سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

با این نکات یک رزومه قوی بنویس

1557 بازدید

با این نکات یک رزومه قوی بنویس

برای یک کار جدید آماده هستید؟ اولین سوالی که همیشه مطرح می شود این است: چگونه می توان یک رزومه عالی نوشت؟ این روزها، رزومه یا CV (curriculum Vitæ) در واقع معرف شماست و می تواند اولین برداشت (خوب یا بد) را در یک کارفرمای بالقوه ایجاد کند.

این بدان معناست که رزومه شما باید خیره کننده باشد. و باید یک تصویر فوری، واضح و دقیق از شما ارائه دهد و همچنین باید نشان دهنده ی آنچه شما برای ارائه در مورد آن شغل بخصوص دارید باشد. از مدرسه، تجربه کاری تا سرگرمی (که بعداً بیشتر به آن می پردازیم) همه چیز باید ساده و قابل درک باشد.

گرچه ممکن است این خیلی زیاد به نظر برسد، اما اگر یک بار این قدم را بردارید خواهید دید که در واقع چقدر ساده است. ما پروسه نوشتن رزومه را در چند مرحله آورده اییم: آنها را بخوانید، امتحان کنید و رزومه برجسته ای را که شایسته آن هستید را ایجاد کنید.

 

1. یک رزومه چقدر باید باشد؟ (How long should a résumé be?)

قالب بندی رزومه یک هنر است. برای افراد مبتدی ، رزومه کاری فقط باید یک صفحه باشد، مگر اینکه بیش از یک دهه سابقه کار داشته باشید. قانون کلی یک صفحه برای هر دهه تجربه است. این بدان معناست که شما ممکن است مجبور شوید با فونت ها و قالب بندی بازی کنید تا متناسب با همه موارد باشد.

برای اطمینان شما می توانید از الگوهای مختلف رزومه، ستون ها و اندازه ی قلم کوچک استفاده کنید، تا رزومه تان فشرده تر شود. اگر تجربه زیادی دارید، از الگوی رزومه با گرافیک زیاد که فضای زیادی را اشغال می کند خودداری کنید.

به طور کلی، شما می خواهید رزومه شما تمیز، خوانا و حرفه ای به نظر برسد. این به معنای عدم وجود کلیپ آرت است و از فونت Comic Sans MS استفاده نکنید (ما فونت Cambria و یا  Calibri را به شما توصیه می کنیم). هر قالب و فونتی را که انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که در کل سازگار باشد.

 

2. چگونه می توان یک هدف را در رزومه نوشت (How to write an objective on a résumé)

این در واقع خلاصه ای کوتاه راجع به نوع کارمندی که بوده اید و نوع موقعیتی که می خواهید ارائه می دهد. به طور کلی، نیازی نیست که در رزومه خود تمام اهدافتان را وارد کنید زیرا اطلاعات شخصی در مورد اهداف و آرزوهای شغلی شما معمولاً در cover letter (نامه پوششی) آورده می شود. اگر تجربه شغلی زیادی دارید، بهتر است این جزئیات را به جای پر کردن فضا با اهداف، درج کنید.

اما، اگر سابقه شما در جزئیات کمی کوتاه باشد (به عنوان مثال، اگر برای اولین کار خود متقاضی هستید) یا متقاضی موقعیتی هستید که ممکن است برای شما کمی قابل دسترس باشد یا تفاوت قابل توجهی با موقعیت قبلی شما دارد، شما ممکن است بخواهید با نوشتن بخش اهداف چرایی این موضوع را عنوان کنید.

نکته مهم: این قسمت را با کلمه Objective برچسب بزنید. سپس، یک بیانیه را به شکل “To [verb] … ”  (به [فعل] …) بنویسید. بیانیه شما باید تا حد ممکن مشخص باشد و تصویری از تجربه قبلی یا خصوصیات مربوط به محل کار و همچنین نحوه ارتباط آنها با موقعیتی که برای ان در خواست می دهید ارائه دهد.

یک هدف بد می تواند به این صورت نوشته شده باشد:

Objective: To apply my skills and knowledge to becoming an excellent sandwich artist.

هدف: استفاده از مهارت ها و دانشم برای تبدیل شدن به یک ساندویچ ارتیست عالی (کسی به مهمانان خوش آمد می گوید و از آنها پذیرایی کرده و غذا تهیه می کند) .

یک عبارت عینی خوب می تواند به این صورت نوشته شده باشد:

Objective: To leverage my years of experience creating delicious sandwiches in the home to meet customer needs that keep with Tastee Sandwich Shoppe’s corporate values of excellence.

هدف: برای استفاده از سالها تجربه درست کردن ساندویچ های خوشمزه در خانه و برای پاسخگویی به نیاز مشتریانی که با ارزشهای عالی شرکت Tastee Sandwich Shoppe  مطابقت دارد.

 

3. چگونه می توان تحصیلات را در یک رزومه ذکر کرد (How to list education on a résumé)

تجربه آموزشی شما به کارفرمایان نشان می دهد که ایا صلاحیت لازم برای این موقعیت را دارید، مخصوصاً اگر دارای مدرک تحصیلی در این زمینه باشید. بنابراین این اطلاعات را در ابتدا قرار دهید!

این می تواند یک قسمت نسبتاً کوتاه باشد.

آنچه لازم است ذکر شود در اینجا لیست شده است:

  • مدرک و مقطع
  • مدرسه
  • سال حضور و یا فارغ التحصیلی
  • هر جایزه یا موارد قابل ذکر

مثلا:

B.A. Psychology – University of Brain Stuff – 2018 – cum laude

مقطع کارشناسی روانشناسی – دانشگاه Brain Stuff  –  2018 – با بیشترین امتیاز

اگر مدرک تحصیلی خود را از یک موسسه آموزش عالی دریافت کرده اید، لازم نیست مدرک دبیرستان خود را ذکر کنید. اگر در میانه یک دوره تحصیل هستید، تاریخ فارغ التحصیلی مورد انتظار خود را درج کنید.

در این بخش، می توانید جوایز ویژه ای را که در دوره تحصیل خود کسب کرده اید، مانند Dean’s List یا مسابقات آکادمیک …را برای نشان دادن عالی بودن خود، قرار دهید.

 

4. تجربیات کاری خود را از آخرین به اولین کار به ترتیب ذکر کنید (List your work experiences from most to least recent)

بسته به اینکه چقدر تجربه کاری دارید و در کجا، می توانید این بخش را تنظیم کنید (سوابق کاری قبلی را که قرار است بنویسید را انتخاب کنید) قطعاً باید موقعیت هایی را که مربوط به شغل مورد نظر شما هستند برجسته کنید. اگر این کار را انجام دادید، حتماً عبارت ” Selected Positions  (موقعیت های انتخاب شده)” را در جایی از عنوان این بخش وارد کنید.

سپس، تجربیات کاری خود را از آخرین به اولین کار به ترتیب ذکر کنید. برای هر کدام، تاریخ کار در آنجا (ماه و سال کافی هستند) ، عنوان شغلی، نام شرکت و شرح وظایف خود را درج کنید.

مثلا:

09 / 2016-06/2017 – Sandwich Artist – Tastee Sandwich Shoppe

Created delicious food experiences and providing professional, attentive customer care

09/2016 – 06/ 2017 – ساندویچ ارتیست – Tastee Sandwich Shoppe

تجربه ی پخت غذاهای خوشمزه و ارائه مراقبت های حرفه ای و دقیق از مشتری.

بسته به پیچیدگی موقعیت، ممکن است بخواهید جای نام شرکت و عنوان شغلی را در لیست خود عوض کنید و یا چندین نقاط گلوله ای را برای توصیف وظایف خود ارائه دهید. هر قالبی را که انتخاب کنید، در کل این بخش ثابت باشید.

نکته مهم: در توصیف کارهایی که انجام داده اید، تا حد ممکن مشخص و دقیق باشید. همچنین، حتماً اگر پروژه ها یا اقدامات خاصی را انجام داده اید ان را برجسته کنید ، coming up with a faster way to toast bread  (ارایه راه حل سریعتر برای تست کردن نان.)

اما صبر کنید اگر این یکی از اولین مشاغلی باشد که شما درخواست کرده اید ، چه می کنید؟ به جای تجربه کاری خود، چه خواهید نوشت.

 

5. از و فعالیت های فوق برنامه و داوطلبانه خود به نفع خود استفاده کنید (Use your extracurriculars and volunteer activities to your advantage)

اگر این یکی از اولین مشاغلی است که متقاضی آن هستید (به خصوص اگر در دبیرستان هستید) ، این بخش به جای تجربه کسب و کار ، تجربه شما را در برنامه های فوق برنامه و داوطلبانه به نمایش می گذارد. این به کارفرمایان نشان می دهد که شما سخت کوش و مسئولیت پذیر هستید. قالب لیست این فعالیت ها مشابه قالب تجارب کاری است. شما باید برنامه های فوق برنامه و تجربه های داوطلبانه خود را از اخرین به اولین به ترتیب لیست کنید.

برای هر فعالیت ، تاریخ ها (ماه و سال کافی است) ، فعالیت ، نام گروه یا سازمانی که با آن کار کرده اید (در صورت وجود) و شرح فعالیت های خود را درج کنید.

مثلا:

09 / 2015–12/2015 – Volunteer – Savers Thrift Store

Sorted book and clothing donations and labeled them for purchase

09/2015 – 12/ 2015 – کارداوطلبانه – Savers Thrift Store

ذخیره سازی کتاب و البسه اهداء شده و برچسب گذاری ان ها برای خرید .

09 / 2014–06 / 2015 -Team Captain – Varsity Soccer Team

09/ 2014 – 06/ 2015 – کاپیتان تیم – تیم فوتبال Varsity

حتی اگر در دبیرستان نیستید، اما احساس می کنید به موقعیت مربوطه مرتبط است ، یا اگر لازم است کمی رزومه خود را پر کنید، می توانید کارهای داوطلبانه خود را نیز اضافه کنید.

 

6. چه مهارت هایی را باید در یک رزومه قرار دهید؟ (What skills should you put on a résumé?)

همه ما مهارت های مختلفی داریم. به هر حال ، شما باید مهارت های خود را در رزومه خود بگنجانید. این می تواند یک لیست ساده باشد. هر زبان خارجی که صحبت می کنید ، برنامه های رایانه ای که تسلط دارید و سایر صلاحیت هایی که می تواند برای یک کارفرما مفید باشد را شامل کنید. شما همچنین باید به میزان تجربه خود به هر یک از این مهارت های نوشته شده اشاره کنید.

مثلا:

Fluent in French

مسلط به فرانسه

Proficient in C++

تبحر در C ++

Certified in CPR

دارای گواهینامه CPR

 

7. لیست سرگرمی ها و علایق اختیاری است (Listing hobbies and interests is optional)

شما یک شخص واقعی هستید شما امیدها ، رویاها و … (شاید) سرگرمی ها و علایق خود را دارید. اگرچه ذکر این موارد در رزومه خود اختیاری است، اما این فرصتی است که اجازه دهید کارفرمای بالقوه شما کمی بهتر شما را بشناسد. لیست سرگرمی ها یا علایق خود را کوتاه نگه دارید، حداکثر سه مورد را ذکر کنید و زیاد توصیف نکنید.

مثل این:

bird-watching

تماشای پرندگان

stand-up comedy

استندآپ کمدی

running marathons

شرکت در ماراتن

 

8. چگونه می توان مراجع را در یک رزومه لیست کرد (How to list references on a résumé)

اگر استخدام کننده ای به طور خاص از شما درخواست مراجع کند، آن را در صفحه ای جداگانه از رزومه یا CV خود ارائه دهید. صفحه را به عنوان ” References ” نام گذاری کنید و با استفاده از همان فونت رزومه خود، نام ، موقعیت، شرکت و اطلاعات تماس دو یا سه کارفرمای سابق را لیست کنید.

با این حال، اگر کارفرمایی به داشتن مراجع اشاره نکرد ان را ذکر نکنید!

اکنون که تمام مراحل را به پایان رسانده اید ، دو بار ، سه بار ، چهار بار املا و علائم نگارشی را چک کنید. از دوست خود بخواهید رزومه شما را برای یافتن اشتباهات احتمالی بخواند. سپس از دوست دیگری بخواهید آن را بخواند. وقتی مطمئن شدید که حتی یک مورد نقص وجود ندارد، آن را به قالب فایل PDF تبدیل کنید تا سند متنی ارسال نکنید.

حالا شما اماده هستید تا روزمه خود را برای درخواست شغل ارایه دهید چه برای حالا یا هر زمان دیگری.

پکیج زبان

 

پکیج آیلتس آکادمیک

 

پکیج گرامر انگلیسی

با رویکرد مفهومی

 

آموزش رایگان لغات انگلیسی

 

آموزش رایگان تلفظ انگلیسی

 

آموزش رایگان گرامر انگلیسی

 

 

امتیاز شما به این مطلب
https://exiracademy.org/?p=33243
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد با این نکات یک رزومه قوی بنویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام مرسی بابت سایت خوبتون من حدود ۱ ساله از پکیج های زبان شما استفاده میکنم و میخواستم بگم عااالیههههه و دوم این که سایت یا موسسه ای میشناسید برای نوشتن انگیزه نامه یا cv که با توجه به اطلاعات ما برامون نگارشش کنن؟؟؟؟؟

    15