Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ذهن خلاق و مهارت های آکادمیک

ذهن خلاق و مهارت های آکادمیک

ذهن خلاق و مهارت های آکادمیک 150 150 آکادمی اکسیر

امروزه با پیشرفت فناوری های جدید در تلفن همراه و بهره گیری از شبکه های اجتماعی متنوع، افراد تمایل بیشتری به درون گرایی و اشتغال ذهنی خود در این شبکه ها و فاصله گرفتن از روابط اجتماعی و متعاقباً حرف زدن دارند. بدین سبب هرچقدر یک فرد کمتر صحبت کند قدرت ایده پردازی و خلاقیت ذهنی هم رشد و توسعه نیافته و توانایی اظهار نظر بسیار بسیار ضعیف می‌شود به نحوی که افراد گاهاً اذعان می دارند که هیچگونه ایده‌ای راجع به یک موضوع نداشته و در بیان خود به مشکل برمی‌خورند. برای مثال اکثر افرادی که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند همیشه در پیدا کردن ایده و موضوع برای پایان نامه و مقالات خود مشکل داشته‌اند و در نهایت در گسترش آن همیشه عدم توانایی خود را بیان می‌کنند. برای مثالی دیگر، اکثر زبان آموزان که زبان انگلیسی را به صورت عمومی و یا برای آماده‌سازی در آزمون هایی مثل دوره آیلتس مطالعه می‌کنند، اظهار می کنند که دانش پیش زمینه مناسب را برای بیان و مواجه شدن با موضوعات از پیش تعیین شده ندارند. این مساله همچنان تبدیل به یک مسئله بغرنج و حل نشدنی شده که افراد و زبان آموزان را از رسیدن به هدف نهایی مثل گرفتن یک نمره مطلوب در آزمون آیلتس باز می دارد.

تمامی این عدم توانایی ها ریشه در ضعف خلاقیت دارد. خلاقیت یعنی توانایی خلق و ایجاد ایده‌ها در هر زمینه‌ای به طور نامحدود که برای یادگیری زبان دوم بسیار قابل اهمیت می باشد؛ چون در یادگیری زبان انگلیسی قسمت اعظم پیشرفت بعد از یادگیری ساختارها، تمرین و خلق ساختارهای جذاب و متنوع می باشد. اما این سوال مطرح است که چرا زبان آموزان توانایی خلق جملات و ایده‌پردازی راجع به موضوعات متنوع را ندارند و در پاسخ به این سوال که دلایل متنوعی قابل عنوان و بحث می باشد که از این میان می‌توان به عدم پرورش این استعداد در دوران کودکی و به ویژه در کلاس های درس انشاء، وابستگی و تک بعدی بودن به یک موضوع، مثلا بسیاری از افراد فقط در یک زمینه مثل ورزش و یا یک موضوع خاص و یا یک درس تمایل داشته و فقط راجع به آن اظهار نظر می‌کنند. نکته دیگر این است که بسیاری از افراد به دلیل مدل زندگی هیچ تمایلی برای پیشروی و کشف ایده های جدید ندارند. حال اینکه چرا افراد توانایی کمتری در ایده پردازی و یا خلاقیت ذهنی دارند مسئله مورد تمرکز نیست، بلکه این که چگونه یک فرد قابلیت های لازم را برای خلق ایده‌هاینوآورانه و توضیحات و توصیفات منحصر به فرد را داشته باشد قابل بررسی است که در ادامه به روش‌های متنوع برای خلاق بودن می پردازیم.

این مطلب رو هم بخوانید  زمان های انگلیسی در یک نگاه

یکی از روش های خلاق بودن تمرین فرار از تک بعدی بودن است. همانطور که قبلا اشاره شد بسیاری از افراد تمایل دارند که فقط اطلاعات زیادی راجع به یک موضوع خاص داشته باشند و بهتر این است که این افراد به ویژه زبان آموزان تلاش کنند تا به موضوعات مختلف سرک کشیده و نسبت به آن ها کنجکاو شوند. هر چقدر اطلاعات بیشتر باشد ایده پردازی و قدرت خیال هم بیشترمیشود. بهتر است که زبان آموزان به مطالعه و تماشا کردن موضوعات متنوعی بپردازند. نه تنها در ایده پردازی برای یادگیری و آماده سازی برای آزمون بلکه در تمام زندگی بهتر است که افراد بیش از حد ذهن خود را مشغول یک موضوع خاص نکرده و سعی کنند که مسیر افکار و نوع آنها را متنوع کرده و آنها را تغییر دهند.

این مطلب رو هم بخوانید  زمان های انگلیسی در یک نگاه

همیشه چیزهای جدید یاد بگیرید و بیشتر مشاهده کنید. هرچه بیشتر مشاهده کنید بیشتر قدرت بیان و خلق ایده را دارید. قدم بزنید، به جاهای مختلف مثل کلاس زبان بروید، تصاویر و فیلم ها و داستان های متنوع را ببینید تا بیشتر تجربه کنید. رمان و داستان زیاد بخوانید و مناظر و تصاویر را تجسم کنید. این به قدرت تخیل و توصیف شما خیلی کمک می کند. همیشه به جزئیات توجه کنید مثلاً اگر به رستوران می‌روید به نحوه چیدمان دکور، رنگها و هر چیزی که وجود دارد توجه کنید و سعی کنید که در ذهن خود آنها را توصیف کرده و در نهایت آنها را در ذهن خود دوباره بیان کنید. وقتی که مشاهده کردید و در ذهن خود خلاقانه ترسیم کردید در قالب نوشتار آنها را ارائه دهید. در این حالت شما می توانید یک پاراگراف نوشته و یا در قالب چند جمله و یا عبارت تمامی تصویر های نقش بسته شده در ذهن را بر روی کاغذ پیاده کنید. برای کمک به نوشتار توصیفات ذهنی می توان از ساختارهای گرامری متنوع و گروه‌های هم خانواده کلمات استفاده کرد و رنگ و بوی به شدت زیبا و تاثیر گذار به محتوای قابل بیان اعم از داستان، توصیف داد و حتی ایده های خیالی هم به آن واقعیت های ذهنی اضافه کرد.

این مطلب رو هم بخوانید  زمان های انگلیسی در یک نگاه

وقتی که شما قادر به توصیف یک تصویر واقعی شدید، حال شما توانایی خلق ایده های خیالی را هم دارید و می توانید با استفاده از دانش گرامر انگلیسی و لغات انگلیسی فرا گرفته شده و تقویت شده هر موضوعی را به راحتی بیان کنید و بهترین راه برای تقویت و بهبود آن ایجاد یک دفترچه و ایجاد ایده های متنوع و نوشتن آنها در آن دفتر بوده و هر از چندگاهی به آن رجوع کرده و ایده‌ها را منظم کنید و چیزی به آنها اضافه کنید و در آخر ایده خلاق همیشه شما را به جلو هل میدهد و مسیر دستیابی به اهداف بزرگ به ویژه آزمون آیلتس را هموارترمی‌کند. پس برای ایجاد خلاقیت ذهنی هیچ وقت تک بعدی نبوده، بخوانید ببینید و کشف کنید و مهمتر از همه خوب بخوابید و انرژی خود را صرف خسته کننده ها مثل شبکه های اجتماعی و موبایل نکنید. یک ذهن خسته قادر به ایجاد خلاقیت نیست. ذهن خلاق، استراحت کرده است.

به قلم حسین صفری