سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

صداهای ترکیبی در انگلیسی

6495 بازدید

آموزش صداهای ترکیبی در انگلیسی

 

 

همانطور که همه‌ی ما در جریان هستیم، در عصر حاضر تسلط بر زبان انگلیسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. تا حدی که اکثریت مشاغل رابطه تنگاتنگ و نزدیکی با زبان انگلیسی دارند. یکی از ارکان مهم در زبان، توانایی تلفظ درست واژه‌ها برای برقراری ارتباط با افراد مختلف است.

در اینجا ما به صداهای ترکیبی درانگلیسی برمی‌خوریم، که برای برخی افراد بسیار دشوار بوده و همین امر باعث بی‌ علاقگی آنها نسبت به زبان می‌شود، اما نگران نباشید ما در اینجا قصد داریم شما را با صداهای ترکیبی، مصوت‌های مرکب در انگلیسی و نحوه تلفظ و تسلط بر آنها آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

صداهای ترکیبی در انگلیسی چیستند؟

در اولین قدم بیایید به این موضوع بپردازیم، که اصلا صداهای ترکیبی در انگلیسی چه هستند و چه کاربردهایی در انگلیسی دارند. تعریف دیفتونگ انگلیسی چیست؟

 

برای اینکه بفهمیم صداهای ترکیبی یا دیفتونگ‌ها چه هستند، ابتدا باید به بررسی مصوت‌ها بپردازیم.

 

طبق دیکشنری انگلیسی کمبریج، مصوت صدایی است که توسط دهان انسان تولید می‌شود بدون آن که توسط دندان‌ها، زبان یا لب‌ها، دچار انسداد (مسدود) شود. به عنوان مثال، گفته می‌شود که انگلیسی آمریکایی دارای 14 صدای مصوت است و اینها اغلب در صداهای کوتاه و کوتاه مصوت دسته بندی می‌شوند. کلمه “diphthong”  از کلمه یونانی به معنی “دو صدا” آمده است. بر اساس این تعریف، ما می‌دانیم که دیفتونگ صدایی است که دو صدای مصوت را با هم ترکیب می‌کند. در حقیقت، این دو صدای مصوت آنقدر نزدیک به هم تلفظ می‌شوند که تقریباً به جای دو صدا مانند یک صدا می‌شوند!

 

گاهی اوقات در کتاب‌های آوایی یا مطالب یادگیری ESL، دیفتونگ ها را “مصوت های بلند” می‌نامند.

 

در حالی که از نظر فنی یک دیفتونگ می‌تواند هر دو مصوتی باشد که با هم تلفظ می‌شوند، انگلیسی آمریکایی فقط هشت دیفتونگ اصلی دارد.

 

البته توجه داشته باشید که این تعداد می‌تواند از یک گویش انگلیسی به لهجه دیگر تغییر یابد. به عنوان مثال، انگلیسی‌ای که در انگلستان صحبت می‌شود ممکن است تعداد متفاوت و تلفظ متفاوتی از این تلفظ‌ها داشته باشد.

 

صامت ها و مصوت ها در انگلیسی 

 

صداهای ترکیبی در انگلیسی

 

 

 

روش‌هایی برای یادگیری دیفتونگ یا صداهای ترکیبی در انگلیسی

برای یادگیری مصوت‌های مرکب در انگلیسی راه‌های مختلف و متنوعی وجود دارد. مهم‌ترین اصل در یادگیری اینگونه واژه‌ها تمرین و تکرار زیاد و همچنین گوش دادن به تلفظ صحیح آنها است.

در اینجا تعدادی از راه‌هایی که میتوان به وسیله‌ی آن زبان انگلیسی خود را در این زمینه تقویت کنید به طور مختصر توضیح می دهیم:

 

استفاده از YouTube برای یادگیری صداهای ترکیبی در انگلیسی

یوتیوب از آن دسته اپلیکیشن‌هاست که برای یادگیری هر موضوع و موردی می‌توان از آن کمک گرفت و می‌توانیم اغلب بدون پرداخت هزینه و به راحتی و در منزل مهارت مورد نیازمان را آموزش ببینیم.

 

در مورد یادگیری دیفتونگ‌ها هم می‌توان از این اپلیکیشن استفاده کرد، برای مثال در ویدئویی که توسط Rachel’s English تهیه شده است، می‌توانید پنج مورد از هشت صداهای ترکیبی در انگلیسی آمریکایی را گوش دهید. او تلفظ هر دیفتونگ را با اصطلاحاتی که قابل فهم است آموزش می‌دهد و سپس چند نمونه از کلمات متداول را که دارای دیفتونگ‌ هستند، بیان می‌کند. البته شما می‌توانید از ویدئوهای دیگر هم در این زمینه استفاده کنید.

 

به تلفظ صحیح دیفتنگ‌ها گوش دهید

یکی دیگر از روش‌های یادگیری اینگونه تلفظ‌ها گوش دادن به آنهاست. شما می توانید ضبط هر هشت دیفتنگ را در SpeechActive بشنوید و تمرین کنید. اما توجه داشته باشید که کلیپ‌های صوتی لهجه‌ای غیرآمریکایی دارند.

 

مسابقه دیفتنگی برگزار کنید!

برای سنجش میزان پیشرفت خود یک مسابقه برگزار کنید. همچنین می‌توانید یک فیلم و مسابقه کوتاه در مورد دیفتنگ‌هایی را که همراه کتاب درسی “ضروری زبان شناسی” هستند‌، امتحان کنید و هجی‌های رایج دوقطبی‌های انگلیسی آمریکایی را با Spelling City تمرین کنید.

 

برای یادگیری صداهای ترکیبی در انگلیسی فیلم‌های آموزشی ببینید

علاوه بر یوتیوب که در آن می‌توانید فیلم‌های آموزشی زیادی را در آن پیدا کنید، می‌توانید برای تماشای فیلم‌های بیشتر در مورد صداهای ترکیبی در انگلیسی، FluentU را دنبال کنید. اگر با FluentU آشنایی ندارید،باید بگوییم که Fluent برنامه‌ای برای یادگیری زبان انگلیسی است که از بهترین فیلم‌های واقعی زندگی در اینترنت – مانند فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و ویدیوهای موسیقی- برای آموزش زبان به همان شکلی که در واقع صحبت می‌شود استفاده می‌کند.

هر ویدئو دارای زیرنویس و ترجمه است و کلمات ناشناخته را می‌توان به ترجمه شده‌ی آن تبدیل کرد! در نتیجه این برنامه هم از گزینه‌های خوب برای یادگیری مصوت مرکب در انگلیسی است.

 

8 نمونه‌ی رایج دیفتونگ‌ها یا صداهای ترکیبی در انگلیسی

 

تا به اینجای کار شما را با معنای لغوی دیفتونگ و نحوه تقویت و یادگیری آنها آشنا کردیم، حال می‌خواهیم به هر یک از  8 دیفتونگ رایج در انگلیسی آمریکایی نگاهی بیندازیم.

حروف داخل براکت‌های جانبی از الفبای آوایی بین المللی (IPA) است، یک سیستم نوشتاری که توصیف دقیق صداها را به همه زبان‌ها، از جمله انگلیسی امکان پذیر می‌کند.

 

 

 /aʊ/  مثل Town

این دیفتونگ می تواند هجی‌های زیادی داشته باشد و معمولاً به صورت ow یا ou در کلمات انگلیسی نوشته می‌شود. علاوه بر کلمه “Town” ، کلمات دیگری نیز دارای این نوع دیفتونگ می‌باشند، که شامل “Brown”، “Frown” ، “Mouth” و “Pound” هستند. همچنین در هنجار “Ow” برای ابراز درد یا ناراحتی در هنگام صدمه دیدن و یا حتی تعجب استفاده می‌شود.

 

 

 /aɪ/مثل Light

این دیفتونگ معمولاً به صورت igh نوشته می‌شود، اما همچنین می‌تواند با یک i یا y در کلمات انگلیسی نشان داده شود. وقتی به صورت i منفرد نوشته می‌شود، به طور معمول یک صامت و سپس یک e مانند کلمات “Bite” یا “Crime” دنبال می‌شود.

 

نمونه‌های دیگر این دیفتونگ عبارتند از: “Might” ،”Pride” ،”Bike” ،”Cry” یا “Why”. این دیفتونگ در برخی از گویش‌های انگلیسی نیز کمی متفاوت تلفظ می‌شود.

 

/eɪ/  مثل Play

این دیفتونگ هجی‌های مختلفی در انگلیسی دارد. می‌توان آن را به صورت ay ،ai ،ei ،ey ،ea یا a تنها نوشت. مانند دیفتونگ قبلی ما، هنگامی که / eɪ / به صورت تک نوشته می‌شود، به طور معمول با یک صامت و سپس یک e مانند کلمات “Plate” یا “Blame” دنبال می‌شود.

مثال‌های دیگر این دیفتونگ در کلمات شامل “May” ،”Wait” ،”Freight” ،”They” ،”Graet” و “Space” است.

 

a/  مثل Pair

به چهارمین مورد از صداهای ترکیبی در انگلیسی می‌رسیم. تلفظ این دیفتونگ بسیار شبیه به دیفوتنگ /eɪ/ است، اما این تلفظ معمولاً قبل از حرف r رخ می‌دهد. معمولا به صورتe ,ai یا a نوشته می‌شود که قبل از r قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال، این دیفتونگ در کلمات “Faire” ، “Haire” ، “Mare” و “Where” ظاهر می‌شود.

 

/ɪə/ مثل Deer

همانند دیفتونگ قبلی که توضیح دادیم، دیفتونگ /ɪə/ نیز معمولاً قبل از بعضی از حروف بی صدا رخ می‌آید. این دیفتونگ می تواند قبل از حرف r بیاید، اما همچنین می تواند قبل از حرف l نیز باشد. این نوع صدای ترکیبی معمولاً به صورت ee ،ea یا e منفرد نوشته می‌شود که قبل از r یا l قرار می‌گیرند. برخی از مثال‌های دیگر شامل کلمات “Peel” ،”Dear” ،”Meal” و “Atmosphere” است.

 

/ ɔɪ / مثل Toy

این دیفتونگ از آسان‌ترین صداهای ترکیبی است و تشخیص آن بسیار ساده است. این نوع دیفتونگ معمولاً به صورت oy یا oi نوشته می‌شود، مانند کلمات “Boy” ،”Void” و “Employ”.

 

/ʊə/ مثل Sure

و بالاخره به آخرین مورد از صداهای ترکیبی در انگلیسی میرسیم. می‌توان گفت این دیفتونگ از سایر دیفتونگ‌ها کمی پیجیده‌تر و تشخیص آن دشوارتر است. به این دلیل که این دیفتونگ حتی بعضاً در گویش انگلیسی آمریکایی به عنوان یک صدادار منفرد تلفظ می‌شود. این بدان معنی است که ممکن است صدای انتهای “Sure” بیشتر شبیه کلمه انگلیسی “purr” باشد که فقط یک صدای مصوت دارد.

 

در حقیقت، این دیفتونگ بیشتر با گویش‌های انگلیسی انگلستانی ارتباط دارد.

 

این دیفتونگ معمولاً به صورت u نوشته می‌شود و معمولاً قبل از r می‌آید. نمونه‌های دیگر این دیفتونگ “Pure” ، “Jury” و “Curious” است.

 

سخن آخر درباره صداهای ترکیبی در انگلیسی

ما در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده و روان در رابطه با صداهای ترکیبی در انگلیسی و مصوت مرکب در انگلیسی توضیحاتی بدهیم و روش‌هایی برای یادگیری آن به شما ارائه کنیم. فراموش نکنید که برای موفقیت در این راه باید تکرار و تمرین زیاد و البته پشتکار زیادی برای یادگیری این موارد داشته باشید.

 

 

 پلتفرم تلکس

آموزش آیلتس | آموزشگاه زبان | خودآموز آیلتس | منابع آیلتس | آموزش انگلیسی

 

پکیج آیلتس آکادمیک

 

پکیج گرامر انگلیسی

با رویکرد مفهومی

 

آموزش رایگان لغات انگلیسی

 

آموزش رایگان تلفظ انگلیسی

 

5/5 - (3 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=28297
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد صداهای ترکیبی در انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.