Tolimo exam

 

 

آزمون تولیمو TOLIMO که مخفف عبارت The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است، آزمونی استاندارد و در سطح پیشرفته است که برای سنجش و تعیین سطح دانش زبان انگلیسی افراد توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی شده است. آزمون تولیمو TOLIMO به طور معمول هفت بار در سال برگزار می‌شود.

 

اکثر متقاضیان این آزمون دانشجویان و داوطلبان مقطع دکتری هستند زیرا داشتن نمره یکی از آزمونهای معتبر زبان انگلیسی برای قبولی و پذیرش در مقطع دکتری ضروری است. از آنجا که تفاوت چندانی بین نمره آزمون های بین المللی چون آیلتس و تافل و آزمون های داخلی چون تولیمو و MSRT برای پذیرش در مقطع دکتری داخل کشور وجود ندارد و همچنین هزینه آزمون هایی چون تافل و آیلتس بسیار زیاد است، اکثر داوطلبان دکتری در آزمون های داخلی شرکت می کنند.

 

 آزمون تولیمو TOLIMO

 

ویژگی های آزمون تولیمو TOLIMO

 

نتیجه این آزمون دو سال اعتبار دارد و فقط در سطح ملی معتبر است. محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تولیمو وجود ندارد. در واقع آزمون های تولیمو مستقل از یکدیگر هستند و متقاضیان در صورتی که نمره مد نظر خود را کسب نکنند، می توانند در آزمون های بعدی شرکت کنند.

 

محدودیت سنی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و افرادی که حداقل مدرک دیپلم داشته باشند می توانند در TOLIMO شرکت کنند. لازم به ذکر است که کارمندان برخی از ارگان ها، شرکت ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی نیز که موظف به گرفتن مدرک زبان هستند، این آزمون را انتخاب می‌کنند، به همین دلیل است که افراد با درجات مختلف تحصیلی در آزمون تولیمو TOLIMO شرکت می‌کنند.

 

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی کامل آزمون زبان یو تی ای پی تی UTEPT

آزمون تولیمو نمره منفی ندارد، بر این اساس توصیه می شود حتی اگر پاسخ بعضی سوال ها را نمی دانید حدس زده و پاسخنامه را سفید نگذارید. نتیجه کلی آزمون به طور تقریبی دو هفته بعد از برگزاری روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و نسخه ای از کارنامه بین ۳۰ الی ۴۰ روز پس از روز آزمون به نشانی پستی اعلام شده در موقع ثبت نام ارسال می شود.

 

 ساختار کلی آزمون تولیمو TOLIMO

 

آزمون تولیمو در چهار بخش، دانش زبان انگلیسی متقاضیان را می‌سنجد که این چهار قسمت عبارتند از:

  • Writing 
  • Structure and Written Expression 
  • Reading Comprehension 
  • Listening Comprehension

سوالات آزمون در دو دفترچه توزیع می‌شود:

دفترچه اول حاوی یک سوال نوشتاری بوده و سی دقیقه زمان به آن تخصیص داده شده است. داوطلب باید پاسخ را در همان دفترچه سوال بنویسد.

 

دفترچه دوم حاوی ۱۴۰ سوال چهار گزینه ای است که به ترتیب در سه بخش گرامر، درک مطلب و شنیداری طراحی شده است. زمان اختصاص داده شده و تعداد سوالات در هر بخش در جدول روبروآمده است:

 

بخش ساختار و نوشتار زبانی (گرامر): در این بخش ۴۰ سوال گرامری و اصطلاحی زبان وجود دارد که هم شامل سوالات ساده و هم بعضا سوالات پیچیده‌ی گرامری است که البته با یادگیری و تمرین نکات مورد نیاز قابل پاسخگویی هستند.

 

 

بخش درک مطلب:  این بخش شامل پنج متن درک مطلب از موضوعات مختلف علمی است که به دنبال هر کدام  سوالاتی مطرح شده است. تعداد این سوالات برای تمام متون یکسان نیست. نکته ای که توجه به آن ضروری است این است که برای دو بخش گرامر و درک مطلب مدیریت زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است. خیلی از افراد به دلیل عدم مدیریت زمان قادر به خواندن متون آخر و پاسخگویی به سوالات نیستند.

 

 

بخش شنیداری: این بخش حاوی ۵۰ سوال شنیداری است که به طور معمول بین ۳۲ تا ۳۵ دقیقه به طول می‌انجامد. نکته‌ی حائز اهمیت این است که بخش شنیداری از بلندگو و فقط برای یکبار پخش می‌شود و داوطلبان باید بعد از شنیدن هر قسمت و به دنبال آن، متن سوال نسبت به انتخاب یکی از چهار گزینه که در دفترچه سوال درج شده است، اقدام و پاسخ را در پاسخنامه و با توجه به شماره سوال علامتگذاری کنند.

 

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی داخلی در ایران

 

 روش محاسبه نمره در آزمون TOLIMO

نمره بخش نوشتاری به صورت جداگانه محاسبه و نمره‌ی آن بین ۱ تا ۶ است که در کنار نمره کل در کارنامه درج می‌شود. نمره بخش های دیگر در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره کل منظور می شود. دامنه نمره کل از ۳۱۰ تا  ۶۷۷ است. نمره‌ی کسب شده بر اساس جدول روبرو که در پشت کارنامه نیز درج می‌شود، ارزش گذاری می‌شود.

 

همان‌گونه که در متن توضیح داده شد، امتیاز آزمون تولیموی شما برای سه بخش reading، listening و grammar بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ قرار خواهد گرفت. امتیاز بخش رایتینگ نیز به صورت جداگانه و بین ۱ تا ۶ محاسبه خواهد شد. بنابراین در اینجا با نمره رایتینگ کاری نداریم و توضیحات مربوط به سه بخش دیگراست.

 

نحوه‌ی محاسبه‌ی نمره برای سه بخش reading ،listening و grammar

نحوه‌ی محاسبه‌ی نمره برای سه بخش reading ،listening و structure and written expression یا همان grammar به صورت زیر است:

۱- ابتدا امتیاز هر بخش به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

امتیاز بخش listening شما عددی بین ۳۱ تا ۶۸ خواهد بود.

امتیاز بخش grammar شما عددی بین ۳۱ تا ۶۸ خواهد بود.

امتیاز بخش reading شما عددی بین ۳۱ تا ۶۷ خواهد بود.

 

۲- سپس میانگین امتیازات این سه بخش محاسبه شده و در ۱۰ ضرب می‌گردد تا نمره نهایی آزمون فرد برای سه بخش مشخص گردد.

 

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی کامل آزمون MSRT

شاید بپرسید که چرا بین ۳۱ تا ۶۸؟ علت این شیوه نمره‌دهی این است که ارزش امتیازی سوالات مختلف با هم متفاوت است. مثلا بخش listening را در نظر بگیرید، ممکن است یک سوال، یک امتیاز و سوال دیگر ۳ امتیاز داشته باشد. به همین دلیل است که برای بخش ۵۰ سوالی listening امتیاز مجموع کسی که همه‌ی سوالات را درست جواب داده باشد، عدد ۶۸ خواهد بود و نه ۵۰. به این ترتیب اگر فردی در آزمون شرکت کند و تمامی سوالات را در سه بخش reading، listening و structure and written expression درست پاسخ دهد، به ترتیب، امتیاز ۶۸، ۶۸ و ۶۷ خواهد گرفت.

 

 

میانگین این مقادیر با یک رقم اعشار معادل ۶۷٫۷ است و زمانی که آن را در ۱۰ ضرب کنیم حداکثر نمره معادل ۶۷۷ به دست خواهد آمد. حال اگر یک شرکت‌کننده در آزمون نتواند پاسخ درستی بدهد یا همه را اشتباه جواب دهد، امتیاز این سه بخش معادل ۳۱ خواهد شد که با ضرب آن در ۱۰ امتیاز ۳۱۰ به دست می‌آید که کمترین یا حداقل امتیاز در رنج امتیازی معین شده است. به این ترتیب، رنج امتیاز آزمون تولیمو برای سه بخش reading، listening و structure and written expression، بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ قرار خواهد گرفت.

 

اعلام نتایج آزمون تولیمو

 

نتایج آزمون معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ روز پس از آزمون آماده و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org منتشر می شود. هم‌زمان با اعلام نتیجه از طریق سایت، نسخه ای از کارنامه به اداره پست تحویل می شود تا به نشانی اعلام شده در پروفایل داوطلبان ارسال شود.

 

نشانی مورد استفاده برای ارسال کارنامه برای هر آزمون حدودا ۱۵ روز قبل از هر آزمون از پروفایل داوطلبان استخراج می شود و اگر پس از این زمان نشانی داوطلبی در پروفایل تغییر کند کارنامه به همان نشانی قبلی ارسال خواهد شد.