سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

چرا بعضی از زبان ها از راست به چپ نوشته می شوند

3962 بازدید

چرا بعضی از زبان ها از راست به چپ نوشته می شوند

بیشتر زبانهای مدرن از چپ به راست نوشته شده اند. اما این تنها راه نوشتن زبان ها نیست. بعضی از زبانها دقیقاً برعکس، از راست به چپ هستند. زبانهای دیگری وجود دارند که به صورت افقی نوشته می شوند. و از نظر تاریخی، حتی زبان های نوشتاری نیز وجود داشتند که مسیر نوشتن خود را از خطی به خط دیگر تغییر می دادند.

 

انواع سیستم های نوشتاری

جهت سیستم نوشتاری directionality نامیده می شود. از سیستم های نوشتاری که از چپ به راست می روند، گاهی اوقات به عنوان sinistrodextral  یاد می شود. dextrosinistral معکوس آن است، یعنی سیستم نوشتاری از راست به چپ.

انواع مختلفی از سیستم نوشتن وجود دارد که اسکریپت (script) نیز نامیده می شود. بسیاری از آنها از الفبایی استفاده می کنند که از نمادها (حروف) و برای نشان دادن اصوات واج ها استفاده می کند. یکی از قدیمی ترین سیستم های نوشتاری با قدمت حدود 3500 سال قبل از میلاد مسیح در سومر باستان به عنوان نگاره نویسی – نمادهای شبه تصویر نشان دهنده اشیا – آغاز شد و به شکل میخی مانند تکامل یافت.

زبانهای دیگر از آنچه در اصطلاح هجایی خوانده می شود استفاده می کنند، جایی که هر نماد هجایی از زبان را نشان می دهد. در بسیاری از زبانهای بومیان آمریکا ، مانند Cree، از یک هجایی استفاده شده است. ژاپنی از حروف هجایی و شخصیت های مبتنی بر چینی استفاده می کند. زبان چینی از سیستم نوشتاری تا حدودی لوگوگرافیک و آوایی استفاده می کند. لوگوگراف، که به آن لوگوگرام نیز می گویند، نمادی است که کل کلمه را نشان می دهد.

اما زبانهای دیگر مانند هندی از خطی به نام Devanagari استفاده می کنند که عناصر حروف الفبا و هجایی را با هم ترکیب می کند.

انگلیسی از الفبای لاتین استفاده می کند که رومیان باستان از آن استفاده می کردند. الفبای لاتین اصولاً از الفبای یونانی برخاسته است، و به نوبه خود از الفبای فنیقی و هیروگلیف مصری قبل از آن است.

 

چرا انگلیسی از چپ به راست نوشته می شود؟

انگلیسی قدیمی در اصل با الفبای runic نوشته می شد، که futhark نامیده می شد. این یک سیستم نوشتاری باستانی است که ریشه آن مرموز است، اما اولین کتیبه های آن از راست به چپ است. بنابراین، چگونه انگلیسی از چپ به راست تغییر کرد؟

در اواخر دهه 1100 ، الفبای لاتین – که از چپ به راست نوشته شده است – به دلیل گسترش مسیحیت روم در سراسر اروپا، جای خود را به runes داد. هنگامی که انگلیسی به الفبای لاتین تغییر یافت، جهت نوشتن و خواندن آن نیز تغییر کرد.

 

چه زبان هایی از راست به چپ نوشته می شوند؟

الفبای فنیقی همچنین در نهایت الفبای عربی و عبری از طریق الفبای آرامی است. هر دوی اینها از راست به چپ نوشته شده اند. الفبای عربی برای تعدادی از زبانهای دیگر به ویژه از جمله فارسی، سندی و اردو اقتباس شده است.

زبان های دیگری که از نوشتار راست به چپ استفاده می کنند (و اغلب مبتنی بر زبان عربی هستند) شامل سیستم های نوشتاری کردی، آذربایجانی، روهینگیا، فولانی (در مناطقی از آفریقا) و دیویی در مالدیو است.

اردو از یک نسخه اصلاح شده از الفبای عربی استفاده می کند، با چندین حرف اضافی برای صداهای جنوب آسیا که در زبان عربی وجود ندارد. فارسی، پشتو و برخی زبانهای دیگر نیز از الفبای عربی اصلاح شده استفاده می کنند.

 

زبانها به چه جهات دیگری نوشته می شوند؟

در سراسر آسیا، می توانیم سیستم های نوشتاری دیگری را پیدا کنیم که در جهات مختلفی نوشته شده اند.

مغولی از بالا به پایین نوشته شده و از چپ به راست حرکت می کند. افقی نیست و در برخی از خط های سنتی یا تاریخی در فیلیپین (به عنوان مثال ، باتاک) و اندونزی (به عنوان مثال، تاگبانوا) یافت نمی شوند.

چینی و ژاپنی هر دو از راست به چپ و به صورت عمودی نوشته می شوند، گرچه به طور افقی نیز از چپ به راست نوشته می شوند.

نوشتار چینی به طور سنتی عمودی است، ستون ها از بالا به پایین، و راست به چپ می روند. البته در سرزمین آنها نوشتارشان بیشتر از چپ به راست و به صورت افقی تغییر یافته است، اما در تایوان اینگونه نیست.

نوشتار یونان باستان Boustrophedon بود، روشی قدیمی برای نوشتن که در آن خطوط به طور متناوب از راست به چپ و از چپ به راست می روند. این کلمه به معنای واقعی کلمه “گاو گردان” است، همانطور که در شخم زدن مسیر گاو از سمتی به سمت دیگر تغییر می کند.

 

بنابراین، چرا زبانهای مختلف در جهات مختلف نوشته شده اند؟

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا سیستم های نوشتاری در جهتی که امروزه قرار دارند قرارگرفته اند.

یک نظریه این است که این امر به نحوه ی نوشتن تاریخی این زبان بستگی دارد. زبانهای آسیای شرقی، که روی طومارهای بامبو نوشته شده است و برای دست راست ها (بیشتر افراد راست دست هستند) راحت تر بوده است که از بالا به پایین و از راست به چپ حرکت کنند.

 

هدایای اکسیر

 

تعیین سطح زبان

 

کلاس زبان

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

4/5 - (1 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=32770
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

5 نظر در مورد چرا بعضی از زبان ها از راست به چپ نوشته می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام. به نظرم بیشتر باسوادان در زمان رومیان چپ دست بودند به همین دلیل نوشتار اروپاییان چپ به راست شده

  36

  1. اقا مصطفی عزیز سلام،
   خیلی ممنون از اشتراک نظرتون.

   39

  2. خیر ربطی به این قضیه نداره و احتمالا شما باید یک چپ دست خودشیفته باشید که از روی تعصب به چنین نتیجه گیری رسیدین. مسئله اصلی اینه که خطوط قدیمی چون روی سنگ حکاکی میکردن برای راحتی از راست به چپ بودن ولی رومی ها زمانی از خط استفاده کردن که جوهر در اختیار داشتن و بهتر بود از چپ به راست مینوشتن تا کثیف کاری نشه. همیشه اکثریت در اولویتن نه اقلیت

   18

  1. حسین اقای عزیز سلام،
   خداروشکر براتون مفید بوده. اکسیر رو با معرفی به بقیه حمایت کنین.

   39