کلاس زبان ترکی استانبولی

 

مختصری در مورد زبان ترکی استانبولی:

ترکی زبانی است که در ترکیه، قبرس، بلغارستان و یونان و همچنین در کشورهای اروپایی عثمانی در قدیم کاربرد داشته و دارد. دلیل رایج بودن این زبان در کشورهای اروپایی، مهاجرت میلیون ها انسان به آن بخش بوده است. در این زبان از هارمونی آواها و حروف صدادار به طرز بسیار زیبایی استفاده می شود.

ساختار جملات در زبان ترکی به صورت زیر است:

Subject + Object + Verb

از سال 900 تا سال 1928 ترک زبان ها برای نوشتن از الفبای عربی استفاده می کردند ولی آتاتورکی به نام مصطفی کمال آن را به الفبای لاتین تغییر داد. از نظر دولت ترکیه این کار باعث تسهیل فرآیند یادگیری شد پس تعداد افرادی که به فراگیری این زبان روی آوردند افزایش یافت. می توان گفت این رشد از %20 به %90 بوده است. برخی معتقدند که با این حرکت بسیاری از افراد به مطالعه دستاوردهای ترک زبان ها نیز تمایل نشان دادند.

هشتاد و سه میلیون نفر در سراسر دنیا به عنوان زبان اول‌شان یعنی ترکی حرف می زنند و به همین خاطر، زبان ترکی پانزدهمین زبان گسترده کره زمین است.

کلاس زبان ترکی استانبولی

کشورهایی که به زبان ترکی صحبت می کنند

ترکی در بسیاری از کشورها کاربرد دارد از جمله آلبانی، آذربایجان، بوسنی و هرزگووین، بلغارستان، یونان، شمال قبرس، کوزوو، جمهوری مقدونیه، مولداوا، رومانی، صربستان، سوریه، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان. این زبان هم چنین در کشورهایی که دارای مهاجر هستند به چشم می خورد مانند: اتریش، بلژیک، کانادا، فرانسه، آلمان، سوئد، سوئیس، چین و آمریکا.

ترکی از جمله رایج ترین زبان ها است و حدود %40 افراد مسلط به زبان ترکی در کشورها بسیار بیان خوبی دارند. خصوصا در بخشی که قبلا مربوط به دولت عثمانی بوده است. از 83 میلیون نفری که در جهان به زبان ترکی صحبت می کنند، 74 میلیون نفر به ترکی کاملا مسلط هستند. این زبان نه تنها در ترکیه بلکه در قبرس هم زبان تجاری است. عراق، رومانی، مقدونیه و کوزوو کمترین جمعیت ترک زبان را بین بقیه کشورهای جهان دارند.

 

حقایقی در مورد زبان ترکی

زبان ترکی دارای 29 حرف بوده که اساس آن لاتین است. در ترکی مدرن، بسیاری از تلفظ ها با وضوح بهتری بیان می شوند. در حال حاضر هر دو نوع حروف قدیم و جدید در مناطق مختلف توسط مردم مسلط به این زبان استفاده می شوند. بیشتر مردم تمایل دارند همچنان از لغات و حروف قدیم زبان خود برای صحبت کردن استفاده کنند.

شباهت های زیادی بین زبان ترکی و زبان های آذربایجانی، ترکمنی، ازبکی و قزاقی دیده می شود. یک تئوری وجود دارد که معتقد است زبان ترکی دارای کلماتی از زبان های ژاپنی و کره ای نیز هست. زبان ترکی استانبولی به زبان تجاری ترکی مشهور و معروف است هرچند که این زبان دارای تفاوت های زیادی با ساختار و لغات ترکی های رایج در کشورهای دیگر است.

 

زندگی در ترکیه

دلیل اینکه به شما توصیه می شود قبل از مهاجرت به ترکیه در کلاس ها و دوره های آموزشی زبان ترکی شرکت کنید، شمار بسیار کم افراد بومی مسلط به زبان های خارجی است. هرچند که امروزه تعداد افرادی که در حال یادگیری زبان هایی به جز ترکی در این کشور هستند در حال افزایش است.

شهروندان جوان ترکی در چند سال اخیر تمایل زیادی به یادگیری زبان انگلیسی و برخی زبان های دیگر نشان داده اند ولی هنوز هم مشکل زبان و فهم متقابل در این کشور توریستی به چشم میخورد. در نتیجه به شما توصیه می شود اگر زمان کمی دارید، حتما در دوره های فشرده آموزش زبان ترکی استانبولی شرکت کنید تا شرایط را به نحوی برای خود تسهیل کنید در غیر این صورت حتی برای انجام ساده ترین کار ها مانند خرید یک بطری آب آشامیدنی، دچار مشکل خواهید شد.

ترکیه از جمله کشورهای مهمان نواز به حساب می آید. برای مردم ترکیه برخورد شما با هم وطنانشان بسیار حائز اهمیت است پس سعی کنید روحیات خود را کنترل کنید تا در این کشور دچار مشکل نشوید. نگهداری از حیوانات خانگی مورد نادری در این کشور است. در مذهب برخی از بخش های این کشور نگهداری از برخی حیوانات مانند سگ امری ناپسند ذکر شده است. ولی در بخش هایی از این کشور که افراد مهاجر زندگی می کنند، نگهداری از سگ و گربه بسیار به چشم میخورد که افراد بومی نیز این مورد را پذیرفته و مزاحمتی برای آنها ایجاد نمی کنند.

علت تعداد زیاد افراد دامپزشک در این کشور، وجود تعداد بسیار چشمگیری از حیوانات مزرعه ای و دامی است که نیاز به مراقبت و معالجه دارند.

 

راه های یادگیری زبان ترکی

الف) دوره ها و کلاس های گروهی آموزش زبان ترکی

شرکت در کلاس های زبان و یادگیری به کمک استاد و سایر همکلاسی ها از جمله سنتی ترین روش های یادگیری یک زبان دیگر است. تعداد زیادی از افراد در مدرسه یا کلاس هایی خارج از مدرسه و در موسسات خصوصی به یادگیری زبانی جدید پرداخته اند. یکی از فواید شرکت در اینگونه کلاس ها یادگیری از بقیه افراد و گرفتن انگیزه به علت جو مثبت آن کلاس است که فاکتور مهمی برای فراگیری است.

 

ب) کلاس های خصوصی

یادگیری توسط یک نفر به صورت رو در رو، علاوه بر امکان یادگیری بهتر و دادن توضیحات بیشتر توسط مدرس، این امکان را برای زبان آموز فراهم می کند که بیشتر صحبت کند و مهارت گفتار خود را بیشتر تقویت کند. برعکس کلاس های گروهی که استاد باید توجه خود را بین زبان آموزان تقسیم کند، در کلاس های خصوصی استاد تمرکز خود را روی یک نفر و مشکلات اون میگذارد و طبیعتا نتیجه مورد نظر و مطلوب از نظر زمانی زودتر حاصل می گردد. البته به این نکته توجه داشته باشید که هزینه کلاس های خصوصی به مراتب بالاتر از کلاس های گروهی است.

 

ج) CD های آموزشی

برای افرادی که هزینه یادگیری یک زبان برایشان اهمیتی ندارد ولی از نظر زمانی نمیتوانند از روش های سنتی برای یادگیری استفاده کنند، استفاده از CD های آموزشی که بتوانند در ماشین روی مهارت شنیداری و گفتاری خود تمرین داشته باشند یا در زمان آزاد خود در منزل به وسیله کامپیوتر از این موارد استفاده کنند، بسیار مفید است.

 

د) سیستم آموزش آنلاین

در سال های اخیر یادگیری به کمک سیستم های آموزشی آنلاین نسبت به روش های قدیمی و سنتی رشد خوبی داشته و طرفداران خاص خود را داشته است. این سیستم برای افرادی مناسب است که تمایل دارند با هزینه ای پایین تر از کلاس های حضوری، یک زبان دیگر را یاد بگیرند. البته این نکته نیز دارای اهمیت است که استفاده از سیستم های آموزشی آنلاین این گزینه را در اختیار افراد قرار می دهد که در هر ساعت از شبانه روز به هر تعداد ساعت که می‌خواهند از محتواها استفاده نمایند.

در مقایسه با روش های قبلی و کتب چاپی یادگیری، سیستم های آموزشی آنلاین دارای این مزیت هستند که به روزرسانی شده و در اختیار کاربر قرار می گیرند بدون اینکه فرد نیاز به خرید مجدد نسخه چاپی برای به دست آوردن محتواهای جدید داشته باشد.

 

ن) یادگیری دو جانبه

یکی از تکنیک های یادگیری زبان به این صورت است که دو نفر که به دو زبان متفاوت مسلط هستند به ترتیب در جایگاه استاد و شاگرد قرار گرفته و با یکدیگر تبادل اطلاعات برای یادگیری زبان یکدیگر را انجام می دهند. مثلا اگر قرار است دو ساعت با هم در ارتباط باشند، ابتدا یک ساعت با هم به زبان ترکی صحبت کرده و شخصی که به این زبان مسلط تر است به آموزش فرد ضعیف تر می پردازد سپس به زبان انگلیسی صحبت و جایشان برعکس می شود تا هر دو تمرین کنند. البته بهتر است این را بدانید که اگر کسی زبان خاصی را خوب بلد است دلیل محکمی وجود ندارد که مدرس خوبی نیز باشد. تنها مزیت این روش رایگان بودن برای دو نفر است ولی به هر حال زمان نیز فاکتور مهمی است که دو نفر برای یکدیگر صرف می کنند.

 

و) غوطه ور شدن

قبل از اینکه وارد کشور ترکیه شوید، اگر میخواهید سریعتر یاد بگیرید و واضح تر صحبت کنید باید خود را در معرض این زبان قرار دهید. شما باید با دستور زبان و لغات زبان ترکی در ارتباط باشید تا بتوانید آن را به خوبی یاد بگیرید. سعی کنید برای تقویت مهارت شنیداری خود دائما خود را در معرض اینگونه موارد به زبان ترکی قرار دهید. برای مثال رادیو گوش کنید یا فیلم ببینید. حتی می توانید از مستندهای ترکی زبان استفاده کنید.

 

ه) کتابخانه خود را به مجموعه کتب ترکی تبدیل نکنید

اگر یک زبان آموز هستید که میخواهید به تازگی زبان ترکی را یاد بگیرید، بیشتر از یک دیکشنری، یک کتاب گرامر و چند جلد کتاب لغت نیاز ندارید. پس دور خود را با چندین و چند جلد کتاب شلوغ نکنید. کتب باعث می شوند در مهارت خواندن پیشرفت کنید ولی تاثیر آنچنانی روی مهارت گفتار شما ندارند.

 

ی) اپلیکیشن ها و دروس آنلاین رایگان

هزاران راه برای یادگیری مجازی و رایگان زبان ترکی به جای شرکت در دوره های آموزشی زبان ترکی در اینترنت وجود دارد. بیشتر تمرکز این موارد روی مهارت های نوشتن و خواندن است در مقایسه با مهارت های شنیدن و بیان کردن.

به طور کلی یادگیری به صورت مجازی و رایگان غیر ممکن نیست ولی پر از تبلیغات، اشتباهات تایپی، مطالب پیش پا افتاده با طراحی های ضعیف است که کمک آنچنانی به یادگیری شما نخواهد کرد.

 

یادگیری با برنامه Babbel:

هزینه یادگیری با این برنامه در یک ماه از هزینه خرید قهوه روزانتان کمتر است. این برنامه بدون تبلیغات بوده و توسط یک تیم متخصص در زبان ترکی و طراح های خبره نوشته شده است. پس شما برای یادگیری این زبان با استفاده از این برنامه، با بهترین کیفیت و هزینه گارانتی می شوید.

این برنامه متعقد است که مهمترین فاکتور یادگیری، جذابیت و شاد بودن است چه برای یادگیری زبان ترکی، چه یادگیری سایر موارد. این برنامه اطلاعات برای آموزش را براساس گنجایش شما در اختیارتان قرار می دهد.

این موارد از جمله مسائلی است که شما می توانید از این برنامه انتظار داشته باشید:

 • پوشش دادن همه چهار مهارت: شنیدن، بیان کردن، نوشتن و خواندن به علاوه ی محتواهای آموزشی بیشتر برای هر درس. حتی در بخش هایی نیز به قدرت تلفظ شما کمک می شود.
 • داشتن اپلیکیشن برای هر دو سیستم عامل Android و IOS که تمامی مراحل شما ثبت و در صورت ورود با یک دستگاه دیگر کاملا بازیابی می شود و این امکان را به شما می تواند که هرجا و هر ساعتی بتوانید به یادگیری زبان ترکی بپردازید.
 • می توانید از موضوع و تم مورد نظر خودتان شروع به یادگیری کنید و مجبور به تبعیت از برنامه ای که به صورت پیش فرض وجود دارد نیستید.
 • به روز رسانی منظم برنامه باعث می شود شما به صورت مداوم به موارد مختلفی دسترسی داشته باشید.
 • تیم برنامه نویسی این برنامه این امکان را برای کاربران ایجاد کرده اند که با عوامل اصلی برنامه و سایر کاربران ارتباط برقرار کرده و به تمرین آنچه یاد گرفته اند بپردازند.
 • اگر از سرویس دهی این برنامه راضی نبودید می توانید هزینه 20 روز از یک ماه دسترسی خود به برنامه را پس بگیرید بدون اینکه دلیلش را از شما جویا شوند.

 

بهترین کتب یادگیری برای کلاس زبان ترکی استانبولی

سری کتب Teach yourself Turkish

این کتاب در سه جلد توسط یک موسسه خارجی به یاری چند مدرس بومی زبان ترکی استانبولی نوشته شده است. این کتاب به صورت خودآموز قابل استفاده است. کتاب برای افرادی طراحی شده است که میخواهند زبان ترکی را به عنوان زبان چندم خود یاد بگیرند. این سری کتاب شامل 4 کتاب با نام های کتب 1 تا 3 به همراه یک کتاب جامع است. هر کتاب از این مجموعه شامل 10 درس است که به موضوعی محور بوده و در هر درس دستور زبان و لغات مربوط با آن موضوع و درس آورده شده است. این کتاب به آموزش تلفظ و گرامرهای تکمیلی نیز می پردازد و در نهایت در آخر هر درس یک بخش برای تمرین بیشتر مطالب آموزش داده شده در آن درس آورده شده است.

سری کتب Yeni Hitit

اگر قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری به کشور ترکیه را دارید این کتاب بسیار برای شما مفید خواهد بود. این کتاب مشخصا برای شرکت در یک آزمون ترکی به نام تومر و برای افراد غیر ترکی زبان در سه جلد طراحی و توزیع شده است.

هر کتاب از این مجموعه شامل 12 درس است که به صورت موضوعی به آموزش لغات و دستورزبان های ترکی به افراد غیربومی می پردازد. سطح این کتاب به مراتب از کتاب قبلی بالاتر است و بیشتر برای افرادی که می خواهند در آزمون شرکت و مهاجرت کنند مناسب است. در حال حاضر بسیاری از موسسات چند زبانه در ایران خصوصا تهران، از این کتاب در کلاس ها و دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی خود استفاده می کنند.

کتاب The delights of learning Turkish

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید یا می خواهید صرفا در آنجا زندگی کنید و تمایلی به ادامه تحصیل یا کار در این کشور را ندارید، توصیه ما به شما یادگیری از طریق این کتاب است. کتاب برای افراد مبتدی و متوسط مناسب و دارای روندی جذاب است. مخاطب در هنگام یادگیری به نوعی از مطالعه آن لذت برده و همزمان لغات و دستور زبان های کابردی زبان ترکی را یاد می گیرد.

طبق گفته ی نویسنده، این کتاب می تواند افراد را از سطح ابتدایی به سطح پیشرفته هدایت کند. در بخش دستور زبان در این کتاب ابتدا آموزش کاربردی همراه با مثال هایی برای زبان آموز آورده شده سپس از او خواسته می شود که خود مثال هایی بیاورد تا مطالب را بهتر یاد بگیرد. در انتهای کتاب می توانید پاسخ های کلیدی تمرین های کتاب را بررسی کرده و اشتباهات خود را اصلاح کنید.

حتی در کتاب بخشی مربوط به اصطلاحات ترکی همراه با توضیحات آن‌ها آورده شده است که بسیار مفید است.

 

نحوه یادگیری با مطالعه کتب مذکور

 • توصیه ما به شما این است که لغات ترکی‌ای را که بلد نیستید در قالب فلش کارت یا در برنامه ای به شکل یادداشت در گوشی موبایلتان یا اپلیکیشن هایی از این قبیل جمع آوری کنید و مدام آن ها را بخوانید و برایشان مثال بزنید تا ملکه ذهن‌تان شود.
 • دستور زبان ترکی استانبولی بسیار دشوار است پس حتما نکات را در جزوات و کتب خود یادداشت کنید.
 • در صورتی که احساس کردید روند یادگیریتان کند است و دیگر علاقه ای به یادگیری این زبان ندارید می توانید به یادگیری به کمک بازی های مخصوص گوشی های موبایل که برای یادگیری زبان ترکی طراحی شده اند یا پازل روی بیاورید.
 • بلند خواندن از موارد مفید برای تقویت مهارت گفتاری و شنیداری است. سعی کنید متون کتب را بلند بخوانید تا گوش‌تان با چیزی که میخوانید، خصوصا تلفظ لغات آن آشنا شود.
 • فایل های صوتی کتب را بارها و بارها گوش کنید. این کار باعث می شود شما دقیقا کلمات را با همان الگو و تلفظی که یک فرد بومی بیان می‌کند، یاد گرفته و بیان کنید.

 

کلاس زبان ترکی استانبولی

از جمله راه های یادگیری یک زبان دیگر، ثبت نام در کلاس های خصوصی و گروهی موسساتی است که در تدریس آن زبان تجربه لازم و کافی را داشته و در کادر خود مدرسانی مسلط به آن زبان را دارند. پیدا کردن موسسه ای که مطابق با سلیقه و خواسته شما باشد کار آسانی نیست پس بهتر است ابتدا از طریق دوستان و آشنایان سپس از طریق بررسی سایت ها در اینترنت بهترین گزینه و آموزشگاه تدریس زبان ترکی را پیدا کنید. قدم بعدی شرکت در آزمون تعیین سطح آن موسسه و انتخاب بهترین زمان و کلاس مناسب با زمان و شرایط شما به کمک سوپروایزر و کادر اداری است.

بهتر است بدانید که مهمترین موضوع برای رسیدن به هدف و یادگیری این زبان یا هر زبان خارجی دیگری، اعتماد به مسئولین آن موسسه و انجام تکالیف و مواردی است که از شما خواسته میشود. تغییر آموزش به صورت مداوم به علت عدم رسیدگی به تکالیف و عدم پیشرفتی که مسبب آن خود شما هستید، سودی به حالتان نداشته و باعث سردرگمی نیز می شود.

 

فاکتورهای یک کلاس زبان ترکی خوب:

در تمامی شهرها تعداد زیادی موسسات چندزبانه وجود دارند که آموزش زبان ترکی یکی از آنها است. پس قطعا انتخاب آموزشگاهی که نیازهای شما را در جایگاه یک زبان آموز تامین کند کار آسانی نخواهد بود. کلاس زبان ترکی استانبولی

در اینجا می خواهیم به فاکتورهای مهم انتخاب موسسه مناسب اشاره کنیم:

منابع آموزشی معتبر

از آنجایی که مهمترین بخش یادگیری یک زبان، کتاب آموزشی آن است پس باید دقت کنید که موسسه شما از بهترین و مشهورترین کتاب برای یادگیری شما استفاده کند.

اساتید دلسوز و باتجربه

این که انتظار داشته باشید موسسه دارای افراد بومی برای تدریس شما باشند خواسته زیادی نیست ولی این موضوع بسیار رایج نیست که همه آموزشگاه برای تمامی سطوح دارای اساتید اصطلاحا Native باشند. حتی ممکن است هیچ استاد بومی ای در آموزشگاه مدنظر شما وجود نداشته باشد ولی این موضوع نباید باعث نگرانی شما شود.

مهمترین وظیفه یک استاد، تدریس مباحث کتاب و رفع اشکال زبان آموزان است. زبان آموزان باید حس پشتیبانی را از جانب استاد خود دریافت کنند تا بتوانندپیشرفت داشته باشند. یک استاد خوب مطالب را به گونه ای آموزش می دهد و مثال های عینی می آورد که زبان آموزان آنها را فراموش نکرده و بتوانند در شرایط مناسب در خروجی هایشان از آنها استفاده نمایند.

برخورد مودبانه و دوستانه پرسنل

اگر افرادی که پرسنل اصلی یک موسسه هستند رفتار خوبی با شما نداشته باشند و به سوالات شما پاسخ مناسبی ندهد، پس قطعا به هدف و روند آموزش شما نیز در آن موسسه اهمیت داده نخواهد شد. وظیفه اصلی پرسنل یک آموزشگاه خوب، راهنمایی دلسوزانه و مناسب با شرایط فرد مراجعه کننده است. پس اگر در بدو ورود برخورد مناسبی با شما نداشتند بهتر است به سراغ گزینه های بعدی خود برای یادگیری زبان ترکی بروید.

امکانات به روز برای افزایش یادگیری

از جمله امکانات جدیدی که امروزه برای افزایش یادگیری کلاس زبان ترکی استانبولی در موسسات آموزشی به کار می روند می توان به ویدیو پرژکتور، اسلایدها و فیلم های آموزشی، فایل های صوتی مرتبط ولی خارج از کتب آموزشی و کتب متفرقه برای افزایش یادگیری زبان آموزان اشاره کرد.

ایجاد انگیزه برای زبان آموز

فردی که اقدام به یادگیری زبانی دیگر می کند نیاز به انگیزه دارد. پس یک موسسه خوب باید بتواند با سیستم آموزشی و انتخاب اساتید با انگیزه و پر انرژی این حس را در زبان آموز زنده و در شرایط لازم آن را تقویت کند.

پشتیبانی دائمی

زبان آموزان باید بتوانند در صورت کند بودن روند یادگیری یا هر مشکل دیگری با سوپروایزر آن مجموعه صحبت و راهنمایی شوند تا از مسیر یادگیری منحرف نشوند.

در این مقاله به تمامی مواردی که شما برای یادگیری زبان ترکی برای زندگی در یک کشور ترکی زبان نیاز دارید پرداختیم تا بتوانیم شما را در انتخاب زبان خارجی موردنظرتان برای یادگیری، مهاجرت تحصیلی یا کاری یاری دهیم.

 

دوره های آنلاین زبان