گفتگوی مودبانه در انگلیسی؛ یا چگونه با بهره‌گیری از ترفندهای گرامری، افکار خود را بیان کنید؟

 

 

گفتگوی مودبانه در انگلیسی چقدر اهمیت دارد؟ آیا صرف دانستن کلمات و گرامر یک زبان، برای صحبت کردن به آن زبان کافیست؟ اگر یک زبان دارای فرمت‌های مختلف است، در چه موقعیت‌هایی باید از آنها استفاده کنید؟

 

روزی در پایان یک کلاس دانشگاه به استادم گفتم: «ممنونم، پدربزرگ!»

بله، درست فهمیدید، به استاد دانشگاهم!

برای چند لحظه، سکوتی معذب کننده فضا را دربرگرفت و من طبعا می‌خواستم که زمین دهان باز کند! پرفسور بیکر یکی از اساتید محبوبم بود و من و دوستانم گاهی از روی محبت، او را «پدربزرگ» صدا می‌زدیم. با این حال، خطاب خود او با این کلمه، معنای کاملا متفاوتی داشت!

سرانجام معذرت‌خواهی کرده و او را با عنوان درستش صدا زدم، سپس فورا از کلاس فرار کردم.

 

در بهترین حالت، استفاده از فرمت غیر رسمی زبان در یک موقعیت نامناسب، تنها ناخوشایند است. در بدترین حالت، چنین بی‌ادبی‌هایی می‌تواند شغل یا مدرک تحصیلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، در روند آموزش زبان انگلیسی بسیار مهم است که بدانید این زبان دارای کاربردهای رسمی و غیررسمی است. همچنین، دانستن چگونگی استفاده از گفتگوی مودبانه در انگلیسی برای دوری از موقعیت‌های ناخوشایند، باعث موفقیتتان در زندگی کاری و حرفه‌ای می‌شود.

 

در این مقاله خواهید آموخت که در گفتگوی مودبانه در انگلیسی از چه دستور زبان و کلماتی استفاده می‌شود. با رعایت نکاتی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، قادر خواهید بود که بدون تکرار اشتباهاتی از قبیل خطاب استادتان با کلمه «پدربزرگ»، مسیر آموزش زبان را طی کنید.

 

گفتگوی مودبانه در انگلیسی

 

آیا گفتگوی مودبانه در انگلیسی واقعا اهمیت دارد؟

اصلا چرا نیاز داریم که شکل مودبانه زبان انگلیسی را بیاموزیم؟ آیا نمی‌توان در تمام فضاها و موقعیت‌ها از یک فرمت از زبان استفاده کرد؟

 

در قدم اول، بهتر است بدانید که رعایت گفتگوی مودبانه در انگلیسی، نشانه‌ای از ادب و احترام‌گذاری شماست. زمانی که در محیط کاری خود هستید، زمانی که در مدرسه یا دانشگاه حضور دارید یا در یک جلسه رسمی با افراد دیگر، باید شکل رسمی زبان را به کار ببرید. این کار به شما کمک می‌کند تا باعث آزار کسی نشده و یک فرد کاملا حرفه‌ای و مراقب به نظر برسید.

 

در مقابل، به کار بردن انگلیسی غیر رسمی در یک موقعیت رسمی، شما را یک فرد بی‌ادب و گستاخ معرفی می‌کند.

در نهایت، اگر قصد سفر به کشوری را دارید که مردم آن به زبان انگلیسی حرف می‌زنند، آموختن شکل مودبانه زبان بسیار مهم است، به هر حال، شما که نمی‌خواهید همسفران و افراد دیگر را با رفتار خود برنجانید!

 پلتفرم تلکس

روش‌های عملی برای آموختن گفتگوی مودبانه در انگلیسی

دقیقا چطور می‌توان شکل رسمی و مودبانه انگلیسی را یاد گرفت؟ احتمالا شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر، برخی اصول اولیه مثل گفتن « please» یا « thank you» را بلد هستید، اما مودب بودن، چیزی بیشتر از به کار بردن این اصطلاحات است.

 

یک روش این است که از اشتباهات خود درس بگیرید، به این معنا که اگر شخصی عنوانی دارد، مانند Professor ،Doctor ،Mr. ،Ms یا Mrs. همیشه از همین عنوان برای صدا زدن آنها استفاده کنید! از سوی دیگر، در محیط کار یا در برخورد با شخصی دارای پرستیژ اجتماعی، هرگز نباید افراد را با نام کوچک آنها صدا بزنید، مگر این که خودشان از شما درخواست کنند.

 

با مشاهده ویدیوهای مختلف که در اینترنت موجود هستند نیز می‌توانید شکل رسمی زبان انگلیسی را تا حد خوبی بیاموزید. یک راه دیگر پیشرفت در این مسیر، تماشای فیلم‌ها و سریال‌هایی است که جریان آنها در مدرسه یا محیط کار می‌گذرند، از قبیل:

 

ضمن لذت بردن از این فیلم‌ها، توجه کنید کاراکترهای آنها چه زمانی از گفتگوی مودبانه در انگلیسی استفاده می‌کنند و چه زمانی از شکل غیر رسمی. در نهایت، با گوش دادن به صحبت‌های افراد دیگر در محیط کار و کلاس دانشگاه نیز می‌توانید چیزهای زیادی را درباره شکل رسمی زبان بیاموزید. با ادامه این مقاله همراه باشید تا ترفندها و دستورالعمل‌هایی را برای استفاده از شکل رسمی و مودبانه زبان انگلیسی در اختیار شما قرار دهیم.

خودآموز آیلتس

چگونه با بهره‌گیری از ترفندهای گرامری انگلیسی، به شکل مودبانه و رسمی صحبت کنید؟

در این قسمت قرار است با هفت متد برای به ‌کارگیری دستور زبان برای ایجاد گفتگوی مودبانه در انگلیسی آشنا شوید. دانستن و رعایت این نکات به شما کمک می‌کنند تا از حضور در هر موقعیت و مکانی، جان سالم به در ببرید!

 

به جای استفاده از جمله دستوری، سوال بپرسید

در قدم اول، بهتر است به جای امر کردن به افراد برای کمک به شما، جمله خود را به شکل سوالی برگردانید. در این مورد، مطمئن شوید که فرصت نه گفتن را به شکلی مناسب به طرف مقابل بدهید.

استفاده از پرسش، باعث می‌شود که مهربان‌تر و باملاحظه‌تر به نظر بیایید. بنابراین، حتی اگر نیاز دارید که کاری فورا انجام شود، ابراز تقاضا به شکل پرسش، تمایل بیشتری برای کمک کردن را در طرف مقابل ایجاد خواهد کرد.

به جای: .Finish the presentation

بگویید: ?Can you finish the presentation

 

به جای: .I need help with this assignment

بگویید: ?Will you help me with this assignment

 

از یک زبان مبهم و نامشخص استفاده کنید

اگر همیشه به صورتی رک و مستقیم حرف بزنید، احتمال این که بی‌ادب به نظر برسید، زیاد است. بنابراین، بهتر است که با ملایم کردن زبان خود، چیزها را به روشی بیان کنید که به نظر انعطاف‌پذیر برسند. در این مورد، به خاطر داشته باشید که افراد معمولا جزئیات صحبت شما را درک می‌کنند، حتی اگر برای ایجاد یک گفتگوی مودبانه در انگلیسی، اصطلاحات مبهم استفاده کنید.

 

به جای: .Meet me at twelve o’clock

بگویید: .Meet me around lunch time

 

به جای: .It’s cold, turn up the temperature

بگویید: ?I’m kind of cold. Would you mind if I turn up the temperature just a little

آموزش آیلتس

کمی توضیح به گفته‌های خود اضافه کنید

یک ایده خوب برای ارتباطات کلامی در محیط کار یا محیط آکادمیک، این است که صحبت‌های خود را با چاشنی توضیحات، بیارایید. اگر قرار است از کسی بخواهید که کاری برای شما انجام دهد، اضافه کردن کمی توضیح درباره مسئله، احساس بهتری به او خواهد داد. کلماتی مانند because ،so ،therefore  و that’s why… گزینه‌های بسیار خوبی برای افزودن چنین توضیحاتی هستند.

 

به جای: .Finish this presentation by tomorrow

بگویید: .The buyer is coming tomorrow, so I’d like you to finish the presentation by then

 

به جای: .I didn’t want to go to your party

بگویید: .I didn’t want to go to your party because I was really sick

 

گفتگوی مودبانه در انگلیسی

کلاس زبان

در گفتگوی مودبانه در انگلیسی از افعال معین شرطی برای ملایم کردن درخواست‌های خود استفاده کنید

تا این قسمت از مطلب، یاد گرفتیم که استفاده از پرسش به جای جمله دستوری، یک روش ایجاد گفتگوی مودبانه در انگلیسی است. این موضوع را نیز در خاطر داشته باشید که همین پرسش‌ها هم می‌توانند با به‌کارگیری افعال معین شرطی مانند would ،could ،will ،can ،should ،must ،might و shall به شکل مودبانه‌تری بیان شوند. به خصوص زمانی که در جمله خود تردید دارید، استفاده از چنین افعالی باعث می‌شود که صحبت شما مودبانه‌تر به نظر بیاید.

 

به جای: .I want the stapler

بگویید: .I would like the stapler

 

به جای: .Let’s get dinner

بگویید: ?Shall we get dinner

 

برای داشتن گفتگوی مودبانه در انگلیسی از یک صدای منفعل بهره بگیرید

زمانی که در یک موقعیت حرفه‌ای مشکلی پیش می‌آید، استفاده از یک صدای منفعل بسیار مهم بوده و روشی برای پرهیز از نام‌گذاری بر روی موضوع است. در گفتگوی مودبانه در انگلیسی، این مورد یک گزینه بسیار کاربردی به شمار می‌آید چرا که این امکان را به شما می‌دهد که بدون انداختن تقصیرها به گردن یک نفر، به مشکل پیش‌آمده اشاره کنید. این کار، باعث می‌شود که شما بی‌رحم به نظر نرسید.

 

به جای: .Jonathan gave me the wrong information

بگویید: .I was given the wrong information

 

به جای: .Sally broke the printer, so we can’t make copies

بگویید: .The printer was broken, so we can’t make copies

 

به افعال زمان گذشته سوئیچ کنید

در زمان استفاده از فعل‌هایی مانند “want” یا “need” مودبانه‌تر است که شکل گذشته افعال را به کار ببرید.

به جای: ?Do you want coffee

بگویید: ?Did you want any more coffee

 

به جای: ?Do you need anything else

بگویید: ?Did you need anything else

 

از عبارت‌های مودبانه رایج بهره ببرید

ترفندهای گرامری که تا اینجا به آنها اشاره کردیم عالی هستند، اما گاهی اوقات تنها چیزی که به آن نیاز دارید، استفاده از چند عبارت مصطلح مودبانه است.

در این قسمت، چند عبارت را به شما می‌آموزیم که معمولا در محیط‌ های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اصطلاحات، به ویژه برای موقعیت‌هایی مفید هستند که مشکلی پیش آمده و شما به یک روش مدبرانه (و عاری از بی‌ادبی) برای حل مسئله نیاز دارید. استفاده از چنین عباراتی باعث می‌شوند که شما در عین رعایت ادب، برای حل مسئله نیز تلاش کنید.

 

گفتگوی مودبانه در انگلیسی

 

به جای: …I already told you this

بگویید: …As I mentioned previously

 

به جای: .This is wrong.

بگویید: .This could use some improvement

 

به جای: .You must do this

بگویید: !Thanks in advance for your help

 

به جای: .I don’t want to do that

بگویید: .Thanks, but I’d rather not

 

نتیجه‌ی مبحث گفتگوی مودبانه در انگلیسی

اکنون که با دستور زبان و ترفندهای گفتگوی مودبانه در انگلیسی آشنا شدید، وقت آن است که چگونگی استفاده از شکل رسمی زبان را در موقعیت‌های مختلف مشاهده نمایید. در این مورد، توجه کنید که افراد چگونه با دوستان و چگونه با همکاران و رئیسشان صحبت می‌کنند. شکل رسمی زبان در هر جایی کاربرد دارد. ما این نوع صحبت را در محل کار، دانشگاه یا در هنگام حرف زدن با راننده اتوبوس یا پیش‌خدمت رستوران به‌کار می‌بریم.