سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

2968 بازدید

معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

Lexical Resource in IELTS writing task one

 

در این مقاله‌ی اکسیری می خواهیم با شما راجع به معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس آکادمیک و جنرال ترینینگ صحبت کنیم. اگر متقاضی شرکت در آزمون آیلتس باشید، طبعا باید با این معیار آشنایی کنید. ممکن است در صورت حضور در دوره آیلتس در یکی از کلاس های زبان، با این مبحث به طور کلی آشنا شده باشید اما در اینجا قصد داریم این مبحث را به تفضیل برای شما شرح دهیم.

 

در این مطلب ما معیار LR یا Lexical Resource را از دو دیدگاه Vocabulary Accuracy و Vocabulary Range مورد ارزیابی قرار می دهیم. به این معنا که اولا، کلماتی که شما در Production‌ تان استفاده می کنید چقدر درست و به جا هستند. دوما اینکه این کلمات چقدر گستردگی و پیچیدگی دارند.

 

معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

 

 

Vocabulary Accuracy در معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

در ابتدا به سراغ آیتم های Accuracy یعنی دقت، درستی و صحت استفاده از Vocabulary می رویم.

 

آیتم اول معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس: (Using words correctly in context (word choice

کلمه ای که از آن استفاده می کنید باید با توجه به context و متنی می نویسید به جا و درست انتخاب شود. بسیاری از کلمات برای بسیاری از فضاها مناسب نیستند. یا اصلا در آن فضا معنایی ندارند. بنابراین باید در انتخاب کلمات بسیار دقت کنید. شما باید با توجه به context یا مفهوم متن یا فضایی که دارید در آن نوشته ای را produce می کنید، کلمات را به درستی انتخاب کرده و در جای درستی از آن ها کنید.

 

آیتم دوم معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس: (Based on parts of speech, Forming words correctly (word formation

در زبان انگلیسی خیلی وقت ها از یک Root یا ریشه، اسم، فعل، صفت و بقیه ی parts of speech ها را می سازیم. این کار که در حوزه Vocabulary Accuracy به حساب می آید، باید به درستی انجام شود.

برای مثال شما می خواهید از صفت Active یک Noun بسازید. به این عمل Nomination گفته می شود که در اکسیر گرامر انگلیسی راجع به آن صحبت کرده ایم. خب! شما باید بلد باشید صفت Active را تبدیل به Noun کنید که می شود Activation. در واقع ما الان از یک صفت، یک اسم ساختیم. یا اینکه برای مثال باید از خود فعل Act یک Noun بسازیم که می شود Action یا Actor. این word formation باید به درستی انجام شود.

    

آیتم سوم معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس: Conveying precise meaning by smart choice of words

گاهی ممکن است یک کلمه چیزی را مدنظر ماست به درستی انتقال ندهد و معنای آن را دقیق و شفاف نگوید. ما با انتخاب لغات انگلیسی مناسب، در شفاف تر کردن چیزی که می خواهیم به مخاطب انتقال بدهیم، بهتر عمل می کنیم. در این حالت نتیجه ی بهتری هم به دست میاوریم.

برای مثال وقتی شرایطی بد است، کلمه بد شفافیت لازم را ندارد. به عنوان مثال وقتی هوا گرم است، به جای گفتن واژه ی بد، می گوییم It’s warm. یا زمانی که هوا خیلی گرم است می گوییم it is scorching hot .

 یا زمانی که شرایط خوب است به جای اینکه بگوییم It’s very good، یا It’s great، از کلمات شفاف تری استفاده می کنیم. می گوییم It’s hilarious. خوب است چون Funny و خنده دار است. یا می توانیم بگوییم It’s exciting. پس سعی کنید کلماتتان را هوشمندانه انتخاب کنید.

 

آیتم چهارم معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس: Spelling words correctly (both American & British spellings are OK)

استفاده از هر دو Spelling، یعنی American و British مورد قبول است اما شما نباید بین استفاده از این دو در حال نوسان باشید. یعنی نباید دو کلمه را با Spelling آمریکایی بنویسید و دوتای دیگر را British. باید سعی کنید یا کاملا American یا کاملا British باشید.

نکته مهم این است که ممکن است جایی در نوشته تان پیش بیاید که شما این دو Spelling را با هم قاطی کنید، اما مهم تر این است که Spelling درستی داشته باشید.

 

آیتم پنجم (Having register appropriacy (style

حتی در ماژول جنرال ترینینگ در رایتینگ تسک 1 که باید نامه بنویسید، ممکن است لازم باشد یک نامه رسمی یا آکادمیک بنویسید. پس باید حواستان به Style یا Register زبان نوشته تان باشد. بعضی از کلمات Formal هستند بعضی دیگر Informal. اگر حواس‌تان نباشد می تواند برای شما پنالتی به همراه داشته باشد.

ما در یک نامه رسمی از Phrasal verb استفاده نمی کنیم. به این خاطر که Phrasal verb ها عموما  Informal هستند. اما در حالت برعکس اگر نامه شما غیر رسمی یا Informal باشد، قطعا می توانید از Phrasal verb ها که Informal هستند استفاده کنید.

 

آیتم ششم: Having correct patterns or collocations

یک مشکل دیگر متقاضیان آزمون آیلتس این است که Pattern ها یا Collocation هایVocabulary  را به درستی استفاده نمی کنند. مثلا به جای اینکه بگویند Spend money on something می گویند Spend money for something.

ترکیب فعل و حرف اضافه خیلی ساده است اما بسیاری به آن دقت نمی کنند. علت این اتفاق می تواند این باشد که افراد مطالعه ی درستی نداشته اند. یا اینکه در ارزیابی ها بهشان گفته نشده است. یا بهشان گفته شده و به آن توجه نکرده اند. البته ممکن است توجه کرده باشند اما به هر دلیلی Pattern ها را به درستی استفاده نمی کنند. Pattern ها در Vocabulary بسیار حائز اهمیت هستند.

خیلی از افراد این ها را تحت عنوان Collocation می‌شناسند. یعنی کلماتی که Location شان Co است که در کنار هم می‌آیند. برای مثال To wait for some body یا To provide Something for somebody  یا Something for somebody To provide. این ها می توانند فعل و Preposition، فعل و اسم، اسم و اسم، صفت و اسم، فعل و قید و … باشد. Collocation ها دسته های مختلفی دارند. 

استفاده درست از این Pattern ها فوق العاده مهم است. گاهی ممکن است شما بپرسید این ها باید چقدر باشند؟ مقدار و گستردگی این ها در Vocabulary Range قرار می گیرد. در اینجا صحبت ما فقط در خصوص Accuracy است.

 

Vocabulary Range معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

 

بعد از بحث Vocabulary Accuracy به سراغ Vocabulary Range یا گستردگی و پیچیدگی Vocabulary شما در رایتینگ می رویم. البته توجه داشته باشید که Vocabulary Range به شرطی مهم است که Production های شما درست باشد. اگر شما Accuracy نداشته باشید، گستردگی  چندان کاری برای شما نخواهد کرد.

 

معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

 

آیتم اول: Not repeating same words

برای ایجاد گستردگی در Vocabulary الزما قرار نیست از میلیاردها کلمه جدید استفاده کنید! اما همین که کلمات قبلی  را تکرار نکنید و به شکل دیگری با Paraphrase اجازه ندهید یک سری از کلمات مداوم تکرار شوند، در واقع به شکلی دارید Range یا گستردگی ایجاد می کنید.

 

آیتم دوم:Paraphrasing information naturally and flexibly

در Paraphrase کردن، کلمات بسیاری جایگزین می شوند. شما باید بخش های مختلف جمله را عموما با لغت های مختلف و معادل جایگزین کنید. معنا همان معناست اما به بیان دیگر گفته می شود. Paraphrasing در واقع گستردگی Vocabulary شما را نشان می دهد.

 

آیتم سوم: Having higher ranges of vocabulary

شاید vocabulary شما در سطح Upper intermediate باشد، اما موقع استفاده کردن بیشتر در حدPre intermediate باشید و حتی وارد سطح Intermediate هم نمی شوید. شما یاید تلاش کنید که Vocabulary سطح های بالاتر را استفاده کنید.

 

آیتم چهارم: Using higher levels (CEFR B2 and above) of vocabulary

شما باید از سطح B2 یا Upper intermediate استفاده کنید. ما توضیح CEFR را وب سایت مان داده ایم که شما می توانید در وب سایت با آن آشنا شوید. یک چارچوب مشترک در آموزش زبان های اروپایی است که زبان ها را در شش سطح از سطح A1 تا سطح C2 تقسیم بندی کرده است.

 

آیتم پنجم: Using less common words

کار دیگری که می توانید برای افزایش Range کلمات انجام بدهید، این است که از کلماتی که کمتر متداول هستند استفاده کنید. منظور از کمتر متداول بودن یعنی اینکه در سطح های Beginner، Elementary و Per intermediate نیستند.Longman  لیستی شامل سه هزار کلمه متداول در اسپیکینگ و رایتینگ دارد. در اینجا منظور ما این است که از کلماتی استفاده کنید که جزو این سه هزار کلمه نباشد.

 از یک سری کلمه ها که عموما در سطح advanced هستند، استفاده کنید. خیلی وقت ها فیلم تماشا می کنید و می پرسید چرا صحبت های بازیگران فیلم را متوجه نمی شوم در حالی که زبانم خوب است؟ حقیقت این است که بازیگران فیلم دارند از less common words استفاده می کنند. حتما این less common word ها را یاد بگیرید و از آن ها البته با در نظر گرفتن Accuracy در رایتینگ تان استفاده کنید.

 

آیتم ششم: Using idiomatic and colloquial English where appropriate

گاهی اوقات به شرط اینکه مناسب باشد شما می توانید از اصطلاحات عامیانه زبان انگلیسی یا idiomatic and colloquial English در Production‌ تان استفاده کنید تا گستردگی ایجاد شود.

وقت تمرین است!

حالا که خوب با معیار LR آشنا شدید، می توانید بررسی بهتری بر روی Production‌ رایتینگ تان داشته باشید. حال برگه ی رایتینگ‌تان را بردارید خودتون. اگر در آزمون ماک آیلتس شرکت کرده باشید، طبعا ممتحن رایتینگ را برایتان تصحیح کرده باشد.

رایتینگ تان را بررسی کرده و ببینید Range کلمات شما کجا و در چه سطحی است. آیا کلمات تکراری دارید؟ آیا Paraphrase های شما Naturally و Flexibly است؟ آیا Range کلمات شما بر روی B1 یا intermediate مانده یا بالاتر رفته است؟ اگر بالاتر رفته چقدر vocabulary دارید؟ آیا vocabulary شما در کل نوشته بالاست؟ یا تنها دو الی سه کلمه است؟ آیا در Production‌ تان less common words وجود دارد؟ اگر مناسب است idiomatic and colloquial English هم دارید؟ تمامی این این آیتم ها را بررسی کنید.

البته فراموش نکنید که تمامی اینها فقط زمانی ارزشمند است که Accurate باشد. یعنی اگر Production‌ شما درست و صحیح نباشد، گستردگی و پیچیدگی آن اصلا مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. بنابراین Accuracy را فراموش نکنید.

 

1/5 - (1 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=23465
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد معیار LR در ارزیابی رایتینگ تسک 1 آیلتس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.