اپلیکیشن های تقویت مهارت های آیلتس

اپلیکیشن های موبایلی که در گجت های هوشمندمان نصب می کنیم، قسمت زیادی از زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده اند. خرید ها، خدمات رفاهی و اجتماعی، مسیر یابی و سفر، سرگرمی و البته آموزش از جمله موضوعاتی هستند که توسعه دهنده های اپ ها مورد توجه قرار داده اند. به هر حال زندگی ها سریع تر، مشغله ها زیادتر و استفاده از این اپ ها به نوعی ضروری شده است.

در زمینه آموزش و یادگیری زبان نیز، توسعه دهنده ها بسیار فعال بوده و با کمک کارشناسان آموزش، صدها نرم افزار موبایلی برای آموزش، تمرین و ارتقای مهارت های زبانی تولید کرده اند. درست است که بحث آموزش بسیار پیچیده است و هیچ نرم افزاری نمی تواند جای معلم و کلاس را بگیرد، ولی به عنوان یک رسانه کمک آموزشی جذاب، همیشه همراه، در دسترس و تقریبا ارزان میتوان روی آن ها حساب باز کرد.

مواقع زیادی پیش می آید که دوست داشتیم کتاب ها و منابع آیلتس دم دستمان بود و در فرصت هرچند کوتاهی که داشتیم مطالب را مروری می کردیم. از این رو در این مقاله قصد داریم بهترین اپلیکیشن های تقویت مهارت های آیلتس را خدمتتان معرفی کنیم تا بتوانید در هر مکان و زمانی یک منبع خوب برای تمرین مهارت های آزمون آیلتس بپردازید.

 

IELTS Skills

برنامه ای بسیار جامع و حرفه ای که محتوای آن توسط Sam McCarter، یکی از معروف ترین کارشناسان آموزش زبان انگلیسی و صاحب تالیفات بسیار در این زمینه، نوشته شده است. این برنامه هم نسخه رایگان و پولی دارد. در نسخه پولی شما امکان این را دارید که به صورت ویدیویی با آزمون اسپیکینگ دهید و کامنت های اگزمینر را بشنوید و همچنین رایتینگتان را تصحیح کنند و اشکالاتتان را برایتان مشخص کنند. نقطه قوت این نرم افزار که آن را به سایر نرم افزار های تمرین آزمون آیلتس برتری می دهد این است که خود آزمون را بسیار مفصل و مفید تشریح کرده تا داوطلب بداند که قرار است در چه آزمونی شرکت کند. آشنایی و درک بخش های مختلف یک آزمون به اندازه کسب آمادگی برای آن آزمون اهمیت دارد.

نسخه اندروید و ios اپلیکیشن IELTS Skills را از اینجا دانلود کنید.

 

IELTS Word Power

همانطور که از اسمش پیداست، این نرم افزار قرار است در ارتقای دایره واژگان آیلتسی به شما کمک کند. تهیه کننده این نرم افزار  British Council (شورای فرهنگی بریتانیا)  است و از آنجایی که متولی آزمون آیلتس هم همین نهاد است پس می توانیم از کیفیت و محتوای آن خیالمان حسابی راحت باشد و بتوانیم ادعا کنیم که در زمینه واژگان آیلتس بهتر از این نرم افزار وجود ندارد.

ده ها تست لغت در این اپلیکیشن وجود دارد تا قدرت واژگانی شما را ارزیابی کنند که البته این ارزیابی هدفی جز پیدا کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت شما ندارد. سوال ها به صورت متن و صوت ارائه می شوند. شما در آزمون شرکت کرده و در پایان نتیجه را می بینید و میتوانید نتایج آزمون های خود را با نتایج آزمون های گذشته مقایسه کنید و روند پیشرفت خود را تحلیل کنید. البته در پایان هر آزمون این امکان را دارید که جواب های صحیح را ببینید و اشکالات خود را رفع کنید.

نسخه اندروید اپلیکیشن IELTS Word Power  را از اینجا دانلود کنید.

 

IELTS Pre App

یکی دیگر از محصولات فوق العاده از  British Council(شورای فرهنگی بریتانیا) که به صورت ویژه برای آمادگی آزمون آیلتس طراحی شده است. آزمون آیلتس به صورت کامل و با جزئیات برای داوطلبان تشریح و بخش های مختلف هر مهارت معرفی شده است. شما می توانید در این اپ نمونه آزمون های زیادی را به صورت تشریحی تمرین و مرور کنید. ساختارهای دستوری و گرامری که برای آزمون نیاز دارید در این برنامه به صورت مفصل، همراه با تمرین، آورده شده است. ویدیو های متعددی از مصاحبه اسپیکینگ آزمون آیلتس در این اپ وجود داردکه می توانید آنها را تماشا کرده و علاوه بر آشنایی با فضای آزمون، با محتوا و نحوه اجرای آزمون هم آشنا شوید.

هر صفحه و قسمت در این نرم افزار امکان مارک شدن دارد؛ یعنی می توانید صفحه های مهم یا خاصی را برای خودتان مارک کنید و در فرصت های بعدی به آنها مراجعه نمایید. مجموعه ای از کوئیزها نیز وجود دارد که می توانید هر روز در آنها شرکت و پشرفت روزانه خود را در نمودار نتایج دنبال کنید.

نسخه اندروید اپلیکیشن IELTS Pre App را از اینجا دانلود کنید.

 

IELTS Practice & IELTS Test

تنها عیب و اشکالی که بر این اپلیکیشن کاربردی وارد است این است که فقط برای گجت های اندرویدی وجود دارد و مشتریان اپل از داشتنش بی بهره اند. در این برنامه هزاران سوال در قالب بیش از سیصد آزمون طراحی شده اند که در پایان هر آزمون می توانید به کلید کاملا تشریحی آزمون هم دسترسی داشته باشید. در تولید این نرم افزار از بسیاری از منابع موجه و معتبر آزمون آیلتس استفاده شده است؛ طوری که بیش از 5000 واژه در سطح آزمون آیلتس را پوشش داده است. دو نسخه رایگان و پولی از این اپ وجود دارد که در نسخه رایگان تبلیغات ها ممکن است اذیتتان کنند. در نسخه پولی علاوه بر راحت شدن از شر تبلیغات ها، تعداد آزمون های بیشتری در اختیار خواهید داشت.

یک نکته بسیار مهم: درست است که این آزمون ها در آمادگی شما برای آزمون موثر هستند ولی نباید موجب شوند که شما آن ها را حفظ کنید. متولیان آزمون های آیلتس چه در مهارت اسپیکینگ و چه در مهارت رایتینگ حواسشان شش دانگ به کلیشه ها هست و هوشمندانه متوجه می شوند که داوطلب به موضوع مسلط است یا حفظ کرده است.

نسخه اندروید اپلیکیشن IELTS Practice & IELTS Test را از اینجا دانلود کنید.

 

IELTS Speaking

این نرم افزار به صورت خاص به مهارت اسپیکینگ آیلتس توجه کرده و سعی دارد نیازهای تمرینی داوطلبان را در این مهارت پوشش دهد. ده ها موضوع و تمرین دسته بندی شده وجود دارد و می توانید هر کدام را که دوست دارید انتخاب و تمرین کنید. در ابتدای استفاده از این اپ می توانید آن را شخصی سازی کرده وبا برنامه ریزی، برای خودتان هدف تعیین کنید تا مسیر تلاشتان برای رسیدن به هدف مشخص شده را دنبال کنید. یکی از قابلیت های جالب این نرم افزار این است که میزان عملکرد روزانه شما را می سنجد و بر اساس آن مقدار تمرینی که لازم دارید را برایتان مشخص می کند.

کاربردی ترین قابلیت این اپلیکیشن قابلیت ضبط صدای شماست. شما می توانید صدای خود را ضبط و در انتها به گفته های خود کنید. این به شما کمک می کند که اسپیکینگ خود را از لحاظ دقت و روان بودن مورد ارزیابی قرار دهید و با مشخص کردن نقاط ضعف خود نسبت به رفع آنها اقدام کنید.

نسخه اندروید اپلیکیشن IELTS Speaking را از اینجا دانلود کنید.

 

در پایان مجدد تاکید می کنیم که این نرم افزارها صرفا کمک آموزشی هستند و استفاده از آنها برای زبان آموزان سطح متوسط به بالا که از سطح زبانی خوبی برخورداراند مناسب است.