سازماندهی پاراگراف های رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک

Organising IELTS Writing Task 1 Paragraphs – Part 2

 

 

در ادامه قسمت اول مقاله اکسیری «سازماندهی پاراگراف های رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک» می خواهیم به شما یاد بدهیم چگونه پاراگراف های گزارش یا Report رایتینگ تسک 1 آکادمیک را سازماندهی کنید. در این مطلب شما قسمت دوم این مقاله را می خوانید.

 

قسمت دوم سازماندهی پاراگراف های رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک

……. اما یک مدل دیگر هم وجود دارد و آن این است که در یک سوال دو نمودار به ما می دهند، و این دو نمودار چندان بهم ربطی ندارند. در این حالت قاعدتا شما یک نمودار را در یک Body paragraph و نمودار دیگر را در Body paragraph دیگر توصیف می کنید.

پس در رایتینگ تسک 1  آیلتس آکادمیک در دسته ی اول یعنی Graphs, charts and tables، حداقل یه Rank و Trendداریم و حداقل دو Body paragraph می نویسیم. یادآوری می کنیم که نباید کمتر از 150 کلمه بنویسید و ماکسیمم کلمات نوشته شما، طبق توصیه ما بهتر است بیشتر از 200 کلمه نشود.

 

بررسی یک Sample آیلتس

به سراغ یک Sample واقعی  می رویم. به این نمونه سوال دقت کنید:

Writing Task 1 – Sample 01

You should spend 20 minutes on this task.

The graph below shows the proportion of population aged 65 and over among the USA, Sweden and Japan.

Summarize the information by selecting and reporting the main features, and make comparison where relevant.

نمودار رایتینگ آیلتس مردم +65 سال 

Big Picture، Overview ،Rank ها و Trendها در سازماندهی پاراگراف های رایتینگ تسک یک آیلتس آکادمیک

اولین سوالی که از خودتان می پرسید این است که چه چیزی در این سوال Big Picture ماست؟ چه چیزی توجه ویژه ای را به خود جلب می کند؟ به چیزهای مختلفی می توانید اشاره کنید. مثلا می توانید بگویید جمعیت پیر کشور ژاپن یعنی 65 سال به بالا، در 90 درصد دوره زمانی که به ما داده شده است، یعنی از سال 1940 تا سال 2040 که یک قرن یا 100 سال است، کمتر از سوئد و آمریکا بوده است. یا می توانید Big Picture را به این صورت بگویید که در انتهای این دوره جمعیت سن و سال دار ژاپن، از دو کشور دیگر بیشتر خواهد شد و به صورت چشم گیری افزایش خواهد داشت.

 

البته می توانید اصلا Big Picture ارائه ندهید بلکه Overview بدهید و بگویید که جمعیت پیر هر سه کشور در این بازه در آینده رو به رشد است و پیش بینی می شود که درانتهای این دوره و در سال 2040 به بیشترین حد خود می رسد. البته در کل برای Big Picture یا Overview جزئیات ارائه نمی کنیم.اما در اینجا ما خواستیم یک Overview کلی بدهیم و Big Picture ندهیم. بنابراین خوب فکر کنید و ببینید می خواهید کدام را بگویید. ممکن است بخواهید هر دو را شرح بدهید. تصمیمش با شماست.

 

اما در قدم بعدی به سراغ Rank ها و Trendها می رویم. به این معنا که بررسی کنیم در یک نمودار چه Rank ها و Trendهایی وجود دارد و چگونه و در چند طبقه و گروه این ها را آنالیز کنیم. یک راهش این است که بیایید در سه Body paragraph، به ترتیب ابتدا روند آمریکا، بعد روند سوئد و سپس روند ژاپن را جلو بروید تا انتها.

 

یک اشتباه جذاب!

این حالت برای اکثر متقاضیان آزمون آیلتس، جذاب و ساده است اما اشتباه هم هست! به این خاطر که اگر شما سه Body paragraph بنویسید و Trend های این سه آیتم را توصیف کنید، سوال اینجاست که در کجا می خواهید این سه را با همدیگر Rank کنید!؟ یا باید یک Body paragraph چهارم بنویسید یا باید به شکلی در پارگراف Summary این ها را Rank و مقایسه کنید.

در این حالت تکرار مکررات ایجاد می شود و مدام باید سال های 1940 ، 1960، 2000 و … را تکرار کنید. علاوه بر این، در این حالت نوشته شما نزدیک به 400 کلمه یا بیشتر می شود! علاوه بر 400 کلمه ای شدنش که طبعا ایراد دارد، اطلاعات تکراری در نوشته شما زیاد می شود. بنابراین یادتان باشد ما هیچ وقت نباید آیتم ها را سوا کرده و روند یا Trend آن ها را به صورت تک به تک بگوییم. بلکه باید به شکلی آن را شرح بدهیم که همراه با Rank شان باشد و به تکرار مکررات منجر نشود.

 

چگونه یک پاراگراف بدون اشتباه نگارش کنیم!؟

اگر خاطرتان باشد یکی از راه های آنالیز دیتا، این بود که از نظر زمانی در یک Body paragraph گذشته را توصیف کنیم و در Body paragraph دیگر آینده را. مثلا در مورد این نمودار که تقریبا در سال 2000 منتشر شده است، اگر سال 2000 را زمان فعلی یا now در نظر بگیریم، می توانیم در Body paragraph اول از Tenseهای گذشته برای توصیف روند و Ranking این سه آیتم استفاده کنیم. در Body paragraph بعدی نیز پیش بینی هایی که راجع به تغییرات این‌ آیتم ها می شود، که چطور با همدیگر در آینده Rank می شوند، و اینکه چطور انتظار می رود یا پیش بینی می شود برایشان چه اتفاقی در آینده بیفتد را توضیح می دهیم. دو Body paragraph می تواند برای این نمونه فوق العاده خوب باشد!

 

می توانید Plan و Outline آن را بکشید. یعنی اینکه می خواهید چکار کنید و چگونه بنویسید و چطور به جزئیات اشاره کنید؛ سپس نوشته را تنظیم کنید.

قسمت اول این مقاله | قسمت دوم این مقاله | قسمت سوم این مقاله 

 

دوره های آنلاین آیلتس

دوره های حضوری آیلتس