سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0

تماس تلفنی از ۱۲:۰۰ الی ۲0:۰۰

0

تماس تلفنی از ۱۲:۰۰ الی ۲0:۰۰

سرعت مطالعه انگلیسی بر حسب WPM

1542 بازدید
سرعت مطالعه انگلیسی

سرعت مطالعه انگلیسی بر حسب WPM

(Word Per Minute (WPM

 

در اکسیرهای قبلی فعالیت Extensive Reading را توضیح دادیم و همچنین به معرفی منابع مناسب مطالعه آزاد پرداختیم که می توانید برای انجام فعالیت Extensive Reading از آن ها استفاده کنید.

 

در این اکسیر می خواهیم مفهوم مهم تری را به شما توضیح بدهیم. مفهومی تحت عنوان WPM یا Word Per Minute به معنای سرعت مطالعه انگلیسی. فعالیت Extensive Reading شما باید روزانه انجام شود و طبق توصیه ما اگر هر روز به طور ثابت نیم ساعت آن را انجام بدهید تاثیر فوق العاده ای دارد، باید اندازه گیری به‌خصوصی داشته باشد.

 

«اندازه گیری» در سرعت مطالعه انگلیسی به چه معناست!؟

ما از شما می خواهیم که هر روز به مدت سی دقیقه Extensive Reading داشته باشید. اما سه تا یک دقیقه از این نیم ساعت را تحت نظارت خودتان در بیاورید که متوجه شوید در این مدت چند کلمه می خوانید.

 

یک کتاب، برای مثال یک Story Book را انتخاب کنید. مثلا کتاب Secret garden. سطح این کتاب 4 یعنی تقریبا Intermediate است.

 

مرحله اول

برای دقیقه‌ی اول این نیم ساعت، بر روی گوشی موبایل تان یک آلارم تنظیم کنید و شروع به مطالعه‌ی آزاد کنید. وقتی صحبت از Extensive Reading است یعنی شما باید تقریبا 50 درصد مطلب را درک کنید. بنابراین سرعت شما باید به قدری باشد که بتوانید 50 درصد درک مطلب داشته باشید. پنجاه درصد درک مطلب به این معناست که وقتی یک پاراگراف تمام شد، بتوانید بگویید این پاراگراف راجع به چه موضوعی صحبت کرده است. البته اگر دیدید نوشته را متوجه نمی شوید، آن را آرام تر بخوانید و اگر مطلب برایتان ساده تر بود، آن را سریع تر مطالعه کنید.

بسیار خب! از این نیم ساعت یک دقیقه اول را اندازه گرفته و بعد بشمارید چند کلمه خواندید. مثلا ما اینجا نوشتیم: دفعه ی اول 152 کلمه خوانده شده است.

 آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

 

سرعت مطالعه انگلیسی

 

مرحله دوم

به Extensive Reading تان ادامه بدهید. تفریحی بخوانید و لذت ببرید تا به میانه های نیم ساعت برسید. یعنی تقریبا دقیقه‌ی پانزدهم. مثلا دقیقه‌ی 14 تا 15 یا 15 تا 16. یک بار دیگر هم خودتان زمان بگیرید و این دفعه در جدول یادداشت کنید که در یک دقیقه چند کلمه خواندید. مثلا این بار 167 کلمه.

 

مرحله سوم

به خواندتان ادامه بدهید تا به انتهای نیم ساعت برسید. یک دقیقه ی آخر را هم تایم بگیرید مثلا دقیقه ی 29 تا دقیقه 30. این را هم در جدول بنویسید. مثلا 160.

 

نمودار WPM به چه درد ما می خورد!؟

اگر دقت کنید در نمودار این فرد که سه روز پشت سر هم Extensive Reading داشته ما در هر سه روز بین WPM دفعه اول، وسط و آخر می توانیم مشاهده گر یک نمودار شکم دار رو به بالا باشیم. این چه چیزی را به ما نشان می دهد؟ در ابتدای Extensive Reading این شخص WPM پایینی دارد. این اتفاق یعنی این شخص به زمانی احتیاج دارد تا اصطلاحا خودش را گرم کند. در واقع یعنی  آمادگی لازم برای ریدینگ را ندارد و به جنرال ریدینگ مسلط نیست.

سرعت مطالعه انگلیسی

 

در واقع عددی که در انتهای این سی دقیقه آمده به ما نشان می دهد که شخص استقامت ندارد. یعنی فرد در بعد از تقریبا 20 دقیقه الی نیم ساعت مطالعه کردن ریدینگ خسته می شود. هیچ کدام از این ها خوب نیست!

 

قرار نیست اگر می خواهید بعدا در امتحان آکادمیکی شرکت کنید مثل آیلتس، PTE، تافل، CAE، … قرار نیست به شما زمانی داده شود تا خودتان را آماده کنید. یا امکان این اتفاق نیست که وقتی مابین امتحان خسته شدید، آن را کنار گذاشته، استراحت کرده و سپس در ادامه امتحان شرکت کنید! در تمام مدت شما باید بالاترین Performance را داشته باشید.

 

بهبود سرعت مطالعه انگلیسی با حداقل روزی 30 دقیقه تمرین Extensive Reading

اگر شما روزانه نیم ساعت تمرین کنید، چه اتفاقی میفتد؟ در دراز مدت این نمودار منحنی دار به یک خط صاف تبدیل شود و روز به روز هم WPM شما بالا خواهد رفت. یعنی درک مطلب شما بهتر شود.

 

سرعت مطالعه انگلیسی

سرعت مطالعه انگلیسی

 

در اینجا ما سطح Stage های مختلف را برای شما آوردیم. اگر با یک Story Book شروع می کنید با توجه به CAFR، سطوح از A1 تا C2 تقسیم بندی شده است. اگر Story Book شما Starter باشد Level آن A1 است. اگر Elementary باشد Stage یک است و Level آن A2 است و همین طور به ترتیب.

   دوره‌ی آنلاین زبان       کلاس زبان

 

در مورد مقاله هم باید این نکته را متذکر شویم که اگر یک مقاله یا یک وب سایت را برای مطالعه پیدا کرده اید، باید سطح آن را بررسی کنید تا بتوانید Stage آن را مشخص کنید. سپس به مطالعه بپردازید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
5/5 - (3 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=26173
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سرعت مطالعه انگلیسی بر حسب WPM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.