سبد خرید 0 021 26 70 99 17

پاسخگویی از 12:30 الی 19:00

 ورود / ثبت نام
0
0

وجه امری جملات (Imperative) چیست؟

3139 بازدید

وجه امری جملات (Imperative) چیست؟

یک جمله امری مستقیماً به مخاطب یک دستور، تقاضا یا دستورالعمل می دهد و معمولاً با یک کلمه عملی (یا فعل) شروع می شود. این جملات اغلب به نظر می رسد فاقد فاعل، یا شخص ، مکان یا چیزی هستند که عمل اصلی را انجام می دهد. دلیل این امر این است که موضوع این نوع جملات مخاطبی است که مستقیماً مورد خطاب قرار می گیرند یا به آنها دستور داده می شود کاری را انجام دهند.

 

فاعل ضمنی

فاعل یک جمله امری معمولاً شما هستید (مخاطب یا هرکسی که گوینده با او صحبت می کند). از آنجا که این الگو به طور گسترده ای درک می شود، فاعل غالباً از جمله کنار گذاشته می شود، و ضمنی است (برای شنوندگان قابل درک است که فاعل با اینکه در جمله نیست ولی در آنجا حضور دارد). به عنوان مثال، “Eat your food.” (غذای خود را بخور) را در نظر بگیرید. این جمله امری با فعل خوردن شروع می شود که به عنوان یک دستور عمل می کند. فاعل جمله همان شمایی هست که بهتان گفته می شود که بخورید، حتی اگر این فاعل مستقیماً ظاهر نشود. به دلیل زمینه، فاعل می تواند از این جمله امری حذف شود و شنونده همچنان می تواند آن را تشخیص دهد.

فاعل یک جمله امری همیشه حذف نمی شود. این مثال از کتاب The Fellowship of the Ring نوشته J. R. R. Tolkien گرفته شده است: ‘Bring out the Ring, Frodo!’ said Gandalf solemnly.  (گاندالف با افتخار گفت:” حلقه را بیرون بیاور ، فرودو! “) در اینجا، گندالف به فرودو دستور می دهد تا یک حلقه را به شورای الروند نشان دهد. فعل را bring دستور مستقیم است و فرودو فاعل است.

 

جملات مثبت در برابر جملات منفی

جملات امری می توانند مثبت یا منفی باشند، به این معنی که آنها می توانند به شخص بگویند که کاری را انجام دهد یا انجام ندهد. دو مثال ارائه شده در بالا هر دو جمله تأییدی هستند: آنها به کسی می گویند کاری انجام دهد (برای مثال eat – بخورد یا bring – بیاورد).

 

یک مثال از جمله های امری منفی این است: “Don’t touch the hot stove.” (اجاق گاز داغ را لمس نکن.) در اینجا، به جای اینکه به کسی بگویید کاری انجام دهد، به او می گویید کاری را انجام ندهد.

 

کلمات کمکی

همیشه لازم نیست که جملات امری با فعل شروع شوند. از آنجایی که این نوع جملات گاهی اوقات به عنوان دستورات گستاخانه یا بی ادبانه به نظر می رسند، می توانید از کلماتی مانند please (لطفا) برای نرم کردن پیام خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید بگویید “Please eat your food.”  (لطفا غذایتان را بخورید). گرچه با فعل شروع نمی شود، اما این جمله همچنان امری است، زیرا مستقیماً دستور صادر می کند.

به همین ترتیب، می توانید چگونگی انجام عملی خاص را با افزودن قیدها، کلماتی که برای توصیف افعال استفاده می شوند، توصیف کنید. به عنوان مثال، می توانید بگویید: “Kindly state your opinion” (لطفاً نظر خود را بیان کنید) یا “Quickly run to the store for me.” (سریعا برای من به فروشگاه بروید.) در این موارد، با “مهربانی” و “سرعت” روشی را که دوست دارید عملی انجام شود را توصیف می کنید.

اکنون که با جملات امری اشنا شده اید برای تمرین بیشتر آن ها را در مکالمات خود استفاده کنید. الیته سعی کنید از لطفا و سایر قیدها برای درخواست مودبانه استفاده کنید.
 

تعیین سطح زبان

 

کلاس زبان

 

کلاس آیلتس

 

پکیج زبان

 

پکیج آیلتس آکادمیک

 

پکیج گرامر انگلیسی

با رویکرد مفهومی

 

4/5 - (2 امتیاز)
https://exiracademy.org/?p=32774
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد وجه امری جملات (Imperative) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.