سرعت مطالعه انگلیسی بر حسب WPM

(Word Per Minute (WPM

 

در اکسیرهای قبلی فعالیت Extensive Reading را توضیح دادیم و همچنین به معرفی منابع مناسب مطالعه آزاد پرداختیم که می توانید برای انجام Extensive Reading از آن ها استفاده کنید.

 

در این اکسیر می خواهیم مفهوم مهم تری را برای شما توضیح بدهیم. مفهومی تحت عنوان WPM یا Word Per Minute به معنای سرعت مطالعه انگلیسی. فعالیت Extensive Reading شما که روزانه انجام می شود و طبق توصیه ما اگر روزانه به طور ثابت نیم ساعت باشد تاثیر فوق العاده ای دارد، باید یک اندازه گیری به‌خصوصی داشته باشد.

 

اندازه گیری در سرعت مطالعه انگلیسی به چه معناست!؟

ما از شما می خواهیم که هر روز به مدت سی دقیقه Extensive Reading  داشته باشید. اما سه تا یک دقیقه از این نیم ساعت را تحت نظارت خودتان در بیاورید که در این مدت چند کلمه می خوانید.

یک کتاب مثل یک Story Book را انتخاب کنید. برای مثال کتاب Secret garden. Stage این کتاب 4 یعنی تقریبا سطح Intermediate است.

 

مرحله اول

دقیقه‌ی اول این نیم ساعت را یک آلارم تنظیم کنید بر روی گوشی موبایل تان و شروع به مطالعه ی آزاد کنید. وقتی صحبت از Extensive Reading است یعنی شما باید تقریبا 50 درصد درک مطلب داشته باشید. بنابراین سرعت شما باید به قدری باشد که 50 درصد درک مطلب داشته باشید. 50 درصد درک مطلب به این معناست که وقتی یک پاراگراف تمام شد بتوانید بگویید این پاراگراف راجع به چه موضوعی صحبت می کند. البته اگر دیدید نوشته را متوجه نمی شوید، یک مقدار آرام تر بخوانید و اگر مطلب برایتان ساده تر است، آن را سریع تر مطالعه کنید.

این مطلب رو هم بخونید!
الگوی Extended Definition در پاراگراف نویسی

بسیار خب! از این نیم ساعت یک دقیقه اول را اندازه گرفته و بعد بشمارید چند کلمه خواندید. مثلا ما اینجا نوشتیم: دفعه ی اول 152کلمه خوانده شده است.

 آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

 

سرعت مطالعه انگلیسی

 

مرحله دوم

سپس به Extensive Reading تان ادامه بدهید. تفریحی بخوانید و لذت ببرید تا برسید به  میانه های نیم ساعت. یعنی تقریبا دور و بر دقیقه ی پانزدهم. مثلا دقیقه ی 14 تا 15یا 15تا16. یک بار دیگر هم خودتان تایم بگیرید و این دفعه در جدول یادداشت کنید که در یک دقیقه چند کلمه خواندید. مثلا این بار 167 کلمه.

 

مرحله سوم

به خواندتان ادامه بدهید تا به انتهای نیم ساعت برسید. یک دقیقه ی آخر را هم تایم بگیرید مثلا دقیقه ی 29 تا دقیقه 30. این را هم در جدول بنویسید. مثلا 160.

این مطلب رو هم بخونید!
الگوی Cause and Effect در پاراگراف نویسی

 

نمودار WPM به چه درد ما می خورد!؟

اگر دقت کنید در نمودار این فرد که سه روز پشت سر هم Extensive Reading داشته ما در هر سه روز بین WPM دفعه اول، وسط و آخر می توانیم مشاهده گر یک نمودار شکم دار رو به بالا باشیم. این چه چیزی را به ما نشان می دهد؟ در ابتدای Extensive Reading این شخص WPM پایینی دارد. این اتفاق یعنی این شخص به زمانی احتیاج دارد تا اصطلاحا خودش را گرم کند. در واقع یعنی  آمادگی لازم برای ریدینگ را ندارد و به جنرال ریدینگ مسلط نیست.

سرعت مطالعه انگلیسی

 

در واقع عددی که در انتهای این سی دقیقه آمده به ما نشان می دهد که شخص استقامت ندارد. یعنی فرد در بعد از تقریبا 20 دقیقه الی نیم ساعت مطالعه کردن ریدینگ خسته می شود. هیچ کدام از این ها خوب نیست!

قرار نیست اگر می خواهید بعدا در امتحان آکادمیکی شرکت کنید مثل آیلتس، PTE، تافل، CAE، … قرار نیست به شما زمانی داده شود تا خودتان را آماده کنید. یا امکان این اتفاق نیست که وقتی مابین امتحان خسته شدید، آن را کنار گذاشته، استراحت کرده و سپس در ادامه امتحان شرکت کنید! در تمام مدت شما باید بالاترین Performance را داشته باشید.

این مطلب رو هم بخونید!
قیدهای وابسته ساز دلیل و هدف

 

بهبود سرعت مطالعه انگلیسی با حداقل روزی 30 دقیقه تمرین Extensive Reading

اگر شما روزانه نیم ساعت تمرین کنید، چه اتفاقی میفتد؟ در دراز مدت این نمودار منحنی دار به یک خط صاف تبدیل شود و روز به روز هم WPM شما بالا خواهد رفت. یعنی درک مطلب شما بهتر شود.

 

سرعت مطالعه انگلیسی

سرعت مطالعه انگلیسی

 

در اینجا ما سطح Stage های مختلف را برای شما آوردیم. اگر با یک Story Book شروع می کنید با توجه به CAFR، سطوح از  A1 تا C2 تقسیم بندی شده است. اگر Story Book شما Starter باشد Level آن A1 است. اگر Elementary باشد Stage یک است و Level آن A2 است و همین طور به ترتیب.

   دوره‌ی آنلاین زبان       کلاس زبان

 

در مورد مقاله هم این نکات را متذکر می شویم که اگر یک مقاله یا یک وب سایت پیدا می کنید باید سطح آن را بررسی کنید تا بتوانید Stage آن را مشخص کنید.