بخش شنیداری آزمون ام اس آر تی

The Listening of MSRT Exam

 

در مقاله معرفی آزمون MSRT به طور خلاصه در مورد بخش شنیداری آزمون ام اس آر تی صحبت کردیم. عرض کردیم که اولین بخش آزمون MSRT به مهارت Listening اختصاص دارد و در این قسمت توانایی شنیداری داوطلبان در زبان انگلیسی سنجیده می شود. مجموع مدت زمان پخش فایل های صوتی و فرصت پاسخ دهی در قسمت لیسنینگ آزمون MSRT حدود 30 تا 35 دقیقه است.

 

باید توجه داشته باشید که در این آزمون فقط یک بار فرصت شنیدن فایل های صوتی را دارید و بعد از شنیدن هر فایل باید بلافاصله پاسخ صحیح را در پاسخنامه علامت بزنید. پس واضح و مبرهن است که داوطلب باید قبل از نشست در جلسه آزمون MSRT آنقدر تمرین کرده باشد تا در همان فرصت کم (یک بار) ، محتوای فایل را کاملا فهمیده و به سوالات به درستی پاسخ دهد؛ خصوصا در سخنرانی ها و مکالمه های بلند مهارت شنیداری داوطلب به صورت جدی به چالش کشیده می شود.

 

 

فرمت سوالات بخش شنیداری آزمون ام اس آر تی

در آزمون MSRT تعداد 30 سوال به Listening اختصاص داده شده که این سوال ها در سه بخش ارائه می شوند: مکالمه کوتاه، مکالمه بلند و سخنرانی علمی. البته دیده شده که در بعضی از دوره ها، مکالمه بلند و سخنرانی به صورت ترکیبی و در قالب یک بخش واحد ارائه شده اند. در ادامه هر یک از این بخش ها را به صورت مفصل تشریح خواهیم کرد.

 

بخش اول:  مکالمه کوتاه (Short Conversation)

در این قسمت تعداد 5 تا 10 مکالمه کوتاه پخش می شود که داوطلبان پس از شنیدن هر مکالمه باید سوال مربوط به آن را در دفترچه سوالات خوانده و گزینه صحیح را در پاسخنامه علامت بزنند. معمولا نوع سوال های Short conversation به این سبک است که داوطلب باید منظور یکی از طرفین مکالمه را از بیان کلمه یا عبارتی خاص تشخیص داده و تشخیص صحیح خود را بین گزینه ها بیابد.

 

نکته بسیار مهمی که لازم است در اینجا تذکر دهیم این است که داوطلبان باید بلافاصله بعد از تمام شدن مکالمه، گزینه صحیح را تشخیص دهند؛ چرا که هیچ زمان جداگانه ای برای پاسخ دادن وجود ندارد و داوطلبان تنها چند ثانیه بعد از اتمام فایل صوتی فرصت دارند تا پاسخ را در پاسخنامه وارد کنند؛ یعنی فایل های صوتی این بخش یکی پس از دیگری پخش می شوند و زمانی که برای پاسخ دادن وجود دارد همان چند ثانیه بین سوال هاست. از این رو توصیه می کنیم که اگر بعد از شنیدن سوال نتوانستید پاسخ را تشخیص دهید، ذهن خود را آزاد کرده و به مکالمه بعدی با دقت گوش کنید.

 

بخش دوم: مکالمه بلند (Long Conversation)

این مکالمه ها از لحاظ زمانی به مراتب طولانی تر از مکالمه های کوتاه در بخش اول هستند، و در آنها دو یا چند نفر درباره موضوع هایی چون سبک زندگی، شغل، تحصیل، سرگرمی و … صحبت می کنند. روال این بخش به این ترتیب است که ابتدا مکالمه، و بعد از هر مکالمه تعداد 4 الی 6 سوال پخش می شود.

 

داوطلبان بعد از شنیدن هر یک از سوال ها به طور میانگین حدود 10 الی 12 ثانیه زمان دارند تا پاسخ صحیح را در بین چهار گزینه تشخیص داده و گزینه انتخابی خود را در پاسخنامه وارد کنند. دقت داشته باشید که بعد از این مدت زمان چند ثانیه ای، بلافاصله سوال بعدی پخش می شود و این روند تا پایان سوال های مربوط به هر مکالمه دارد.

 

بخش سوم: سخنرانی (Lecture)

بخش سوم و معمولا نهایی سوال های آزمون لیسنینگ MSRT را یک یا چند سخنرانی علمی (Lecture) تشکیل می دهد. روند کار به این صورت است که ابتدا یک سخنرانی علمی یا گفتگوی کلاسی (بین استاد و دانشجویانش در کلاس درس) پخش می شود. بعد از اتمام مکالمه، به فاصله چند ثانیه سوال های مربوط به آن سخنرانی (4 الی 6 سوال) به همان ترتیبی که در بخش قبل توضیح دادیم پخش می شوند. یعنی بعد از هر لکچر سوال اول پخش شده و به فاصله 10 الی 12 ثانیه سوال بعد، و به همین ترتیب تا زمانی که سوال های مربوط به هر لکچر به پایان برسد. در فاصله 12 ثانیه ای بین هر سوال داوطلب فرصت دارد تا گزینه صحیح را در پاسخنامه علامت بزند.

 

توجه: در مطالب بالا چند بار متذکر شدیم که تعداد سوال های هر بخش و نیز ترتیب هر یک از بخش ها ممکن است در هر دوره از آزمون متفاوت باشد. با این حال تجربه نشان داده که سوال های لیسنینگ آزمون MSRT معمولا با مکالمه های کوتاه شروع می شود. ولی تعداد این مکالمه ها ثابت نیست و در هر آزمون یکی دو سوال بالا و پایین می شود. بخش دوم و سوم نیز به همین ترتیب است. همانطور که قبلا عرض کردیم مرز مشخصی بین این دو بخش نیست و ممکن است تعداد این سوال ها نیز در هر آزمون متغیر باشد.

 

 اکسیرهای طلایی برای گرفتن بالاترین نمره در بخش شنیداری آزمون ام اس آر تی

 

اکسیرهای سؤالات بخش مکالمه کوتاه (Short Conversation)

  • بر اساس بررسی های کارشناسان ما در آکادمی اکسیر در بیشتر سوال های این بخش در باره چیزهایی پرسیده می شود که نفر دوم در مکالمه گفته است! بنابراین توصیه می کنیم که به گفته های نفر دوم بیشتر و دقیق تر توجه کنید.

 

  • لازم است به فایل صوتی خیلی خوب گوش دهید (به ویژه به آنچه که توسط نفر دوم گفته میشود) و بعد در گزینه ها به دنبال paraphrase (بازنویسی و تفسیر) آنچه که سوال به دنبال آن است بگردید. یعنی قرار نیست دقیقا هر آنچه که در مکالمه شنیده اید در گزینه ها باشد. بلکه مترادف یا تفسیر پاسخ مورد نظر در ساختاری متفاوت گزینه صحیح خواهد بود.

 

 

  • اگر به هر دلیلی مکالمه ای را از دست دادید و فقط چند کلمه و عبارت از آن را متوجه شدید، توصیه می کنیم گزینه ای را به عنوان پاسخ صحیح انتخاب کنید که آن کلمات و عبارات در آنها نباشند! چرا که پاسخ صحیح، بازنویسی و تفسیر مطلب مورد نظر سوال است. پس اگر در گزینه ای همان کلمات و عباراتی که شنیده اید را دیدید بدانید که آن گزینه غلط است و باید بلافاصله از آن بگذرید.

 

 

  • در آزمون MSRT فقط پاسخ های صحیح شما به عنوان نمره محاسبه می شوند. بنابراین با توجه که این آزمون نمره منفی ندارد، در صورتی که پاسخ سوالی را ندانستید و یا در درست بودن آن شک داشتید، بدون هیچ نگرانی، گزینه ای را که احتمال می دهید درست باشد در پاسخنامه علامت بزنید. پس هیچ سوالی را بی جواب رها نکنید!

 

اکسیرهای سؤالات بخش مکالمه بلند (long Conversation)و سخنرانی (Lecture/Talk)

 

  • یکی از تکنیک های بسیار کارآمد دراین بخش این است که سعی کنید از ثانیه هایی که برای شنیدن و پاسخ دادن هر سوال در اختیار دارید چندتایی را صرف نگاه انداختن به سوال و گزینه ها کنید! این روش به شما کمک می کند تا ذهنتان برای شنیدن بهتر آماده شود و بدانید که تقریبا قرار است چه بشنوید. همین نگاه کوتاه موجب می شود که گزینه ها را در ذهن داشته باشید و هنگام شنیدن مکالمه گزینه ها را با متن تطبیق دهید.

 

  • موضوع اصلی و منظور کلی یک مکالمه معمولا در شروع آن مشخص می شود. بنابراین به ابتدای مکالمات با دقت بیشتری گوش کنید.

یادداشت برداری را در بخش شنیداری آزمون ام اس آر تی فراموش نکنید!

 

  • یادداشت برداری یکی از روش ها و مهارت هایی است که در این بخش بسیار کارساز است. با توجه به طولانی بودن مکالمه ها در این قسمت، مطالب زیادی در آنها ارئه می شود؛ بنابراین اگر بتوانیم همزمان با گوش دادن کلمات کلیدی هر مطلب را تشخیص داده و یادداشت کنیم می توانیم به اکثر سوال ها پاسخ دهیم. البته توصیه می کنیم برای اینکه در این مهارت موفق باشید حتما تکنیک اول را به کار ببرید. یعنی نگاه چند ثانیه ای به روی سوال و گزینه ها به شما کمک می کند تا در طول گوش دادن به مکالمه کلمات کلیدی و مهم را به راحتی تشخیص داده و از آنها برای پاسخ دادن به سوالات استفاده کنید. البته فراموش نکنید که نوت برداری تکنیکی است که به تمرین زیادی نیاز دارد.

 

  • سوالات به ترتیب مطالب مکالمه ها می آیند. یعنی سوال اول از اوایل مکالمه و سوال آخر از اواخر مکالمه خواهد بود. پس میتوانید ضمن گوش دادن، نگاهتان هم روی سوال و گزینه ها باشد و سوال به سوال همراه با متن جلو بروید. فقط یادتان باشد اگر سریع به جواب رسیدید از زمان اضافه ای که دارید استفاده کرده و نگاهی (حتی چند ثانیه ای) به سوال بعد و گزینه های آن بیاندازید تا ذهنتان برای پاسخ به آن آماده تر باشد.

 

  • و یک توصیه تکراری ولی مهم: به همه سوال های آزمون MSRT پاسخ دهید؛ چه با علم و چه با شانس!

 

 

   دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی