفورد درس بخوانند! دانشگاه های آمریکا با مالزی قابل مقایسه نیستند! قبول داریم که علاقه و سلیقه شما محترم و مهم است؛ ولی مواردی مثل قدرت مالی، قدرت تطابق با شرایط آب و هوایی، اجتماعی و اخلاقی کشور مقصد، هزینه های زندگی و تحصیل، مهارت های زبانی، امنیت داخلی می توانند در انتخابتان بسیار تاثیرگذار باشند.پس تلاش کنید انتخابی داشته باشید که با کمترین سختی و مشکلات بتوانید بیشترین بهره را ببرید.
 2. انتخاب دانشگاه مقصد: بعد از اینکه کشور مورد نظر را با توجه به مواردی که عرض کردیم انتخاب کردید نوبت به انتخاب دانشگاه مقصد می رسد. برای این کار لازم است که بر اساس رشته تحصیلی خود، فهرستی از دانشگاه های مورد نظر خود را تهیه کرده و از طریق وبسایت وزارت علوم اعتبار مدرک دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید.
 3. مراجعه به وبسایت دانشگاه مقصد: بعد از اینکه از انتخاب دانشگاه خود مطمئن شدید لازم است به وبسایت رسمی آن مراجعه کرده و بخش پذیرش و اپلای آن دانشگاه را با دقت مطالعه کنید تا هم با شرایط تحصیلی و هم با فرم ها، مدارک لازم و مراحل پذیرش آن آشنا شوید. یکی از موارد مهم که باید حتما از طریق وبسایت رسمی دانشگاه چک کنید تاریخ ها و مهلت های زمانی اپلای است. باید از تاریخ های مهم مطلع باشید تا بتوانید طوری برنامه ریزی کنید که مراحل را طبق برنامه زمانی دانشگاه پیش ببرید.
 4. آماده کردن مدارک مورد نیاز: مدارکی که باید حتما داشته باشید اینها هستند:
 • مدرک زبان: باور کنید که گرفتن مدرک زبان در اولویت اول است! اصلا قبل از هر کاری باید به فکر نمره و مدرک زبانتان باشید. شرکت در آزمون های زبان بین المللی مثل IELTS، TOFEL، SAT، GRE کار یکی دو روز نیست! دانشگاه ها نمره خاصی در آزمون خاصی را از شما می خواهند. ممکن است شرایط شما از هر لحاظ برای اپلای خوب باشد ولی نتوانید نمره 7 آیلتس، که جزء شرایط دانشگاه مقصدتان است را کسب کنید. بنابراین تمام برنامه شما عقب می افتد. پس بهترین کار این است اول تکلیف نمره زبانتان را مشخص کنید بعد وارد مراحل بعدی شوید.
 • مدرک تحصیلی: با توجه به مقطعی که می خواهید در آن ادامه تحصیل دهید باید نسبت به ترجمه مدرک تحصیلی مقطع قبلی خود، از طریق مراکز ترجمه رسمی اقدام کنید. یعنی مثلا اگر قرار است در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید باید ترجمه مدرک کارشناسی خود را برای ارسال به دانشگاه مورد نظر آماده کنید.
 • رزومه و سابقه کاری، علمی و پژوهشی: رزومه شما می تواند نقش مهمی در پذیرشتان داشته باشد. هرچقدر روزمه قوی تری داشته باشید احتمال پذیرشتان هم بیشتر خواهد بود.
 • انگیزه نامه (SOP): Statement of Purpose از مدارکی است که تقریبا همه دانشگاه ها آن را می خواهند. شما باید انگیزه خود را از انتخاب رشته و دانشگاه مقصد بنویسید. باید طوری بنویسید که دانشگاه مقصد را متقاعد کنید که انگیزه و شایستگی کافی برای ادامه تحصیل در آن رشته و دانشگاه را دارید.
 • توصیه نامه (Letter of Recommendation): نامه ای است که از طرف یکی از اساتید شما در مقطع قبلی، به دانشگاه مقصد ارسال می شود. استاد شما در این نامه باید به قابلیت ها، مهارت ها و به طور کلی به توان علمی شما اشاره کند. به عبارتی ساده تر استاد شما از طریق این توصیه نامه به دانشگاه مقصد اعلام می کند که شما لیاقت تحصیل در آن دانشگاه را دارید. تعداد توصیه نامه های مور نیاز هم به دانشگاه مقصد بستگی دارد. بعضی از دانشگاه ها تا سه توصیه نامه هم می خواهند. هر چه قدر توصیه نامه شما قوی تر باشد همان قدر شانس بیشتری برای اخذ پذیرش دارید.

 

بعد از اینکه همه مدارک لازم را آماده کردید تنها کاری که باید کنید این است که آنها را به بخش پذیرش دانشگاه ایمیل کنید. هیئت پذیرش مدارک شما را بررسی کرده و نتیجه را به شما اعلام می کند. البته ممکن است کمی طول بکشد. بنابراین دائم ایمیل های خود را چک کنید.

 

نکته: بعضی از دانشجویان زرنگ که تسلط زبانی خوبی هم دارند با پیدا کردن ایمیل اساتید شناخته شده دانشگاه مقصد با ایشان ارتباط برقرار کرده و نظرشان را جلب می کنند تا بتوانند مراحل پذیرش را سریع تر پیش ببرند.

 

در پایان باز هم تاکید می کنیم قبل از هر چیز و هر اقدامی برای پذیرش، تکلیف نمره زبان خود را مشخص کنید. اگر در این زمینه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، کارشناسان ما در آکادمی اکسیر با افتخار در خدمت شما هستند.