کلاس زبان آلمانی

 

 

مختصری در مورد زبان آلمانی

زبان آلمانی یکی از رایج ترین زبان ها در سراسر جهان است که امروزه بیش از صد میلیون نفر به خصوص در ایالات متحده اروپا به این زبان سخن می گویند. آلمانی بعد از انگلیسی و فرانسوی سومین زبان رایج در ایالات متحده اروپا است و یونسکو آن را در گروه یکی از ده زبان آسان برای یادگیری طبقه بندی کرده است.

 

زبان آلمانی خارج از ایالات متحده اروپا، در آرژانتین، کانادا، برزیل و ایالات متحده آمریکا نیز به علت مهاجرت افراد به چشم می خورد.

 

زبان آلمانی شامل اجزای اصلی جملات مثل اسم و فعل و صفت، سه نوع جنسیت (مذکر، مونث و خنثی)، دو نوع شمارش (جمع و مفرد) است. افعال در این زبان به دو دسته ی ضعیف و قوی تقسیم می شوند. تعداد زیادی از لغات این زبان لاتین و تعداد کمی از آن فرانسوی و انگلیسی مدرن هستند.

 

 

 

کشورهایی که به زبان آلمانی صحبت می کنند

 

به طور کلی شش کشور در ایالات متحده اروپا وجود دارد که با رتبه بندی های متفاوتی به زبان آلمانی سخن می گویند. در اینجا لیستی از کشورها و تعداد افراد مسلط به این زبان برایتان آورده ایم:

 

 • آلمان : بیش از 80 میلیون نفر

 

 • اتریش: 8 میلیون نفر

 

 • سوییس: 4.6 میلیون نفر

 

 •  بلژیک: 75.000 نفر

 

 • لوکزامبورگ: 390.000 نفر

 

 • لیختن اشتاین: 35.000 نفر

 

تعداد افرادی که به زبان آلمانی صحبت می کنند در کشورهای زیر حداقل است:

 

 •  ایتالیا

 

 •   فرانسه

 

 •  جمهوری چکوسلواکی

 

 •  مجارستان

 

 •   دانمارک

 

 •   لهستان

 

 •   روسیه

 

 •   روم

 

 •  جمهوری اسلواکی

 

 •  شهر واتیکان

 

 

حقایقی در مورد زبان آلمانی

 

از قرن 19 به بعد تعداد زیادی از کلمات از دایره لغات آلمانی وارد زبان های دیگر مثل انگلیسی شدند. مانند واژه‌ی Kindergarten به معنای مهدکودک. امروزه یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود مراجعه به کلاس های زبان آلمانی و استفاده از دوره های آموزشی این زبان افزایش پیدا کند، موقعیت خوب کشور آلمان از جهت اقتصادی است. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را داراست و همچنین بعد از آمریکا، چین و ژاپن دارای رتبه چهارم بزرگترین کشورهای اقتصادی دنیاست. پس به این دلیل است که امروزه آموزش فشرده زبان آلمانی رونق گرفته است خصوصا برای افرادی که در صنعت، کشاورزی و مهندسی سررشته و قصد استخدام نیروهای خوب را دارند.

 

جالب است بدانید زبان آلمانی به زبان علوم نیز مشهور است و دومین زبانی است که دانشمندان به آن سخن می گویند.

 

سومین زبان رایج در اینترنت آلمانی است و 6 درصد کل وبسایت های آنلاین به این زبان هستند. هم چنین تعداد زیادی از کتب به این زبان نوشته یا ترجمه شده اند. به نظر می رسد که بیش از 10 درصد کتب چاپی جهان به زبان آلمانی باشند.

 

حقایقی بسیار جالب راجع به این زبان:

 

 •  زبان به علت داشتن کلماتی با حروف بسیار زیاد مشهور است. این موضوع اصلا غیرعادی نیست که کلمه ای در زبان آلمانی پیدا کنید که بین 40 الی 60 حرف داشته باشد.

 

 •  هلندی و انگلیسی نزدیک ترین زبان ها به آلمانی هستند.

 

 • در طول قرن 18 قرار بود که آلمانی زبان تجاری کشور آمریکا باشد ولی زبان انگلیسی فقط و فقط با یک رای بیشتر صاحب این جایگاه شد.

 

 

زندگی در آلمان

 

خیلی از افراد به دوره های آموزشی زبان آلمانی و کلاس آلمانی روی می آورند زیرا قصد دارند برای ادامه تحصیل یا کار به یکی از کشورهای آلمانی زبان مهاجرت کنند.

 

قطعا زندگی در یک کشور متفاوت که آشنایی با فرهنگ و زبان آن ندارید کار آسانی نخواهد بود و نیازمند صبوری و حس شوخ طبعی است.

 

در اینجا به پاره ای از اطلاعات مفید برای زندگی در آلمان می پردازیم:

 

 •   برای مخاطب قرار دادن افراد و برقراری ارتباط به اینکه از الفاظ رسمی و غیر رسمی به چه صورت استفاده می کنید دقت کنید. برای مثال Sie به معنای you (Formal) و Du به معنای you (Informal) است.

 

 •   سالانه تعداد زیادی از افراد به آلمان مهاجرت می کنند پس اگر می خواهید زندگی راحت تری داشته باشید سعی کنید دوست پیدا کنید.

 

 • روی صندوق پستی خود اسمتان را بنویسید تا نامه هایتان برگشت نخورد.

 

 •  برای داشتن تلویزیون، رادیو و اینترنت در منزل باید گواهی گرفته و شهریه پرداخت کنید.

 

 • فرآیند بازیافت بسیار برای آلمانی ها مهم است پس تلاش کنید رنگ های سطل های زباله و محتوای آنها را یاد بگیرید و اشتباه نکنید.

 

 • برای به دست آوردن اطلاعات در مورد حق بیمه و سلامت به سایت های مرتبط مراجعه کنید.

 

 سریع ترین راه ها برای یادگیری زبان آلمانی

 

الف) بهتر است بدانید بزرگترین دلیل‌تان برای یادگیری این زبان چیست

 

قبل از اینکه به دنبال روش های یادگیری زبان بیفتید باید یک قدم به عقب برگردید و ببینید دلیل تان برای یادگیری چیست. ابتدا دلیل خود را بیابید. مهمترین دلیل میتواند یکی از موارد زیر باشد:

 

1. ممکن است دلیل شما این باشد که بتوانید ادعا کنید به n تعداد زبان زنده دنیا قادر به صحبت هستید.

 

2. شاید مایلید بتوانید با افراد مختلف آلمانی زبان ارتباط برقرار کنید.

 

3. پیدا کردن یک جایگاه شغلی در یک شرکت آلمانی نیز می تواند دلیل خوبی برای یادگیری این زبان باشد به این دلیل که آلمان یکی از غول های اقتصاد جهان است.

 

4. توانایی مطالعه ادبیات آلمانی نیز می تواند دلیل خوبی باشد.

 

5. پیدا کردن درکی درست از فرهنگ آلمان از جمله مواردی است که می تواند دلیل مناسبی برای یادگیری این زبان باشد.

 

بهتر است دلیل اصلی خود را بیابید تا راحت تر با چالش یادگیری این زبان رو در رو شوید.

 

 

ب) یک آلمان کوچک برای خود بسازید

نیازی نیست حتما در یک کشور آلمانی زبان زندگی کنید تا بتوانید با زبان آلمانی در ارتباط باشید. راه های مختلفی وجود دارد که شما در کشور خود با این زبان زندگی کنید. در اینجا به چند مورد از این راهکارها اشاره میکنیم:

 

1. زبان کامپیوتر خود را به آلمانی تغییر دهید.

 

2. آلمانی زبان های کشور خود را بیابید و سعی کنید با آنها ارتباط برقرار کنید.

 

3.  فیلم و برنامه های تلویزیونی آلمانی تماشا کنید. خودتان را مجبور کنید که بدون نگاه کردن به زیرنویس زبان مادریتان برنامه را ببینید.

 

4. مقاله و کتب آلمانی را مطالعه کنید.

 

5. به آهنگ ها و پادکست های آلمانی گوش کنید. به علاوه پیدا کردن اپلیکیشن رادیو به این زبان که از تمامی Store های اندرویدی قابل دانلود و استفاده است، بسیار مفید خواهد بود به این دلیل که افراد گوینده در شبکه های رادیویی Native بوده و بسیار روان در مورد موضوعات مختلف صحبت می کنند.

 

 

ج) از ترفند های زبان برای یادگیری سریع آلمانی استفاده کنید

ترفندهای زبان به عبارتی میان‌بر هایی هستند که کمک می کنند تا شما سریع تر یک زبان را یاد بگیرید.

 

1. از سیستم Spaced Repetition Systems (SRS) استفاده کنید. این سیستم یک روش عالی برای حفظ کردن لغات و عبارات است. به نظر می آید این روش یکی از محبوب ترین راه برای یادگیری لغات جدید باشد.

 

2. از قوه تخیل خود استفاده و سعی کنید برای لغات و عبارات یک تصویر ذهنی که خاص خود شماست ایجاد کنید تا در مواقع لزوم آن ها را راحت تر و سریعتر به یاد آورید.

 

3. حجم محتوایی از زبان را که برای خود تعریف کرده اید نصف کنید تا بتوانید بازدهی و یادگیری خود را افزایش دهید.

 

 

د) یادگیری را از جملات محاوره ابتدایی شروع کنید

در زبان آلمانی نیز مانند همه زبان های دیگر یک سری عبارات محاوره وجود دارد که اغلب در کتب عبارات آن زبان یافت نمی شوند.

 

این عبارات باعث می شوند که شما در گفتار خودگستردگی زیادی ایجاد کنید. می توانید برای بیان موافقت، به اشتراک گذاشتن ایده و تغییر موضوع از این عبارات استفاده کنید.

 

 

ه) افراد Native را بیابید و از روز اول سعی کنید صحبت کنید

برای اینکه زبانتان خوب شود باید از همان روز اول تلاش کنید که صحبت کنید. صحبت کردن از لحظه و روز اول باعث می شود خیلی سریعتر یاد بگیرید و مکالمه کنید مخصوصا اگر با افراد بومی در ارتباط باشید. برای این کار می توانید حتی از سایت ها و برنامه های آنلاین استفاده کنید و با افراد Native ارتباط برقرار کنید.

 

 

و) روی بخش های ساده ی زبان آلمانی تمرکز کنید

خیلی از افراد معتقدند که آلمانی زبان سختی است در صورتی که در این زبان بخش هایی وجود دارد که آن را نسبت به زبان های دیگر برای یادگیری ساده تر می کند.

 

زبان آلمانی ساده است زیرا:

 

1. هیچ آوایی، به آن صورت که در زبان های چینی و تایوانی وجود دارد، در آن وجود ندارد.

 

2. هیچ نوع وابستگی بین کلمات وجود ندارد. (برعکس زبان فرانسوی)

 

3. مانند زبان انگلیسی حروف مشابه زیادی دارد. (برعکس ژاپنی و کره ای)

 

4. هیچ پسوند و پیشوندی مانند زبان ترکی ندارد.

 

5. سختی تلفظ بخش های بی صدا در آن وجود ندارد برعکس زبان چکسلواکی.

 

زبان آلمانی استثناهای زیادی ندارد و کلمات همان گونه که نوشته می شوند، خوانده می شوند. پس شما می توانید یک کلمه را همانطور که می شنوید بنویسید دقیقا برعکس زبان انگلیسی!

 

بخش قابل توجهی از گرامر زبان آلمانی همانند انگلیسی است.

 

 

به یک آلمانی زبان با اعتماد به نفس تبدیل شوید و سریع صحبت کنید

 

کافی است به نکاتی که پیشتر با جزییات برایتان توضیح دادیم، دقت کنید تا بتوانید خیلی سریع زبان آلمانی را یاد بگیرید:

 

1. بزرگترین دلیل خود برای یادگیری را پیدا کنید.

 

2. برای خود یک آلمان کوچک بسازید و در آن زندگی کنید.

 

3. به صورت هوشمندانه از ترفندهای یادگیری زبان استفاده کنید.

 

4. از عبارات روزانه و محاوره استفاده کنید تا هم تنوع ایجاد کرده باشید و هم برای خودتان زمان بخرید تا کلمات را به یاد آورده و ادا کنید.

 

5. از روز اول صحبت کنید. خصوصا با افراد بومی این زبان در ارتباط باشید.

 

6. به این موضوع ایمان بیاورید که زبان آلمانی از چیزی که شما تصور می کنید، بسیار ساده تر است.

 

 روش پیدا کردن بهترین کتاب برای یادگیری زبان آلمانی

 

اهمیتی ندارد که کتاب شما چاپی یا الکترونیکی باشد فقط باید دنبال بهترین کتاب با توجه به شرایط و سطح خود باشید.

 

برای انتخاب کتاب مناسب سه مرحله را باید طی کنید:

 

 • سطح: از اطلاعاتی که در مورد دانش خود دارید استفاده کنید. آیا سطح شما Beginner، Intermediate یا Upper است؟  هر کتابی دارای تمامی سطوح یک زبان است ولی شما باید مناسب ترین را از بین این تعداد تنوع برای خود پیدا کنید.

 

 • گروه سنی: برخی از کتب فقط برای گروه سنی کودکان انتشار یافته اند که شامل عکس و آهنگ های کودکانه هستند. پس بهتر است به دنبال کتب مناسب رده سنی خود باشید.

 

 • اهداف: باید لیستی از تمامی اهدافی که برای خواندن این کتاب دارید دربیاورید. برای مثال آیا هدفتان این است که بیان بهتری پیدا کنید یا فقط می‌خواهید دایره لغات خود را افزایش دهید؟ پس بهتر است در ابتدا هدف خود را مشخص کنید.

 

 

6 تا از بهترین کتب زبان برای یادگیری آلمانی:

 

1. Menschen

این مجموعه یک سری کتاب برای افرادی است که می خواهند از پایه _به کمک آشنایی با زندگی افراد آلمانی_ به یادگیری ترغیب شوند. هر کتاب شامل 24 فصل داستان محور به همراه یک بخش دیکشنری تصویری برای آموزش لغات جدید است. بیشتر بخش ها شامل آهنگ، فیلم، تمرین و بازی است تا فهم مطالب آسان تر شود.

 

 

2. The Everything Learning German Book

این کتاب برای افرادی مناسب است که به تازگی شروع به یادگیری این زبان کرده اند و میخواهند عبارات پایه مثل: «قیمت این جنس چقدر است؟» و «من یک لیوان آب میخواهم لطفا» را یاد بگیرند و استفاده کنند.

نقطه قوت این کتاب دارا بودن CD برای تقویت تلفظ و مهارت شنیداری شماست. شما با گوش دادن به این سی دی متوجه شوید افراد بومی به چه صورت کلمات را بیان می کنند.

 

3. Living German

شما میخواهید زبان آلمانی یاد بگیرید تا به وسیله آن در کشوری زندگی کنید پس در واقع شما قرار است زبان آلمانی را زندگی کنید و اینجاست که این کتاب نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. این کتاب برای این است که شما با دانش آلمانی خود مواجه و زندگی کنید به جای اینکه مدام درگیر مکالمات و جملات پیچیده شوید. قرار نیست با تک تک مکالمات خود وارد جنگ شوید و سعی کنید مدام لغات خود را اصلاح کنید.

 

این کتاب یک ساختار سنتی دارد که شما اصول گرامری را یاد میگیرید، مهارت ترجمه به دست میاورید و لغات را تمرین میکنید. با تمرین هایی که در کتاب موجود است می توانید سطح یادگیری خود را بسنجید.

 

نکته مهم در مورد این کتاب این است که شامل مثال های رایج و روزمره است و شما را به راحتی در موقعیت مورد نیاز برای یادگیری قرار می دهد.

 

4. German Made Simple

اگر فردی خودخوان هستید این کتاب برای شما بهترین گزینه برای یادگیری زبان آلمانی است. هرچند روند کتاب ساده است ولی یادگیری شما با سرعت بیشتری انجام می شود.

 

این کتاب شامل تعداد زیادی بخش Reading است که باعث می شود شما در این مهارت پیشرفت کنید و همچنین بخش های Pronunciation مفیدی دارد که در بیان درست کلمات به شما کمک می کند.

 

این کتاب برای افرادی که قصد سفر به کشورهای آلمانی زبان دارند، نیز بسیار مفید است.

 

5. Hammer’s German Grammar and Usage

این کتاب برای افرادی که سطحشان Advanced است توصیه می شود. این کتاب نگاه عمیقی به گرامرهای سطح Intermediate تا Advanced دارد. مثال های گرامری این کتاب از مکالمات روزمره برگرفته شده است. کتاب دارای ساختار منظمی است تا شما بر اساس شرایطی که دارید از ساختارهای مناسب استفاده کنید.

 

حتی اگر می خواهید Writing بنویسید، این کتاب راهنمای خوبی است زیرا شامل تمامی لغات Formal و Informal مربوط به موضوع شما را داراست.

 

بخش جالب این کتاب حالت برگشت به عقب در دروس است تا مطمئن شود که شما مباحث را به خوبی یادگرفته و استفاده می کنید.

 

6. Living Language German

سطح این کتاب برای همگان از Beginner تا Advanced است پس انتخاب خوبی است تا از کسی که چیزی بلد نیست، به کسی تبدیل شوید که می تواند راحت و روان صحبت کند. این پکیج شامل یک پک سه تایی کتاب و نه عدد CD صوتی و یک سایت آنلاین آموزشی است.

 

این کتاب حاصل 65 سال تجربه است و چهار مرحله دارد:

 

 • ساختن یک زمینه مناسب

 

 • ادامه دادن همراه با اعتماد به نفس

 

 • مرور آنچه یاد گرفته اید

 

 • به دست آوردن هدف

 

7. Learn German with Stories: Cafe in Berlin

 

این کتاب شامل ده داستان برای سطح Beginner است تا باعث ایجاد انگیزه شود. با خواندن این کتاب با زندگی مردم آلمانی نیز آشنا می شوید.

 

کلاس زبان آلمانی

یکی از راه های موثر در یادگیری یک زبان دیگر، ثبت نام در کلاس های خصوصی و گروهی موسساتی است که در تدریس آن زبان خبره هستند. هرچند پیدا کردن موسسه ای که تمامی فاکتورهای یک کلاس زبان خوب را داشته باشد، کار آسانی نیست ولی شما با انجام تحقیق از طریق دوستان یا اینترنت و شرکت در آزمون تعیین سطح موسسات و حتی صحبت رو در رو با زبان آموزان آن موسسات می توانید اطلاعات خوب و مفیدی در مورد روند تدریس آنها به دست آورید و از این طریق بهترین کلاس زبان های آلمانی را پیدا کنید.

 

فاکتورهای یک کلاس زبان آلمانی خوب:

 

همانطور که می دانید تعداد کلاس های زبان روز به روز در حال افزایش است و این باعث سردرگمی افراد در انتخاب می شود.

 

در اینجا می خواهیم به فاکتور هایی که به طور کلی یک موسسه زبان خوب باید داشته باشد، اشاره کنیم:

 

 سیستم امتحان منظم، دقیق و استاندارد در کلاس زبان آلمانی

یک موسسه خوب دارای آزمون های میان دوره و پایان دوره منظم است که دقیقا مطابق با محتوایی است که در طول ترم تحصیلی توسط استاد مجرب آموزش داده شده است. اغلب آزمون های کتب تدریسی استاندارد بوده و برگرفته از صفحات و مطالب کتاب هستند.

 

 ایجاد انگیزه برای زبان آموز

اگر هدف اصلی یک آموزشگاه، آموزش اصولی به همراه ایجاد انگیزه و شادی برای زبان آموزان باشد، برای آنها برنامه های مهیجی مانند ارائه Lecture، جلسات Free Discussion، تماشای فیلم و Game برگزار کرده تا زبان آموزان را از فضای خشک آموزش خارج کند. کلاس زبان   

 

پشتیبانی دائمی در کلاس زبان آلمانی

فردی که اقدام به یادگیری هر زبانی کرده است، خصوصا زبان آلمانی که درصد کمتری از افراد به آن تمایل نشان می دهند، باید پشتیبانی شود تا به نتیجه مورد نظر خود برسد. زبان آموز باید بتواند در صورت کند بودن روند یادگیری یا هر مشکل دیگری با سوپروایزر آن مجموعه صحبت و راهنمایی شود.

آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

 

 منابع آموزشی معتبر کلاس زبان آلمانی

کتبی که برای تدریس زبان آلمانی استفاده می شوند محدود هستند و بسته به Lesson Plan هر آموزشگاهی متفاوت است.

 

اساتید دلسوز و باتجربه در کلاس زبان آلمانی

افرادی که تدریس زبان آلمانی را در یک آموزشگاه انجام می دهند باید به این زبان تسلط خوبی داشته باشند. یک موسسه خوب ترم ها و مدرسان را با تدبیر و بر اساس تجربه ی اساتید تقسیم بندی می کند. حتی اگر استادی تجربه زیادی نداشته باشد در بهترین حالت باید بتواند ترم مورد نظر را به خوبی مسلط شده و تدریس کند. زبان آموزان باید حس پشتیبانی را از جانب استاد خود دریافت کنند تا بتوانند پیشرفت داشته باشند. یک استاد خوب مطالب را به گونه ای آموزش می دهد و مثال های عینی می آورد که زبان آموزان آنها را فراموش نکرده و بتوانند در شرایط مناسب استفاده کنند.

 

جو و فضای مناسب یادگیری در کلاس زبان آلمانی

یک موسسه خوب باید دارای جو مثبت و افراد خوشحال باشد. زبان آموزان، اساتید و پرسنل باید همگی دارای انرژی مثبت باشند تا یادگیری شما به بهترین نحو ممکن اتفاق بیفتد. فضای ترسیم شده باعث کاهش استرس و نگرانی زبان آموزان شده و حس اعتماد و اطمینان از رسیدن به هدف افزایش می دهد.

 

علاوه بر آن، محیط آموزشگاه، فضا و ظرفیت کلاس، سر و صدای تلفن و افراد نیز از عواملی است که در بازدهی یادگیری افراد نقش بسزایی دارد. اگر ظرفیت افراد شرکت کننده در کلاس زیاد و اتاق موردنظر سیستم تهویه مناسبی نداشته باشد این عامل در یادگیری افراد و حس راحتی اثر خوبی ندارد.

 

 

برخورد مودبانه و دوستانه پرسنل

اگر افرادی که پرسنل اصلی یک موسسه هستند رفتار خوبی با شما نداشته باشند و به سوالات شما پاسخ مناسبی ندهد، پس قطعا به هدف و روند آموزش شما نیز در آن موسسه اهمیت داده نخواهد شد. وظیفه اصلی پرسنل یک آموزشگاه خوب، راهنمایی دلسوزانه و مناسب با شرایط فرد مراجعه کننده است.

 

امکانات به روز برای افزایش یادگیری در کلاس زبان آلمانی

موسسه ای که از امکانات جدید آموزش مثل ویدیو پروژکتور، اسلایدها و فیلم های آموزشی، فایل های صوتی مرتبط ولی خارج از کتب آموزشی و کتب متفرقه برای افزایش یادگیری افراد زبان آموز استفاده می کند قطعا جایگاه بهتری داشته و کمک بیشتری در افزایش یادگیری افراد انجام می دهد.

 

 

در این مقاله به تمامی مواردی که شما برای یادگیری زبان آلمانی نیاز دارید پرداختیم تا بتوانیم شما را در انتخاب زبان خارجی مورد نظرتان برای یادگیری یاری دهیم.

 

   دوره‌ی آنلاین زبان 

 

محتوای این مطلب