ذهن خلاق و مهارت های آکادمیک

 

 

امروزه با پیشرفت فناوری های جدید در تلفن همراه و بهره گیری از شبکه های اجتماعی متنوع، افراد تمایل بیشتری به درون گرایی و اشتغال ذهنی خود در این شبکه ها دارند. این کار فاصله گرفتن از روابط اجتماعی و حرف زدن را به همراه دارد. بدین سبب هر چقدر یک فرد کمتر صحبت کند قدرت ایده پردازی و خلاقیت ذهنی او هم  کمتر رشد می کند. در این افراد توانایی اظهار نظر بسیار ضعیف می‌شود به نحوی که افراد گاهاً اقرار می کنند که هیچگونه ایده‌ای راجع به یک موضوع ندارند و در بیان خود به مشکل برمی‌خورند.

 

برای مثال اکثر افرادی که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند همیشه در پیدا کردن ایده و موضوع برای پایان نامه و مقالات خود مشکل داشته‌اند و در نهایت در گسترش آن همیشه عدم توانایی خود را بیان می‌کنند. به عنوان مثالی دیگر، اکثر زبان آموزان که زبان انگلیسی را به صورت عمومی و یا برای آماده‌سازی در آزمون هایی مثل آیلتس مطالعه می‌کنند، معتقدند دانش پیش زمینه مناسبی را برای بیان و مواجه شدن با موضوعات از پیش تعیین شده ندارند. این موضوع تبدیل به یک مسئله بغرنج و حل نشدنی شده است که افراد و زبان آموزان را از رسیدن به هدف نهایی مثل گرفتن یک نمره مطلوب در آزمون آیلتس باز می دارد. تمامی این عدم توانایی ها ریشه در ضعف خلاقیت دارد.

 

چرا دچار ضعف خلاقیت هستیم؟!

توانایی خلق و ایجاد ایده‌ها به طور نامحدود در هر زمینه‌ای که برای یادگیری زبان دوم بسیار قابل اهمیت است؛ چون در یادگیری زبان انگلیسی قسمت اعظم پیشرفت بعد از یادگیری ساختارها، تمرین و خلق ساختارهای جذاب و متنوع است. اما این سوال مطرح می شود که چرا زبان آموزان توانایی خلق جملات و ایده‌ پردازی راجع به موضوعات متنوع را ندارند.

این مطلب رو هم بخونید!
زمان های انگلیسی در یک نگاه

 

در پاسخ به این سوال که دلایل متنوعی قابل عنوان و بحث است که از این میان می‌توان به عدم پرورش این استعداد در دوران کودکی و به ویژه در کلاس های درس انشاء، وابستگی و تک بعدی بودن به یک موضوع اشاره کرد. مثلا بسیاری از افراد فقط در یک زمینه مثل ورزش و یا یک موضوع خاص و یا یک درس تمایل داشته و فقط راجع به آن اظهار نظر می‌کنند.

 

نکته دیگر این است که بسیاری از افراد به دلیل نوع زندگی شان هیچ تمایلی برای پیشروی و کشف ایده های جدید ندارند. حال اینکه چرا افراد توانایی کمتری در ایده پردازی و یا خلاقیت ذهنی دارند مسئله مورد تمرکز نیست، بلکه این که چگونه یک فرد قابلیت های لازم را برای خلق ایده‌های نوآورانه، توضیحات و توصیفات منحصر به فرد را داشته باشد قابل بررسی است که در ادامه به روش‌های متنوع برای خلاق بودن ذهن می پردازیم.

 

برای داشتن ذهن خلاق چه کنیم؟

 

یکی از روش های داشتن ذهن خلاق تمرین فرار از تک بعدی بودن است. همانطور که قبلا اشاره شد بسیاری از افراد تمایل دارند که فقط اطلاعات زیادی راجع به یک موضوع خاص داشته باشند و بهتر این است که این افراد به ویژه زبان آموزان تلاش کنند تا به موضوعات مختلف سرک کشیده و نسبت به آن ها کنجکاو شوند.

این مطلب رو هم بخونید!
زمان های انگلیسی در یک نگاه

 

هر چقدر اطلاعات بیشتر باشد ایده پردازی و قدرت خیال هم بیشتر می شود. بهتر است که زبان آموزان به مطالعه و تماشا کردن موضوعات متنوعی بپردازند. نه تنها در ایده پردازی برای یادگیری و آماده سازی برای آزمون، بلکه در تمام زندگی بهتر است که افراد بیش از حد ذهن خود را مشغول یک موضوع خاص نکرده و سعی کنند که مسیر افکار و نوع آنها را متنوع کرده و آنها را تغییر دهند.

 

سعی کنید همیشه چیزهای جدید یاد بگیرید و بیشتر مشاهده کنید. هرچه بیشتر مشاهده کنید بیشتر قدرت بیان و خلق ایده را دارید. قدم بزنید، به جاهای مختلف مثل کلاس زبان بروید، تصاویر و فیلم ها و داستان های متنوع را ببینید تا بیشتر تجربه کنید. رمان و داستان زیاد بخوانید و مناظر و تصاویر را تجسم کنید. این کار به قدرت تخیل و توصیف شما کمک شایانی می کند.

 

همیشه به جزئیات توجه داشته باشید. مثلاً اگر به رستوران می‌روید به نحوه چیدمان دکور، رنگ ها و … توجه کنید. سعی کنید در ذهن خود آنها را توصیف کرده و در نهایت آن ها را در ذهن خود دوباره بیان کنید. وقتی که مشاهده کرده و آن ها را در ذهن خود خلاقانه ترسیم کردید آن ها را در قالب نوشتار ارائه دهید. در این حالت شما می توانید یک پاراگراف نوشته و یا در قالب چند جمله و یا عبارت تمامی تصویر های نقش بسته شده در ذهن را بر روی کاغذ پیاده کنید.

این مطلب رو هم بخونید!
زمان های انگلیسی در یک نگاه

 

اثرات داشتن خلاقیت

برای کمک به نوشتار توصیفات ذهنی می توان از ساختارهای گرامری متنوع و گروه‌های هم خانواده کلمات استفاده کرد. در این حالت رنگ و بویی به شدت زیبا و تاثیر گذار به محتوای قابل بیان اعم از داستان اضافه خواهد شد. حتی می توان ایده های خیالی را هم به واقعیت های ذهنی اضافه کرد.

 

وقتی که شما قادر به توصیف یک تصویر واقعی شدید، توانایی خلق ایده های خیالی را هم دارید و می توانید با استفاده از دانش گرامر انگلیسی و لغات انگلیسی فرا گرفته شده و تقویت شده هر موضوعی را به راحتی بیان کنید. بهترین راه برای تقویت و بهبود آن ایجاد یک دفترچه و ایجاد ایده های متنوع و نوشتن آنها در آن دفتر است. هر از چندگاهی به دفترچه تان رجوع کرده، ایده‌ها را منظم کنید و چیزی به آنها اضافه کنید. نهایتا ایده خلاق همیشه شما را به جلو هل می دهد و مسیر دستیابی به اهداف بزرگ به ویژه آزمون آیلتس را هموار ترمی‌کند.

 

پس برای ایجاد خلاقیت ذهنی و داشتن ذهن خلاق هیچ وقت تک بعدی نباشید. بخوانید، ببینید و کشف کنید. مهم تر از همه اینکه خوب بخوابید و انرژی خود را صرف خسته کننده ها مثل شبکه های اجتماعی و موبایل نکنید. یک ذهن خسته قادر به ایجاد خلاقیت نیست. ذهن خلاق، به اندازه ی کافی به استراحت احتیاج دارد.

 

به قلم حسین صفری