نکات مهم رایتینگ تسک 1 آیلتس

Important Points of IELTS Writing Task 1

 

همان طور که قبلا در مقاله چرا رایتینگ آیلتس بالای 7 نمی دهند توضیح دادیم، گرفتن نمره ی 7 و بالاتر در مهارت رایتینگ آزمون آیلتس کار بسیار سختی‌ست و شکی در این موضوع نیست. اما در این میان نکات مهمی هم فراموش می شود که در این اکسیر، می خواهیم درباره ی آنها صحبت کنیم.

 

نکات مهم رایتینگ تسک 1

 

 

آیا نمره‌ی کمتر نشانه‌ی اهمیت کمتر است!؟

درست است که تسک 2 رایتینگ ضریب 2 دارد در واقع دو سوم نمره‌ی مهارت رایتینگ شما به آن اختصاص داده می شود. یعنی از نه نمره، شش نمره متعلق به تسک 2 است در حالی که تنها سه نمره به تسک 1 اختصاص دارد. با این حال نکته ای که اغلب آن را فراموش می کنیم اهمیت رایتینگ تسک 1 است. به این دلیل که نمره ی کمتری به رایتینگ تسک یک اختصاص یافته است، ممکن است بسیاری از داوطلبان به تسک 1 اهمیت ندهند و به راحتی این سه نمره را از دست بدهند هر چند که گرفتن این سه نمره چندان هم راحت نیست و چالش های خاص خودش را دارد.

 

برای مثال اگر در رایتینگ تسک 1 جنرال نامه ای می نویسیم باید حواسمان به داستانی که در نامه می گنجانیم و کلمات‌مان (مثلا اینکه کلمات Formal باشند یا Informal یعنی رسمی یا غیر رسمی) باشد. در واقع بسیار مهم است که لحن صحبت‌مان با موضوعیت نامه و چیزی که سوال از ما می خواهد همخوانی داشته باشد. بنابراین باید از کلمات به درستی استفاده کنیم. مثلا در یک نامه رسمی نباید از الفاظ غیر رسمی یا Friendly استفاده شود. برای دانستن نکات بیشتر در خصوص این موضوع حتما مطلب رایتینگ تسک 1 جنرال را مطالعه کنید.

 

از جمله نکات مهم رایتینگ تسک 1: به جواب های کوتاه اکتفا نکنید! 

مسئله‌ی بعدی‌ و از دیگر نکات مهم رایتینگ تسک 1 این است که بسیاری از داوطلبان در توصیف نمودارها، پروسه ها و … به سادگی و در قالب جملات کوتاه می نویسند: در این نقطه افزایش پیدا کرد، در فلان نقطه کاهش داشت و یا در آن نقطه به بالاترین حد خودش رسید. در واقع جواب ها و جمله هایشان بسیار کوتاه و تلگرافی است.

 

اما شما باید توجه داشته باشید کسی نمره‌ی خوبی می گیرد که بتواند این جملات را به بهترین شکل ممکن به هم ربط بدهد. شما باید سعی کنید دو یا سه جمله و یا در نمودار دو یا سه اتفاق را (مثلا افزایش، کاهش و نوسان) با هم بیان کرده و بنویسید. برای مثال بگویید بعد از اینکه تعداد X افزایش داشت، بلافاصله کاهش پیدا کرد و در پنج سال آینده اش، یعنی پنج سال بعدش نوسان خیلی کوتاهی داشت و تقریبا ثابت بود. می توان از کلماتی مثل Followed by یا Only to برای وصل کردن دو جمله به یکدیگر استفاده کرد. برای مثال:

The number of smokers increased only to decreased in the next five years.

بنابراین سعی کنید که در نمودارها و پروسه ها فقط یک اتفاق را ننویسید بلکه چند اتفاق را به همدیگر ربط داده و سپس آن ها را در قالب یک جمله بنویسید.