کلاس زبان فرانسوی

French Language Class

 

اگر قصد شرکت در کلاس زبان فرانسوی دارید و سوالات زیادی در ذهنتان شکل گرفته است، این مقاله را از دست ندهید!

زبان فرانسوی جزو 5 زبان اول دنیاست و در کنار زبان های انگلیسی، عربی، آلمانی و … قرار دارد. ممکن است تصور اولیه ی خیلی از افراد این باشد که زبان فرانسه تنها در کشور فرانسه صحبت می شود، اما اینطور نیست! در سرتاسر جهان و در هر 5 قاره، حدودا 136 میلیون نفر به زبان فرانسوی صحبت می کنند. در کشورهای مختلفی مانند کانادا، بلژیک، سوییس، لوکزامبورگ و … به زبان فرانسه صحبت می شود.

ریشه‌ی زبان فرانسوی

در مورد ریشه‌ی زبان فرانسوی باید گفت که زبان فرانسه یک از زبان رومی از خانواده ی زبان های هند و اروپایی است. زبانی که  در ابتدا در کشور فرانسه استفاده میشد، زبان لاتین  بود و زبان فرانسه بین قرون 9 تا 14 میلادی در کشور فرانسه رایج شد. هم اکنون نیز ریشه ی بسیاری از کلمات فرانسوی از لاتین گرفته شده است. در واقع شما با یادگیری زبان فرانسه می توانید به راحتی دیگر زبان های لاتین مثل ایتالیایی، اسپانیولی، رومانیایی و … را هم یاد بگیرید.

الفبای فرانسه بر اساس الفبای لاتین نوشته شده است و شامل 26 حرف ساده است. البته علاوه بر حروف ساده، حروف زبَرنشانه‌دار و حروف ترکیبی هم در این الفبا وجود دارد. جالب است بدانید در فرانسوی همه ی کلمات جنسیت مذکر یا مونث دارند. اسامی مونث با حرف تعریف la و اسامی مذکر با حرف تعریف le بیان می شوند. از حرف تعریف les نیز زمانی استفاده می شود که اسامی جمع بسته شوند.

فرانسوی، زبان هنر

علاوه بر آنچه که گفتیم، زبان فرانسه زبان بین المللی هنر های تصویری و تجسمی مثل تئاتر، رقص، معماری، طراحی و مد، سینما، شعر و ادبیات و … است. بنابراین آموختن زبان فرانسه به این معناست که شما با دانستن فرانسوی به نسخ اصلی بهترین شاهکارهای ادبی، سینمایی و ادبی فرانسوی دسترسی خواهید داشت.

در حال حاضر در سازمان های مختلفی از جمله صلیب سرخ، اتحادیه اروپا، یونسکو، سازمان ملل، کمیته بین المللی المپیک و ناتو، زبان فرانسوی زبان رسمی به حساب می آید. زبان فرانسه یکی از محبوب ترین زبان های دنیاست و افراد زیادی به دنبال یادگیری این زبان هستند. در ایران این زبان بعد از زبان انگلیسی بیشترین متقاضی را برای یادگیری دارد. دلایل مختلفی باعث شده است مردم ایران و جهان به این زبان علاقه پیدا کرده و به دنبال یادگیری آن باشند.

جالب است بدانید در دوره ی قاجار زبان فرانسه یکی از درس های تحصیلی برای دانش آموزان ایرانی بوده است! علت این موضوع روابط بین ایران و فرانسه در آن دوره بوده است.

 

مزایای تحصیل در فرانسه

یکی از بهترین نظام های آموزشی در جهان متعلق به فرانسه است. فرانسه برای تمامی مقاطع و همه ی رشته ها، دانشکده ها و کالج های تخصصی و معتبری دارد. طبق آمار های موجود، بیشتر از هشتاد درصد دانشجویان خارجی از کیفیت آموزشی  دانشگاه ها و کالج های فرانسه رضایت کاملی دارند و تحصیل در فرانسه را به بقیه افراد توصیه می کنند. در ادامه مهم ترین دلایل تحصیل در کشور فرانسه را توضیح می دهیم.

 

سطح آموزش عالی در فرانسه بالاست

دولت فرانسه برای علم و علم آموزی اهمیت بسیار زیادی قائل است. تا آنجا که هر سال بودجه ی زیادی را به آموزش اختصاص می دهد. فرانسه دارای رتبه ی ششم در آخرین رتبه بندی موسسه QS برای نظام های آموزش عالیست. جالب است بدانید بیش از 40 درصد دانشجویان مقطع دکترا در فرانسه، غیر فرانسوی هستند. این امر نشان دهنده ی این است که فرانسه جایگاه علمی بالایی دارد. علاوه بر این از بین 72 مدال فیدلز که برترین جایزه ی ریاضی جهان است، 12 مدال به ریاضی دان های فرانسوی اهدا شده است.

در فرانسه مثل همه ی کشور های اروپایی آموزشی عالی در مقطع دانشگاهی در 3 سطح ارائه می شود. دوره ی لیسانس یا کارشناسی در فرانسه حدودا سه سال، دوره ی فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد حدودا دو سال و دوره ی دکترا چیزی حدود 3 تا 5 سال زمان می برد.

 

هزینه های تحصیل در فرانسه کم است

امکان تحصیل رایگان تا سال 2019 در دانشگاه های دولتی فرانسه وجود داشت. اما قوانین تغییر پیدا کرد! از سال تحصیلی 2020 دانشجویان بین المللی موظف به پرداخت شهریه هستند. البته این هزینه ی جدید چندان زیاد نیست.

 

در فرانسه کمک‌هزینه مسکن وجود دارد

دولت فرانسه به دانشجویانی که نیاز مالی داشته باشند کمک هزینه مسکن اعطا می کند. این کمک هزینه تقریبا 40 درصد از هزینه ی مسکن دانشجویان خارجی در این کشور را تامین خواهد کرد.

 

اقتصاد قدرتمند فرانسه

رتبه اول اروپا در سرمایه گذاری در بستر تولید و ساخت، رتبه چهارم جهان در صادرات و  رتبه دوم تولید ناخالص داخلی، باعث شده است فرانسه رتبه ششم اقتصاد جهان را داشته باشد. نزدیک به 30 شرکت از 500 شرکت بزرگ و پیشتاز دنیا متعلق به فرانسه است. علاوه بر همه ی این ها فرانسه بستر مناسبی برای کار های نو و کارآفرینی به حساب می آید.

 

فرانسه، کشور هنر و زیبایی!

فرانسه نزدیک به 2000 هزار سینما، 8000 هزار موزه، 41 اثر فرهنگی تاریخی ثبت شده در سازمان یونسکو و 16 برنده نوبل ادبی دارد. این آمار شگفت انگیز است! فرانسه کشوری سرشار از زیبایی و هنر است. جالب است بدانید موسسه منابع انسانی Mercer در سال 2007 در گزارشی کشور فرانسه را بهترین کشور جهان برای زندگی معرفی کرد. این موسسه هر سال طبق 39 شاخص مختلف وضع زندگی در شهرها و کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار می دهد.

 

چند قدم بسیار موثر برای موفق شدن در یادگیری زبان فرانسه 

برای یادگیری هر  چیزی، راه هایی وجود دارد تا بتوان آن را بهتر، سریع تر و مفیدتر یاد گرفت. در مورد زبان فرانسه نیز به همین صورت است. در ادامه قصد داریم برای شما راه های مختلفی را توضیح بدهیم که به کمک آن ها می توانید زبان فرانسه را بهتر و موثرتر یاد بگیرید.

قدم اول: یک فرانسه ی کوچک بسازید!

برای درگیر شدن با زبان فرانسه، لزومی ندارد حتما در کشور فرانسه یا دیگر کشور های فرانسوی زبان زندگی کنید. بلکه شما می توانید در هر جایی خودتان را در معرض زبان فرانسوی قرار بدهید و به نوعی برای خودتان یک فرانسه بسازید اما در مقیاس بسیار بسیار کوچک تر!

برای مثال می توانید:

  • در شبکه های اجتماعی فرانسوی زبان هم به دنبال دوستانی که به زبان فرانسه صحبت می کنند بگردید. طبعا با صحبت کردن با افراد بومی زبان فرانسه، زبان فرانسوی شما قوی تر می شود.    
  • فرانسه سینمای بسیار جذابی دارد بخصوص اگر اهل دیدن فیلم های تاریخی و عاشقانه باشید! فیلم ها و شبکه های فرانسوی زبان را از دست ندهید. علاوه بر این شنیدن موزیک ها و رادیوی فرانسوی را هم به هیچ عنوان از دست ندهید! همه ی این ها به شما کمک می کنند هر چه بیشتر در فضای فرانسوی زبان غوطه ور شوید.

 

  • تنظیمات گوشی موبایل و لپ تاپ یا کامپیوترتان را به زبان فرانسه تغییر بدهید. این کار هم مثل دیگر توصیه هایی که گفتیم باعث می شود محیط اطراف شما به شدت فرانسوی شود!

 

قدم دوم: عشق و انگیزه تان را تقویت کنید!

برای یاد گرفتن هر چیزی، مهم ترین چیزی که باعث می شود شما مسیرتان را ادامه بدهید عشق، علاقه و انگیزه ی شماست! اگر شما انگیزه ی کافی برای یاد گرفتن چیزی نداشته باشید، در مواجهه با اولین فراز و نشیب، حتما آن را رها خواهید کرد.

در مسیر یادگیری زبان فرانسه روزانه چندین بار به خودتان یادآوری کنید برای یادگیری این زبان به اندازه ی کافی قوی هستید و در این راه خسته نخواهید شد. دلایلی را که برای آن ها تصمیم گرفته اید زبان فرانسوی بخوانید برای خودتان مرور کنید. این کار باعث می شود انگیزه ی شما برای یاد گرفتن زبان فرانسوی تقویت شود.

 

قدم سوم: اصلا خجالت نکشید!

برخی افراد از حرف زدن در جمع با صدای بلند به طور کلی خجالت می کشند، چه برسد اگر قرار باشد به اینکه قرار باشد به یک زبان خارجی صحبت کنند! اما باید بدانید این احساسات منفی باعث می شود شما نتوانید در مسیر یادگیری زبان فرانسوی تان پیشرفت کنید. بنابراین حتی اگر نمی توانید کلمات و جملات زیادی را به درستی ادا کنید اصلا خجالت نکشید.

باید بدانید که به مرور تلفظ و جمله بندی تان بهتر می شود. پس به ترس‌تان غلبه کنید و زبان فرانسه تان را بهبود ببخشید! طبعا ترسیدن باعث می شود نتوانید صحبت کنید اما وقتی ترس‌تان را کنار بگذارید صحبت کردن هم برایتان راحت شده و ایراد ها و همچنین نقاط قوت اسپیکینگ‌تان هم مشخص خواهد شد.

 

قدم چهارم: دیکشنری فرانسوی خودتان را خلق کنید!

دیکشنری مخصوص به خودتان، دیکشنری‌ای حاوی کلمات و عبارت هایی است که مربوط به شخص شماست! نوشتن و داشتن چنین لغت نامه ای به شما کمک می کند بتوانید بر روی کلمات و عبارت های مربوط به خودتان به زبان فرانسه متمرکز شوید.

پیشنهاد ما به شما این است که در این لغت نامه شخصی، اطلاعاتی از قبیل محل زندگی تان، ملیت‌تان، شغل‌تان، فعالیت های تفریحی مورد علاقه تان، فعالیت های هنری و ادبی مورد نظرتان و …. جا بدهید.

 آزمون ماک آیلتس        دوره آیلتس

قدم پنجم: سعی کنید با افراد Native گفت و گو کنید

به سراغ افراد فرانسوی زبان بگردید و با آن ها دوست شوید! کشور ما جاذبه های توریستی فراوانی دارد و توریست های فرانسوی زبان بسیاری هم در بین کسانی که به ایران سفر می کنند، وجود دارد. می توانید با آنها وارد مکالمه شوید و حتی دوستی تان را ادامه دار کنید! البته لزومی ندارد که این دوستی حتما به شکلی حضوری باشد! می توانید به صورت آنلاین و در شبکه های اجتماعی مختلف نیز افراد فرانسوی زبان بسیاری را در سرتاسر جهان پیدا کنید.

 

قدم ششم: سعی کنید مکالمه های واقعی داشته باشید

مکالمه داشتن چیزی فراتر از به زبان آوردن یا نوشتن چند جمله ساده و سطحی است. فرض کنید فردا صبح وقتی سرکارتان حاضر می شوید، همکارتان را در حال گریه کردن ببینید! در این حالت ممکن است چه صحبتی بین شما رد و بدل شود؟ برای مثال:

خوبی؟

_نه !

چه شده؟

_تصادف … برادرم!

طبعا در زبان فارسی کمتر پیش می آید چنین مکالمه ی خشک و بی فایده ای با شخصی داشته باشید. اما جالب است بدانید اغلب وقتی می خواهیم به زبان خارجی صحبت کنیم دقیقا به همین شکل حرف می زنیم و از گفت و گو های واقعی دوری می کنیم.

حالا سعی کنید شرایط ملتهب بالا را در یک مکالمه ی واقعی بگنجانیم:

+اوه خدای من! چه اتفاقی افتاده!؟ چرا داری گریه می کنی؟

_بردارم دیشب تصادف بدی کرده. ماشینش کاملا داغون شده و ستون فقراتش به شدت آسیب دیده!

+وای چه وحشتناک! الان در چه حالتیه؟ به هوش اومده یا نه؟ به سرش هم ضربه ای وارد شده؟

_نه خدارو شکر سرش اصلا آسیب ندیده و در حال حاضر هوشیاری شو به دست آورده.

+ باز هم جای شکرش باقیه. امیدوارم حالش به زودی خوب شه. هر کمکی از من ساخته است حتما بگو….

 

بسیار خب! همانطور که مشاهده می کنید فرق بین این دو مکالمه از زمین تا آسمان است! شما باید سعی کنید مکالمه های فرانسوی تان هم دقیقا به همین شکل پر از جزئیات و محتوا باشد. هر قدر مکالمه های فرانسوی شما واقعی تر باشند گفت و گو های شما کیفیت بهتری پیدا خواهند کرد. در نتیجه شما بهتر و سریع تر به زبان فرانسه مسلط خواهید شد.

 

قدم هفتم: تمرکزتان را بر روی سختی های زبان فرانسه نگذارید

هر زبانی سختی ها و آسانی ها مخصوص به خودش را دارد. اما اگر شما قرار باشد بر روی جنبه های سخت یک زبان تمرکز کنید، یادگیری آن برایتان سخت تر و سخت تر خواهد شد. 

بنابراین سعی کنید بر جنبه های راحت زبان فرانسه متمرکز شوید. برخی از این جنبه ها عبارت اند از:

 

  • داشتن لغات متعدد بسیار با زبان فارسی و انگلیسی
  • استفاده کردن از الفبای لاتین
  • استفاده از دو جنس مذکر و مونث در اسامی (بر خلاف زبان آلمانی که اسامی سه جنس مذکر، مونث و خنثی دارند)
  • نداشتن حالت‌های فاعلی، مفعولی و غیره (بر خلاف زبان روسی)

 این نکات را هنگام یادگیری زبان فرانسه به خاطر داشته باشید تا یادگیری این زبان برایتان راحت تر شود.

 

سه کتاب و متد معتبر و جذاب آموزش زبان فرانسوی

 

Le neuvoux taxi متد

Le neuvoux taxi از متدهای جذاب و معتبر آموزش زبان فرانسوی است که در سه جلد مختلف طراحی شده است. این متد برای کسانی که قصد مهاجرت به کشورهای فرانسوی زبان را دارند، بسیار مناسب است. از این متد هم برای نوجوانان و هم برای بزرگسالان می توان استفاده کرد. هر یک از جلد های این متد در بر دارنده ی یکی از سطح های بین المللی (A1/A2-B1/B2-C1/C2)  آموزش زبان است.

زبان آموزان طبق این متد در کلاس درسی خود نقش اصلی را ایفا کرده و به فعالیت های کلاسی می پردازند.

این مجموعه ی فوق العاده زبان فرانسه را از سطح مبتدی و مقدماتی تا سطح پیشرفته به شکلی موثر به داوطلبان آموزش خواهد داد. به طوری که داوطلب با پایان رساندن کتاب اول نه تنها قادر است راحت و روان صحبت کند، بلکه می تواند به زبان فرانسه نامه بنویسد، متون نه چندان راحت فرانسوی را متوجه شود و از مکالمات نسبتا سخت فرانسوی سر در بیاورد!

 

ÉCHO متد

متدÉCHO  به پنج جلد و پنج سطح مختلف تقسیم بندی می شود  (A1 – A2 – B1 vol.1 – B1 vol.2 – B2)این کتاب برای اولین بار در سال 2010 توسط یکی از معتبر تر مراکز نشر فرانسه یعنی CLÉ INTERNATIONAL منتشر شد.

جلد اول متد ÉCHO یعنی کتاب  A1 شامل همه ی مباحث و مکالمات روزمره ایست که برای زبان آموزان مبتدی مناسب است. در جلد دوم این متد یعنی ÉCHO A2 زبان آموزان می توانند تا حد بسیار زیادی از پس نیاز های حرفه ای خود در زبان فرانسه بر بیایند.

دانشجویان با اتمام کتاب سوم یعنی B1 vol.1 در زبان فرانسه عمومی بی نیاز خواهند شد و به شکلی حرفه ای به مکالمات فرانسوی تسلط پیدا خواهند کرد.

کتاب B1 vol2. برای کسانی است که تمایل دارند اصول نگارشی و سطح مکالمه های زبان فرانسه را در حوزه ی پیشرفته  ای دنبال کنند. کتاب آخر یاB2  که برای تکمیل مهارت های بسیار پیشرفته و تخصصی زبان شناختی زبان فرانسوی طراحی شده است و در انتهایی ترین سطح این متد از آن استفاده می شود.

 

Alter Ego متد

یکی از نوین ترین متد های آموزش زبان فرانسه، متد Alter Ego است که در Alliance Francoise پاریس ( از موسسات قدیمی و معروف آموزشی فرانسه) تدریس می شود.

این متد که برای آموزش فرانسه به بزرگسالان طراحی شده است، به 5 جلد تقسیم می شود و از سطح مبتدی تا پیشرفته را پوشش می دهد.

در این متد استاندارد آموزشی اروپا (CECR) در نظر گرفته شده است که طبق آن زبان فرانسوی با به کارگیری سه مهارت آموزش، یادگیری و تجربه آموزش داده می شود. این متد نیازمند مدرس و معلم است و نمی توان به تنهایی و به شکل خود آموز از آن استفاده کرد. کتاب Alter ego1 شما را به سطح A1، کتاب Alter ego2 شما را به سطح A2، کتاب Alter ego3 شما را به سطح B1، کتاب Alter ego4 شما را به سطح B2 و کتاب Alter ego5 شما را به سطح C1, C2 می رساند.

 

بهترین کلاس زبان فرانسوی چه ویژگی هایی دارد؟

با همه ی صحبت هایی که تا اینجا شد ممکن است همچنان برای شما جای سوال باشد که واقعا کجا برای آموزش زبان فرانسه بهتر است و کدام کلاس، کلاس زبان فرانسوی مناسب تریست!؟ در ادامه سعی کرده ایم به این سوال پاسخ بدهیم:

 

یک کلاس زبان فرانسوی خوب، همه ی جنبه های زبان را در نظر می گیرد اما مکالمه محور است

درست است که هیچ یک از جنبه های زبانی بر دیگری برتری ندارد، اما در دنیای امروز مکالمه در هر زبانی حرف اول را می زند. بنابراین در یک کلاس زبان فرانسوی خوب تلاش می شود بر روی مکالمه ی درست و اصولی شما کار شود.

 

در یک کلاس زبان فرانسوی خوب، تعیین سطح به درستی انجام می پذیرد

مانند زبان انگلیسی، تعیین سطح زبان فرانسه هم اهمیت بالایی دارد. اگر شما قبلا با این زبان آشنایی داشته باشید و بخواهید دوباره در کلاس زبان فرانسه شرکت کنید، قدم اول یک تعیین سطح درست و اصولی است که سطح فعلی زبان شما را نشان بدهد. اگر در جایگاه زبانی درست خودتان قرار نگیرید طبعا گمراه خواهید شد و آموزش دادن غیر منطبق فایده ای برایتان نخواهد داشت.

 

برخورد مناسبی با متقاضی دارد، چه ثبت نام انجام پذیرد و چه انجام نپذیرد

متاسفانه در برخی موسسات شاهد این هستیم که پرسنل چه در پشت تلفن و چه در مراجعه حضوری، برخورد خوبی با مراجعان ندارند. از طرف دیگر بعضی موسسات دیگر تا زمانی که با آن ها تماس می گیرید و از آن ها مشاوره می خواهید با نهایت احترام با شما برخورد می کنند، اما همین که به هر دلیلی ( مثل مداخله تایم کلاس با تایم کارتان) از ثبت نام منصرف می شوید، به شکلی طلبکارانه با شما برخورد می کنند! یک سری دیگر از موسسات هم وجود دارند که با دریافت شماره ی شما تصور می کنند موظفند هر روز به شما زنگ بزنند و شما را مجاب به ثبت نام کنند! و به این شکل مزاحم متقاضی می شوند.

 

در کلاس زبان فرانسوی خوب، کیفیت آموزشی اولویت دارد نه پول!   

متاسفانه طی سال های اخیر موسسات زیادی به وجود آمدند که  هدف شان فقط و فقط کسب درآمد بود نه آموزش! طبعا وقتی دغدغه ی شخص یا موسسه‌ای صرفا مالی است و نه فرهنگی و آموزشی، خروجی کار نیز چنگی به دل نخواهد زد. چرا که در این مسیر تمام فکر و ذکر اشخاص سود بردن و کسب درآمد است و در این راه از هیچ روشی_حتی راه و روشی که به ضرر زبان آموزان است_ چشم پوشی نخواهند کرد!  

 

در یک کلاس زبان فرانسوی خوب بهترین مدرس ها وجود دارند

یک موسسه خوب سعی می کند بهترین معلم ها را در مجموعه ی خود جمع کند تا بهترین بهره را از دانش، سواد و توان آن ها ببرد و به بهترین شکل ممکن بتواند از آن ها بهره ببرد. متاسفانه بسیاری از موسسات از مدرسان متوسط رو به پایین و ضعیف استفاده می کنند تنها به این علت که به این مدرس ها دستمزد کمتری بپردازند! اما یک کلاس زبان فرانسوی خوب از بهترین معلمان زبان فرانسوی بهره می برد و به کمک این مدرسان می تواند خدمات آموزشی خوبی را به متقاضیان آموزش زبان فرانسه ارائه کند.     

 

   دوره‌ های آنلاین زبان

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی

محتوای این مطلب