UTEPT exam 

 

 

آزمون زبان یو تی ای پی تی UTEPT که مخفف عبارت University of Tehran’s English Proficiency Test است، آزمونی برای ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی داوطلبان دانشگاه تهران است. به آزمون زبان دانشگاه تهران تافل دکتری دانشگاه تهران هم می گویند. داشتن مدرک زبان برای تحصیل در برخی دوره های تحصیلی الزامی یا دارای تاثیر مثبت است. اگر فردی توانایی کسب نمره قابل قبول در آزمون های بین المللی مثل تافل یا آیلتس را داشته باشد، بهتر است در آن ها شرکت کند چون اعتبار بیشتری نسبت به این آزمون دارند. اما اگر متقاضی توانایی کسب حد نصاب لازم در آزمون تافل یا آزمون آیلتس را ندارد، می تواند در آزمون های MSRT ،MHLE یا EPT شرکت کند.

 

البته انتخاب هر یک از این آزمون ها توسط داوطلب بسته به این است که متقاضی تحصیل در کدام رشته یا کدام دانشگاه ها می باشد . اگر فردی متقاضی تحصیل در رشته های زیر مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، بهتر است در آزمون MHLE که مختص این گروه است شرکت کند که متن سوالات در این آزمون تخصصی تر است. اگر فردی متقاضی تحصیل در رشته های غیر پزشکی است می تواند در آزمون MSRT که البته مورد قبول تمامی دانشگاه ها است، شرکت کند. اگر فردی قطعا تصمیم خود را گرفته که در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شود، بهتر است در آزمون UTEPT که مختص دانشگاه تهران است شرکت کند.

آزمون زبان یو تی ای پی تی UTEPT

 

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی داخلی در ایران

 

 

آزمون زبان یو تی ای پی تی UTEPT چیست؟

آزمون UTEPT ویژه دانشجویان دکتری یا کارشناسی ارشد است و از سوی دانشگاه تهران به منظور سنجش سطح زبان عمومی متقاضیان آن برگزار می شود. تمامی دانشجویان دکتری و دانشجویان کارشناسی ارشد پردیس های این دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرک بین المللی زبان انگلیسی با نمره تعیین شده توسط دانشگاه، موظف به شرکت در آزمون UTEPT و کسب حداقل نمره قبولی (معمولا شصت از صد) هستند .

 

مرکز آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران جهت سنجش مهارت زبان انگلیسی داوطلبان آزمون دکتری، هر سال 6 نوبت آزمون زبان را در فواصل زمانی مشخص (اردیبهشت، تیر، شهریور، آبان، دی و اسفند) برگزار می کند. این مرکز زیر مجموعه دانشکده زبان‌  و ادبیات خارجی است. قبولی داوطلبان تا دو سال برای شرکت در آزمون‌ های دکتری تخصصی این دانشگاه و برخی دیگر از دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم از جمله دانشگاه های خوارزمی، صنعتی شریف، اصفهان، مازندران و … پذیرفته می شود. برای داوطلبان شرکت در آزمون دکتری برخی رشته‌ ها مانند زبان و ادبیات فارسی یا زبان و ادبیات عرب کسب حداقل %50 امتیاز، کافی است.

 

این مطلب رو هم بخوانید  همه چیز درباره ی آزمون تولیمو TOLIMO
ساختار آزمون UTEPT دانشگاه تهران

آزمون زبان یو تی ای پی تی UTEPT شامل ۱۰۰ سوال چهار گزینه ای است که از سه بخش ساختار یا گرامر زبان انگلیسی، واژگان زبان انگلیسی و درک مطلب یا ریدینگ زبان انگلیسی تشکیل شده است. داوطلبان متقاضی آزمون UTEPT فقط ۱۰۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی به سوالات آزمون دارند. از ۱۰۰ سوال آزمون معمولا ۳۰ سوال از قسمت گرامر یا دستور زبان انگلیسی، ۳۵ سوال از قسمت واژگان، ۲۰ پرسش نیز از قسمت درک متن یا ریدینگ و ۱۵ سوال نیز به صورت متن کلوزتست مطرح می شود. این آزمون نمره منفی ندارد.

 

این مطلب رو هم بخوانید  همه چیز درباره ی آزمون MHLE
منابع آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران (UTEPT)

کتاب های آمادگی آزمون TOEFL را می توان منبع اصلی آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران معرفی کرد. با توجه به اطلاعات کسب شده از دانشجویانی که در این آزمون شرکت کرده اند، مطالعه کتب زیر می تواند مفید واقع باشد:

  • TOEFL Preparation KIT
  • Barron’s – 11th Edition
  • Betty azar
  • Vocabulary for high school students
  • Longman Preparation for the TOEFL (the paper-based)
  • 504Essential Words For TOEFL
راهنمای ثبت نام آزمون UTEPT دانشگاه تهران

برای ثبت نام در آزمون زبان دکتری دانشگاه تهران باید با مراجعه به سامانه آزمون زبان دانشگاه تهران به نشانی http://ltc.ut.ac.ir در قسمت ثبت نام اقدام به شرکت در این آزمون نمایید. هزینه شرکت در آزمون در حال حاضر ۱۵۰ هزار تومان است.