انگلیسی فکر کردن

Thinking in English

 

می­ خواهیم شما را با اکسیری به نام Thinking in English: TIE یا انگلیسی فکر کردن آشنا کنیم.

 

تحقیقات نشان داده اند وقتی زبان آموز به زبان انگلیسی (یا هر زبان خارجی دیگری) فکر می کند، سرعت یادگیری و پیشرفت زبانی او بیشتر می شود؛ ضمن اینکه اگر به انگلیسی فکر کنید می توانید راحت تر به انگلیسی صحبت کنید.

 

خب چطور می توانیم انگلیسی فکر کنیم؟ راه کار عملی برای انگلیسی فکر کردن چیست؟

اکثر زبان آموزان هنگام صحبت کردن، آنچه را که می خواهند به انگلیسی بگویند ابتدا به فارسی در ذهن خود می سازند، سپس همان را به سختی به انگلیسی ترجمه می کنند و در نهایت به زبان می آورند! با فکر کردن به انگلیسی دیگر نیازی به این روند وقت گیر و خسته کننده نیست.

 

فلوئنسی یا روان صحبت کردن شما ارتباط مستقیمی با انگلیسی فکر کردن دارد. یعنی هرچه بیشتر به انگلیسی فکر کنید همان قدر روان تر صحبت خواهید کرد. وقتی به انگلیسی فکر می کنید (بدون ترجمه فارسی به انگلیسی) در حقیقت زبان را درون سازی می کنید. به عبارت دیگر زبان انگلیسی قسمتی از ذهن و قلب شما می شود و دیگر برای به کار بردن آن فکر نخواهید کرد.

 

مزیت بسیار ارزشمند دیگر این اکسیر این است که وقتی در حال فکر کردن به انگلیسی هستید، دیگر نگران این نیستید که ممکن است مخاطب شما منظور شما را متوجه نشود و یا غلط های لغوی یا گرامری داشته باشید. اکسیر TIE در ارتقای دایره لغات شما نیز معجزه می کند! شما با خواندن و هر روش دیگری، لغات زیادی را به طور موقت یاد می گیرید ولی تا زمانی که آنها را به کار نگیرید، در ذهن شما نمی مانند. بنابر­این با  TIE میتوانید لغات را در ذهن خود سامان داده و همیشگی کنید.

 

نوشیدن اکسیرِ TIE (فکر کردن به انگلیسی) در شش قدم!

 

قدم اول برای انگلیسی فکر کردن: فکر کردن کلمه ای

زمان: یک یا دو بار در روز، هر چند دقیقه که برایتان مقدور و هر زمان که ذهنتان آزاد است و مشغولیت فکری ندارید.

 

چگونه: اصلا نگران سطح زبانی خود نباشید. حتی با پایین ترین سطح هم می توان از این تکنیک استفاده کرد. با فکر کردن به کلمات شروع کنید. شاید قادر نباشید جملات پیچیده ای بسازید ولی چیزهایی که در اطراف خود می بینید و یا کارهایی که در طول روز خودتان و یا اطرافیانتان انجام می دهند بهترین منابع برای فکر کردن به انگلیسی اند.

 

مثال عملی: با فرض اینکه سطح شما مبتدی باشد صبح که از خواب بیدار می شوید به این ها فکر کنید:

“Good morning, Wake up, Get up, Have breakfast”.

 

یا هنگام شب قبل از خواب لغات احتمالی شما این­ها خواهند بود:

  “Long day. Tired. Happy. Good night!”

 

یکی از موانعی که در ابتدای کار ممکن است با آن مواجه شوید فراموشی است! یعنی اینکه یادتان می رود که قرار است هر روز از این تکنیک استفاده کنید. برای این مشکل چاره داریم:

این مطلب رو هم بخونید!
قیدهای وابسته ساز - کنتراست

 

  • پسورد گوشی همراه خود را به TIE یا هر چیزی که این تکنیک را یادتان بندازد تغییر دهید.
  • از تکنیک یادداشت پراکنی در خانه استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید لیستی از کلمات مربوط به آشپزخانه را روی درب یخچالتان بچسبانید. همین کار را می توانید در اتاق خواب، دستشویی و غیره انجام دهید.

 

همین تکنیک های ساده می توانند موتور محرک آغازین شما باشند و به مرور با پیشرفت سطح زبان و ارتقای دایره لغاتتان قادر خواهید بود وارد مرحله فکر کردن در رده جمله شوید.

 

 قدم دوم انگلیسی فکر کردن: قصه­ گویی­ های روزانه!

زمان: یک یا دو بار در روز هر چند دقیقه که برایتان مقدور و هر زمان که ذهنتان آزاد است و مشغولیت فکری ندارید.

 

چگونه: قرار است که راوی زندگی خود باشید! یک راوی یا قصه­ گو مثل گویندگان فیلم های مستند رویدادها را نقل می کند. شما می توانید از زبان خودتان (ضمیر I) یا از زبان سوم شخص مفرد (He/She) اتفاقات روزانه خود را روایت کنید. برای این کار هم می توانید بنویسید و هم می توانید ویدیو یا صوت خود را ضبط کنید. کافیست رویدادهای روز را به ذهن خود بیاورید و آنها را مستقیما به انگلیسی بیان کنید.

 

مثال عملی: با فرض اینکه سطح شما متوسط یا متوسط به بالا باشد چنین نقلی از شما انتظار می رود:

“It’s morning. She wakes up and rubs her eyes, preparing to face the day. She yawns as she is making herself a cup of coffee, and wonders what she should wear today.”

 

 

تصور کنید بعد از یک سال یک دفتر خاطرات (یا یک فولدر پر از ویدیو یا صوت) دارید که وقتی صفحات اول این دفتر را ورق می زنید و جلو می روید متوجه می شوید که چقدر پیشرفت داشته اید، چقدر سطح لغاتتان بالا رفته است، چقدر رفته رفته از ساختارهای پیچیده تری استفاده کرده اید. این اتفاق لذت وصف ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.

 

قدم سوم: مکالمه بسازید!

زمان: یک بار در روز هر زمان که تنهایید و ذهنتان آزاد است.

 

چگونه: شما با دیگران در مورد موضوعات مختلف صحبت می کنید. همین امر باعث میشود تا مجبور باشید از لغات بیشتر و ساختار متنوعی استفاده کنید. روش کارتان اینطور خواهد بود که یک موضوع و موقعیت انتخاب کنید و بین خودتان و مخاطب فرضی در آن موقعیت و موضوع فرضی مکالمه بسازید.

 

مثال عملی: اگر قرار است به زودی به رستوران بروید، به مکالمه احتمالی بین خودتان و گارسون فکر کرده و آن را به زبان و یا روی کاغذ بیاورید. مکالمه شما ممکن است چیزی شبیه به این باشد: (سطح متوسط)

 

 

این مطلب رو هم بخونید!
اجزای پاراگراف Extended Definition

Waiter: “Hello, and welcome to our restaurant. Do you know what you’ll be ordering?”

You: “I’m not sure yet. What do you recommend?”

Waiter: “If you like seafood, our fish of the day is fantastic.”

You: “Great, I’ll have that, then.”

 

 

می توانید مکالمات متعدد با لغات و ساختارهای متنوعی در یک موضوع خاص ساخته و آنها را با هم مقایسه کنید. در این حالت مجبورید به انگلیسی فکر کرده و از آنجایی که هر دو طرف مکالمه خودتان هستید استرس نداشته باشید؛ هر چند که پیشنهاد می کنیم در صورت امکان این مکالمات را  در فرصت های ممکن با یک دوست به اشتراک گذاشته و با هم تمرین کنید.

 

قدم چهارم: خلاق باشید!

زمان: هر وقت که در روند فکر کردن به انگلیسی به مفهومی می رسید که معادل انگلیسی آن را نمی دانید.

 

چگونه: وقتی در طول تمرین فکر کردن به انگلیسی به جایی می رسید که نمی دانید چه بگویید چه می کنید؟ به سراغ دیکشنری موبایلتان می روید؟ بی خیال می شوید؟ از این که گیر کرده اید عصبانی می شوید؟ تنها کاری که باید کنید این است که از قوه خلاقیت خود استفاده نموده و از کلمات و عبارات دیگری استفاده کنید و خود را نجات دهید! چرا که در هر زبانی همیشه بیش از یک راه برای بیان یک مفهوم وجود دارد.

 

مثال عملی: فرض کنید کلمه Garage را فراموش کرده اید یا اصلا نمی دانید؛ به جای آن می توانید بگویید:

“the place where you park your car at home”

 

یا نمی دانید معادل هیجان زده (excited) چه می شود؛ در عوض می توانید اینطور توضیح دهید:

“when you’re really happy, the opposite of being bored”

 

 

وقتی کلمه ای را نمی دانید و یا فراموش کرده اید می توانید از این عبارات استفاده کنید:

  • It’s the opposite of…
  • It’s similar to…
  • It’s a place where…
  • It’s something you use to…
  • It’s an action you do when…

 

 

اصلا می توانید از این روش به عنوان یک بازی استفاده کرده و علاوه بر تمرین زبان، لحظات شادی را با دوستان خود تجربه کنید. کارت هایی تهیه کنید و کلمات را روی آن ها بنویسید. بازیکنان باید بتوانند با توضیحاتی که نفر مقابل می دهد کلمه روی کارت را حدس بزنند. البته قوانین فرعی بازی و چیدمان حریف ها می تواند بر اساس سلیقه خودتان باشد.

 

قدم پنجم: دایره لغات خود را بزرگتر کنید!

زمان: هر وقت که به انگلیسی فکر می کنید.

 

چگونه: بدون شک وقتی به انگلیسی فکر می کنید به کلمه یا کلماتی می رسید که معادل انگلیسی آن ها را نمی دانید. ممکن است این اتفاق بارها در طول روز برایتان بیفتد. پیشنهاد اکسیری ما این است که یک دفترچه زیبا و کوچک برای خود داشته باشید و هر بار به کلمه یا مفهومی رسیدید که معادل انگلیسی آن را نمی دانستید، تعریف آن مفهوم یا کلمه را به انگلیسی و یا در صورتی که واقعا مجبور بودید، معادل فارسی آن را در دفتر یادداشت کنید.

این مطلب رو هم بخونید!
مدارک زبان برای مهاجرت به استرالیا

 

در پایان روز می توانید تمام کلماتی که معادل آنها را نمی دانستید را با استفاده از یک دیکشنری انگلیسی-انگلیسی و یا با جستجو کردن در دیکشنری های آنلاین بیابید و در دفترچه خود یادداشت کنید. البته می توانید از امکانات یادداشت در گوشی همراه خود نیز استفاده کنید.

 

خوب شاید بپرسید با این دفتر و لیست بلند بالای لغات انگلیسی یادداشت شده چه کار کنیم؟ اولین قدم این است که سعی کنید از این لغات در فکر کردن ها و یا مکالمات روزمره انگلیسی خود استفاده کنید. قدم بعدی که می تواند خیلی هم جالب و جذاب باشد جستجوی لغات کشف شده در Wordnik است. این سامانه و همچنین Dictionary و Vocabulary مثال های زیادی از عبارت و لغت مورد نظر شما ارائه می دهند؛ ضمن اینکه امکانات جالب دیگری دارند که می توانند شما را بسیار کمک کنند تا علاوه بر لذت بردن از وقتی که سپری می کنید، دایره لغات خود را نیز ارتقا دهید.

 

 

   دوره‌ی آنلاین زبان     کلاس زبان       آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

قدم ششم: فقط از دیکشنری انگلیسی-انگلیسی استفاده کنید!

زمان: هر وقت که نیاز دارید کلمه یا مفهومی را جستجو کنید.

 

چگونه: یک دیکشنری انگلیسی-انگلیسی (ترجیحا اپ موبایلی) همیشه و همه جا در دسترستان باشد. در این صورت می توانید زمان هایی که حال فکر کردن به انگلیسی هم ندارید سری به دیکشنری‌تان بزنید، کلمه ای را در آن جستجو کرده و با دنیای آن کلمه آشنا شوید.

 

شاید فکر کنید که جستجوی لغات به انگلیسی می تواند شما را دچار مشکل کند؛ چون در تعریف یک کلمه با کلمات دیگری مواجه می شوید که معنی آن ها را نمی دانید. نگران نباشید! برای حل این مشکل هم اکسیر داریم! باید از دیکشنری های هم سطح زبانی خودتان استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم از سطح Basic تا شروع سطح Intermediate از دیکشنری های  Vocabulary و Merriam-Webster Learner’s Dictionary استفاده کنید.

 

صحبت آخر 🙂

این اکسیر اصلا کاری ندارد که شما کلاس زبان می روید یا خیر، معلم خصوصی زبان دارید یا خیر، به صورت خودخوان می خوانید یا شاید هم با گروهی از دیگر متقاضیان. در هر صورت، این متد می تواند به شما کمک بزرگی کند.