سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

IELTS یا PTE

3971 بازدید

IELTS یا PTE

 

با طلوع آزمون جدیدی به نام PTE، و پس از کمرنگ شدن رقابت آزمون های IELTS و TOEFL، هم اکنون رقابتی سخت بین دو آزمون آیلتس و PTE وجود دارد. در این مقاله، سعی شده به تفاوت ها و شباهت ها اشاره کنیم و بتوانیم به یک تصمیم گیری جامع برسیم. با اکسیر همراه باشید.

آزمون انگلیسی PTE Academicvs.

آزمون انگلیسی IELTS

به طور مختصر، آیلتس یک آزمون جهت سنجش سطح زبان افراد Non-Native است که در سال 1989 ایجاد و توسط British Council, Cambridge English Language Assessment and IDP Education سوالات طراحی و آزمون برگزار می شود. آزمون PTE همانند آیلتس یک آزمون سنجش سطح زبان است که در سال 2009 برای اولین بار توسط Pearson برگزار شد.

 

IELTS یا PTE: شباهت های IELTS و PTE

هر دو این آزمون ها شامل دو نوعِ General و Academic هستند که اکثر متقاضیان با این دو نوع کار دارند. اما، PTE دارای یک آزمون خاص برای کودکان به نام Young Learners Test بوده و آیلتس نیز نوع دیگری به اسم IELTS Life Skills دارد که تنها مهارت های شنیداری و گفتاری را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 

نوع آکادمیک هر دو آزمون برای افرادی که علاقه به ادامه تحصیل دارند و نوع جنرال برای زندگی در هر کشوری مورد استفاده است.

 

در هر دو این آزمون ها، تمامی 4 مهارت های Listening، Speaking، Reading و Writing مورد سنجش قرار داده می شوند. از نظر هزینه این دو آزمون تفاوت چندانی ندارند: هزینه آزمون آیلتس £165 و هزینه آزمونPTE £155 است. از نظر سطح، هر دو آزمون در یک حد بوده و هیچ کدام سخت یا آسان تر از دیگری نیست؛ تنها چهارچوب و نحوه ی سنجش تا حدودی ها فرق دارد.

 

مدت زمان اعتبار هر دو آزمون 2 سال است و پس از 2 سال مدرک شان منقضی می شود اگرچه که مدرک آزمون PTE General، مثل آزمون های زبان کمبریج Lifetime بوده و منقضی نمی شود.

 

IELTS یا PTE: تفاوت های IELTS و PTE

در بخش Speaking آزمون آیلتس، ممتحن (IELTS Examiner) به صورت زنده با داوطلب به مکالمه می پردازد (Face to Face Interview) و تمامی این بخش نیز ضبط می شود در صورتی که در که آزمون PTE، صدای متقاضی توسط میکروفن متصل به کامپیوتر ضبط شده و توسط نرم افزارهای هوشمند مورد ارزیابی قرار می گیرد و هیچ انسانی در نمره آن نقشی ندارد.

 

آزمون آیلتس کاملا کاغذی (Paper based) بوده اما آزمون PTE کاملا کامپیوتریست و قطعا مهارت های کاغذی مدادی با کامپیوتوری کیبوردی متفاوت است اگرچه که صحبت آن است که نسخه کامپیوتری آیلتس نیز همه گیر شود.

 

در آزمون آیلتس، شما می توانید در هر Skill در بخش کتبی، سوالات را به ترتیب دلخواهتان پاسخ بدهید، در حالیکه که در PTE شما قادر به چک مجدد و برگشت به عقب برای پاسخ دادن به سوال نیستید و بعد از Submit کردن هر سوال، مرور و بررسی آن امکان پذیر نیست.

 

سیستم نمره دهی در آیلتس بین 0 تا 9 و در PTE در بازه 10 تا 90 است. نمرات آیلتس نیم نمره به نیم نمره افزایش و کاهش دارند (مثلا 5، 5.5، 6، 6.5، 7 و …) اما نمرات PTE خوردتر هستند (مثلا 56، 65، 79، 83 و غیره).

 

نتایج آزمون آیلتس کاغذی بعد از 13 روز ارسال شده در حالیکه نتایج آزمون PTE بعد از 5 روز کاری قابل دسترس است.

سالانه 48 آزمون آیلتس آکادمیک و 24 آزمون آیلتس جنرال به صورت از پیش تعیین شده در 900 مرکز برگزاری آیلتس در 130 کشور برگزار می شود در صورتی که آزمون PTE در 50 کشور در کل جهان و در هر تاریخی قابل اجرا است.

 

آیلتس هم اکنون در ایران چند مرکز فعال برگزاری آزمون دارد اما PTE هنوز در ایران مرکزی ندارد. (اینجا ببینید)

 

تعدد نوعِ فعالیت های آزمون PTE بسیار است و به هر کدام مدت زمان کوتاهی اختصاص یافته است اما در IELTS، تعداد فعالیت ها کمتر و زمان هر کدام بیشتر است.

 

اگر فردی هستید که لهجه خاصی دارید، بهتر است در آزمون آیلتس شرکت کنید زیرا ممتحن می تواند متوجه صحبت های شما بشود اما در آزمون PTE، ممکن است صدای شما غیرقابل تشخیص Undetectable بوده و نمره بسیار پایینی بگیرید. IELTS یا PTE

اغلب افرادی که در مهارت Writing دچار ضعف هستند ترجیح می دهند در آزمون PTE شرکت کنند زیرا این بخش در این آزمون ساده تر ارزیابی شده و از سال 2016، گرفتن نمره ای بالاتر از 7 در رایتینگ آیلتس امکان پذیر نیست.

 

در آزمون PTE تمامی 4 مهارت در یک روز مورد ارزیابی قرار می گیرند در حالیکه در آزمون آیلتس، 3 مهارت کتبی در یک روز، و بخش Speaking در یک فاصله 7 روزه قبل یا بعد از امتحان کتبی برگزار می شود.

 

نتیجه ای که از آزمون آیلتس گرفته می شود مورد تایید اکثر کشورها در سراسر جهان، از جمله امریکاست، در صورتی که نتیجه آزمون PTE در حد آیلتس مورد پذیرش نیست و بعضی کشورها از جمله استرالیا این مدرک را می پذیرند اگرچه که شهرت و اعتبار آن در حال رشد است.

 

داوطلب می تواند قبل از امتحان اصلی PTE، در یک آزمون ماک PTE که بسیار نزدیک به استاندارد های آزمون اصلی است شرکت و نتیجه و سطح خود را بسنجد. برای آزمون آیلتس هم آزمون ماک آیلتس جهت آشنایی داوطلب با آزمون و اطلاع از سطح خود وجود دارد ولی استاندارد بودن آن مورد شک است چرا که نظارتی از طرف مراکز مجاز بر کیفیت اجرای آزمون های آزمایشی آیلتس وجود ندارد.

 

از آنجایی که نتیجه و تصحیح آزمون PTE برعهده کامپیوتر است، پی تی ای نتایج بسیار دقیق تر و دارای صحت بیشتری است.

 

در بخش Speaking آزمون PTE، داوطلب ها اغلب از شنیده شدن صدای بقیه داوطلب ها گلایه دارند، در حالیکه در اسپیکینگ IELTS این بخش برای هر داوطلب در یک اتاق مجزا انجام شده و برای بقیه افراد مزاحمتی ایجاد نمی کند.

 

در بخش Reading آزمون آیلتس، شما در 60 دقیقه باید به سوالات طراحی شده در سه بخش به هر ترتیبی که مدنظرتان هست پاسخ دهید، در صورتیکه در ریدینگ آزمون PTE، شما توانایی برگشت به عقب و پاسخگویی به سوالاتی که پاسخ ندادید را ندارید و باید سوالات را به ترتیب آمده، یکی پس از دیگری جواب دهید. به عبارتی، مدیریت آزمون در آیلتس به عهده متقاضی است و نیازمند EQ است اما در آزمون PTE، آزمون برای شما مدیریت می شود.

 

برای شرکت در آزمون PTE شما می توانید فقط 24 ساعت قبل آزمون در آن ثبت نام کنید در حالی که در آزمون IELTS، شما باید حداقل 2 الی 3 هفته زودتر برای ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام کنید.

 

نتیجه گیری، در کدام آزمون شرکت کنم؟ IELTS یا PTE؟

دیدید که فاکتورهای بسیاری را باید برای شرکت در آزمون آیلتس یا پی تی ای مد نظر داشت. به همین دلیل، به سادگی نمی توان یکی را بر دیگری ترجیح داد. اینکه می گویند PTE ساده تر است، یک تصور جا افتاده اشتباه است و بسیاری از متقاضیان که از آیلتس به PTE مهاجرت کرده اند، می گویند که گول تبلیغات را خورده اند و آزمون PTE به هیچ وجه ساده تر که نیست، بلکه از آیلتس هم سخت تر است!

 

اصلا اینطور نیست که بگوییم یکی از این دو آزمون سخت تر یا استاندارد تر است؛ درست این است که بگوییم کدام آزمون برای شخص شما مناسب تر است. وقتی دانشگاه های و مراکز مهاجرتی هر دو آزمون را می پذیرند، قطعا اگر یکی از آن ها سخت تر باشد، یا استانداردهایش پایین تر باشد، باید به صحت کل مسئله مهاجرت و کیفیت اجرایی تمام آزمون ها شک کرد. هر دو آزمون استاندارد هستند و برای بررسی بیشتر باید از یک کارشناس حرفه ای کمک بگیرید.

 

 

اطلاعات بیشتر را در اکسیر PTE و اکسیر IELTS بگیرید.

برای مشاوره IELTS یا PTE، از مشاوره زبان اکسیر استفاده کنید.

از همین سری اکسیر این یا آن بخوانید:

IELTS یا TOEFL

IELTS یا CELPIP

IELTS یا CAE

   دوره‌ های آنلاین زبان

کلاس زبان

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

پکیج آیلتس آکادمیک

 

4.5/5 - (4 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=22738
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

6 نظر در مورد IELTS یا PTE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام من یه مشکلی دارم میتونید کمک کنید
  من اعتمادبنفسسم کم ه و نمیتونم تو چشم امتحان گیرنده ایلتس نگاه کنم و صدام هم ضعیف هست و تو pte اصطلاحن دیتکت نمیشه تو اسپیکینگش چیکر باید بکنم خیلی بدجور گیر کردم
  ممنون از مقاله خوبتان

  33

  1. پریسان عزیز سلام،
   بیبنید فرار از اینکه با افراد ارتباط چشمی بگیرید استراتژی درستی نیست و شما بهرحال بعد از سد IELTS یا PTE، قراره که در کشور مقصد با کلی آدم در ارتباط باشید و حتی برای جمع های بسیاری سخن رانی کنید. پس باید دنبال راه حل برای این مشکل باشید نه فرار ازش. مورد دوم هم همینطوره و شما باید تقویت اعتماد بنفس، و حجم و انرژی صدا می تونید در آزمون PTE هم موفق باشید.

   31

 2. من لهجه بریتیش بدم میاد. بخاطر همین تصمیم دارم تو PTE شرکت کنم. ازمون امریکایی باشه تلفظش بهتر هست ادم میفهمه چی میگن.

  34

  1. Romina عزیز سلام،
   درسته که سازنده آزمون PTE مجموعه Pearson هست اما لهجه غالب لیسنینگ آزمون PTE بریتانیایی هست. شما میتونید یک نمونه تست PTE بگیرید و ببینید که این معیار درستی برای تصمیم گیری نیست.
   درضمن، شما باید هردو لهجه رو خوب بلد باشید و متوجه بشید. مثلا مگه میشه بگیم که من فارسی رو با لهجه اصفهانی یا شیرازی متوجه نمی شم؟ قطعا همه لهجه هارو متوجه میشید.
   برای زبان هم باید همه لهجه ها رو متوجه بشید اما برای صحبت کردن یکی رو انتخاب کنید.
   موفق باشید.

   29

 3. سلام. ممنون از مقاله خوبتون.
  بنده با دیدن تبلیغات یه گروه سلف استادی پیتی ای که میگفن 4 ماهه میشه 79 گرفت متاسافنه ایلتس رو ول کردم و بعد رفتم و کلی هم هزینه کردم بعدا pte که امتحان دادم دیدم اصلا اینطئری نیست که اسون تز باشه از ایلتس و فقط گول تبلیغاتشون رو هوردم. مقاله شما خیلی منطقی به مساله نگاه کرده به نظر من.
  حالا سوالم این هست که من الان چیکار کنم. . برگردم ایلتس یا pte ادامه بدم. ممنون

  34

  1. عسل عزیز سلام،
   متاسفانه بطور متوسط روزی 5 نفر پیش ما میان و همین مساله رو با ما درمیون می ذارن. باید برای هر شخص بررسی کرد که کدوم آزمون براشون بهتره و شاید اصلا مساله شما ایلتس یا PTE نباشه و نیاز به کار کردن در حیطه های دیگه ای باشه. شما می تونید با ما تماس بگیرید، یک وقت مشاوره هماهنگ کنید تا بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم.
   موفق باشید.

   34