دانشجویان زیادی به دنبال راه‌های آسان و مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان برای ادامه تحصیل در خارج هستند. جالب است بدانید که مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان محال نیست و بدون مدرک زبان هم می‌توان در دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش گرفت.

 

البته شرایط مهاجرت کردن به طور کلی، به گونه ای نیست که زبان یا مدرک آزمون های بین المللی زبان مطلقا نیاز نباشد؛ چرا که یکی از مهم‌ترین ملزومات تحصیل در خارج از کشور، مهارت زبان (عمدتاً مهارت زبان انگلیسی) با ارائه مدارک زبانی مانند آیلتس و تافل است. با این حال دانشگاه‌های زیادی در نقاط مختلف جهان وجود دارند که اجازه پذیرش مشروط و تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان IELTS یا TOEFL را می‌دهند که البته شرایط و هزینه های خاص خود را دارند.

 

بسیاری از دانشگاه‌ها در کشورهای مختلف برنامه‌هایی را برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل بوده اما دارای برخی شرایط پذیرش نیستند، تحت عنوان Pathway programs ارائه می‌دهند. این دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا برای موضوعات مختلف بر اساس رشته خود در دانشگاه مورد نظر از زبان انگلیسی تا موضوعات دانشگاهی آمادگی لازم را پیدا کنند. طول این دوره‌های کمکی (یا دوره زبان) بین ۹ تا ۱۵ ماه است. در این شرایط افراد ویزا و مجوز ورودی نوع D را دریافت می‌کنند که اجازه کار نیمه وقت در حین خواندن زبان نیز برای آنها وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

 

Table of Contents - محتوای این مطلب

چه رشته هایی را می توان بدون مدرک زبان در خارج از کشور خواند؟

 

 

بیشتر رشته ها به غیر از گروه‌های پزشکی و هنر در اروپا در مقاطع کارشناسی ارشد و PHD به زبان انگلیسی و تعداد محدودی از رشته‌ها مانند رشته‌های مدیریت و بیزینس در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. با توجه به این وضعیت و زمان بر بودن دریافت مدارک زبان همچون IELTS و TOFEL، فرصت هایی در برخی از کشورها مانند سوئد، فرانسه و کانادا وجود دارد که دانشجویان بتوانند بدون نیاز به مدرک زبان با پذیرش از دوره‌های زبان، ورود تحصیلی به این کشور داشته باشند تا بعد از آن وارد کورس اصلی رشته تحصیلی خود شوند.

 

این نکته را فراموش نکنید که به دلیل اینکه بعد از پذیرش پروسه اخذ ویزای تحصیلی مهم است، در نتیجه پذیرشی که گرفته می‌شود باید قابل توجیه برای آفیسر در سفارت باشد تا به فرد مجوز ورود به کشور را بدهند. به همین منظور تعداد کشورهایی که روی دوره‌های زبان به افراد ویزا و مجوز ورود می‌دهند محدود است. در ادامه این مقاله به معرفی معروف‌ترین آنها می‌پردازیم.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان در فرانسه

 

کشور فرانسه هر ساله حدود ۳۰ هزار دانشجوی بین‌المللی را از کشورهای خارجی پذیراست. این حجم از مخاطب به دلیل سیستم نظام آموزشی رایگان و همچنین پذیرش در دوره‌های زبان بدون محدودیت سنی است. تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان از سریع‌ترین و بهترین راه ها برای رسیدن به این کشور است. این روش عمدتاً پلی ارزان به حوزه شینگن برای رسیدن به اهداف بالاتری مانند تحصیل رایگان در فرانسه و یا همچنین اخذ مدرک زبان فرانسه برای امتیاز مضاعف کار در کشور کانادا شناخته شده است.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

 

این مطلب رو هم بخوانید  آیلتس یا سلپیپ برای مهاجرت به کانادا

 

 

اگر احساس می‌کنید در زبان فرانسه به اندازه کافی مهارت ندارید، نگران نباشید! دوره‌های زبان بسیاری در کالج‌های دولتی تا خصوصی با هزینه ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو به صورت پرداخت اقساطی برای دانشجویان خارجی وجو دارد.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

 

کشورهای اسکاندیناوی به دلیل بالا بودن کیفیت زندگی و ارائه خدمات به افراد مقیم دارای مخاطبین زیادی است. برخورداری از هر دو نظام آموزشی رایگان و خصوصی و همچنین مجوز ورود نفر اصلی با همراهان خود به صورت همزمان (همراه= همسر و فرزند زیر ۱۸ سال) برای دانشجویان کشورهای اروپایی و کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به جذابیت این کشور افزوده است.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

 

 

اخذ پذیرش و تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان به صورت مشروط است. چنانچه دانشجویی موفق به اخذ مدرک زبان با نمره بالا نشود و بخواهد برای مقاطع مختلف تحصیلی از دانشگاه‌های سوئد پذیرش و مجوز ورود بگیرد و دارای دانش زبان اولیه باشد، می‌تواند برای پذیرش دوره زبان انگلیسی به مدت یک ترم از دانشگاه‌های سوئد اقدام کند.

نکته قابل توجه اینکه متقاضیان حتماً باید برای اخذ پذیرش از کالج زبان در کشور سوئد یک پیشینه آیلتس در حد نمره ۵ یا ۵.۵ را داشته و با پرداخت شهریه حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار کرون سوئد اقدام به این امر نمایند.

 

این مطلب رو هم بخوانید  آیلتس در ایران یا خارج
تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

 

از دیرباز تاکنون کشور کانادا به علت انگلیسی زبان بودن، مهاجرپذیر بودن، اقتصاد قوی، امکان همراهی تمام اعضای خانواده، برخورداری از سیستم خاک برای تولد فرزند و سریع بودن پروسه اخذ پذیرش دارای طرفداران زیادی برای سفر به این کشور بوده است.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

 

 

 

برخلاف کشور فرانسه و سوئد اخذ پذیرش زبان در کانادا سخت‌تر است. البته گزینه ورود بدون مدرک زبان برای افراد ۱۲ تا ۲۰ سال برای کشور کانادا بسیار راحت است و این افراد می‌توانند در مدارس و کالج‌ها بدون نیاز به مدرک زبان آیلتس و یا تافل پذیرش و سپس ویزا دریافت کنند.

 

برای افراد بالای ۲۰ سالی که قصد پذیرش از دانشگاه‌های در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و یا قصد پذیرش از کالج‌های یک ساله کارورزی برای ورود به بازار کار در رشته‌های مدیریت و بیزینس و رشته‌های دیگر را دارند، این امکان به صورت پذیرش مشروط وجود دارد. به این معنا که دانشگاه‌های کانادا از افراد بسته به مقطع تحصیلی شان نمره زبان آیلتس ۶، ۶.۶ و ۷ یا معادل آن را در آزمون‌های CAEL, CELPIP, TOEFL iBT را برای ورود مستقیم به دوره‌های خود نیاز دارد.

اگر شخصی نمره زبانی پایین‌تر از نمره مورد نظر داشته باشد، به صورت مشروط برای هر نیم نمره آیلتس، دوره ۳ ماهه آکادمیک دانشگاه‌ها و یا کالج‌ها زبان پذیرفته می‌شود تا نمره زبان او به سطح مطلوب برسد.