سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

سه راه برای طراحی شخصیت کاراکترِ یک خانم

1450 بازدید

سه راه برای طراحی شخصیت کاراکترِ یک خانم

 هستر( Hester)، جو مارچ (Jo March) ، لیسبت سالندر (Lisbeth Salander) ، هرمیون گرنجر (Hermione Granger)، پیپی لانگستاکینگ (Pippi Longstocking) و هزاران شخصیت داستانی دیگر، زنان و دخترانی هستند که مبارز ، روشنگر و خشمگین هستند، و در صفحات کتاب های مورد علاقه ما و در صفحه نمایش های بزرگ سینما و تلویزیون زندگی می کنند و به ما الهام می بخشند تا کمی متفاوت تر به زندگی خود نگاه کنیم.

 

اما چه چیزی باعث شکل گیری چنین شخصیت های الهام بخشی می شود؟

این شخصیت های مختلف، کاملا باهم فرق دارند و همین تمایز شخصیت باعث می شود که ما آن ها را تحسین کنیم، احساس دوستی و صمیمیت داشته باشیم و آن ها را در رویاهای خود به آغوش بکشیم و به آن ها افتخار کنیم. آن ها احساسی در ما برمی انگیزند که بتوانیم درکشان کنیم و با آن ها ارتباط برقرار کنیم و حتی اگر سبک زندگیمان بسیار متفاوت با زندگی آن ها باشد، باز هم احساس همدلی ما با آن ها ادامه داشته باشد.

در اینجا چند نکته در مورد شخصیت پردازی این قهرمانان آورده شده است:

 

1. شخصیت ها را توانمند کنید و به آن ها قدرت بدهید. (Empower the characters)

وقتی صحبت از نوشتن شخصیت های زن یا شخصیت های دیگر می شود ، به یاد داشته باشید که مهمتر از همه ، هدف شما روح ببخشیدن و زنده کردن آنهاست. شخصیت های زن عالی، شجاع ، پر جرات ، قاطع ، سرسخت ، بی باک هستند. آنها بر موانع فائق می آیند ، بر شر پیروز می شوند ، و ترس ها و دشمنان را یکسان تسخیر می کنند. آن ها این کار را با نقشه ها و روش های بزرگ و کوچک ، واضح و ظریف انجام می دهند ، و همیشه ما را میخکوب داستان می کنند تا ورق بزنیم و ببینیم اقدامات بعدی آن ها چیست. لازم نیست که هر شخصیتی اسلحه به دست بگیرد یا قدرت ابرقهرمانی داشته باشد ، اما باید واکنش و هیجان شدید خواننده را برانگیزد و یک تأثیر ماندگار بر جای بگذارد. خواه مردم آن ها را دوست داشته باشند و یا از آن ها متنفر باشند، در واقع شما باید چنان شخصیت های واقع گرایانه ای بسازید كه افراد ممكن است فراموش كنند كه آن ها را در زندگی “واقعی” نمی شناسند.

 

2. شخصیت عالی، همیشه به معنی “خوب” نیست. (Great doesn’t mean “good”)

عالی (great)  همیشه به معنای خوب نیست. در حقیقت ، سه تعریف اول فرهنگ لغت برای این صفت (great) اصلاً به مفهوم برتری آن، اشاره نمی کنند. بلکه آن ها به بزرگی کلمه اشاره دارند.

شخصیت ها زن مختلف عالی در فیلم ها و داستان ها وجود دارند که شرور هستند. مثل لیدی مکبث (Lady Macbeth)، وروکا سالت (Veruca Salt) و استلا در Great Expectations. آن ها ما را وادار می كنند كه از اقدامات وحشیانه آنها شگفت زده شویم و عقب نشینی کنیم، بگرییم، و در صفحات كتاب هایمان فریاد بزنیم. اگرچه شاید از نظر فضیلت و نجیب بودن، این شخصیت ها افراد بزرگی نباشند ، اما قطعاً شخصیت های بزرگی هستند. شخصیت های شرور همچنین دارای بسیاری از ویژگی های قهرمانان هستند – آن ها همچنین شجاع ، با روحیه بالا، مصمم ، سرسخت و بی باک هستند؛ فقط نکته این جاست که آن ها از این قدرت ها برای بدی و شر استفاده می کنند تا خیر. برخی از شخصیت های زن آنقدر قوی هستند که حتی با نام خود باعث تولید کلمات می شوند. به عنوان مثال ، (Bovarism) بوواریسم از رمان مادام بوواری ساخته گوستاو فلوبر ناشی می شود. این اسم به معنای “برآورد اغراق آمیز ، به ویژه پر زرق و برق از خود” است که به طور دقیق قهرمان کتاب، یعنی اما بوواری (Emma Bovary) را توصیف می کند. در واقع شخصیت به عنوان “مجموع ویژگی ها و صفاتی که ماهیت فردی برخی از افراد یا چیزها را تشکیل می دهند” تعریف می شود ، و همچنین این مجموعه باید دارای نقایصی باشد ، مانند موارد بوواری.

همین ویژگی ها و نقص های شخصیت به همراه قصه ی داستان باعث جذابیت یک اثر می شود.

 

3. از تله های جنسی پرهیز کنید. (Avoid sexist tropes)

چیزهایی که باعث ایجاد یک شخصیت زن عالی می شوند دقیقا همان مواردی هستند که باعث ایجاد هر شخصیتی، چه زن چه مرد، می شوند. اما متأسفانه همه فیلمنامه ها این گونه نوشته نمی شوند. گزارش سال 2019 توسط Geena Davis در مورد جنسیت در رسانه ، روش های تأثیرگذاری کلیشه های رسانه ای بر دختران و زنان جوان را بررسی کرده است. یافته ها در بهترین حالت مأیوس کننده است. در میان نتیجه گیری های نگران کننده دیگر ، این نشان می دهد که در فیلم ها ، امروزه به طور قابل توجهی مردان بیشتر از زنان به عنوان رهبر نشان داده می شوند ، و زنانی که به عنوان رهبر نشان داده می شوند بسیار بیشتر از مردان لباس جلب توجه کننده می پوشند یا برهنه نشان داده می شوند. این همچنین نشان می دهد که شخصیت ها هنوز هم به طور نامتناسبی مرد هستند ( یعنی چیزی در حدود 67٪ از کل شخصیت ها) ، و بیشتر دیالوگ ها به شخصیت های مرد مربوط می شود.

الی توویونیمی (Elli Toivoniemi)، تهیه کننده و کارگردان فنلاندی ، به نقل از این مطالعه ، می گوید: “امیدوارم که شاهد نمایش بهتر شخصیت های زن در داستان ها و فیلم ها باشیم. اما گاهی اوقات ما نیاز به بررسی بیشتر عملکرد شخصیت های زن در یک داستان داریم. بسیاری از مسائل وجود دارند که می توانند بهتر و شجاعانه تر انجام شود. ”

همه این ها بدان معنا نیست که هر شخصیت زن عالی باید به معنای عامه یک رهبر باشد ، اما نشان می دهد که بررسی دقیق پیام هایی که شخصیت های شما ممکن است به مخاطب ارسال کنند مهم است.

 

همواره به یاد داشته باشید که یک شخصیت به یاد ماندنی یک شخصیت کاملاً تحقق یافته است و این هدف نهایی شما به عنوان نویسنده است.

 

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

پکیج آیلتس آکادمیک

 

پکیج گرامر انگلیسی

با رویکرد مفهومی

 

آموزش رایگان لغات انگلیسی

 

آموزش رایگان تلفظ انگلیسی

طراحی شخصیت کاراکتر خانم

امتیاز شما به این مطلب
https://exiracademy.org/?p=33239
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد سه راه برای طراحی شخصیت کاراکترِ یک خانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.