سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس

3048 بازدید

معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس

Grammatical Range & Accuracy in IELTS Writing

درستی و گستردگی گرامری در رایتینگ آیلتس

 

 

در این مقاله اکسیری می خواهیم با شما راجع به معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس یا Grammatical Range & Accuracy در نگارش رایتینگ تسک 1 و تسک 2 ماژول های آکادمیک و جنرال ترینینگ آزمون آیلتس صحبت کنیم. اگر داوطلب شرکت در دوره آیلتس یا آزمون آیلتس هستید خواندن این مبحث مهم را از دست ندهید!

 

معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس

 

 

Grammar Accuracy در معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس

 

همانطور که در مبحث Vocabulary هم گفتیم، Accuracy فاکتور مهم تری نسبت به Range است و اگر Production‌ شما Accurate یا درست نباشد گستردگی آن مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. بنابراین در ابتدا با Accuracy شروع می کنیم.

 

آیتم اول معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس: Producing correct sentence structures (whether simple or complex)

مهم نیست که جملات شما ساده یا پیچیده هستند. در هر حالت باید از نظر ساختاری و دستوری درست باشند. این اولین نکته ای است که ما در Grammar Accuracy عنوان می کنیم.

 

آیتم دوم معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس: Using structures conceptually correct in context

با توجه به Context، متن شما، مفهوم و پیام آن و جایی که استفاده می شود، ساختاری که به کار می برید باید از نظر مفهومی و کاربردی درست استفاده شود. برای مثال شما ممکن است از نظر ساختاری Present perfect را به درستی استفاده کنید اما آیا معنایی را که باید می دهد؟ آیا در جای مناسب استفاده شده است؟ 

 

برای مثال در حالتی که شما یک past finished action داشته باشید یعنی کاری که در گذشته اتفاق افتاده و تمام شده است، قرار نیست از Present perfect استفاده کنید. در این حالت می توانید از گذشته ساده یا Past simple استفاده کنید. پس نمی توانید بگویید I have been to china last year چرا که غلط است. در این مثال Present perfect شما درست است اما Conceptually آن را اشتباه استفاده کرده اید.

 

جملات صحیح این مثال می تواند I was in China last year یا I have been to china twice یاI have been to china once باشد. به این صورت به شکل conceptually درست است.

 

آیتم سوم: Proper tense, voice and mood

در نوشتارتان Tense ،Voice و Mood درست داشته باشید. Tense ها در زبان انگلیسی 12 تا هستند از حال ساده تا آینده کامل استمراری. Voice ها یا اکتیو هستند یا پسیو. Mood ها هم 4 تا هستند: سوالی، امری، خبری و پرسشی. ما تمام این مباحث را در iGram اکسیر گرامر انگلیسی توضیح دادیم. اکسیر آن را تهیه کرده و به خوبی یادش بگیرید.

 

آیتم چهارم: Having a precise use of phrases

استفاده صحیح از عبارات.

 

آیتم پنجم: Using punctuation marks correctly

از علائم نگارشی به درستی استفاده کنید. علائم نگارشی بسیار مهم هستند. ما اهمیت آن ها را در اکسیر های مرتبط با Punctuation marks توضیح داده ایم.

 

آیتم ششم: Having standard spaces between each two words

بین هر دو کلمه باید یک Space قرار بگیرد. رعایت این مسئله مهم است. قبل از Punctuation marks یعنی قبل از ویرگول، نقطه، علامت سوال و علامت تعجب Space نمی گذاریم.

 

Grammar Range در معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس 

 

تا اینجا Grammar Accuracy در معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس، یا استفاده صحیح از دستور زبان انگلیسی در آزمون آیلتس را برای شما توضیح دادیم. اما شما برای کسب نمره های بالاتر در آیلتس، باید در گرامرتان Range یا گستردگی و پیچیدگی ایجاد کنید. خب این به چه معناست؟! در آیتم های پیش رو آن را توضیح می دهیم.

 

آیتم اول: Using a variety of grammatical forms (e.g. Empathic structures such as cleft sentences, inversion, double comparatives, perfect modals, causative structure, 2nd and 3rd conditional sentences, etc.)

 

در کتاب iGram بخشی وجود دارد به نام Grammar expanders. یعنی ساختار هایی که می تواند گرامر ما را Expand یا بزرگ کند. باید سعی کنید از این ها در Production تان استفاده کنید. این مفهوم فقط چهار جمله ی ساده در مدال ها و Tenseها نیست. چیزی که خود Assessment criteria ielts.org می گوید، این است که تعداد جملات Complex تان نسبتا زیاد باشد.

 

آیتم دوم: (Having more complex sentences (subordination

 وقتی از جمله ی Complex یا پیچیده استفاده می کنیم، منظورمان استفاده از Subordinator هاست که ترکیب یک  ICو DC است. اینکه بدانید چطور از یک Subordinator به درستی استفاده کنید، حائز اهمیت است و باعث ایجاد گستردگی گرامری می شود.

 

آیتم سوم: Not repeating the same structures 

 

زمانی که جا داشته باید سعی کنید گرامر را هم عوض کنید. این در دسته Paraphrasing Skills شما قرار می گیرد. اینکه بتوانید گستردگی گرامری ایجاد کنید اگر چه که دارید همان مطلب را می گویید یا شاید اینکه از دید دیگری یک Contrast مطرح کنید که به شما اجازه بدهد یک ساختار گرامری متفاوت استفاده کنید، یا چیزی را تصور کنید که بتوانید از modal would یا جملات شرطی استفاده کنید، اینا همه می تواند به شما کمک کند که گستردگی گرامری ایجاد کنید.

 

وقت تمرین است!

 

برگه ی رایتینگ تان را بردارید. بررسی کنید که در این رایتینگ چند ساختار گرامری از نظر تنوع دارید. بررسی کنید که  Grammar Accuracy شما در چه حال است. در کل نوشته تان سه غلط گرامری وجود دارد؟ یا 50 تا !؟ یا شاید هم هیچ!

بعد از چک کردن Accuracy به سراغ Range بروید. بررسی کنید که در رایتینگ شما چند ساختار متنوع است. آیا زمان حال ساده به همراه یک passive voice آمده است؟ یا خیر، گرامر های متنوع و مختلفی در نوشته تان دیده می شود؟ به این ترتیب می توانید Range یا گستردگی گرامرتان را نیز چک کنید.

 

دوره ی آنلاین رایتینگ آیلتس

 

امتیاز شما به این مطلب
https://exiracademy.org/?p=23484
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد معیار GRA در ارزیابی رایتینگ آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.