MHLE exam

 

 

کلمه MHLE، مخفف عبارت Ministry Health Language Examination است. آزمون MHLE آزمون زبان انگلیسی داخلی دانشجویان مقطع دکتری در کلیه رشته‌های دانشگاه های وزارت بهداشت است. بنابراین اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، باید خود را برای شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید.

مدرک کسب شده در آزمون MHLE که ۲ سال اعتبار دارد، معمولا در هنگام مصاحبه دکترا و یا پیش از برگزاری آزمون جامع دکترا، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی قابل پذیرش بوده و معتبر است. این آزمون بسیار به آزمون زبان وزارت علوم یعنی MSRT شباهت دارد و سطح آن مشابه آزمون های تافل کاغذی است.

 

آزمون MHLE

 

سوالات آزمون MHLE به چه ترتیبی است؟

 

اگر قصد شرکت در آزمون تخصصی زبان پزشکی وزارت بهداشت را دارید، باید بدانید که این آزمون شامل ۱۰۰ سوال ۴ گزینه ای از مباحث مختلف زبان انگلیسی است. در ادامه بخش های مختلف آزمون زبان MHLE را به شما معرفی خواهیم کرد.

مژده به شما: این آزمون نمره منفی ندارد، بنابراین سوالی را بی جواب نگذارید.

 

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی کامل آزمون زبان یو تی ای پی تی UTEPT
قسمت Listening یا شنیداری: ۳۰ سوال

 

در این قسمت، باید به مکالمه هایی با لهجه آمریکایی که بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف اتفاق می افتد گوش دهید و سپس به سوالات ۴ گزینه ای مطرح شده پاسخ و گزینه صحیح را انتخاب کنید.قسمتی از این مکالمه ها به صورت تک سوالی هستند، یعنی یک مکالمه کوتاه، مکث و یک سوال. اما قسمت دیگر از این بخش بصورت یک مکالمه نسبتا طولانی بین دو نفر است و پس از پایان آن داوطلب باید به چندین سوال مربوط به این مکالمه پاسخ دهد.

 

 

 

یک نکته اکسیری! اینکه در این قسمت در پاسخ به سؤالات مکالمات، بیشتر به گفته‌ های فرد دوم توجه کنید. همچنین برای کسب نمره خوب در این قسمت، باید ۲ کار انجام دهید. یکی تقویت زبان انگلیسی خود و دیگری تقویت مهارت Listening و انتقال مطلب از ذهن به کاغذ و انتخاب گزینه درست که نیازمند مهارت تست زنی و مطالعه و تمرین بسیار است.

 

قسمت Grammar یا ساختار زبان انگلیسی: ۲۰ سوال

 

این بخش از آزمون MHLE شامل ۲۰ سوال است. داوطلبان در این بخش باید به سوالات ساختاری و چند گزینه‌ای پاسخ دهند. این بخش شامل دو دسته سوال است، یک دسته از سوالات بصورت جای خالی است که داوطلب باید گزینه مناسب را انتخاب کند. در دسته دوم، جملاتی نوشته شده است که در هر جمله زیر ۴ کلمه خط کشیده شده و یکی از آنها اشتباه است. در اینجا داوطلب باید مورد اشتباه را انتخاب کند.

 

این مطلب رو هم بخوانید  معرفی کامل آزمون MSRT
قسمت Reading comprehension یا درک مطلب: ۳۰ سوال

 

این قسمت نیازمند تمرکز و دایره واژگان خوب در عرصه های پزشکی و غیر پزشکی است. ۴ متن آکادمیک مطرح می شود که شما بایستی با توجه به متن ارائه شده، به سوالات پاسخ دهید.

 

قسمت Vocabulary یا واژگان: ۲۰ سوال

 

برای موفقیت در این قسمت، دایره واژگان خود را با مطالعه زیاد و مطالعه متون در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، اقتصادی و هنری و پزشکی افزایش دهید. البته مترادف شناسی در حوزه پزشکی برای کسب نمره حداکثری در این بخش، اهمیت دارد.

 

ثبت نام در آزمون زبان MHLE

 

این آزمون در سال حدودا ۶ بار برگزار می شود و برای شرکت در آن نیز باید به سامانه برگزاری آزمون وزارت بهداشت به نشانی www.sanjeshp.ir مراجعه کنید.

 

زمان اعلام نتایج آزمون زبان MHLE

 

نتایج آزمون در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام می شود. با مراجعه به ایندکس این سایت، در جریان زمان اعلام نتایج آزمون قرار خواهید گرفت. سپس می توانید به پروفایل خود مراجعه و نسبت به نمره کسب شده، اطلاع حاصل کنید. معمولا حداکثر تا ۱ هفته پس از برگزاری آزمون،‌ نتایج بر روی پرتال اعلام می شود.

 

این مطلب رو هم بخوانید  همه چیز درباره ی آزمون تولیمو TOLIMO

 

اگر به قسمت آزمون زبان MHLE مراجعه کنید، اطلاعات بیشتری را دریافت خواهید کرد. در قسمت SHOW EXAM RESULT می توانید نتایج را مشاهده کنید. برای اینکه دانشگاه ها متوجه شوند که نمره اعلامی شما در آزمون MHLE صحیح است، می توانند به بخش CHECK CERTIFICATION VALIDITY رجوع کرده و با طی مراحلی که ذکر شد از اعتبار کارنامه داوطلبان مطلع شوند.

 

منابع آزمون MHLE

همانطور که در بالا گفتیم سطح آزمون MHLE مشابه آزمون های تافل کاغذی در ایران است. بنابراین منابع این آزمون نیز، منابع آزمون های تافل کاغذی است. منابع اعلام شده از طرف سامانه آزمون MHLE عبارتند از:

  • Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
  • Barron’s Essential Words for TOEFL
  • 1100 Words You Need to Know
  • 504 Essential Words
  • TOEFL Reading Flash (۲۰۰۱)
  • TOEFL Preparation KIT
  • Barron’s- How To Prepare For The TOEFL- 11th Edition
  • TOEFL Grammar Flash
  • TOEFL Word Flash
  • Preparation For The Paper Tests- By Debora Philips