سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0

تماس تلفنی از ۱۲:۰۰ الی ۲0:۰۰

0

تماس تلفنی از ۱۲:۰۰ الی ۲0:۰۰

عادت به گوش دادن تفریحی – Extensive Listening

2773 بازدید

عادت به گوش دادن تفریحی

Extensive Listening

 

در این اکسیر می خواهیم با شما راجع به Extensive Listening صحبت کنیم. همان طور که از اسم آن مشخص است، می خواهیم یک مدل فعالیت لیسنینگ در زبان انگلیسی داشته باشیم.

 

Extensive Listening یا عادت به گوش دادن چیست؟

واژه‌ی Extensive در مقابل Intensive می آید. حتما می پرسید Intensive به چه معناست!؟ Intensive به معنای فشرده و متمرکز است. یعنی جایی که تمرکز ما بر روی جزییات است. اما Extensive طبیعتا مخالف آن است. به این معنا که ما بر روی جزییات تمرکزی نداریم و با یک حجم بسیار زیادی از اطلاعات رو به رو هستیم. اگر در دیکشنری چک کنیم متوجه می شویم Extensive یعنی Large in amount. یعنی چیزی که حجم آن زیاد است.

 

آیا در Extensive Listening باید لیسنینگ حجم دار گوش بدهیم؟

نه! نیازی نیست لیسنینگ حجم دار گوش کنید. بلکه باید تعداد زیادی لیسنینگ گوش بدهید. همانطور که نوشته ایم: Listening a lot in every opportunity. شما باید از هر فرصتی استفاده کنید تا به متریال انگلیسی گوش کنید. علاوه بر اینکه باید حجم Listening تان زیاد باشد، قاعدتا باید انواع و اقسام لیسنینگ را هم گوش بدهید. بخش زیادی از این لیسنینگ می تواند ویدیو، مصاحبه، فیلم، آموزش یا هر مدل متریال انگلیسی دیگر باشد.

 

ما در Extensive Listening باید بسیار دقیق گوش بدهیم اما حواسمان به جزییات نیست، حواسمان به Main Idea است. می‌خواهیم کلیت آن چیزی را که می شنویم، متوجه شویم. به همین خاطر اسم آن را Extensive Listening گذاشته ایم.

کلاس زبان     آزمون ماک آیلتس     دوره آیلتس 

به نظر می رسد در Extensive Listening خوش می گذرد!

دقیقا همین طور است! و قاعدتا Source های Extensive Listening شما باید Authentic باشد. یعنی شما باید منابع اورجینال گوش کنید. منابع شما نباید منابعی باشند که در استدیو برای اهداف آموزشی ضبط شده است. منابعی که برای لیسنینگ انتخاب می کنید، باید چیزی باشد که به واقع در فضای انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرد. ما در اینجا نوشتیم: Listening to authentic thematic materials. اما Thematic به چه معناست؟ Thematic یعنی موضوعی. یعنی چیزی که گوش می دهید حتما Them داشته باشد. مثلا شما یک مستند راجع به حیوانات یا راجع به اماکن تاریخی تماشا می کنید.

خب دیگر چه استفاده ای از Extensive Listening می توانید داشته باشید!؟ قطعا Topic vocabulary یاد می گیرید. یعنی لغات مرتبط به موضوعی که را گوش می دهید، یاد خواهید گرفت. در کنار آن با گرامر انگلیسی و موسیقی زبان هم آشنا می شوید. بنابراین می بینید که Extensive Listening بسیار کار بامزه‌ایست!

بنابراین در Extensive Listening خیلی خوش می گذرد! مخصوصا هنگام تماشای مستند در موضوعات مختلف با فضای مختلف. شما مجبور نیستید حتما یک موضوع مشخص را تماشا کرده یا گوش کنید. دستتان باز است و می توانید هم Listening تان را تقویت کنید و هم به شما خوش بگذرد.

 

Extensive Listening یا عادت به گوش دادن چگونه به ما کمک می کند و چه چیزی را در ما رشد می دهد؟

Extensive Listening باعث می شود شما زبان انگلیسی را بهتر بفهمید. چرا که به صورت شنوایی در معرض متریال انگلیسی هستید. همانطور که می دانید گوش ما بسیار فعال است. برای مثال وقتی شما موزیکی را پشت سر هم گوش می دهید، دفعه‌ی سوم و چهارم به صورت اتوماتیک شروع می کنید به خواندن موزیک را با ریتم.

 

 

پس شما وقتی Extensive Listening دارید، این اتفاق به شما کمک می کند که زبان انگلیسی را بهتر بفهمید. چون شما هم در معرض متریال انگلیسی هستید و هم به صورت غیر مستقیم در معرض لغات انگلیسی و ساختار های گرامری زبان. بنابراین به صورت ناخودآگاه چیزهای بسیاری را یاد می گیرید. بعدها متوجه می شوید که اوه! چقدر زبان‌تان عالی شده است! چرا!؟ به این خاطر که این متریال با تکرار در ناخودآگاه شما نشسته است. همان طور که نوشته ایم: Develop subconscious vocabulary and structure

آیا Extensive Listening باعث بهتر شدن تلفظ انگلیسی ما می شود؟

قطعا! در این مورد نوشته ایم:

Learn and understand English pronunciation including vowels and consonants, word and sentence stress, intonation, connected speech and chunking

شما کلمات و حروف صدا دار و بی صدای زبان انگلیسی را به شکل مداوم می شنوید. پس طبیعتا تلفظتان خیلی بهتر می شود. در کنار آن می توانید تکیه در کلمات و جملات که در انگلیسی به آن word and sentence stress گفته می شود را هم بشنوید. برای مثال استرس واژه ی Hotel در سیلاب دوم است. شما کلمات و جملات مختلف و استرس های آن ها را مکررا می شنوید.

Extensive Listening دیگر برای چه چیزهایی خوب است!؟

برای Intonation !Intonation یعنی آهنگ جملات که می تواند خیزان یا افتان باشد. Rising intonation یعنی آهنگ خیزان و Falling intonation به معنی آهنگ افتان است. البته ما این مباحث را در اکسیر Pronunciation زبان انگلیسی توضیح داده ایم. حتما اکسیر های مربوط به آن ها را مطالعه کنید. در Extensive Listening شما تعداد زیادی از این آهنگ ها می شنوید.

 

Connected speech در Extensive Listening

Connected speech، همانطور که از اسم آن مشخص است یعنی کلمات حین تلفظ سریع و پشت سر هم در یک جمله، به هم می چسبند و Connect می شوند.

هر زمانی که در یک جمله انتهای کلمه و ابتدای کلمه ی بعدی vowel consonant باشد یا برعکس یعنی یکی صدا دار و دیگری بدون صدا باشد، کلمات در هم Connect می شوند. شما تعداد زیادی Connected speech را در Extensive Listening می شنوید.

 

Chunking در عادت به گوش دادن تفریحی انگلیسی

Chunking به چه معناست؟ Chunking یعنی تکه تکه کردن اطلاعاتی که داریم به مخاطبمان می دهیم. یعنی به صورت phrase شده به مخاطب ارائه می شوند. به جای Chunking می توانیم از phrasing هم استفاده کنیم. در همه ی زبان ها چنین چیزی وجود دارد. مثلا در فارسی کسی که گوینده ی خبر است چه می گوید؟ می گوید: «شنوندگان گرامی مشروح اخبار را به اطلاع شما می رسانم.» یعنی اخبار یا همان اطلاعات را به شکل تکه تکه به مخاطب ارائه می کند. در انگلیسی هم دقیقا چنین اتفاقی میفتد.

 

دیگر فواید Extensive Listening

نکته ی بعدی این است که شما در هر آزمونی که بخواهید شرکت کنید نیاز به اطلاعات عمومی در موضوعات مختلف دارید. Extensive Listening به شما کمک می کند اطلاعات کسب کنید. شما با داشتن Extensive Listening اطلاعات عمومی تان رشد می کند، ایده های مختلفی پیدا خواهید کرد که قطعا در آینده به شما کمک می کند متوجه شوید اطلاعاتی که در لیسنینگ و ریدینگ به شما داده می شود در چه موردی است و درک این اطلاعات برایتان سریع تر خواهد بود.

 

علاوه بر این در Production تان یعنی تولید اطلاعات در اسپیکینگ و رایتینگ شما حرفی برای زدن خواهید داشت. بنابراین بسیار به شما کمک خواهد کرد.

 

نهایتا Listening skill شما هم تقویت می شود. گوش‌تان بهتر و سریع تر خواهد شنید. به هر حال زمانی که ذهن شما آشناتر باشد مغزتان بسیار سریع تر اطلاعات صوتی را درک خواهد کرد. همه ی این ها از مزایای Listening skill است.

 

برنامه های عادت به گوش دادن تفریحی

تمرین اول برنامه ی اول عادت به گوش دادن تفریحی

تمرین دوم برنامه اول عادت به گوش دادن تفریحی 

برنامه دوم عادت به گوش دادن تفریحی  

برنامه سوم عادت به گوش دادن تفریحی

کلاس زبان

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

پکیج آیلتس آکادمیک

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای
5/5 - (4 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=24786
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد عادت به گوش دادن تفریحی – Extensive Listening

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.