سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 20:30

 ورود / ثبت نام
0

تماس تلفنی از ۱۲:۰۰ الی ۲0:۰۰

0

تماس تلفنی از ۱۲:۰۰ الی ۲0:۰۰

تقویت Listening انگلیسی – چطور مهارت شنیداری خود را بهتر کنیم؟

7823 بازدید
تقویت Listening انگلیسی

تقویت Listening انگلیسی

Improving English Listening

 

همانطور که در مقاله تقویت زبان انگلیسی گفتیم، برای تمرین و تقویت Listening هر کسی می تواند از منابع خاصی استفاده کند: موسیقی، پادکست، دیدن فیلم و غیره که البته ما هم این منابع رو تایید می کنیم. اما نکته مهمی که حتما باید به آن توجه کنیم این است که تمرین ما باید ترکیبی هدفمند و برنامه ریزی شده از دو روش Active و Passive باشد. وقتی شما یک محتوای شنیداری (موسیقی، پادکست، فیلم) را صرفا، و با هدف تفریح گوش می دهید، این یک تمرین Passive یا غیرفعال است؛ چون شما فقط گوش می دهید که لذت ببرید – که البته بعضی مواقع به علت پرت شدن حواستان تبدیل می شود به شنیدن – و حتی ممکن است کار دیگری انجام دهید (مثلا ظرف هارا بشویید یا روی مبل لم بدهید و تخمه بشکنید). اما وقتی علاوه بر گوش دادن، یادداشت برداری می کنید، یا لغت و اصطلاحی از محتوا را در دیکشنری جستجو می کنید، و درکل، با آن قطعه لیسنینگ کُشتی می گیرید تا بیشتر و بیشتر یاد بگیرید، این تمرین Active یا فعال است.

ممکن است استاد زبان شما در کلاس زبان که شما می روید، به شما بگوید که فقط Transcribe کنید. این یک روش خوب است اما آموزشگاه زبان اکسیر، پیشنهادش یک فرایند ترکیبی است که می تواند مهارت شنیداری شما را متحول کند.

 

اکسیر اول: گوش دادن در پس زمینه

تمرین:

اولین باری که به یک صوت به زبان انگلیسی گوش می دهید، بعد از اینکه دکمه play را فشار دادید، بروید پی کارتان! یعنی مشغول کار دیگری شوید؛ مثلا آشپزی، مرتب کردن اتاق، پیاده روی و یا حتی چشمانتان را ببندید و آماده خواب شوید. در این حالت ممکن است بیشتر محتوایی را که می شنوید را متوجه نشوید؛ ولی نگران نباشید! این تمرین برای فهمیدن عمیق و با جزئیات کامل نیست. همین که گوش شما با اصوات انگلیسی آشنا شود و به شنیدنشان عادت کند کافیست.

چرا این تمرین مفید است؟

با این تمرین شما به طور طبیعی در فضای زبان غوطه ور می شوید. کودک در فضایی رشد می کند که دائم در حال شنیدن مکالمه بین پدر و مادرش است. همین امر به مرور باعث می شود که بدون هیچ تدریسی ساختارهای زبانی و لغات را یاد بگیرد و در موقعیت های مشابه از آنها استفاده کند. با گوش دادن در پس زمینه دقیقا همین اتفاق برای شما می افتد. این تمرین به شما کمک می کند تا با صداها و ریتم انگلیسی آشنا شوید. بزرگترین حسن این تمرین این است که برای انجامش نیاز به وقت و مکان خاصی ندارید. در حال انجام هر کاری و در هر جایی که باشید می توانید خود را در انگلیسی غرق کنید!

 

اکسیر دوم: توجه به Intonation

تمرین:

لحن یا آهنگ صدا در انگلیسی (intonation) به معنای تغییرات زیر و بمی در حین صحبت کردن است. در زبان انگلیسی این تغییر تمایزی بین کلمات ایجاد نکرده و صرفا برای برای تأکید، رساندن حالت شگفت زدگی یا طعنه / کنایه و یا در مطرح کردن یک سوال کاربرد دارد. البته جالب است بدانید زبان‌های آهنگین نظیر زبان چینی و هایوسا (زبانی در نیجریه) برای تمایز بین کلمات از زیر و بمی صدا استفاده می‌کنند.

در این تمرین، باید به طور مستقیم و انحصاری به زیر و بمی صدا و لحن افراد توجه کنید. سعی کنید دلیل بالا یا پایین رفتن لحن را متوجه شوید: آیا شخص سوال می پرسد؟ آیا تعجب می کند؟ آیا هدفش تاکید است؟ عصبانی است؟ و …

 

چرا این تمرین مفید است؟

لحن یا Intonation فاکتور منحصر به فرد هر زبان است. بخاطر این فاکتور است که شما بدون متوجه شدن حتی یک کلمه، می توانید مثلا زبان ایتالیایی را از زبان انگلیسی تشخیص دهید!

 

اکسیر سوم: توجه به Stress

تمرین:

استرس کلمه یا تکیه لغات در زبان انگلیسی (Word Stress) به فشار یا تاکیداتی گفته می شود که به صورت برجسته خود را در تلفظ بخش یا بخش هایی از یک واژه نشان می دهد؛ استرس در هر زبانی شاه کلید فهمیدن فرم شفاهی (spoken) آن زبان است. اگر با قوانین استرس آشنا نباشید وقتی به native speaker ها گوش می دهید به سختی متوجه می شوید که چه می گویند؛ مخصوصا اگر تند صحبت کنند. این مشکل می تواند برعکس هم اتفاق بیافتد؛ یعنی اگر قوانین استرس را رعایت نکنید، ممکن است native speaker ها حرف شما را متوجه نشوند، مثل تفاوت عدد سیزده و سی.

یکبار دیگر گوش کنید؛ اینبار به استرس جمله دقت کنید. ببینید کدام کلمه یا کلمات در جمله محکم تر و با تاکید بیشتری ادا می شوند؟ کدام کلمه یا کلمات بدون هیچ تاکید و شدتی ادا می شوند؟ به عنوان مثال اگر به استرس جمله در جملات پرسشی دقت کنید متوجه می شوید که همه کلمات پرسشی (مثل what, why, when) با تاکید بیشتری ادا می شوند.

 

چرا این تمرین مفید است؟

به احتمال خیلی خیلی زیاد برایتان پیش آمده که مکالمه ای را در یک فیلم متوجه نشده اید ولی بعد از دیدن زیرنویس آن کاشف به عمل آمده اید که تمام کلمات آن مکالمه را بلد بودید! قول می دهیم که با تکرار این تمرین همچین لحظه ای را کمتر تجربه خواهی کرد.

 

اکسیر چهارم: از وسط گوش کنید!

تمرین:

یک صوت را که قرار است برای اولین بار گوش کنید به جای گوش کردن از ابتدا، از میانه آن گوش کنید. سعی کنید موضوع را حدس بزنید. ببنید می توانید رسمی یا غیر رسمی بودن آن را تشخیص دهید؟ توجه به intonation و stress می تواند کمکتان کند.

 

چرا این تمرین مفید است؟

این تمرین تقویت Listening انگلیسی در حقیقت تمرین تمرکز است. با این تمرین ذهنتان را تیز کنید تا هر مکالمه ای را در هر مرحله ای که باشد بقاپید!

 

اکسیر پنجم: فقط به افعال گوش کنید!

تمرین:

یک دقیقه از یک فایل صوتی را گوش کنید. (البته هر چه سطحتان بالاتر رفت، می توانید این میزان را افزایش دهید)؛ در این یک دقیقه هر فعلی را که تشخیص دادید بنویسید. بعد بلافاصله pause را بزنید و سعی کنید جلوی لغات انگلیسی که نوشته اید، جمله مربوط به آن را که در فایل شنیده اید بنویسید. دوباره گوش کنید؛ اینبار بعد از هر جمله pause کنید و جمله خود را با فایل مقایسه کنید. ببینید جمله شما چقدر شبیه جمله اصلی است. این تمرین را با ویدیو های زیرنویس دار هم می توانید انجام دهید. بار اول گوش کنید و فعل ها را یادداشت کنید و بار دوم با زیرنویس آن مقایسه کنید.

 

 چرا این تمرین مفید است؟

این تمرین تقویت Listening انگلیسی یک تمرین پیشرفته است که توانایی درک مطلب شنیداری شما را ارتقا داده و در موقعیت های مختلفی به دردتان می خورد؛ مثلا وقتی به عنوان دانشجو از سخنرانی استاد یادداشت برداری می کنید. شما با این تمرین می توانید از کلمات و ساختارهایی که به آنها مسلط هستید استفاده کنید.

 

اکسیر ششم: فقط به کلمات تعریف یا Articles گوش کنید!

تمرین:

بحث گرامر انگلیسی است. قسمتی از یک ویدیو با زیرنویس یا فایل صوتی که متن نوشتاری آن در دسترس است را انتخاب کرده و یکبار با نگاه کردن به متن و یکبار بدون نگاه کردن به متن گوش کنید. روی شنیدن a، an، و the تمرکز کنید. بار دوم که گوش می دهید، این حروف را در متن پیدا کرده و دور آنها خط بکشید. به تعداد تکرار و تاثیر آنها بر مفهوم جملات توجه کنید.

 

چرا این تمرین مفید است؟

این تمرین در حقیقت برای تمرکز و دقت در قسمت های بدون استرس جمله است. معمولا در ابتدا که تمرین های شنیداری خود را شروع می کنید قسمت های بدون استرس جمله را به راحتی تشخیص نمی دهید. با این تمرین می توانید به مرور این مشکل را حل کنید.

 

اکسیر هفتم: با سرعت های متفاوت گوش کنید!

تمرین:

یک فایل صوتی کوتاه را با استفاده از یک نرم افزار پخش صدا که قابلیت تغییر سرعت پخش دارد، با سرعت بالا گوش کنید. سعی کنید هر کلمه ای را که تشخیص می دهید یادداشت کنید. بعد با سرعت پایین تر گوش کنید و ببنید چند کلمه دیگر به لیستتان اضافه می شود. آخرین باری که می خواهید گوش کنید حتما با سرعت نرمال باشد. آیا در این مرحله هنوز کلمه ای هست که نتوانسته اید تشخیص دهید؟ چقدر از موضوع را متوجه شده اید؟ اگر هنوز نمی توانید بعضی کلمات را تشخیص دهید سرعت را از حد نرمال پایین تر بیاورید و دوباره گوش کنید. همینطور سرعت را پایین بیاورید و تمرین را تکرار کنید تا به جایی برسید که قادر باشید بیشترین مقدار از فایل را متوجه شوید.

 

چرا این تمرین مفید است؟

در این تمرین شما به این نکته می رسید که “سرعت مهم است”. با این تمرین شما صداها، استرس، لحن و تلفظ را با سرعت های مختلف تمرین می کنید. این تمرین برای Speaking هم می تواند مفید باشد؛ به همین منظور بعد از این که با هر سرعتی گوش کردید با همان سرعت تکرار کنید.

 

اکسیر هشتم: فیلم ها را زیرنویس کنید!

تمرین:

قسمتی از یک ویدیو با زیرنویس یا فایل صوتی که متن نوشتاری آن در دسترس است را انتخاب کرده و بدون نگاه کردن به زیرنویس یا متن سعی کنید با چندبار گوش دادن حداکثر کلمات و جملاتی که متوجه می شوید را یادداشت کنید. در پایان زیر نویس را با یادداشت خودتان مقایسه کنید و ببینید چقدر به متن اصلی نزدیک شده اید. تقویت Listening انگلیسی

 

چرا این تمرین مفید است؟

بینید کدام کلمه یا عبارت ها را اصلا متوجه نمی شوید؛ آنها را بیشتر تمرین کنید. همانطور که می دانید بسیاری از کلمات هستند که همانطور که شنیده می شوند نوشته نمی شوند. لذا این تمرین توجه شما را به Spelling بیشتر کرده و کمک می کند که املای کلمات را هم تمرین کرده باشید! چقدر خوب برای آمادگی کلاس IELTS!

 

اکسیر نهم: تقویت Listening انگلیسی با تمرین Shadowing!

تمرین:

به یک جمله بارها و بارها گوش کنید. هر کلمه از جمله را به محض شنیدن تکرار کنید. (دقت کنید قرار نیست جمله را پس از تمام شدن نگه دارید و تکرار کنید.) به این روش اصطلاحا Shadowing می گویند. آنقدر تمرین را تکرار کنید که سرعت و لحنتان به شبیه ترین شکل به منبع اصلی برسد.

 

چرا این تمرین مفید است؟

تکنیک Shadowing یکی از بهترین تمرین ها برایListening  و Speaking بطور همزمان است. با این تمرین علاوه بر تقویت مهارت شنیداری، به مرور ریتم، لحن و تلفظ خود برای مهارت Speaking را نیز ارتقا می دهید.

 

اکسیر دهم: به صورت جدی و فشرده تمرین کنید!

 یک تایم حداقل 15دقیقه ای را اختصاص دهید به تمرین Listening. در این تایم هر چیزی که حواستان را پرت می کند را از خود دور کنید. تمام تمرین های بالا را می توانید انجام دهید. تمرین طولانی زمانی مفید واقع می شود که شما به انواع تمرین های بالا مسلط باشید. بنابراین تمرین فشرده و متمرکز را زمانی انجام دهید که تمرینات بالا را چندین بار انجام داده باشید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۹ رای
4.2/5 - (8 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=21797
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد تقویت Listening انگلیسی – چطور مهارت شنیداری خود را بهتر کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام کسانی که زبان انگلیسی شون ضعیف هست من با هزینه ی خیلی مناسب برای مقطع دهم رو تدریس میکنم خوشحال میشم ثبت نام کنید

    5