ریدینگ آزمون ام اس آر تی

Reading of MSRT Exam

 

 

 

تشریح بخش ریدینگ (درک مطلب) در آزمون MSRT

 

ریدینگ (یا درک مطلب) بخش آخر سوالات آزمون MSRT را تشکیل می دهد. محتوای کلی ریدینگ آزمون MSRT  را تعداد چهار متن تشکیل می دهد که بعد از هر متن تعداد 10 سوال چهارگزینه ای وجود دارد. داوطلب باید با استفاده از مهارت های خواندن بتواند در مدت زمان کوتاهی، تعداد 40 سوال را بر اساس مطالبی که در 4 متن جداگانه آمده پاسخ دهند.

 

نکته بسیار مهم در این قسمت مدیریت زمان است. یعنی علاوه بر داشتن مهارت در تکنیک های خواندن، باید قادر باشید در طول آزمون طوری زمان خود را مدیریت کنید که حداکثر زمان را برای بخش ریدینگ ذخیره نمایید. البته بر اساس تجارب داوطلبین و نظر کارشناسان ما در بهترین حالت و با مدیریت بهینه زمان، می توان 50 دقیقه به بخش ریدینگ اختصاص داد.

 

 

 فرمت سوالات ریدینگ آزمون ام اس آر تی MSRT

 

1) Detail Questions

در این گونه از سوالات توجه شما باید به جزئیات باشد. به عبارتی دیگر مقصود از این سوالات پیدا کردن جزئیاتی چون نام اشخاص، تاریخ یک اتفاق، زمان یک ملاقات، مکان یک مسابقه ورزشی، عنوان یک برنامه تلوزیونی و … باشد. اگر به اندازه کافی تمرین کرده و با تکنیک های خواندن آشنا باشید برای پاسخ دادن به این سبک از سوالات نیازی به خواندن همه متن نخواهید داشت. توجه داشته باشید که این نوع سوالات در ظاهر ساده به نظر می رسند ولی طراحان طوری سوال را مطرح می کنند تا کسانی که خوب سوال را متوجه نشده باشند به راحتی گزینه صحیح را تشخیص ندهند.

 

Main Idea Questions (2

در این نوع سوالات شما باید به منظور و مفهوم اصلی متن پی ببرید. به عبارتی دیگر به وسیله این نوع سوالات توانایی شما در تشخیص موضوع اصلی متن مورد ارزیابی قرار می گیرد. یکی از مدل های رایج این سوالات بدین صورت است که “کدام گزینه بر اساس متن نادرست است؟”  اگر متن را خوب متوجه شده باشید قادر خواهید بود سه گزینه درست را تشخیص داده و به گزینه نادرست که جواب صحیح است، برسید.

 

 نکته: خواندن خط های اول و دوم هر پاراگراف معمولا شما را به پاسخ می رسانند.

 

3) Implied Questions

می توان گفت سوالات ضمنی از سوالات سطح بالای ریدینگ آزمون ام اس آر تی MSRT هستند. پاسخ این سوالات به طور غیر مستقیم در متن وجود دارند. یعنی شما باید بتوانید تحلیل و نتیجه گیری درستی از متن داشته باشید تا به پاسخ مورد نظر سوال برسید.

 

4) Pronoun Referent Questions

همانطور که از عنوان پیداست، این سوالات به مرجع ضمیر ربط دارند. شکل معمول این سوالات در ریدینگ آزمون ام اس آر تی بدین صورت است که ضمیری را در متن به صورت برجسته و یا هر شکل دیگری مشخص کرده و از شما می خواهند که مرجع آن را پیدا کنید. تجربه نشان داده که در هر چهار متن، یک یا دو سوال به مرجع ضمیر اختصاص دارد. اگر کمی دقت داشته باشید خیلی سریع می توانید جواب را یافته و کمی زمان برای سوالات مشکل تر ذخیره کنید.

 

5) Vocabulary Questions

برای پاسخ به سوالات واژگان باید دایره لغات خوبی داشته باشید. این سوالات مستقیما معنی کلمه ای را که در متن مشخص شده را می پرسند. طبیعی است که اگر بار لغوی سنگینی داشته باشید ممکن است معنی کلمه مشخص شده را بدون رجوع به متن در بین گزینه ها تشخیص دهید. در اینجا لازم است این نکته را متذکر شویم که برای کسب مهارت در واژگان به مطالعه مستمر و طولانی مدت نیاز دارید. انتظار نداشته باشید که با مطالعه کوتاه مدت برای امتحان قادر باشید سوالات واژگان را پاسخ دهید.

 

البته آشنایی با ریشه کلمات، خواندن جملات قبل و بعد از کلمه مورد نظر، توجه به نشانه های گرامری و… می توانند در پاسخگویی به این سوالات راه­گشا باشند. با این حال باز هم تاکید می کنیم که برای داشتن دایره لغات قوی نباید به مطالعه چند هفته ای قبل از آزمون اکتفا کنید.

 

6) Overall Review Questions

این سبک از سوالات ریدینگ آزمون ام اس آر تی MSRT معمولا به عنوان آخرین سوال هر متن می آیند (البته نه همیشه) و در دسته سوالات مشکل قرار می گیرند. برای پاسخ دادن به این سوالات باید کل متن را مد نظر قرار داده و تجزیه و تحلیل درست و خوبی از آن داشته باشید. در این گونه از سوالات به جای جزئیات و موضوع اصلی، از مواردی چون عقیده نویسنده (مخالفت و موافقت و…)، حس نویسنده (خوشحال، مضطرب و …)، منظور نویسنده، نوع سازماندهی مطالب متن و … سوال می شود. فقط باید مواظب باشید که وقت زیادی را بابت پاسخ دادن به این سوالات هدر ندهید.

 

7) Transition Questions

پاسخ این دسته از سوالات به طور مستقیم در متن نمی آید. روش معمول این سوالات بدین گونه است که پاراگراف اول یا آخر یک متن داده شده و از داوطلب پرسیده می شود که بعد از پاراگراف اول و یا قبل از پراگراف آخر چه موضوعی مطرح است. برای اینکه بتوانید پاسخ را بیابید لازم است که پاراگراف را به خوبی خوانده و نشانه هایی که موارد قبل یا بعد از آن را آدرس می دهند را پیدا کنید. این نشانه ها به شما کمک می کنند که موضوع قبل و یا بعد از متن مورد نظر را به درستی حدس بزنید.

 

 

اکسیرهای طلایی برای گرفتن بالاترین نمره در ریدینگ آزمون ام اس آر تی

 

اکسیر اول: استفاده از تکنیک های Scan و Skim

این دو مهارت، از مهارت های کلیدی در Reading محسوب می شوند. شما وقتی مطلبی را سریع می خوانید تا منظور و موضوع کلی آن را متوجه شوید، در واقع آن متن را Skim می کنید. در مقابل اگر قرار باشد به نکات جزئی و خاصی در یک متن برسید مجبورید که متن را Scan کرده و آن را دقیق تر و با تامل بیشتری بخوانید. البته قرار نیست که همه متن را بخوانید؛ بلکه چند کلمه کلیدی را با توجه به سوال مشخص کرده و متن را Skim می کنید تا به آن کلمات برسید. بعد قسمت هایی که کلمات کلیدی شما را پوشش می دهند را Scan می کنید تا به پاسخ برسید. بنابراین مراقب باشید زمان زیادی را از دست ندهید.

 

اکسیر دوم: خواندن سوالات قبل از خواندن متن

این اکسیر را جدی بگیرید! قبل از Scan یا Skim کردن لازم است سوالات را خوانده و کلمات کلیدی آنها را مشخص کنید. در واقع با این کار شما می دانید که باید به دنبال چه اطلاعاتی در متن بگردید. اگر این قاعده را رعایت کنید بیشتر سوالات (مخصوصا سوالاتی که از جزئیات متن می پرسند) را در همان دور اول خواندن متن می توانید پاسخ دهید.

 

اکسیر سوم: بر اساس دانش قبلی خود پاسخ ندهید

یکی از اشتباهات بسیار خطرناکی که داوطلبان انجام می دهند این است که سوالات را بر اساس دانش خود پاسخ داده و متن را نمی خوانند! این که موضوع متن داده شده در زمینه تحصیلی یا شغلی شما باشد و شما با آن آشنایی داشته باشید، دلیل نمی شود که بتوانید به سوالات آن متن به درستی پاسخ دهید. تمام توجه شما باید به مطالب متن باشد؛ چرا که پاسخ ها حتما و حتما از خود متن قابل استنباط و استخراج هستند. اگر این دستور را رعایت نکنید ممکن است در تله طراحان سوال گرفتار شوید! یادتان باشد که طراحان سوال با اشتباهات رایج داوطلبان آشنایی داشته و در طراحی سوالات آنها را مد نظر قرار می دهند.

 

اکسیر چهارم: پاسخ دادن به همه سوالات واجب است!

از آنجایی که آزمون MSRT نمره منفی ندارد توصیه می کنیم حتما به همه سوالات پاسخ دهید. ممکن است پیش بیاید که وقت کم بیاورید و یا حتی نتوانید پاسخ صحیح را تشخیص دهید. در چنین شرایطی حتی اگر شانسی هم شده یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.

 

 

 

   دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی