دولینگو چیست؟

What is the Doulingo exam?

 

زمانی همه زبان آموزان ایرانی نقطه ی نهایی زبان انگلیسی را با واژه ی تافل می شناختند، اما محبوبیت این آزمون با ظهور آیلتس و پذیرشش در اکثریت دانشگاه های معتبر جهان کم رنگ و کم رنگ تر شد. در کنار آزمون آیلتس همچنین آزمونهایی مانند PTE نیز جای خود را، بیشتر در سازمان ها و دانشگاه های خاص، پیدا کردند.

اما سوای بحث آزمون ها، یک وبسایت آموزشی زبان های خارجی به نام Duolingo سال ها بود که با اپلیکیشن زیبایش به آموزش زبان پرداخته بود و این اواخر توانست آزمون جدیدی برای داوطلبان آزمون های بین المللی معرفی کند که نام آن را همان دولینگو، با نام اختصاری “DET” که مخفف (Doulingo English Test)  می باشد گذاشت.

این آزمون انطباقی (Adaptive) که کاملا کامپیوتری است طرح جدیدی از نحوه طراحی سوالات را عرضه می کند که کاملا با آزمون های آیلتس و تافل تفاوت داشته و به اصطلاح گفته می شود که از سبک سنتی سوالات، مخصوصا در بخش های ریدینگ و لیسنینگ، فاصله گرفته و سبکی کاملا مدرن را ارائه می دهد.

 

انطباقی (Adaptive) بودن این آزمون زبان دولینگو به چه معناست؟

انطباقی بودن آزمون دولینگو به این معناست که سطح دشواری سوالات با سطح زبانِ آزمون دهنده تنظیم                                                                             می شوند. به این ترتیب که زمانی که شما به سوالی پاسخ اشتباه بدهید، سوال بعدی راحت تر و زمانی که به      سوالی پاسخ صحیح بدهید سوال پس از آن به مراتب سخت تر خواهد بود.

 

دولینگو و ویروس کرونا

آزمون دولینگو به مدت دو سال است که به داوطلبان بین المللی معرفی شده اما دلیل ناگهانی پررنگ شدن و معروف شدن این آزمون و بر سر زبان ها افتادنش اتفاقات عجیب در سطح جهانی مثل ویروس کروناست.

از زمانی که ویروس کرونا عده ی زیادی را مبتلا کرده و بسیاری از کشورها مانند ایران آزمون های بین المللی مثل آیلتس را که نیازمند حضور فیزیکی در مراکز خاصی بودند (چه در شکل کاغذی و چه در شکل کامپیوتری) لغو کردند، آزمون دولینگو، از آنجا که کامپیوتری بود و نیازی به حضور در مراکز خاصی و یا حتی اقدام از طریق موسسه خاصی را نداشت، فرصت پیدا کرد تا پررنگ تر از قبل جلوه کند و بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی به جهت سهولت متقاضیان آزمون های بین المللی زبان انگلیسی این آزمون را به رسمیت شناختند.

در حال حاضر بیش از 500 دانشگاه در سرتاسر جهان این آزمون را به رسمیت شناخته و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. نکته حائز اهمیت در این باره آن است که کسانی که می خواهند در این آزمون شرکت کنند ابتدا باید مطمئن شوند که این مدرک در دانشگاه مد نظر پذیرفته است.

 

هزینه ی آزمون دولینگو

هزینه ی آزمون دولینگو حدود 49 دلار امریکا است که نسبت به دیگر آزمون های بین المللی بسیار ارزان تر می باشد. از طرفی در آزمون هایی مانند تافل و یا آیلتس اگر شما بخواهید نتیجه آزمونتان را برای بیشتر از 3 سازمان و یا دانشگاه بفرستید هزینه ی مازاد دارد اما در دولینگو شما می توانید درخواست دهید بدون اضافه شدن هیچ هزینه ای نتیجه آزمونتان برای هر تعداد موسسه ای که می خواهید فرستاده شود.

 

تقلب در آزمون دولینگو

بدیهی است که برای جلوگیری از تقلب در تمامی آزمون های بین المللی تدابیری اندیشیده شده است. از ممنوعیت به همراه داشتن گوشی تلفن همراه گرفته تا آنجایی که بسیاری از مراکز برگزاری آزمون، مداد و پاک کن را هم خودشان به متقاضیان می دهند. آزمون دولینگو از تنها آمون هایی است که در منزل و توسط کامپیوتر شخصی انجام می شود، بنابراین طبیعتا تدابیر محکم تری باید برای برگزاری این آزمون و قابل اعتماد بودن نتیجه ی آن اندیشیده شود. از قوانین سفت و سخت این آزمون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در زمان شرکت در آزمون دولینگو، باید حتما تنها باشید.
 • به هیچ عنوان امکان خروج از صفحه‌ی امتحان و استفاده از مرورگر و یا اپلیکیشن دیگری وجود ندارد.
 • امکان نت برداری در حین آزمون وجود ندارد، در واقع شما اجازه ندارید چیزی بنویسید.
 • در بخش مصاحبه نباید اطراف را نگاه کنید و حکم تقلب دارد.

به خاطر داشته باشید که آزمون شما در تمامی لحظات رکورد می شود و بعدا توسط متخصصین چک می شود، بنابراین اگر متوجه شوند که در حین آزمون حتی نگاه شما به نقطه ای خاص غیر طبیعی است تقلب به حساب می آید و نه تنها آزمون شما تصحیح نمی شود بلکه شما به مدت سه ماه از شرکت در این آزمون منع می شوید.

به طور عادی شما می توانید ماهی دوبار در این آزمون شرکت کنید و حتی اگر در حین آزمون مشکلی برای اینترنت شما پیش بیاید بعدا می توانید با همان هزینه اولی در آزمون شرکت کنید اما در صورت که شما متخلف شناسایی شوید تا سه ماه امکان شرکت در تست را از دست می دهید.

 

ثبت نام آزمون دولینگو

برای ثبت نام در آزمون دولینگو لازم است ابتدا به سایت Duolingo مراجعه کنید و یک حساب کاربری برای خودتان بسازید. سپس می‌توانید با تکمیل فرم ثبت سفارش موجود در انتهای این صفحه، هزینه آزمون را از طریق وبسایت های پرداخت بین المللی پرداخت کنید و در آن شرکت کنید. توجه داشته باشید که پس از پرداخت هزینه آزمون، تعیین زمان آزمون با خود شماست و در این باره محدودیتی وجود ندارد و خوشبختانه زمان آزمون از طرف خود سازمان تعیین نمی شود و این یک مزیت بسیار بزرگ است.

 

تفاوت آزمون آیلتس و دولینگو

آزمون آیلتس و دولینگو در عین حال که تفاوت های بسیاری دارند اما چنان بی شباهت هم نیستند. در واقع آزمون دولینگو به طور تهاجمی تمامی قواعد سوالات سنتی را شکسته و تغییرات بسیار جدی در آن ها بوجود آورده است اما همچنان از بسیاری از تکنیک های سوالات آیلتس در بخش های مختلف آزمون دولینگو می توان استفاده کرد. برای مثال، می توان به اسپیکینگ دولینگو اشاره کرد که بسیار مشابه اسپیکینگ پارت 2 آیلتس است و یا در بخش رایتینگ نیز شباهت هایی با رایتینگ آیلتس وجود دارد اما در رابطه با سوالات بخش های لیسنینگ و مخصوصا ریدینگ نمی توان ادعا کرد شباهتی وجود دارد. در بخش لیسنینگ آزمون دولینگو شما می باست تنها جمله ای را که شنیده اید بنویسید و یا انتخاب کنید (سه بار فرصت دارید جمله را بشنوید)  و در بخش ریدینگ نیز جمله ای که نوشته شده را می بایست با تلفظ و استرس صحیح بخوانید.

 

آزمون آزمایشی دولبنگو

همانطور که پیش تر گفته شد آزمون دولینگو یک آزمون نسبتا جدید به حساب می آید و برخلاف آزمون های آیلتس و تافل که منابع بسیاری در بازار دارند، هنوز منابع خاصی را نمی توان برای آن یافت؛ بنابراین طبیعی است که در رابطه با آزمون های آزمایشی نیز هنوز هیچ تستی از طرف موسسات برگزار نشوند. اما این نکته حائز اهمیت است که خود وبسایت دولینگو به طور رایگان به شما این امکان را می دهد که در یک آزمون شبیه سازی شده به صورت رایگان شرکت کنین که البته این آزمون فقط حدود 15 دقیقه طول می کشد و یک نمره حدودی را برای شما تخمین میزند. از مشکلات این آزمون شبیه سازی شده می توان به این مساله اشاره کرد که اگر بیش از دو یا سه بار در این آزمون شرکت کرده باشید متوجه تکراری بودن سوالات و تصاویر می شوید که اعتبار این آزمون شبیه سازی شده را زیر سوال می برد.

 

بخش های مختلف و اجزای آزمون دولینگو

این آزمون جدید با استاندارد های متفاوت و برهم زدن سبک سنتی آزمون ها برای اکثریت داوطلبان ناشناخته و استرس زاست. هرچند که همانطور که گفته شد نمونه تست رایگان دولینگو را می توانید به مدت 15 دقیقه برای آشنایی با انواع سوالات این آزمون انجام دهید اما این تست به تنهایی کافی به نظر نمی رسد. آکادمی اکسیر اطلاعات کافی را در رابطه با بخش های مختلف این آزمون در اختیار شما خواهد گذاشت.

 

 بخش اول Quick setup

بخش اول این آزمون که ده دقیقه طول می کشد نمره ای ندارد و تنها اطلاعاتی در رابطه با نحوه عملکرد و قوانین این آزمون ارائه میشود.

 

بخش دوم  Adaptive Questions

از ابتدای این بخش شما عملا وارد آزمون می شوید و نمره ی شما محاسبه می شود. چیدمان سوالات در این بخش کاملا تصادفی است و ترتیب خاصی ندارد. سوالاتی مانند:

1) پر کردن جای خالی در متن با استفاده از کلمات مناسب (Gap fill read passage) ؛ که بیشتر متون ادبی مخصوصا متون ادبی مربوط به قرون 19 و 20 می باشد؛

2) تست نحوه ی نگارش لغات (C-Test Questions)؛ به این شکل که باید حروف جا افتاده را تشخیص دهید که در این بخش نیز سوالات بیشتر از متون تاریخی و آکادمیک هستند؛

3) انتخاب واژه به شکل کتبی و شفاهی؛ به این شکل که باید کلمات انگلیسی را در بین مجموعه ای از کلمات تشخیص داده و انتخاب کنید؛

4) تلفظ واژگان و استرس روی کلمات؛ به این شکل که کلماتی ظاهر می شوند و شما باید نام آن را صحیح تلفظ کنید؛

5) تست Reading به این شکل که جمله ای در برابر شما ظاهر می شود و شما باید آن جمله را با تلفظ و آوای صحیح بیان کنید و دستگاه صدای شما را ضبط میکند؛

6) تست Listening که جمله ی شنیده شده را می بایست یادداشت کنید (تا سه بار می توانید به جمله ی گفته شده گوش دهید) و حالت Dictation دارد؛

7) و مهارت های رایتینگ و اسپیکینگ هم به صورت سوالات مربوط به توصیف تصویر و یا صحبت در رابطه با موضوعی که از بین دو گزینه انتخاب می کنید مطرح می شوند (رایتینگ این بخش شباهت زیادی به موضوعات اسپیکینگ پارت دو در آیلتس دارد).

 

بخش سوم video interview and writing sample

این بخش نیز مانند بخش اول هیچ نمره ای ندارد، اما نمره نداشتن آن به این معنا نیست که اهمیت ندارد! در واقع پاسخ شما به این بخش از آزمون به همراه نتایج کلی برای هر سازمان یا دانشگاهی که مد نظر شماست به عنوان sample ارسال می شوند. در این بخش دو موضوع برای هر دو مهارت به شما داده می شود و شما در رابطه با موضوع انتخابی در اسپیکینگ باید 3 تا 5 دقیقه صحبت کنید و در بخش رایتینگ هم 5 دقیقه فرصت دارین تا حداقل 50 کلمه یادداشت کنید.

 

آیا واقعا میتوان گفت دولینگو رقیب آیلتس است؟!

این روزها این جمله ی کلیشه ای زیاد به گوش می رسد. اما آیا واقعا حقیقت دارد؟! به نظر می رسد که برای گفتن این حرف خیلی زود باشد! چرا که آزمون آیلتس جای خودش رو تقریبا در تمامی کشورهای جهان پیدا کرده و در دو بخش عمومی و آکادمیک (Academic & General Training) به صورت گسترده ای دارای اعتبار و سندیت است. بنابراین می توان گفت دولینگو میتواند به صورت باالقوه رقیبی برای آیلتس در نظر گرفته شود، اما قطعا زمان بسیار بیشتری برای تعیین اعتبار جهانی این آزمون لازم است. اما به هر جهت مزایای آزمون دولینگو شایان توجه هستند:

این آزمون مبتنی بر کامپیوتر است و برخلاف آزمون های آیلتس و تافل که هر ده روز یکبار برگزار می شوند شما می توانید در هر ساعت از شبانه روز و در هر زمان از سال این تست را انجام دهید و زمان دریافت نتایج نیز تنها دو روز است (البته شایان ذکر است که در این مدت که تقاضا برای این آزمون بیشتر شده است، زمان اعلام نتایج به 5 روز نیز رسیده است). از طرفی هزینه ی این آزمون به شکل قابل ملاحظه ای کمتر از دیگر آزمون هاست و مبلغ پرداختی تنها 49 دلار امریکاست. با همین مبلغ هم می توانید به شکل نامحدودی نتایج را برای هر سازمانی که مد نظرتان است ارسال کنید .

اما از دیگر مزیت های این آزمون مدت زمان انجام آن است؛ برخلاف تافل و آیلتس که هر کدام به ترتیب چهار و سه ساعت طول می کشند این آزمون را در کمتر از یک ساعت می توان به پایان رساند.

 

تفسیر نمرات دولینگو

10 تا 55:

 • متقاضی فقط می‌تواند عبارات و جملات ساده‌ را درک کند.
 • متقاضی فقط قادر به درک متن‌های ساده است و غالبا با عبارات ساده و تکراری می‌تواند صحبت کند و منظور خود را برساند.

65 تا 85:

 • متقاضی می‌تواند موضوع اصلی موجود در متن‌ها یا صحبت‌هایی را درک کند که ساده و اغلب در مورد امور روزمره مانند سبک زندگی، کار و مدرسه باشند.
 • متقاضی می‌تواند تجربیات، آرزوها، عقاید و برنامه‌های خود را توصیف کند. هرچند ممکن است در حین بیان این موارد، کمی مکث و فکر کند.

90 تا 115:

 • متقاضی می‌تواند در غالب بحث‌ها شرکت کند و حتی راجع به موضوعات ناآشنا چیزی برای گفتن داشته باشد.
 • متقاضی می‌تواند موضوع اصلی متن‌ها(ساده و پیچیده) را درک کند.
 • متقاضی می‌تواند به راحتی با سخنران‌های حرفه‌ای به مکالمه بپردازد.

120 تا 160:

 • متقاضی می تواند طیف گسترده‌ای از مکالمات و متن‌ها را درک کند. این متن‌ها می توانند شامل موضوعات ساده و یا تخصصی ‌شوند.
 • متقاضی می‌تواند از آرایه‌های ادبی، اصطلاحات، ضرب‌المثل‌ها، فلسفه و … در زبان انگلیسی استفاده کند یا حداقل آن‌ها را درک کند.

 

معادل سازی نمرات دولینگو با آیلتس و تافل

IELTSDoulingo
1.5-210-15
2.520-25
330-40
3.540-50
455-60
4.565-70
575-80

 

5.580-90
695-100
6.6105-110
7115-120
7.7125-130
8135-140
8.5145-150
9155-160